mlýnek jinak

výběr nového mlýnku
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
pavlex
Příspěvky: 7
Registrován: stř 29. úno 2012 23:57:15
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

mlýnek jinak

Příspěvek od pavlex »

Dobří lidé,
rád bych se se zkušenějšími pobavil obecněji o ručních mlýncích na kafe. Studuji průmyslový design a právě pracuju na bakalářce, jejíž téma je právě design ručního mlýnku na kafe.

Nejprve bych se rád zeptal, jestli mi někdo zvládnete doporučit použitelnou literaturu, týkající se historie mlýnků a kávy, popřípadě technologie a mlýnků vůbec. Samozřejmě existují různé internetové zdroje, avšak mnohem vhodnější jsou pro mě zdroje jiné - knihy, časopisy, odborné články a pod. Jestli tedy někdo víte o dobrých knihách, případně konkrétních článcích, které vyšly v časopisech, dejte mi prosím vědět. Zdroje nejlépe v češtině, nebo angličtině.

Co zatím vím:
- v Chabařovicích je muzeum kávomlýnků, mám to docela z ruky, ale příští víkend se tam zastaví spolužačka a snad něco užitečného zjistí
- napsal jsem krátký mail s několika málo dotazy do LODOSu, bohužel bez odpovědi, ale našel jsem záznam z pořadu ČT Toulavá kamera, kde byla reportáž o lomnických mlýncích, sice krátká, ale celkem užitečná a zajímavá
- našel jsem pár webů s užitečnými informacemi, ale vzhledem k tomu, že často není uveden ani autor, ani jejich zdroje informací, těžko se tohle cituje a vhodnější je samozřejmě něco serioznějšího

dál samozřejmě hledám i zdroje o současnosti ručních mlýnků, ale nepočítám s tím, že najdu moc jiného, než věci reklamního charakteru, takže možná stačí pár tipů na různé výrobce a modely, které stojí za řeč. Jestli však vyšel třeba v nějakém časopise nějaký srovnávací test, či tak něco, může i to být užitečné. Též vhodné jsou tipy na konrétní návrhy, konkrétní designéry, kteří něco vytvořili, klidně jen na úrovni konceptu, či nerealizovaného návrhu.


Poslední oblast, pro uživatele tohoto fora asi nejzáživnější - zajímaly by mě vaše osobní postřehy a poznatky týkající se ručních mlýnků na kávu. Než reference na samotnou kvalitu mletí a konkrétní modely mě zajímají spíš obecnější informace - jaké typy mlýnků vám vyhovují, ergonomické a technologické postřehy (např. toto má nepohodlnou kliku, toto je příjemné, toto je povedený detail, na tomto rantlíku zůstává káva a zasviním si pak vždycky linku, ale tento zásobník je dobře udělaný, tento typ kamenů lépe mele a lépe se udržuje, tento způsob regulace jemnosti mletí je pohodlný, tento se povoluje...). Zkrátka jakékoli postřehy, které je vhodné zohlednit při návrhu nového mlýnku.

a budu samozřejmě taky rád za jakékoli jiné nápady, postřehy, zdroje a informace, o kterých si myslíte, že pro mně můžou být užitečné


dík moc
s přáním příjemného dne
Pavel
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: mlýnek jinak

Příspěvek od primacafe »

Mozna by bylo co nabidnout, ale chybi opet bydliste.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
pavlex
Příspěvky: 7
Registrován: stř 29. úno 2012 23:57:15
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: mlýnek jinak

Příspěvek od pavlex »

Doplněno, su z Brna.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: mlýnek jinak

Příspěvek od primacafe »

Tak to mění podstatně situaci. V případě že pijete espresso, zvu Vás.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
pavlex
Příspěvky: 7
Registrován: stř 29. úno 2012 23:57:15
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: mlýnek jinak

Příspěvek od pavlex »

Myslím, že pozvání nemůžu odmítnout.
Uživatelský avatar
bouncer
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: pon 19. dub 2010 15:54:22
bydliště: Libčice nad Vltavou
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Gaggia MDF

Re: mlýnek jinak

Příspěvek od bouncer »

Zajímavý nápad na bakalářku! Přeju hodně štěstí a kdyby to bylo možné, výslednou práci bych si rád přečetl ;-)
Rád bych pomohl, ale z literatury nebo historických poznatků moc nabídnout nemohu. Můžu se ale podělit o zkušenosti uživatele několika ručních mlýnků.
Jsem vlastníkem:
- Kyocera CM45 CF
- Lodos Tramp 3

Měl jsem možnost vyzkoušet i jiné – Hario (v principu velmi podobné Kyoceře) či nějaké noname mlýnky (retro apod.), ale ne dlouhodobě, takže se rozepíšu spíše o prvních dvou. Vezmeme to postupně po jednotlivých částech:
1) Klička – ergonomie je zde velmi důležitá, čím více padne do ruky a lépe se s ní bude točit, tím lepší mlýnek. U Kyocery je klička perfektní, asi tak bych si ji představoval. Pohodlně padne do uka a je dostatečně dlouhá na otáčení. Naopak malý a spíše cestovní Tramp má kličku moc malou a točení s ní není zrovna příjemná práce.
2) Uchycení kličky – tady pozor, to je jedna z nejdůležitějších vlastností (mlecí kameny = kvalita, klička = ergonomie, uchycení = použitelnost/životnost), která je u Kyocery velmi špatná. Řekl bych velký FAIL v návrhu. Jde o to, že kov se opotřebovává a klička už nedrží po nasazení tak dobře – při jemnějším mletí mi často zůstane v ruce a je to opravdu otravné. Naopak Tramp má jednoduché nasazení kličky, které je ale chytře vymyšlené a není s ním i po mnoha letech problém. Na Kyoceře jsem namlel několik kg kávy a bojím se, že po dalších řekněme 10 kg bude skoro nepoužitelná. Tady by to chtělo asi fotky... to opotřebení Kyocery mám nafocené zde

Kód: Vybrat vše

https://picasaweb.google.com/lh/photo/VTysgQdk-OnHH-8ZPldLPWSQbf3P1bU-Pr-F1NHO4nM?feat=directlink
3) Nádoba na zrna – ideálně by neměla být moc velká ani malá – optimum vidím okolo 20 g zrn, 15g takové minimum. Méně by znamenalo problém, že budu muset pro některé typy příprav mletí opakovat, více by zase zvětšilo mlýnek, tedy stal by se méně kompaktním na cesty (pokud to má být mlýnek na kuchyňskou linku, tak klidně větší, ale já ruční mlýnek nosím více s sebou). Kyocera pojme k 20 g, tedy ideální. Tramp méně, ale vzhledem k celkové kompaktnosti to ujde...
4) Mlecí kameny – záleží na materiálu, velikosti i tvaru – to už pak ale směřuje ke kvalitě namletí, která není vaším hlavním tématem a dočtete se o tom tady na fóru dostatečně. Co bych dodal je jedna věc související s velikostí – pokud jsou kónické (jakože už ručních mlýnků jsou), tak bych si dal pozor na mezeru mezi oběma kameny – třeba u Trampa je poměrně úzká a často se mi větší zrno do mechanismu vůbec nedostane. U Kyocery to je jen ojedinělé.
5) Nastavení hrubosti – podle mého hlavní rozdíl mezi levným a drahým ručním mlýnkem. Tedy jestli a jak jde naštelovat hrubost mletí. U Kyocery sice není stupnice (ale kde u ručního je?), ale otočnou „matkou“ lze poměrně snadno a často měnit hrubost. Zvykl jsem si na to a byl jsem schopný odhadnout kdy mám mletí na espresso a kdy na french press. Stačilo počítat počet cvaknutí od konce. U Trampa je to tuším pomocí šroubku (tedy potřebujete šroubováček) a odhadnout se nedá skoro nic…
6) Nádoba na namletou kávu – předně by měla mít o trochu větší objem než té na zrna, protože když melu, tak se tam káva pohybuje a když je mlýnek plný, tak se zbytečně dostává zpět na mlecí kameny. Pokud jde o nějaké šuplíky u retro mlýnků – celkem k ničemu. Kyocera má nádobu ideální velikosti, navíc z průhledného „plexi“, takže výsledek a plnost hned vidíte. Sundává se přes šoubovací závit a tedy nehrozí vysypání, což se mi občas stává u plného Trampu, kde je nádoba vsouvací a není do ní zvenku nijak vidět. Ideálně by také neměl káva v žádných záhybech zůstávat.

To by bylo asi vše. Snad to trochu pomůže… Pokud bude zájem, tak může udělat nějaké fotky a poslat.
Jo a ideální ruční mlýnek? Asi OE Pharos… jen kdyby byl za třetinovou cenu :-D Nikdy jsem s ním nemlel, ale podle obrázků a popisků by to měl být precizní mlýnek:

Kód: Vybrat vše

http://www.orphanespresso.com/OE-PHAROS-Hand-Coffee-Grinder_p_3977.html
Do I like my coffee black? There are other colors?
Uživatelský avatar
FANDA
více pokročilý
Příspěvky: 170
Registrován: stř 31. pro 2008 15:47:53
bydliště: Praha 4
kávovar: Gaggia Baby Twin
mlýnek: ruční Zassenhaus, Macap M5D, Nuova Simonelli Mythos

Re: mlýnek jinak

Příspěvek od FANDA »

Zkus do Lodosu spíše zavolat. Pan Pěnička by ti mohl vyjít vstříc, alespoň s některými informacemi.

Bouncer už tu popsal většinu důležitých vlastností, které by měly ruční mlýnky mít. Mám také zkušenosti s mnoha mlýnky většinou starší provenience (Leinbrock, Zassenhaus, Armin Trösser, atd...).

Liší se zejména:
1. kvalitou mletí
2. rychlostí mletí
3. nastavením hrubosti
4. způsobem úchopu při mletí

Například mým domácím nejoblíbenějším je Zassenhaus 169 DG (mimochodem mlecí kameny dodává Lodos). Tento mlýnek má opravdu přijemné plynulé nastavení (stepless :) hrubosti, dále pak poměrně vysokou rychlost mletí a co je pro mne další plusem je velký a dobře přístupný prostor v násypce.

Nevýhodu vidím v ergonomice vlastního mletí. Člověk si musí dát mlýnek mezi kolena či stehna, do kterých se ostré rohy dřevěné konstrukce (zejména při siláckém mletí) citelně zabodávají.

Pokud by byl zájem mohu nafotit detaily mlýnků či jinak pomoci s daným tématem.
Uživatelský avatar
pavlex
Příspěvky: 7
Registrován: stř 29. úno 2012 23:57:15
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: mlýnek jinak

Příspěvek od pavlex »

díky za obsáhlé odpovědi

hotová práce bude časem zveřejněna na stránkách školy, tak sem pak můžu hodit odkaz, popřípadě mě někdo klidně upozorněte, když tak neudělám. Samotná textová část však nebude nějaké extra počtení, to hlavní a snad i zajímavé, vyjde-li to, bude návrh samotný, jeho vizualizace a samotný model mlýnku v měřítku 1:1...

Mám zatím rozpracovaných více variant, nejjasněji však zatím vypadá nějaký rotační tvar, se skleněným zásobníkem, menší velikost - tedy mlýnek který spíš držíme v jedné ruce a druhou točíme klikou, než ty, které musíme postavit na stůl, či vzít mezi kolena - tedy podobná kategorie jako zmiňovaná Kyocera, či série Tramp (sám používám ten první bakelitový model, mám ošahaný i Tramp 2), velikost zásobníku by měla být na těch cca 20 gramů kávy...
Uživatelský avatar
bouncer
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: pon 19. dub 2010 15:54:22
bydliště: Libčice nad Vltavou
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Gaggia MDF

Re: mlýnek jinak

Příspěvek od bouncer »

To zní dobře... třeba ho Lodos pak začne vyrábět :-)
Do I like my coffee black? There are other colors?
Uživatelský avatar
pavlex
Příspěvky: 7
Registrován: stř 29. úno 2012 23:57:15
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: mlýnek jinak

Příspěvek od pavlex »

Kromě kliky je v podstatě jediným funkčním prvkem nastavení hrubosti mletí. Jaké vám vyhovuje?

...Jaké umístění? Způsob nastavení? Přesnost? Použitelnost?
Uživatelský avatar
pavlex
Příspěvky: 7
Registrován: stř 29. úno 2012 23:57:15
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: mlýnek jinak

Příspěvek od pavlex »

Práce je už dávno hotová, posílám nějaké obrázky, jak to dopadlo. Jedná se o počítačové vizualizace a foto modelu 1:1, který je samozřejmě nefunkční a značně stylizovaný. Kdyby někoho zajímala i textová část, tak můžu poslat odkaz, ale myslím, že tam není moc zajímavého k počtení - spousta stran psaných na poslední chvíli, vlastně jde o třicet stran o tom, že jsem navrhl kužel zapíchnutý do válce...

Mechanismus nastavení hrubosti mletí je inspirován ostřícím mechanismem většiny objektivů fotoaparátů - otačením prstence s ryskou se mění výška celé horní části mlýnku a zároveň vzdálenost mezi mlecími kameny. Tímto způsobem je možné použít stupnici, která u většiny ručních mlýnků chybí...

obrázky odkazem, fotky modelu nejsou moc kvalitní, lepší teď u sebe nemám:
http://imgup.cz/images/f/pr1.jpg
http://imgup.cz/images/f/pr2.jpg
http://imgup.cz/images/f/pr3.jpg
http://imgup.cz/images/f/pr4.jpg
Naposledy upravil(a) primacafe dne stř 07. pro 2016 1:12:50, celkem upraveno 1 x.
Důvod: nedostupné obrázky - to je tak, když se obrázky ukládají mimo fórum
Uživatelský avatar
spikey
více pokročilý
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25. říj 2011 12:16:23
bydliště: Praha 5
kávovar: Victoria Arduino Eagle one Prima
mlýnek: Anfim Pratica, Mahlkönig EK 43

Re: mlýnek jinak

Příspěvek od spikey »

skvělé! A obhajoba už proběhla?
Baví vás zajímavosti o kávě? Podívejte se na rozhovory, které natáčím s osobnostmi z oblasti výběrové kávy: www.youtube.com/c/JaroslavSl365cupsofcoffeevlog
Uživatelský avatar
pavlex
Příspěvky: 7
Registrován: stř 29. úno 2012 23:57:15
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: mlýnek jinak

Příspěvek od pavlex »

úspěšně obhájeno, už v červnu...
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Jaký mlýnek“