Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

výběr nového mlýnku
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
MavSamotPublic
Příspěvky: 7
Registrován: stř 23. lis 2016 0:01:11
bydliště: Plzen
kávovar: Aeropress, Bialetti moka konvicka
mlýnek: nemam

Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od MavSamotPublic »

Ahoj,
jsem kávový začátečník, tak prosím šetřete kamením,

Pořídil jsem si aeropress a moka konvičku, protože nemám na drahý presovač, a než levný, tak to dle doporučení jsou prý lepší ty alternativní metody. Nicméně po pročtení různých blogů a fór je evidentní, že velký význam má mlýnek.

Pročítal jsem příspěvky tady a bohužel jsem nenašel odpověď, která by se hodila pro mou situaci.

Dělám si kávu tak 1x denně, někdy z aeropressu, někdy z moka konvičky - podle toho, jestli chci popíjet u práce nebo jestli chci spíš silnější rychlovku.

Otázkou tedy je, jaký mlýnek si pořídit? - Na to, jak málo piju nechci kupovat mlýnek za buhví kolik, když navíc nepotřebuji jemnost na espresso.
Na druhou stranu chci, aby to mlelo na hrubost, kterou potřebuji kvalitně a nějakou dobu to vydrželo.

Jaký mlýnek byste doporučili?

Díky
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od RedAce »

Ahoj,

cestu jsi zvolil správně. Kolik jsi do mlýnku ochoten investovat a jsi případně ochoten používat ruční mlýnek?

Nejlepší výsledky za minimum peněz dostaneš nejspíš z mlýnku OE Lido, ale je ruční a v Čechách je trochu problém ho sehnat. U elektrických je oblíbená volba Baratza Encore (případně Virtuoso).
Uživatelský avatar
MavSamotPublic
Příspěvky: 7
Registrován: stř 23. lis 2016 0:01:11
bydliště: Plzen
kávovar: Aeropress, Bialetti moka konvicka
mlýnek: nemam

Re: Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od MavSamotPublic »

Myslel jsem tak do dvou tisíc, ale když koukám na ceny těch, co jsi doporučil, tak to asi není reálná hranice pro něco alespoň trochu dobrého.
Moje ideální představa bylo klidně něco z bazaru, kdy půjde o starší/použitý model, který již nebude např. schopen mlít dostatečně jemně pro presovač, ale hrubost pro aeropress nebo moka konvičku ještě dá.

Bohužel nevím, kde takové kousky hledat - generické hledání na googlu žere strašně času a není moc účinné.
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od RedAce »

Do těch dvou tisíc jedině něco ručního (Porlex, Ceramil,...) nebo někde na EBay zkusit ten Encore - použitý by se do dvou tisíc mohl vejít.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od papun »

Pokud trošku přidáš a budeš hledat, tak seženeš v bazaru Gaggia MDF. Je to fajn mlýnek, elektrický a hlavně rychle se přenastavuje hrubost a pohodnlně se vrací zpět. Má krokovanou stupnici. A do budoucna by ti stačil i na espresso.
Uživatelský avatar
MavSamotPublic
Příspěvky: 7
Registrován: stř 23. lis 2016 0:01:11
bydliště: Plzen
kávovar: Aeropress, Bialetti moka konvicka
mlýnek: nemam

Re: Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od MavSamotPublic »

Našel jsem použitý ten Gaggia mdf v bílé barvě za 70 eur, plus doprava, otázkou je, v jakém bude opravdu stavu. Prodávající samozřejmě píše, že ve velmi dobrém.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od papun »

tak pokud není něco vyloženě rozbitého, tak není moc co zničit. Kameny se dají vyměnit nebo nabrousit. Občas praská pružina dávkovače, ale to je taky opravitelné.
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od RedAce »

MDFko z německého EBay byl můj první mlýnek a dlouho mi dobře sloužil. Na alternativy není ideální, ale pro začátek bude stačit.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od papun »

Zbytečně ho strašíš. Ferrari to samozřejmě není, ale vzhledem k tomum že chtěl na začátku ruční, tak toto bode pořád lepší volba. A navíc řeší peníze, takže nějaký super mlýn je mimo. Když ho to chtyne, tak může dělat upgrade.
Uživatelský avatar
MavSamotPublic
Příspěvky: 7
Registrován: stř 23. lis 2016 0:01:11
bydliště: Plzen
kávovar: Aeropress, Bialetti moka konvicka
mlýnek: nemam

Re: Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od MavSamotPublic »

Zvažuji, jestli si připlatit za Encore za 3,5 tisíce, nebo to MDF za 2,3 tisíce.
Jako každá začátečnická lama googlím, youtubuju a reddituju a i tin Encore lidi píší, že je dobrej na většinu hrubostí.

Peníze řeším ve smyslu, že nechci utratit moc, vzhledem k četnosti konzumace a míře, jak moc kávě rozumím.
Nejsem už študák, který má napnutý rozpočet, ale prostě nechci i tak vyhazovat peníze.

Jde mi opravdu jen o to, jestli daný mlýnek bude schopen kvalitně a spolehlivě namlít pro ty mé potřeby.
Pokud to MDFko je fajn entry level na espresso, ale na aeropress nebo tu moka konvičku mele třeba nekonzistentně, tak se asi nezblázním a budu muset připlatit. Ty dva tisíce byly zmíněny hlavně proto, že jsem si říkal, že nemám žádné extra nároky, abych musel za jejich realizaci dát balík :-)

Zkusme to rozlousknout:
Pro moka pot a aeropress byste jako mlýnek raději vzali MDFko nebo Encore? (Když napíšete i proč, budu jedině rád.)
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od RedAce »

Jednoduchá odpověď je: Oba ty mlýnky jsou solidní a oba ti budou stačit. Vyber ten, který se ti líbí víc a seženeš ho za lepší peníze.

Složitá odpověď je (překvapivě) trošku složitější: Obecně se tvrdí, že na mlýnek je nejnáročnější espresso a na alternativy ti "stačí" něco obyčejnějšího. To je ale pravda jen do té míry, že espresso je na mlýnek nejnáročnější pouze v tom smyslu, že bez dobrého mlýnku to espresso buď vůbec neuděláš nebo bude nepitelné, ale aeropress uděláš i z kávy roztlučené kladivem. Ale ve chvíli, kdy chceš dělat opravdu dobrou kávu, tak je mlýnek extrémně důležitý u všech metod přípravy a ošidit se nedá. A celé je to ještě komplikované tím, že mlýnky nejsou univerzální a espresso mlýnky se od těch určených na alternativy liší. Celkem dost. Nedá se říct, že mlýnek, který je dostatečně dobrý na espresso je automaticky OK i pro alternativy. A excelentní mlýnek na alternativy nemusí být schopný namlít na espresso i když stojí desítky tisíc. MDFko je entry-level na espresso, které se dá použít i na alternativy, Encore je entry-level mlýnek, který espresso nezvládne, ale na alternativy je o něco lepší. Pokud se nechceš v blízké době pouštět do domácího espressa, vzal bych Encore - na alternativy bude mlít trochu lépe a je i praktičtější.
Uživatelský avatar
MavSamotPublic
Příspěvky: 7
Registrován: stř 23. lis 2016 0:01:11
bydliště: Plzen
kávovar: Aeropress, Bialetti moka konvicka
mlýnek: nemam

Re: Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od MavSamotPublic »

Díky za odpovědi.

Ještě k možnostem koupě? Máte nějaké tipy, kde se takové věci jako použité mlýnky a kávovary obchodují?
Znám samozřejmě eBay, ale nevím, jestli nejsou nějaké komunitní speciální fóra nebo Facebookové skupiny? - ať už české nebo mezinárodní.

Žiju v představě (možná mylné), že musí existovat řada lidí, kteří přecházejí výš a podobných entry levelů se zbavují.
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od RedAce »

Tahle řada lidí samozřejmě existuje, ale v ČR je dost krátká :-) Tady budeš mít asi největší šanci - občas se tu mlýnky i kávovary objevují (já nedávnou pouštěl MDFko). Ber to tak, že zatím se jen skutečně minimum lidí rozhodne koupit aspoň ten mlýnek na úrovni MDF/Encore a z nich zase jen drobná část časem dospěje k tomu, že by chtěli ještě něco lepšího.

Takže pokud to neklapne tady nebo někde na Bazoši/Sbazaru, tak asi EBay (Německo, UK, Itálie).
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od 2-czech »

Ahoj,

nový model Encore je už konstrukčně celkem dobrý a na alternativy vydrží. Na espresso ho zásadně nedoporučuji.

Občas se nějaké mlýnky objevují v baristické skupině na FB: https://www.facebook.com/groups/245598955568577/, ale jedná se spíše o profi vybavení.

Já osobně bych levný domácí mlýnek typu Encore z druhé ruky nekupoval. I když oprava (většinou motor, hřídel, kameny apod.) je celkem jednoduchá a relativně levná.

JT
Uživatelský avatar
MavSamotPublic
Příspěvky: 7
Registrován: stř 23. lis 2016 0:01:11
bydliště: Plzen
kávovar: Aeropress, Bialetti moka konvicka
mlýnek: nemam

Re: Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od MavSamotPublic »

Tak jsem nakonec koupil ten Baratza Encore z německého ebay za 80 Eur. Dle popisu a následné diskuze s prodávajícím jde o úplně nový, ale zbytkový kus, který jim zůstal na skladě při zavírání obchodu. Tak uvidíme.
Uživatelský avatar
alexander1969
Příspěvky: 8
Registrován: úte 15. bře 2016 22:14:01
bydliště: Praha
kávovar: noname moka
mlýnek: noname s cepelemi

Re: Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od alexander1969 »

Já chci ze začátku zkouščt moka konvičku, a zvažuji Baratza Encore, Krups GVX 242 , případne ruční Hariot Skerton. Opravdové espresso by byla hudba budoucnosti...pro začátek by stačila alternativa, tj moka konvice , french press anebo filtr...co myslíte? díky
Uživatelský avatar
Spyydy
pokročilý
Příspěvky: 92
Registrován: ned 26. kvě 2013 15:27:31
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Classic+PID, aeropress, mokka express
mlýnek: Mazzer SJ doserless, Concept KM-5120, Hario skerton

Re: Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od Spyydy »

Já bych šel do Baratzy Encore a Aeropressu. Je to dobrej mlýnek na alternativní metody. No a aeropress je velmi zábavná a zároveň pohodlná hračka. Osobně jsem z Bialettek dostal vždy něco v lepším případě ok, ale nikdy nic zajímavého, s čím by mě bavilo experimentovat. U zmíněného french pressu zase nikdy nebudeš mít vše tak dobře pod kontrolou, nebude to tak čisté jako aeropress a trošku hůř se to "myje".
Uživatelský avatar
MavSamotPublic
Příspěvky: 7
Registrován: stř 23. lis 2016 0:01:11
bydliště: Plzen
kávovar: Aeropress, Bialetti moka konvicka
mlýnek: nemam

Re: Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od MavSamotPublic »

Já jsem tedy stále kafalama, ale osobně to mám takhle: Když chci nějaký spíš životabudič a moc to nevychutnávám, tak používám moka konvičku, kvůli tomu, co v tom jsem schopen/to umí připravit. Když ale sedím u počítače a kávu popíjím delší dobu, tak používám aeropress. Sice zatím nejsem tak daleko, abych dokázal ocenit, jestli voda měla 92 nebo 90 stupňů, jestli jsem to dělal ze 17 nebo 18 gramů, jestli jsem nechal vykvést v 60 nebo 120 ml vody, apod., ale vlastně mě to ani netrápí, pokud to co si dokážu udělat, mi chutná.
Uživatelský avatar
PatrikMorava
Příspěvky: 2
Registrován: pát 17. úno 2017 12:31:47
bydliště: Jihomoravský
kávovar: chemex, Bialetti moka konvička
mlýnek: Hario skerton

Re: Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od PatrikMorava »

Ahoj,

Hledám mlýnek na přípravu kávy v chemexu co je skoro podobné mletí jako areopres. Zamlouvá se mi Rancilio Rocky Doserless nebo Eureka Mignon.
Muže mi někdo poradit co zvolit nebo jít raději do jiného mlýnku. Viděl bych to s cenou okolo 10.000kč.
Děkuji za každý tip.
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlynek na kavu z moka konvicky nebo aeropressu

Příspěvek od RedAce »

Záleží, jestli taky uvažuješ o espressu - tohle jsou spíš espresso mlýnky, což bys ocenil, pokud by ses časem chtěl věnovat i této metodě. Pokud ale chceš zůstat u alternativ, poohlédnul bych se jinde. Třeba Baratza dělá kvalitní mlýnky v této cenové relaci - Encore, Virtuoso, Preciso, případně Sette. Pokud bys chtěl trochu ušetřit a mít mlýnek i na cesty, tak můžeš zvolit nějaký kvalitní ruční mlýnek. Třeba OE Lido.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Jaký mlýnek“