Mlýnek s minimálním zbytkem kávy po mletí

výběr nového mlýnku
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek s minimálním zbytkem kávy po mletí

Příspěvek od lubono »

Já osobně jsem šel cestou dvou mlýnků. Přestalo mě to bavit neustále během dne čistit mlýnek abych si mohl dát jiný druh kávy. Možná, jeto trochu uhozené mít doma dva mlýnky ale jiné řešení jsem nenašel, když nechcete vykonávat neustále proceduru čištění kvůli změně kávy. Budu jen rád, když se tu najde jiné řešení. Dva mlýnky mít v malé kuchyni, je opravdu mazec (říká bytná)
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek s minimálním zbytkem kávy po mletí

Příspěvek od morseee1 »

neviem ci sa to trosku neprehana.. to fakt niekto robi viac kav denne a kazdu inu? tiez nepijem iba jeden druh kavy, zvycajne kupujem try druhy a z kazdeho druhu po dva 250g sacky. ked sa jeden sacok minie, sahnem do spajze a co mi pride prve pod ruku to pouzijem. To je pre niektorych fakt taky pruser, ze jedna, dve kavy budu z dvoch druhov? nenapadlo vas niekedy, ze prave to moze pomoct rozpoznavat rozne chute a kombinacie?
sorry.. uz mi to nedalo .. mam pocit ze poslednu dobu sa tu riesi viacej priprava kavy ako sa kava pije
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 787
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Mlýnek s minimálním zbytkem kávy po mletí

Příspěvek od danst »

Ani já už jsem to nevydržel a ke svému Doge 63 jsem přikoupil Rossi RR45 Deli (3000,-). Je to hlučný kus, trochu hubenější a nižší než Doge, předělám ho taky na stepless.
Má ovšem velmi krátkou a malou cestu kávy, dobře řešený unašeč kamenů. Minus je pouze vyšší hlučnost a pro někoho velikost. Musí být na to místo. Kdo jde za retencí, tak je to dobrý model, sám ho budu používat na mletí jednotlivých dávek vzorků a pak pro alternativy, nebo pro současné použití dvou káv , abych je nemusel prohazovat. Prostě se hodí.
Retence je věc problematická zejména tam, kde není přístup pro vyhrábnutí zbytků, hlavně u malých mlýnků se zobáky (Rocky, Ascasso).
Za cenu velikosti ty komerční mají kvalitu mletí a jednoduchou možnost čištění, absolutní výdrž a víc možností, jak je vlastně používat.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Mlýnek s minimálním zbytkem kávy po mletí

Příspěvek od j.bill »

morseee1 píše: ......mam pocit ze poslednu dobu sa tu riesi viacej priprava kavy ako sa kava pije
Však o tom to fórum je ne? ;) Pozor, přemíra kávy může i zabít. ;)
Jinak je to také o pohodlí (pohodlnosti). Máme třeba vyhrazený jeden mlýnek na turka (alternativy) a jiný druh kávy a hrubosti a další zase na espresso....
(další na obilí a rýži :lol: )...kdo by to pořád nastavoval na jednom mlýnku, že?
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Mlýnek s minimálním zbytkem kávy po mletí

Příspěvek od puschpull »

Souhlas s názorem morseee1
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek s minimálním zbytkem kávy po mletí

Příspěvek od morseee1 »

j.bill píše:Máme třeba vyhrazený jeden mlýnek na turka (alternativy) a jiný druh kávy a hrubosti a další zase na espresso....
tak toto celkom pochopim, ale ide o to ze niektori tu riesia retenciu, pretoze sa im nepaci ze sa im zmiesa Etiopia s Columbiou ??? to je to co nechapem, to uz potom neni kava?
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Mlýnek s minimálním zbytkem kávy po mletí

Příspěvek od j.bill »

JJ. To také neřeším. Dělám jednu a když chci, dám jinou. Těch pár gramů v prvním espressu mne nezabije a někdy míchám i směsi. Na druhou stranu chápu i ty, kde frčí káva jako na drátkách, že mají třeba dva, tři mlýnky a každý na jiný druh. Při té naší frekvenci by ta káva zbytečně větrala (zbytky v mlýnku), nebo by se musely mlýnky pořád čistit a to už není taková zábava...
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
gekonko
více pokročilý
Příspěvky: 189
Registrován: pát 02. led 2015 12:33:04
bydliště: Košice
kávovar: CARIMALIalfa2x GAGGIAcubika2x ASCASOdream KRUPSxp5240
mlýnek: GAGIAmd85-2x SANTOS#1 ZASSENHAUSpanama

Re: Mlýnek s minimálním zbytkem kávy po mletí

Příspěvek od gekonko »

Ja osobne nechapem preco sa niekto kto to nechape musi k tomu vyjadrovat! Uz minimalne pat prispevkov je tu zbytocnych, tento moj je siesty :(
Uživatelský avatar
robertSVK
více pokročilý
Příspěvky: 138
Registrován: pon 23. bře 2015 16:22:07
bydliště: Bratislava
kávovar: Saeco Aroma SIN015 PID (2001), Gaggia New Baby PID
mlýnek: Gaggia MDF (1983)

Re: Mlýnek s minimálním zbytkem kávy po mletí

Příspěvek od robertSVK »

Tak, tak. Šup na chat.
Kávovary: Saeco Aroma (SIN015), PID;
Mlynčeky: Hario Mini Mill, Gaggia MDF (1983), Saeco (samodomo)
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 787
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Mlýnek s minimálním zbytkem kávy po mletí

Příspěvek od danst »

Po delší době užívání F.Doge ve dvou různých konfiguracích (SD a plná násypka, ovšem upravená, ne obrovská původní) jsem došel k tomu, že stres se změnou káv, které se prostě nevyhnu, ten mi nestojí za to.
Zakoupil jsem další mlýnek , RR45 a ten upravuji na single dosing. Již jsem udělal stepless úpravu jako u Doge, objednal likérový trychtýř jako nejlepší řešešení bez dozeru a předělávám opět násypku, tentokrát bude opět na SD s pístem tlačeným až k matici unašeče kamenů.
RR45 byl DELI, tedy se zobákem na mletí do sáčků v prodejně Oxalisu, nicméně ani ten zobák nemá na trychtýř.
Budu mít tedy dva mlýnky, jeden s kontunuální náplní základní kávy a druhý na všechno ostatní se single dávkami.

Komerční mlýnek se dá používat i s dozerem a klapat pákou, výhodou je rozbití hrudek, taky jsem to kdysi zkusil.
Trychtýřová úprava je ovšem pohodlnější a rychleji vymetu než jsem naklapal pákou. Hrudky od doby, co používám dostatečné tampování, neřeším, nemají žádný vliv na výsledek.


Celou diskuzi výše dnes vidím v jiném světle.
Vždy záleží kdo a za jakých okolností bude mlýnek používat.
Cena a místo pro mlýnek, to je jasné.
Retence - tam velice záleží, kolik toho budu mlít. A to jsem opomíjel, protože jsem nebral v potaz, kolik lidí používá 7g dávku kávy. Uspokojit se s 20-25ml espressa. Finanční důvody?

Je veliký rozdíl, pokud se bavíme o dávce 7g nebo 16-18g (či ještě víc).
single dávka:
- u 18g funguje mletí s pístem velmi dobře.
- u 7g je to úplně jinde s ohledem na homogenitu mletí

z plného zásobníku:
- u 18g vyhrábnu tunel a zbytek neřeším (první kafe jde stejně manželce)
- u 7g je mezi kameny a kolem unašeče skoro celá dávka i po vyhrábnutí tunelu

pokud nemusím měnit kávu v mlýnku, tak při plném zásobníku ani moc neměním stupeň mletí, jen mírné korekce, jak káva žije nebo se naplní nová várka

pokud se ale přece jen mlýnkem trochu pohne, opět je na tom dávka 18g s odezvou na změnu mletí mnohem lépe než 7g


z toho všeho plyne:

- co je dobré pro mně a další , kteří používají dvojité dávky :
- naprosto vyhovují použité komerční mlýnky, jak vysokou kvalitou tak nízkou cenou , pokud je místo

- pro single kafaře je situace méně příznivá :
- lepší je možná malý mlýnek (do 50mm) - při dobré kvalitě dražší, nebo je levný a méně kvalitní
- příliš velká poptávka po malých, kvalitních a levnějších-použitých mlýncích
Uživatelský avatar
mleitgeb
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 14. zář 2008 19:28:44
bydliště: Jihočeský kraj
kávovar: LelitBianca,MCE Perla 1gr SAE,R.S.,LaPavoni Europic.,Hario
mlýnek: Macap 2xMXD,4xM5D,M5,R. Rocky, Baratza Sette 270wi

Re: Mlýnek s minimálním zbytkem kávy po mletí

Příspěvek od mleitgeb »

Mám nový tip a zatím se mi líbí - Baratza Sette 270W. Co myslíte?

Kód: Vybrat vše

http://www.baratza.com/grinder/sette-270w/

Kód: Vybrat vše

http://www.baratza.com/wp-content/uploads/2016/04/Comparison-Chart-042516.pdf
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Mlýnek s minimálním zbytkem kávy po mletí

Příspěvek od puschpull »

Tenhle mlýnek je nádherný! Viz thread:
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... =65&t=3550
:-)
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Jaký mlýnek“