Ruční mlýnek - Tescoma Handy vs. Porlex

výběr nového mlýnku
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Janchi
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 08. zář 2016 15:46:22
bydliště: Trenčín (Brno)
kávovar: -
mlýnek: -

Ruční mlýnek - Tescoma Handy vs. Porlex

Příspěvek od Janchi »

Dobrý deň,

zháňam ručný mlýnek k Gaggia Classic. Ručný, lebo kávu robím len pre seba a úspore miesta. Som úplný začiatočník a ako to tu chodí, od počiatočého plánu kúpy nejakého DeLonghi som sa prepracoval k bazarovej Gaggii Classic a teraz potrebe nejakého mlýnku. Takze na zaciatok to bude predpokladám pokus omyl. Tento mlýnek, neberem ako finálne riešenie. Časom, keď už budem vedieť čo chcem investujem buď do ručného OE niektorého LIDO alebo predsa len nájdem miesto elektrickému.

Asi jasná možnosť je Porlex tall.

Však pri hladaní som narazil na mlýnek Tescoma Handy, mechanizmus vyzerá veľmi podobný Porlexu a celkom sa mi pozdáva tá vyberatelná odmerka. Máte niekto s ním nejaké skúsenosti?

Je ešte nejaká alternatíva v ručných mlýnkoch?

Dík za rady!
Uživatelský avatar
hedge
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 16. črc 2012 9:40:38
bydliště: Dobříš
kávovar: Saeco XSmall, AP, CCD
mlýnek: Carimali Junior,Zassenhaus Panama

Re: Ruční mlýnek - Tescoma Handy vs. Porlex

Příspěvek od hedge »

Ahoj,
osobně bych Porlex nebral (a tím spíše ne Tescomu). Chvíli jsem ho používal a konzistence mletí mě nepřesvědčila (i když jsem nemlel na espresso). Porlex je zvenku pěkně bytelný, ale mlecí kameny se vůči sobě hýbou, ten vnější totiž není v těle mlýnku usazen napevno.

Osobně budu velmi brzo pořizovat Zassenhaus Panama. Měl jsem ho v ruce a precizností je mnohem dále, než Porlex. Možné nevýhody mohou být malá kapacita, pojme tak 20 gramů kávy, a usazení spodní nádobky na pomletou kávu, protože není šroubovací a má tendenci vypadávat (při mletí se musí přidržovat). Kameny má ocelové a vůči sobě mají vůli téměř neznatelnou.

Ze stáje Zassenhausu je ještě vhodný například model Quito, který má údajně stejné mlecí ústrojí (dle vyjádření Zassenhausu). Quito má spodní nádobku šroubovací a pojme víc kávy. V ruce jsem tento model ale neměl.

Oba lze pořídit například na Německém Amazonu, v Čechách se moc neprodávají a když už někde jsou, tak zhruba dvojnásobně drahé, než v tom Německu.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Ruční mlýnek - Tescoma Handy vs. Porlex

Příspěvek od papun »

Jediné co můžu říct, tak hodně zapřemýšlej, našetři a kup elektrický - kvalitní mlýnek. S tím ručním budeš nešťastný a utratíš jen peníze.
Uživatelský avatar
Janchi
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 08. zář 2016 15:46:22
bydliště: Trenčín (Brno)
kávovar: -
mlýnek: -

Re: Ruční mlýnek - Tescoma Handy vs. Porlex

Příspěvek od Janchi »

Nad Zassenhausom som rozmýšlal, aj Panama aj Quito. Len zahraničné recenzie nie sú nič moc, sťažujú sa aj na kvalitu a hlavne fakt, že niektorí na nich nedokážu pomlieť na espresso. Dnes idem po kávovar, nadržanosť bude veľká :). Behnem ešte tu v Brne pozrieť čo majú.

Som rozhodnutý ísť do Orphan Espressa (asi LIDO E) akonáhle to bude možné. Len dovtedy chcem niečo, načom aspoň trochu niečo poskúšam.
Uživatelský avatar
hedge
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 16. črc 2012 9:40:38
bydliště: Dobříš
kávovar: Saeco XSmall, AP, CCD
mlýnek: Carimali Junior,Zassenhaus Panama

Re: Ruční mlýnek - Tescoma Handy vs. Porlex

Příspěvek od hedge »

Mohu poprosit o odkaz na ty recenze? Já jsem totiž i na zahraničních webech nic moc negativního nenašel snad kromě toho, že někomu na Quitu velmi brzo po koupi vypadl mlecí kámen ze svého usazení. U Panamy jen vím, že si lidé stěžují na tu spodní nádobku. Díky.
Uživatelský avatar
Janchi
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 08. zář 2016 15:46:22
bydliště: Trenčín (Brno)
kávovar: -
mlýnek: -

Re: Ruční mlýnek - Tescoma Handy vs. Porlex

Příspěvek od Janchi »

Na nemeckom amazone, je kopec nespokojných zákazníkov. Je pravda, že sú to len zákazníci, takže je otázne ako moc to je vypovedajúce o kvalite. Sťažujú sa na rôzne závady po pár mesiacoch, prípadne hneď po kúpe. Keby je niekde v CZ alebo SK dostupný za tých 60 eur tak asi neváham. Niečo sa stane, reklamujem. Ale riešiť reklamáciu s predajcom z Nemecka, nie je práve najšťastnejšie riešenie. Ale ako vravím, sú to len zákazníci, ktorí sa možno nesprávajú k veciam ako ľudia.

Preto radšej našetrím na to LIDO, ktoré by malo byť bez problémov. Zatiaľ sa potrápim s nejakým lacným, aspoň budem vidieť rozdiel.
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Ruční mlýnek - Tescoma Handy vs. Porlex

Příspěvek od pelo »

So Zassenhausom je problém, že na trhu je dosť Fake mlynčekov pod touto značkou. Videl som pár foto kde sa zákazníci sťažovali, že napr. mechanizmus na nastavenie hrúbky mletia vyzerá úplne inak ako v dokumentoch od Zassenhaus, takže predpokladám, že tieto problémy sa týkajú hlavne tých napodobenín. Ako ale zistíš, či ide o originál alebo napodobeninu pred predajom a prípadne ako to potom zreklamuješ nejakému predajcovi v nemecku...

Ja mám Lido E a som s ním nadmieru spokojný. Vyhovuje mi hlavne z toho hľadiska, že keď mám doma viac káv tak mením podľa toho na čo mám práve chuť alebo podľa použitia - espresso vs. cappuccino. Majú teraz aj nový typ Lido E-T čo je vlastne Lido E so sklápateľnou rúčkou z Lido 3 - je to vlastne Lido E na prípadné prenášanie. Čo by sa mi páčilo je sklenený zásobník namletej kávy namiesto toho hnedého plastového - dá sa dokúpiť.

Pokiaľ Ti to neponáhľa, tak sleduj bazos - pred pár dňami niekto predával mahlkoenig Vario Home za 150 EUR - samozrejme na druhý deň bol fuč. Pre kolegu sme zas nedávno kúpili Bezzera B005tm. Treba to sledovať, občas sa tam objavia zaujímavé kávovary/mlynčeky za pár drobných. Výhodou je, že to potom predáš za minimálne rovnakú cenu a nič na tom nestratíš...
Uživatelský avatar
Janchi
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 08. zář 2016 15:46:22
bydliště: Trenčín (Brno)
kávovar: -
mlýnek: -

Re: Ruční mlýnek - Tescoma Handy vs. Porlex

Příspěvek od Janchi »

Presne ako píšeš o tom LIDO, kávu budem robiť len pre seba a rád by som poexperimentoval s rôznymi druhmi. Elektrický zatiaľ nezvažujem. Na 3-4 kávy denne, s tým, že by zatiaľ stál v kuchyni na internáte, elektrický fakt nepotrebujem.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Ruční mlýnek - Tescoma Handy vs. Porlex

Příspěvek od puschpull »

Na ty 3-4 kávy denně jsem si elektrický pořídil. Po zvážení pro a proti jsem nechtěl dávat nějakých 1-2 tisíce za trochu slušnější ruční mlýnek. Koupil jsem za 3.500,- nový MDF. Nelituji, uvažuji časem o nějakém lepším, ale to by byla u nového záležitost 10-15 tisíc, případně bazarového za polovinu a to zatím nechci dávat. Dělám tak těch 2-4 kávy denně a to bych se ručně "umlel"! :-)
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Ruční mlýnek - Tescoma Handy vs. Porlex

Příspěvek od pelo »

Neumlel. OE Lido je úplně jiná liga než porlex, kyocera apod. Mele opravdu rychle, single máš namleto do 20 vteřin (double 15g trvá 35s, vše běžným tempem). Výhodu je úspora místa, prakticky žádná retence a možnost namlít jednotlivé navážené dávky (jinak se s tím asi mlít nedá, nevím jak bych odhadl namleté množství než mletím "dosucha").

Když se bavíme o elektrickém mlýnku, na začátku jsem o něm taky uvažoval, ale když hledáš mlýnek, který bude bez doseru s mletím přímo do páky, zvládne namlet navážené dávky - když chceš experimentovat třeba se 2 druhy kávy (nebo měníš kávu podle výsledného nápoje - ne všechny kávy se hodí třeba na cappuccino), nebude v něm zůstávat půlka single dávky bez toho, abys po něm musel bouchat, naklánět ho nebo se něčím hrabat ve výstupu a navíc aby byl skladný, tak moc možností fakt nezůstane...
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Ruční mlýnek - Tescoma Handy vs. Porlex

Příspěvek od j.bill »

Zajímalo by mne, kdyby mohl někdo otestovat, jaký je rozdíl v chuti espressa z kvalitního ručního mlýnku a profesionálního mlýnku za dodržení podmínky stejně opotřebovaných/nových kamenů na maximálně konzistentním kávovaru.
Někde jsem viděl použití akumulátorové vrtačky pro případ, že by přišla návštěva ;) :lol:
pelo píše:...mlýnek, který bude bez doseru s mletím přímo do páky, zvládne namlet navážené dávky - když chceš experimentovat třeba se 2 druhy kávy (nebo měníš kávu podle výsledného nápoje - ne všechny kávy se hodí třeba na cappuccino), nebude v něm zůstávat půlka single dávky bez toho, abys po něm musel bouchat, naklánět ho nebo se něčím hrabat ve výstupu a navíc aby byl skladný, tak moc možností fakt nezůstane...
To je pravda. Napadá mne malý Macap M2, ale nemám, nerozdělával ho někdo?.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Ruční mlýnek - Tescoma Handy vs. Porlex

Příspěvek od papun »

Těch srovnání už bylo různě po světě spousta a vždycky se všichni dohodli, že mlýnek je to nejdůležitější.
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Ruční mlýnek - Tescoma Handy vs. Porlex

Příspěvek od pelo »

To je jasny, j.bill spis myslel porovnani kvalitniho rucniho mlynku vs. elektrickeho ve slepem testu.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Ruční mlýnek - Tescoma Handy vs. Porlex

Příspěvek od puschpull »

Je tu jeden ruční mlýnek, který se mi líbí, ale stojí nějakých 6 tisíc.
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... =65&t=3669
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Ruční mlýnek - Tescoma Handy vs. Porlex

Příspěvek od pelo »

To je v podstate stejna cena jako Lido E. Ten ROK vypada masivne ale taky zabere nejake misto. Kazdopadne vedle kavovaru bude ROK vypadat lepe nez Lido. Ohledne mleti bude problem udelat srovnani s Lido - doma asi nikdo oba dva mlynky nema. Chtelo by to nejakou klubovou akci s jednim baristou a kazdy by prinesl svuj mlynek...
Uživatelský avatar
hedge
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 16. črc 2012 9:40:38
bydliště: Dobříš
kávovar: Saeco XSmall, AP, CCD
mlýnek: Carimali Junior,Zassenhaus Panama

Re: Ruční mlýnek - Tescoma Handy vs. Porlex

Příspěvek od hedge »

Nějaké porovnání výstupů domácích mlýnků je tady:

Kód: Vybrat vše

http://europeancoffeetrip.com/testing-the-hand-grinders-part-1/

Kód: Vybrat vše

http://europeancoffeetrip.com/testing-the-hand-grinders-and-the-muscles-part-2/
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Ruční mlýnek - Tescoma Handy vs. Porlex

Příspěvek od danst »

Těch mlýnků je víc. Bohužel většinou krámy, jako Hario mini , který mám, Porlex není o moc lepší, další nebudu ani vyjmenovávat, je jich hodně. Společný problém je nepříjemné použití, tzn. zasekávání při mletí a nerovnoměrně namletá káva. Všechno se to potácí cca kolem 800 -1200 Kč. Pak jsou ty dobré, vynechám ty extrémně drahé, pak zůstává : Comandante MK3, Lido 3, Hausgrind, případně Rok. Možná jsem některý ještě vynechal. Společný nedostatek, cena, ta se potácí +- 20% kolem 200 EUR.
Chybí nižší střední třída, která by měla stačit na alternativy, pro někoho i na espresso.
Ovšem jsou tu 2 vlaštovky: vylepšený oložiskovaný Porlex : Evengrind, který má i velmi rozumnou cenu : 35 USD, bohužel + poštovné ze zámoří. Moc jsem nehledal, nevím jestli se dá koupit v Evropě, ale asi ne.

Sám jsem se rozhodl koupit jako dárky 2 ruční Handgroundy, zaplatil jsem je jako předobjednávku po 65 USD + 30 USD poštovné za oba. Po přetažení přes celní poštu mně vyjde jeden asi na 2.400, což beru jako velmi dobré za mlýnek, který by měl být velmi kvalitní a na určitý typ domácího použití (včetně espressa) vhodnější a lepší než el. mlýnek stejné ceny.
Je to sice Kickstarter projekt, ale snad to vyjde, zas o tolik peněz bych nepřišel. Měli by to dodávat v listopadu. Jsem velmi zvědav.

http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 090#p49090
Uživatelský avatar
Janchi
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 08. zář 2016 15:46:22
bydliště: Trenčín (Brno)
kávovar: -
mlýnek: -

Re: Ruční mlýnek - Tescoma Handy vs. Porlex

Příspěvek od Janchi »

Zdravím,

takže kávovar testujem s Tescoma mlýnkom. Káva je podla mňa pitelná, a mne chutí viac, než vo väčšine kaviarní, čo som si odvtedy dal. Ale ako vravím mne, čo zatiaľ nie som nejaký profík.

Mlýnek je podobný hariu, centrálny kameň je uložený volne, takže nič moc.

Ako som už napísal, určite budem chcieť niečo lepšie. Ročný mlýnek mi vyhovuje. Z vyššie zmienených sa mi veľmi páči Commandante a LIDO. Len tá cena. Pohrávam sa trochu s tým el. mlýnkem. V mojej cenovej relácií som našiel 2 doserless Bezzera BB005 a Nuova Simonelli Grinta, prípadne s doserom MDFko. Prvé dva by boli z druhej ruky, MDFko nové. Myslíte, že to bude lepšie ako Lido, prípadne Commandante? Lebo by som aj napriek tomu, že sú elektrické ušetril.

Ďakujem.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Jaký mlýnek“