Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Extreme

výběr nového mlýnku
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
sentimex
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 02. led 2014 15:39:52
bydliště: Brno
kávovar: QuickMill QM67
mlýnek: K10 FRESH

Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Extreme

Příspěvek od sentimex »

Zdar,

pomôžte rozhodnúť túto dilemu, každý názor je vítaný.

1) Mazzer SJ Electronic
2) Macap MXD
3) Macap MXD Extreme

Použitie:
- Na doma.
- Espresso.
- Do 10 nápojov denne.

Tu som našiel aj celkom dobré ceny, viete o nejakých lepších?

Kód: Vybrat vše

http://www.espressounderground.co.uk
Osobne sa priklánam k Extreme, bo titanove mlecie kamene, ale zasa mazzer je mazzer grrr neviem.

Predom vďaka.
Uživatelský avatar
sentimex
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 02. led 2014 15:39:52
bydliště: Brno
kávovar: QuickMill QM67
mlýnek: K10 FRESH

Re: Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Ext

Příspěvek od sentimex »

Vďaka, len pozerať sa po týchto použitých kúskoch čo píšete môže byť beh na dlhé trate :|
Uživatelský avatar
sentimex
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 02. led 2014 15:39:52
bydliště: Brno
kávovar: QuickMill QM67
mlýnek: K10 FRESH

Re: Mazzer / Elektra / Compak

Příspěvek od sentimex »

Tak som sa zasa ponoril trošku do sveta mlynčekov (na podnet kolu) a našiel som zopár pekných kúskov:
Elektra - Nino

Kód: Vybrat vše

http://www.elektrasrl.com/nino_spec.php
Versalab - M3

Kód: Vybrat vše

http://www.versalab.com/server/coffee/grinder2013a.html

Kód: Vybrat vše

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=HbDQp47Fzgk
Čo je už jasné že chcem sú flat burrs, stále som nejak roztrieštený a nerozhodný medzi dvomi svetmi, doser alebo el. doser / timing.
Na jednej strane si hovorím že nebudem meniť kávu medzi shotmi, ale na druhej strane sa mi tá možnosť páči.
Doser s klapkami sa mi nepáči už z toho dôvodu že to treba upravovať aby tam neostávala káva (klapky nestierajú všetko, atď),
alebo pridávať externý el. timer, za tie prachy by to malo už zvládať samo :|

Takže upravujem zoznam (a šetrím ;) ) na:
  • Elektra Nino
    Compak K10 Fresh
    Mazzer Kony El.
    Compak K10 Pro Barista
Uživatelský avatar
demo
začátečník
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 15. lis 2012 23:47:09
bydliště: L. Hrádok
kávovar:
mlýnek:

Re: Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Ext

Příspěvek od demo »

Keď flat, tak prečo sú teda všetky vymenované mlynce s kónickými kameňmi?
Uživatelský avatar
sentimex
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 02. led 2014 15:39:52
bydliště: Brno
kávovar: QuickMill QM67
mlýnek: K10 FRESH

Re: Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Ext

Příspěvek od sentimex »

jaá, jasne samozrejme bolo myslené "conical"
Uživatelský avatar
sentimex
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 02. led 2014 15:39:52
bydliště: Brno
kávovar: QuickMill QM67
mlýnek: K10 FRESH

Re: Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Ext

Příspěvek od sentimex »

Tak rozhodnutie padlo. Kupil som Compak K10 Fresh z DE.
8-)
Uživatelský avatar
Smartyn
Příspěvky: 3
Registrován: pon 16. čer 2014 16:29:10
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Ext

Příspěvek od Smartyn »

A muzu se zeptat kde se da Compak K10F koupit? ;)
Uživatelský avatar
DeTT
více pokročilý
Příspěvky: 203
Registrován: ned 26. čer 2011 12:46:50
bydliště: Siluvky u Brna
kávovar:
mlýnek:

Re: Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Ext

Příspěvek od DeTT »

Ad kónické versus ploché, bylo mi řečeno, že rozdíl v mletí není vůbec žádný. Kónické se pouze doporučují do velkých provozů, protože se pomaleji zahřívají.
Uživatelský avatar
sentimex
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 02. led 2014 15:39:52
bydliště: Brno
kávovar: QuickMill QM67
mlýnek: K10 FRESH

Re: Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Ext

Příspěvek od sentimex »

Smartyn píše:A muzu se zeptat kde se da Compak K10F koupit? ;)
Ja som ho kupoval v:

http://www.rimprezza.de
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Ext

Příspěvek od pulec7 »

Trochu oživim otázku, biť mám Vario Home asi tak 3týdny tak pokuju po něčem lepších ideálně něco co by se hodilo víc k Rocketu a bylo to trochu víc profi. Ideálně přímo z mlýnku do páky, žádný zásobníky, odměřovače a podobný kraviny :).

Zatim koukám na druhy co se tu o nich píše ale jedno mě zajímá platí čim větší kameny tím lépe nebo v čem přesně je zakopaný pes pokud chce člověk špičku co do kvality mletí? To máte železné kameny, keramické kameny, titanové kameny jaký jsou teda top :) a jaký rozměr?
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Ext

Příspěvek od vilose »

ešte zostáva 6ks:

Kód: Vybrat vše

 www.tidaka.net/de/Kaffeemuehle-CB1.html
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 787
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Ext

Příspěvek od danst »

Já si svůj problém vyřešil, viz Fiorenzato Doge. Obecně se doporučují mlýnky 64mm, na těch kamenech jinak na doma úplně nezáleží, i když prý nějaký Mazzer má lepší profil řezných ploch, ale to už je asi mimo mísu.
Problém je, že všechny větší mlýnky jsou víceméně komerční, tedy s dozerem. Je to věc názoru, měl jsem to taky, ale nemohl bych s tím žít. Tedy předělat. Bez práce je: na doma myšlený a velmi dobře hodnocený Mazzer Mini, varianta electric s 64mm kameny, bez dozeru, rozumných rozměrů . Je ovšem dražší , cca 650 EUR nový. Zastávám názor, že nejlepší mlýnek je takového typu. Umožňuje lehké čištění a bezproblémovou výměnu káv, pokud se mele jedna dávka. To Vario by mně neoslovilo.
Uživatelský avatar
winter
Příspěvky: 40
Registrován: ned 04. led 2015 16:40:48
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Ext

Příspěvek od winter »

vilose píše:ešte zostáva 6ks:

Kód: Vybrat vše

 www.tidaka.net/de/Kaffeemuehle-CB1.html
...Это машина....... :blee: ..... vypadá to jak předělaná stojanová vrtačka ..... ***winter***
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Ext

Příspěvek od pulec7 »

A co mazzer super jolly electronic nevim co ten davkovac co sem videl videa tak to pada primo do paky a te bance se to jen pocita ale kafe tam zustava minimum.
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
winter
Příspěvky: 40
Registrován: ned 04. led 2015 16:40:48
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Ext

Příspěvek od winter »

pulec7 píše:Trochu oživim otázku, biť mám Vario Home asi tak 3týdny tak pokuju po něčem lepších ideálně něco co by se hodilo víc k Rocketu a bylo to trochu víc profi. Ideálně přímo z mlýnku do páky, žádný zásobníky, odměřovače a podobný kraviny :).

Zatim koukám na druhy co se tu o nich píše ale jedno mě zajímá platí čim větší kameny tím lépe nebo v čem přesně je zakopaný pes pokud chce člověk špičku co do kvality mletí? To máte železné kameny, keramické kameny, titanové kameny jaký jsou teda top :) a jaký rozměr?
...no kdybys to chtěl vymazlit co se designu týče, tak Eureka Mignon. Měl jsem ho v hledáčku, ale po důkladné studii praktických zkušeností majitelů a prodejců mlýnku jsem došel k závěru, že nenamele jako VARIO a jeho největší necností je, že hodně hrudkuje. Takže máš namleté kafe i v botách, jak se hrudky nekontrolovaně hrnou z otvoru. Nebýt omezený prostorem asi bych koupil Mazzer MINI - ELECTRONIC A. Sice designově to není k Rocket kávovaru úplně ono, ale co se týká mletí, tak je hodně dobrý. I když dnes jsem tu někde narazil na odkaz, jak prasácky vyrobené (nabroušené) nože se k mlýnku dodávají. Možná proto tak dobře mele :ok: ***winter***

Kód: Vybrat vše

http://www.mobacoffee.de/Eureka-Mignon-Istantaneo-MCI-Timer-Chrom
http://kavomlynky-mazzer.cz/produkty/elektronicke-mlynky-s-davkovacem/mini-electronic-a/
Uživatelský avatar
demo
začátečník
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 15. lis 2012 23:47:09
bydliště: L. Hrádok
kávovar:
mlýnek:

Re: Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Ext

Příspěvek od demo »

pulec7 píše:Trochu oživim otázku, biť mám Vario Home asi tak 3týdny tak pokuju po něčem lepších ideálně něco co by se hodilo víc k Rocketu a bylo to trochu víc profi. Ideálně přímo z mlýnku do páky, žádný zásobníky, odměřovače a podobný kraviny :).
Na tomto fóre sa to tradične podceňuje, ale mlynec je dôležitejší ako samotný stroj. Ak peniaze nie sú limit, tak Robur, Kony alebo aspoň Major od Mazzera, top model Compak, nejaký top Mahlkonig atď. Alebo exotika ako Versalab, alebo horespomínaná novinka na Tidaka, čo je niečo podobné ako Versalab - mlynec bez kompromisov na domáce použitie. Super Jolly nebude poznať v porovnaní s Variom, len vydrží večnosť, lebo nie je z plastu.
Obecne platí kvalita mletia = veľké kamene a malé otáčky. Asi je jedno či kónické alebo ploché, kompromis je hybridný systém. Veľa tiež záleží na mechanickej konštrukcii uloženie kameňov voči sebe do roviny a súososti. To nie je také jednoduché vyrobiť pri potrebe jemného nastavenia v rozsahu nastavovania na stotiny milimetra a požadovanej mechanickej stabilite. Nekvalitne vyrobený profi mlynec strednej triedy s priemerom kameňov povedzme 64mm, keď jeden kameň na druhý dosadá pod uhlom melie úplne zle. To sa pozná okamžite na chuti. Na ostrosti kameňov až tak nezáleží pri tejto kategórii mlyncov a domácom použití. Čo sa moc tiež nehovorí, že nové kamene sa musia zabehnúť. To znamená u veľkých kameňov zomlieť aj 20 kg kávy aby mlynec mlel ako má. A to je doma problém. Extrémisti ten čas zábehu skracujú zomletím pár gramov keramzitu - to sú tie kamienky, čo sa sypú do kvetináčov na ozdobu. Po takej drastickej procedúre vraj mlynec melie paradoxne rýchlejšie, ako s novými kameňmi.

Pre zhrnutie teda - pre posun od Varia nahor treba rátať s tým, že rozdiely už nebudú také veľké a treba investovať aspoň dvojnásobok ceny Varia a nemerateľný čas pri rozhodovaní...
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Ext

Příspěvek od pulec7 »

Projdu značky co psal Demo, jako Mazzer mini se mi líbí naopak Rocket ho prodává přímo ke kávovarům jet o Mazzer mini for Rocket a je z leštěného hliníku, co je hlavní tak má větší kameny a hlavně není uložení v plastu. Ale samozřejmě jsem limitovanej velikostí takže se nemám moc asi kam posunout něco většího než Super Jolly je nemyslitelné prozatím, každopádně Mazzer SJ by se mě vlezl tak akorát víc už se nevleze.
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Ext

Příspěvek od ondrada »

demo píše:Na tomto fóre sa to tradične podceňuje, ale mlynec je dôležitejší ako samotný stroj.
Na tomto fóre je to obvykle první věc, kterou se dozví každej, kdo si přijde pro radu jakej koupit kávovar. Rozhodně si nemyslím, že by se to tu podceňovalo, už vůbec ne tradičně.
demo píše:Super Jolly nebude poznať v porovnaní s Variom, len vydrží večnosť, lebo nie je z plastu.
Ono na tom Variu toho plastu snad taky moc není, když pomineme násypku na kafe, packy který drží horní kámen (a který asi nemají důvod nějak se zničit, pokud člověk horní kámen nevynadavá dvakrát za týden) a opláštění. Proto taky váží přes 4 kila. Nebo je tam ještě něco podstatnýho?
Slabinou může být stejnosměrný motor nevhodný pro dlouhé mletí v kuse a řemenový převod (na doma IMHO ani jedno nevadí), plastový náhon řemenu (ale někdo ho tady strhnul a náhradní už byl kovový), možná elektronika která může časem dělat problémy a keramický kameny, pokud se v kafi objeví šutr (a někde jsem před časem viděl náhradní i ocelový, když by na to došlo).
demo píše:Extrémisti ten čas zábehu skracujú zomletím pár gramov keramzitu - to sú tie kamienky, čo sa sypú do kvetináčov na ozdobu. Po takej drastickej procedúre vraj mlynec melie paradoxne rýchlejšie, ako s novými kameňmi.
To si umim představit, nevím sice jak to pomůže zaběhnutí kamenů do správnýho tvaru (který by snad mělo spočívat v obroušení malých nerovností, aby si kameny sedly jak mají), ale určitě to nádherně ztupí a obrousí ostří, zvětší zářezy a kafe pak může ven rychlejc. Akorát tu kvalitu namletýho výstupu bych chtěl vidět :)
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Ext

Příspěvek od pulec7 »

ondra: no právě, že naprosto chápu, že mlýnek by měl být lepší než kávovar a to sem tady značně pochopil, mlýnek Vario jsem kupoval ještě před nákupem Rocketu tedy je poměrně logické, že se snažím zjistit zda je dostatečný parťák pro Rocket. Vzhledem k tomu, že Vario je můj první lepší mlýnek se kterým jsem přišel do styku tak váhám zda je skutečně dobrý. Jako je zánovní a proto bych ho klidně přenechal za rozumnej peníz někomu z fora například a koupil si něco lepšího. Otázka je jestli vůbec poznám rozdíl. Co sem pochopil tak rozdíl mezi Variem a třeba Mazzer mini nepoznám. Je tu někdo kdo třeba postupně přecházel od levnějších mlýnků po lepší kdo by mohl nějak referovat zda je to poznat nebo ne. Jako můj maximální strop za mlánek bych si dal tak 35k šílenosti jako 60k za mlýnek tak to skutečně už mi přijde úlet. Hlavně ty profimlýnky jsou dělané na objem, který doma neudělám jde mi oto mít TOP mlýnek pro domácí použití aby člověk nemohl pochybovat, že to není dostatečně kvalitní věc a samozřejmě pokud mi vydrží x let a přežije i Rocket samotný tak budu jedině rád :).

Ale v prvé řadě mi jde o nekompromisně kvalitní a bezchybné mletí a maximální citlivost nastavení. Pokud je prostě Vario dostatečně kvalitní po stránce mletí tak to řešit nebudu a nebo maximálně pro dobrý pocit vemu Mazzer mini v nerezu a je vyřešeno.


Mazzer mini for Rocket - ten se mi líbí asi nejvíc.

Kód: Vybrat vše

http://www.bunacafe.eu/prislusenstvi/detail/MAZMIA-mazzer-mini-a-nerez-pro-rocket-espresso

Nebo ještě tu někdo radil lepší Mahlkönig tenhle má i ocelové usazení kamenů. Mahlkönig ProM Espresso

Kód: Vybrat vše

http://www.bunacafe.eu/prislusenstvi/detail/2VDLZE-mahlkonig-prom-espresso
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 787
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Mazzer SJ Electronic alebo Macap MXD alebo Macap MXD Ext

Příspěvek od danst »

Mazzer mini E je menší ale stejně kvalitní jako Super Jolly.
Pokud lidi váhají mezi Variem a mini E nebo SJ , pak většinou konstatují , že jsou víceméně stejné, ale vario je levnější a menší, tak berou to.
Pokud něco lepšího, tak hodně přitlačit, otázka jestli to bude poznat na chuti.
Rozhodně je Mazzer trvanlivější a jednodušší, bezproblémový.

Různá srovnání, říkají totéž, např :
For what its worth, at Sherman's last Chicago espresso meetup, we were (yet again) using the Jolly and Vario side by side, and there simply was no difference in taste or user preference. This confirms (yet again) a half dozen or so side by side shot making episodes. The Vario is clearly not a commercial product, but Baratza and Mahlkoening make it a standout as far as well built, well supported, consumer products go.
So it comes down to your own preference for something indestructible versus something better suited for all around home use

Nabízí se posun od 64mm flat na 63-71 kónické kameny, např: na Kompak K10, M Kony, ale bude to velké jako mrcha.
Rozdíly jsou údajně ty, že kónické kameny zvýrazňují odrůdovost a aciditu, také dovolují méně přesné utrefení mletí.

např:
I tried the K10 Pro for a few days... I think it's close to your comparison -- my grinder is MiniE, but has SJ burrs.
(často se používají SJ kameny, mají nějaký jiný profil, prý je to lepší)
Nothing scientific here... I love my MiniE even more now
I think people who like bright single origins are the most likely to appreciate the big conicals, since they really open out the acidity.
..
My belief is that the SJ can be dialed in to perfection, but that it takes time and skill, and that it is different every day and for every coffee. The 68s are idiot proof for one coffee, and a blessing for anyone using multiple blends.

takže zda vůbec něco měnit, nebo to dělat z důležitých praktických důvodů (estetika) a neslibovat si lepší výsledky.
Pokud je místo max. na Mazzer Mini, tak asi odpadají drahé varianty.
Odpovědět

Zpět na „Jaký mlýnek“