Jaký mlýnek pro začátek

výběr nového mlýnku
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od pedro13 »

Záleží co s tím plánujete dělat. Kameny 63,5mm mám v pražírně v mlýncích Santos nr4 a tyto jsou stavěné na semletí 35kg kávy/1h :)
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od vilose »

Rozhodne by to bola lepšia voľba než tie plechové krabičky s malými kónusovými kameňmi.

2 pedro13:
Ty si na to ešte neprišiel, aký vplyv majú kamene na chuť kávy?
Uživatelský avatar
Ralf
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 04. bře 2012 12:20:38
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od Ralf »

chcem to na doma na namletie kavy do stroja, nie do prevadzky
all you need is coffee
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od vilose »

Tak som tomu aj rozumel.
Väčšinou sú dôvody pre nekúpenie mlynčeka s tak veľkými kameňmi buď finančné, alebo to, že sa nezmestí pod skrinky kuchynskej linky.
To, že veľké kamene aj viac zomelú je iba jedna stránky veci.
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od czhawk »

Pokud jde o mlýnek Rossi RR45, (kameny 63,5mm) osobně jej mohu jen doporučit. Zakoupil jsem jej na aukci za nějakých 1500,-Kč, potřeboval pouze vyčistit a nabrousit kameny. Mletí je luxusní, ve strojku zůstává jen velmi málo kávy a jednoduše se čistí. Jediné, na co si dejte pozor při koupi z druhé ruky je jeho varianta napájení. Jednofázový na 230V zapojíte kdekoliv, třífázový na 400V je problém, který lze sice jednoduše překonat zapojením s kondenzátorem, bohužel motor má po té pouze výkon 1/3, což může způsobovat jeho zasekávání při nepozorné manipulaci s nastavením hrubosti mletí. Jinak myslím, že všechny velké mlýnky z Itálie budou bez problémů bez ohledu na značku (myslím pořízení již použitých).
:)
Uživatelský avatar
Ralf
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 04. bře 2012 12:20:38
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od Ralf »

takze som ho kupil, spolu aj s kavovarom, je v katastrofalnom stave, sice je funkcny a ide normalne, avsak 5 rokov bol odstaveny od prevadzky a odstavenie prebehlo bez akychkolvek cisteni, tym akychkolvek treba rozumet ze este v davkovaci bola namleta kava a v hrdle boli zrna, samozrejme medzi kamenmi to musi vypadat hruozostrasne, nemal som vsak zatial cas to rozoberat lebo v bratislave nemam ani naradie ani priestor takze mlynec posielam aj s kavovarom na vidiek kde sa o to postaram. pripadne nejasnosti a problemy ohladom regeneracie mozem pisat sem alebo mam koli tomu zakladat novy topic?
som uplny laik a toto je prve rozobranie mlynceka ktore prebehne v mojom ubohom zivote, mate pre mna nejake prakticke rady? dakujem.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
all you need is coffee
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od czhawk »

Na PRIMAcafé - Kávové stránky, v sekci Download je po přihlášení dostupné schema sestavy mlýnku. Pak už jen stačí trochu nářadí, saponát a pro opatrné případně nějaký digi-foto záznamník. Není to nic složitého. Počítejte s nabroušením kamenů. Kontakt na PC-foru také snadno seženete pomocí funkce hledat.
Držím Vám palce :)
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od vilose »

2 czhawk:
Mohol by si odmerať, aký vonkajší priemer má doser na RR45?
Zaujímalo by ma, či je rovnaký ako u Mazzera.
U RR45 je jednoduchšia prestavba na doserless z toho dôvodu, že po demontáži dosera nie je potrebné riešiť zakrytovanie motora.
Objavil som cenove dostupný materiál na výrobu lievika, aký používa napríklad Mazzer Mini E.
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od czhawk »

2 vilose:
Promiň. chvilku mi to trvalo, než jsem ten oný bazmek našel v garáži - nemám jej namontován.
Rozměry :
výška - 199-200 mm
průměr - 124 mm
vstupní otvor z mlýnku - 26 mm x 17,5 mm
Samozřejmě, pokud jsi objevil cosi na přestavbu .... tak to mě moc zajímat :grin:
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od vilose »

Ja som nameral 122mm. Teda takmer to isté. Nechcem zbytočne naťahovať túto tému, ak chceš založ novú. Iste vieš, že existujú kity na prestavbu, cena cez 100€. Úplne najlacnejšia možnosť je fľaša od CocaColy. Potom nerezové lieviky z Nemecka. Náhodou som zbadal, hneď odmeral aj kúpil hliníkové závesné svietidlo LW-XF12A0-73. Stačí vyrezať potrebné časti. Zatiaľ som sa z iných dôvodov pre prestavbu nerozhodol.
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od czhawk »

Díky za tip, nevypadá to zle, k dokonalosti chybí pouze nerez matroš. Taky koukám kolem sebe, jenže realizace a plány permanentně narušuje naprostý nedostatek času :grin: .
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od vilose »

Ešte mám k tomu rozrobený časovač na dva potenciometrami nastaviteľné časy.
Vlastne tieto časy sa nastavia vopred vovnútri a potenciometrami sa doreguluje v určenom rozsahu okolo takto nastavených hodnôt.
Napríklad prvý čas bude pre 8 gramov plus mínus 1,5 gramu
A druhý čas pre 17 gramov plus mínus 1,5 gramu
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od primacafe »

Podstatně přesnější by bylo počítat otáčky motoru. Tím odměřovat množství namleté kávy. Jde tak kontrolovat množství namleté kávy daleko přesněji.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od vilose »

Pozrem sa, kam by sa presunuli posledné príspevky, aby sa mohlo pokračovať.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od dape »

Potýkal jsem se s výběrem mlýnku. Nejprve, nechápajíc situaci jsem si řekl hladinu do 4000 kč. Z toho nejlépe vycházel GRAEF CM80. Po nedoporučení tohoto modelu ohledně stálosti vzdálenosti mezi kameny jsem ho zavrhl. Z jistých důvodů jsem uvažoval o Catleru 8010. Zavrhnuto. Catler 8010 i GRAEF CM80 mají plastové obložení kamenů, takže se to časem vyčvachtá a nechci řešit že budu posouvat stupnici, dávat podložky abych byl vůbec schopen umlýt.
Takže co teď? Chtěl jsem fresh, tedy doserless. Pak přicházel do úvahy Rocky, Ascaso. Po přečtení různých vláken a na doporučení jsem se rozhodl pro Ascaso I-steel-1 (tedy kameny v kovovém osazení). Nebudu zde rozebírat jeho výhody a nevýhody, ale vnitřně jsem přesvědčen, že to bude OK.
Pro ostatní, co budete vybírat, uvažte prosím:
1. pokud máte kávovar nový v ceně nad cca 6000 Kč, uvažujte o mlýnku s cenou nad 5000,- Zde fakt nemá smysl šetřit, věřte tomu.
2. zvažte, zda s doserem nebo bez (obojí má své výhody a nevýhody).
3. zvažte, zda Vám vadí/nevadí plastové uchycení kamenů. Obojí má své výhody. Plastové cena, kovové trvanlivost. Kupujete mlýnek na rok, dva a nebo na dýl? Chcete řešit podložky a nebo ne?
4. Pokud bez doseru, zvažte, zda chcete s časovačem nebo bez. Obojí má své výhody a nevýhody. Výhoda časovače - de-facto Vám vždy (při daném nastavení hrubosti!!!) namele přibližně stejnou dávku. ALE!!! když je toho málo, tak nedomelete (alespoň u modelů co vím) libovolné množství, zase se Vám spustí celá dávka znovu. Bez časovače - kdo je závislý na časomíře, může si od ťamanů dát vedle obyčejné (do stovky) odpočítávací digitální stopky. Navíc lze (když je toho málo) domlít libovolné množství.
5. Vzhled.
Takže asi tak. Toto mi připadly jako hlavní kriteria výběru.
Mlýnky typu deLonghi, Krups, ..., jsou jistě dobré tak akorát do přetlakových misek, NE do nepřetlakových, tedy klasických.
Uživatelský avatar
vojta.r
nováček
Příspěvky: 54
Registrován: pon 06. led 2014 15:22:00
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa, Gaggia Evolution
mlýnek: Brasilia RR45, Iberital Challenge

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od vojta.r »

Shodou okolností se mi naskytla možnost za nepříliš velký peníz nahradit stávající Concept nečím, z čehož se snad při troše snahy podaří vyloudit něco espressu podobné - Gaggia Evolution.
Po přečtení tohoto fora jsem postupně v úvahách přešel od mleté kávy ze supermarketu přes ruční mlýnek, el, mlýnek do 2000 až k el. mlýnku s limitem 5000 Kč.
V této cenové relaci se mi podařilo nelézt jako aktuálně dostupné
MOLINO CHALLENGE (~ 3000 Kč)

Kód: Vybrat vše

[url]http://www.torrelsa.cz/cs/molino-challenge[/url]
Gaggia MDF (~ 4500 Kč)
Lelit PL 043 MM (~ 5000 Kč)

Kód: Vybrat vše

[url]http://www.lelit.cz/eshop/?17,lelit-pl043mm[/url]
Leč ani po přečtení diskuzí jsem se nebyl schopen priblížit k rozhodnutí, který by byl pro mé potřeby vhodnější.
Piju 2-3 kávy za den, výhradně espresso ( no dobrá, to co jsem požíval do současnosti se espressem nazývat nedalo ).
Nepředpokládám však časté změny typu přípravy kávy, jen po shlédnutí šíře nabídky druhů káv pravděpodobně nezůstanu stále u jednoho druhu.
Uživatelský avatar
vojta.r
nováček
Příspěvky: 54
Registrován: pon 06. led 2014 15:22:00
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa, Gaggia Evolution
mlýnek: Brasilia RR45, Iberital Challenge

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od vojta.r »

Rancilio Rocky by byl určitě fajn, leč aktuálně jsem žádný nenašel a nemůžu čekat měsíc, 2, rok než se nějaký akceptovatelný objeví.
Pokud má Lelit i Molino stejné vnitřnosti, výběr se mi tedy zůžil na MDF x Molino
MDF má asi kvalitnější mlecí mechanizmus, Molino možnost přesnějšího nastavení ..... asi si hodím korunou ....
Uživatelský avatar
Spyydy
pokročilý
Příspěvky: 92
Registrován: ned 26. kvě 2013 15:27:31
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Classic+PID, aeropress, mokka express
mlýnek: Mazzer SJ doserless, Concept KM-5120, Hario skerton

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od Spyydy »

Osobně nemůžu MDF-ko úplně doporučit. Mletí by bylo třeba jakž takž fajn (i když ne úplně srovnatelné s Rockym), ale hrozně mě otravuje doser, ve kterém i po úpravách zůstává kafe a při dávkování dělá celkem nepořádek.. Jak bylo zmíněno výše, je to otázka preferencí, u MDF je ale podle mě doser vyloženě na škodu..
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od papun »

U MDF je dávkovač opravdu zbytečný, ale díky úpravě kterou jsem na něm udělal:
viewtopic.php?p=27806#p27806

To fungovalo docela dobře. Ale jinak už ho stejně nemám. Bo jsem měl problém s tím, že nechtěl mlet dost na jemno. Ale koupil jsem ho jako jetý kus a kdo ví co měl všechno za sebou.
Uživatelský avatar
Stanley
Příspěvky: 6
Registrován: ned 09. úno 2014 15:23:03
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký mlýnek pro začátek

Příspěvek od Stanley »

Prosím poraďte my aky si mam kupit mlyncek pre prípravu aeropress/prekvapkávanej kávy.
Kávovar mám technivorm moccamaster
Rozpocet do 4000kč.
Diki
Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Jaký mlýnek“