Mlýnek s plochými nebo kónickými kameny?

výběr nového mlýnku
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1360
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Mlýnek s plochými nebo kónickými kameny?

Příspěvek od j.bill »

Náhodou jsem narazil na zajímavý článek o mlecích kamenech a se svolením redakce jej zde kopíruji. Snad někomu pomůže v lepším rozhodování, jaké typy kamenů zvolit.

Když se mletí kávy stává cílem
Obrázek
13.5.2016 Zatímco kávovary přitahují většinu pozornosti, ti skuteční dříči kávového světa jsou mlýnky.

Co je tím nejdůležitějším kouskem ve vaší výbavě na přípravu kávy? Pokud jste na otázku odpověděli cokoliv jiného než „můj mlýnek“, měli byste se ještě zamyslet. Kvalita a jednotnost namletých zrn je základem každého výborného šálku kávy. A na to potřebujete dobrý mlýnek. „Mlýnek nastaví celkovou úroveň i pro následnou přípravu kávy,“ říká Steve Rhinehart, zástupce značky Prima Coffee, která vede mezi prodejci na internetu. „Jestliže máte nestejnoměrné mletí, shodí to celou vaši extrakci.“ Kyra Kennedy, spoluzakladatelka značky Baratza vyrábějící mlýnky, souhlasí. „Nikdo si nekoupí mlýnek, protože chce mlýnek. To, co chce, je lépe chutnající šálek kávy,“ říká. „Mlýnek je extrémně důležitý k tomu, abychom dostali šálek kávy s vynikající chutí.“

Je všeobecně známo, že mlýnky s mlecími kameny jsou kvalitnější než mlýnky s noži, ale dále už se to trochu komplikuje. Ne všechny mlecí kameny jsou tvořeny stejně. Jejich velikost, tvar i materiál, ze kterého jsou vyrobeny, může mít rozhodující vliv na výslednou kvalitu mletí. „Každé mlecí kameny mají vlastní rozložení velikosti namletých částic,“ říká Kennedy. To následně ovlivňuje možnost kontroly při přípravě kávy (brewingu). Když vybíráte pro svou kavárnu nebo restauraci z těch nejlepších mlýnků, měli byste zvážit řadu faktorů. Obzvláště pro jakou metodu přípravy se jej chystáte používat.

Mlýnky na espresso
Espresso vyžaduje nejjemnější mletí mezi metodami přípravy kávy, pomineme-li tureckou kávu. To znamená, že mlýnky na espresso musí zastat mnohem tvrdší práci než mlýnky na filtrovanou kávu a to při zpracování stejného množství kávy. Pokud vezmeme v úvahu, že většina kaváren s výběrovou kávou připraví více espressa než filtrované kávy, je jasné, na jaký typ mlýnku musíme vsadit. Potřebujete mlýnek na espresso, který vydrží i tvrdé zacházení.

Mlýnky na espresso můžeme rozdělit do dvou táborů: kónické mlýnky s mlecími kameny a ploché mlýnky s mlecími kameny. Úplně stejně jako Ford vs. Chevrolette nebo Tupac vs. Biggie, oba tábory mají své zastánce i odpůrce.


Kónické mlýnky
Kónické mlýnky, jako všudypřítomný Mazzer Robur E a Compak K10, jsou standardem v odvětví již řadu let. Tak jak napovídá jméno, kónické mlýnky mají tvar kornoutu, s částí „ženskou“ a „mužskou“. To umožňuje efektivnější a rychlejší mletí než u mlýnků s plochými mlecími kameny.

Kónické mlýnky vytváří to, čemu říkáme dvojmodální rozdělení velikosti částic. To znamená, že když se podíváte na namletou kávu pod mikroskopem a seskupíte namleté částice do skupin podle velikosti, budou převažovat dvě skupiny: jedna složená z menších částic a druhá z větších. Ty menší částice znesnadňují průtok vody kávou, a tak dávají těm větším částicím více času k saturaci. Běžný recept na přípravu espressa závisí na této nižší rychlosti průtoku.

Dvojmodální mletí kónických mlýnků má tendenci vytvářet silnější šálek espressa s výraznějším tělem, něco, čeho si cení jejich obhájci. Zastánci plochých mlýnků poukazují na nerovnoměrnou extrakci způsobenou dvěma skupinami částic v namleté kávě. Částice různých velikostí se nasytí v rozdílných časech, a to vede k rozdílným extrakčním poměrům mezi těmito jednotlivými částicemi.
Obrázek

Ploché mlýnky
V posledních letech došlo k podstatnému posunu směrem k mlýnkům s plochými třecími kameny. Věrné svému jménu, ploché mlecí kameny jsou tvořeny dvěma kameny, které do sebe ve svých plochách zapadají. To vytváří rovnoměrnější rozložení částic, které dovoluje baristovi extrahovat z kávy více bez obav z hořkých, suchých chutí způsobených jemnými částicemi. Ploché mlýnky nedosahují omezení průtoku, protože vzniká méně jemných částic, což ale nutí baristy buď k jemnějšímu mletí (a to má svá omezení), nebo k prodloužení doby extrakce espressa. Posun k mnohem delším espressům byl umožněn díky těmto mlýnkům, a pokud chcete prolomit parametry SCAA u svých espress, budete k tomu potřebovat plochý mlýnek.

Popularizace plochých mlýnků může být připsána práci Matta Pergera na světovém šampionátu baristů v roce 2013, kde šokoval kávový svět tím, že všechny své nápoje připravil s pomocí přístroje Mahlkönig EK 43. Mlýnek EK 43, původně navržený jako mlýnek na koření, je vybaven gigantickými osmadevadesáti milimetrovými ocelovými mlecími kameny (pro srovnání mlýnky od firmy Mazzer mají mlecí kameny o velikosti 83 milimetrů). Tyto obrovské mlecí kameny pomáhají mlýnku EK 43 vytvořit bezkonkurenční, velice rovnoměrné rozložení namletých částic.

Příprava espressa s EK 43 je ale docela těžkopádná, a to vedlo ke vzniku nové generace mlýnků na espresso, které napodobují větší mlecí kameny tak jako EK 43, ale v přístroji sestaveném pro přípravu espressa. Jedna z prvních značek, která odpověděla na tuto novou poptávku, byla Nuova Simonelli s jejich sérií Mythos. Loni Mahlkönig vyšel na trh se svým mlýnkem Peak pojmenovaném podle unimodální distribuce mletí, která je zde docílena pomocí osmimilimetrových ocelových mlecích kamenů.
Obrázek


Problémy mlýnků na espresso
Ať už si na mletí kávy na espresso vyberete mlýnek s kónickými nebo plochými mlecími kameny, všechny modely mají v podstatě dva problémy, se kterými se musí vypořádat: fluktuace teploty a stálost hrubosti mletí.

Tření vytváří teplo a při mletí kávy na espresso, během procesu rozbíjení zrn na stále menší částice, vzniká velké tření. Jak vám určitě řekne každý barista, fluktuace teploty u vytíženého mlýnku na espresso může nadělat spoustu neplechy u parametrů na přípravu espressa. Doba extrakce se zrychlí, jakmile se při ranním shonu zvýší teplota v přístroji, aby se zpomalila k plouživému tempu, když řada zákazníků zmizí a přístroj se ochladí.

Dříve se s oblibou používalo vysvětlení, že fluktuace teploty způsobuje rozpínání a smršťování mlecích kamenů. Tato teorie však byla výrazně odmítnuta. Dokonce i ty nejzahřátější mlýnky nedosahují teplot nutných k tomu, aby se titanium nebo ocel rozpínala. Před nedávnem naopak teoretici začali mluvit o tom, že je to měnící se teplota kávy, která způsobuje tento rozdíl. Studená káva je křehčí a to při mletí způsobuje vznik většího množství jemnějších částic. A naopak při vyšších teplotách jsou kávová zrna poddajnější, což snižuje vznik jemnějších částic. Méně těchto jemnějších částic je pak příčinou rychlejšího průtoku a tedy i kratšího času extrakce.

Většina lepších mlýnků na espresso se snaží vypořádat s problémy s teplotou pomocí větráků. Jakmile stoupne teplota, větrák se sepne a chladí mlecí komoru. V případě mlýnku Mahlkönig Peak má barista možnost použít větrák celou dobu. Nuova Simonelli představila něco úplně nového přidáním ohřívače do jejich mlýnku Mythos Clima Pro One. „Aktivně ohřívá mlecí komoru na teplotu mezi třiceti a čtyřiceti stupni Celsia,“ vysvětluje Rhinehart. „Během dne ji pak chladí nebo ohřívá tak, aby se stále pohybovala v tomto rozmezí. Protože udržuje stabilní teplotu, nedochází k takovým výkyvům během dne.“

Ať už si vyberete větrák nebo ohřívač, zajistěte, aby váš mlýnek na espresso měl nějaký druh regulace teploty. Levnější mlýnky bez těchto doplňků se mohou hodit jako mlýnky na kávu bez kofeinu, ale nechcete na nich být závislí v případě jakéhokoliv většího množství zpracované kávy.

Ještě větším problémem pro baristy, kteří se snaží „vytočit“/připravit espresso je (ne)schopnost mlýnku zachovat stejnoměrné mletí. Část z namleté kávy vždy zůstane ať už mezi mlecími kameny nebo v útrobách mlýnku. To znamená, že kdykoliv namelete kávu, vždy alespoň nějaká část, kterou z mlýnku dostanete, byla namletá předem.

„Myslím si, že technologie mlýnků má před sebou ještě dlouhou cestu v oblasti inovací v ústřední funkci, kterou je samotné mletí kávy,“ říká Mark Prince, senior editor stránek coffeegeek.com. „Mou hlavní obavou je stará káva. Příliš mnoho mlýnků nechává až deset gramů namleté kávy v jejich vnitřních částech mezi jednotlivými mletími. Podle mého názoru je čerstvost mletí o sto procent důležitější než jemné rozdíly mezi kvalitou mletí u mlýnků s plochými a s kónickými mlecími kameny.“

Kromě úskalí s čerstvostí je dalším problémem při nastavování mlýnku zachování stejnoměrného mletí. I když odeberete dvě nebo tři dávky, nikdy si nemůžete být stoprocentně jistí, že jste odstranili všechen zbytek kávy z předchozího mletí. Výsledkem je potom možnost, že shoty espressa budou směsí namletých kávových částic různých velikostí a to povede k nerovnoměrné extrakci a rostoucí pravděpodobnost „channelingu“ (channeling vzniká, když si voda najde cestu nerovnoměrnostmi v namleté kávě, udělá „kanály“ a těmi následně protéká).


Mlýnky na filtrovanou kávu
Přestože největší výzvy představují mlýnky na espresso, výběr a údržba mlýnků na filtrovanou kávu si zaslouží stejnou pozornost. Mlýnky na filtrovanou kávu melou větší a hrubší dávky, které vyžadují po mlýnku zabudované části, které snesou větší objemy a přitom zachovají přesné rozdělení velikosti namletých částic.

„Objem je velké téma,“ říká Rhinehart. „Pokud připravujete dvou galonový Fetco a to každou hodinu nebo častěji, potřebujete mlýnek, který tomuto objemu bude stačit.“ Reinhart radí zkontrolovat u mlýnku návod na použití od výrobce a podle něj volit zátěž uvedenou v bezpečném rozmezí objemu práce. „Nechcete být na pospas mlýnku, který se vám rozbije rychleji, protože ho zbytečně přetěžujete,“ říká.

Pro mlýnky na filtrovanou kávu, které pracují s velkými objemy, jsou to tyto firmy, které dominují trhu: Mahlkönig, Ditting a Bunn. Protože ideálně namletá káva na filtry obsahuje minimum jemných částic, všechny tři značky používají ve svých mlýncích ploché mlecí kameny. „Žádným z nich nemůžete nic zkazit,“ říká Rhinehart, který ale připouští, že dává přednost výrobkům značky Mahlkönig.

Pro kavárny, ve kterých nabízejí jak již připravenou filtrovanou kávu tak přípravu na objednávku, doporučuje Rhinehart mít mlýnek vymezený speciálně na přípravu rozlévané kávy. „Je to cesta chytré investice,“ říká. „Pokud musíte mlýnek odstavit kvůli výměně mlecích kamenů, stále budete mít jiný mlýnek.“

Mlýnek, který je speciálně navržen pro manuální brewing je Baratza Forté. Tento mlýnek s plochými mlecími kameny nabízí inovativní technologii mletí podle hmotnosti, která dovoluje baristovi naprogramovat mlýnek tak, aby namlel přesné množství kávy. „To snižuje pracovní čas,“ vysvětluje Kennedy. „A snižuje to množství věcí, na které musí barista myslet.“ Kennedy vidí také další využití pro tyto mlýnky, které melou podle hmotnosti. „Je to ideální mlýnek k použití v restauracích a kancelářích. Dává prodejcům kávy možnost kontroly nad tím, jak je jejich káva připravována,“ říká.


Péče a údržba mlýnků
Poté, co si vyberete ty správné mlýnky pro svou kavárnu, je pro jejich správnou funkci a dlouhotrvající životnost zásadní správná péče a údržba. Na konci každého dne by se měly mlýnky vysát a násypníky důkladně vyčistit. Mlýnky na espresso by měly být pravidelně rozmontovány a důkladně vyčištěny, protože s časem se v nich hromadí jemné částice a oleje. Před rozmontováním se ujistěte, že jste si přečetli návod a kontaktujte výrobce.

Manažeři kavárny by si také měli vést záznamy o tom, jaké množství kávy mlýnkem projde za rok. Různé mlecí kameny mají různou životnost, ale většina vytížených kaváren by měla plánovat obměnu mlecích kamenů v hlavních mlýncích jednou za rok.
______________________________________________________________

Michael Butterworth je baristou a školitelem v Quills Coffee v Luisville a zakladatelem Coffee Compas

Překlad z angličtiny: Tereza Prejdová

Zdroj-originál článku:

Kód: Vybrat vše

http://www.kavovelisty.cz/kdyz-se-mleti-kavy-stava-cilem/
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!

RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 462
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek s plochými nebo kónickými kameny?

Příspěvek od RedAce »

Až překvapivě povedený článek. Jen je třeba ho číst s vědomím, že se zabývá mlýnky určenými zejména do kaváren. Pro naše (domácí) mletí je zahřívání problémem nepodstatným a není potřeba řešit chlazení mlýnku (ohřívání už vůbec ne). Stejně tak rozdíly ve tvaru kamenů se hodně zmenšují, pokud se bavíme o běžných domácích mlýncích. Třeba Super Jolly je výborný mlýnek, ale rozhodně se u něj nedá mluvit o unimodální distribuci mleté kávy, jen proto, že by měl ploché kameny. Při porovnání s kónickým protějškem jsou pak rozdíly na hranici pozorovatelnosti. A do třetice - největší vliv na chuť kávy má (překvapivě) káva. Když budu používat klasicky praženou směs vytvořenou jako hutné espresso, plochými kameny z něj ovocnou bombu neudělám. Stejně tak když na kónických kamenech namelu světle pražený single-origin z Yirgachefe, nepoteče mi z něj čokoládové espresso s plným tělem.
Takže mlýnek vybírat hlavně tak, aby byl kvalitní, měl dobře seřízené kameny a pro doma minimální retenci. Až když se dostanu k výběru mlýnku na absolutní špičce a mám celkem jasnou představu o tom, jakou kávu na něm chci připravovat, má podle mě smysl řešit tvar kamenů, který vyzdvihne požadovaný chuťový profil.

Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 690
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: QM Alexia EVO, Technivorm Moccamaster, Aeropress, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 stepless, Mazzer Mestre, Handground

Re: Mlýnek s plochými nebo kónickými kameny?

Příspěvek od danst »

I ty "třecí kameny" mají samozřejmě bimodální rozložení částic. Je to populární článek a ještě se týká opravdu kaváren. S tím je to potřeba číst.
A RedAce to trefil, z 90% udělá chuť káva a zacházení s ní (nejen mlýnek, ale všechna činnost až do páky). Rozdíl různých kamenů může udělat těch 10%. Možná, tak nějak. Pokud se budou porovnávat v různém stavu tak i víc.

Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 690
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: QM Alexia EVO, Technivorm Moccamaster, Aeropress, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 stepless, Mazzer Mestre, Handground

Re: Mlýnek s plochými nebo kónickými kameny?

Příspěvek od danst »

Je s podivem, že zde nevznikla nějaká diskuze. Ten článek z kávových listů má vypovídající hodnotu četby na idnes.cz. Rozhodně nikomu neodpoví na otázku zda mlýnek s kónickými či plochými mlecími kameny. Proč?

Protože jisté je pouze jedno : mlýnek s unimodálním mletím neexistuje.

Je důležitá homogenita mletí ? Ano. Dávají kónické kameny více bimodální výsledek než ploché kameny ? Převážně ano. Chceme více homogenní mletí ? Převážně ano.

Pro moderní pojetí metod přípravy kávy bez tlaku (tedy filtr, nálev apod.) je nejvíce ceněn výsledek mletí s co největší uniformitou a největším výtěžkem při extrakci- tedy teoreticky z plochých kamenů
- dává relativně málo fines (a hlavně nejmenších fines - prachu) a málo boulders, umožňuje vyšší extrakci bez velké hořkosti a trpkosti při hrubším mletí (hlavně zevnitř větších zrn) a delším čase extrakce a současně může relativně omezit nepříjemnou kyselost světle pražených káv
- zvýrazňuje v chuti odstíny (ovocné chutě), sladkost a pocit plnosti, hladkosti, či hebkosti.

Moderní příprava espressa ?
- zde vzhledem k příliš krátké době extrakce je potřeba extrahovat z menších i malých částic, z rozbitých buněk celulózy a fines nejsou tak negativní jako u kávy filtrované, přesto všeho moc škodí a poslední dobou je odklon od hořkých espress a tudíž i zde vyhrává mlýnek s plochými kameny

Odpověď tedy zní : mlýnek s plochými kameny je optimální na všechno. (Mezi top baristy nejpopulárnější mlýnek na mistrovstvích s jakoukoli kávou je EK43 - ploché kameny)

Tato odpověď je ovšem asi tak k ničemu. Proč?

Protože vždy se jedná o nějaký konkrétní mlýnek. A např. můj ruční Handground s kónickými kameny dává rozhodně uniformnější mletí než všechny profi mlýnky s plochými kameny, které jsem měl doma. Shrnuto, záleží na technickém provedení mlýnku.
Protože každý neoceňuje v chuti kávy to, co je posledním trendem, chuť je taky zvyková a individuální.
Protože když s kónickými kameny mám třeba nižší extrakci (podextrahování) tak mám "kyselejší" chuť, pro někoho víc ovoce, charakteru v kávě.
Protože někdo necítí hořké nebo kyselé anebo úplně jinak, než jiný jedinec.
Protože uniformita mletí záleží na tvaru, ostrosti a seřízení mlecích kamenů.
Protože kromě druhu kamenů určuje výsledek hlavně použitá káva a zacházení s ni při přípravě (celý řetěz na cestě ke konečnému produktu).
Protože kromě charakteru mletí má mlýnek i jiné vlastnosti (retence, velikost, cena, hlučnost...)

S plochými kameny rozhodně nikdo neudělá chybu. Ale podle konkrétního modelu ani s kónickými.
Rozhodování zůstává jako vždy stejně složité jako bez tohoto článku.
Ale od určité úrovně mlýnku je to jedno, všechny kvalitní mlýnky melou dobře.
A espresso s EY 18% nebo 22% může být oboje dobré, jen ne stejné. Ale dva různí lidé je můžou hodnotit obráceně.
Ovšem můžou se i shodnout...

Uživatelský avatar
deadliner
Příspěvky: 2
Registrován: sob 03. bře 2018 15:36:08
bydliště: Bratislava
kávovar: La Pavoni Professional
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: Mlýnek s plochými nebo kónickými kameny?

Příspěvek od deadliner »

Pekne poznamky k clanku. Suhlasim. Jedina poznamka ze podla mna Profici na sutaziach moc nemaju na vyber. Kedze na world barista championship je sponzor Mahlokonig a oni si mozu vybrat bud PEAK alebo EK43 - oba su s plochymi kamenmi. Ak by si mohli vybrat hociaky mlyncek, to uz by bolo zaujimavejsie. Alebo sa mylim?

BTW: Ja sa tiez priklanam k co najuniformnejsiemu mletiu aj pre espresso a to podla mna lepsie dosiahnut plochymi kamenmi ako konickymi - vo vseobecnosti.
www.maliarik.sk

Uživatelský avatar
Sansel
Příspěvky: 1
Registrován: stř 17. dub 2019 23:18:14
bydliště: Praha
kávovar: DeLonghi ECAM 22.110 B
mlýnek: Lodos Istanbul

Re: Mlýnek s plochými nebo kónickými kameny?

Příspěvek od Sansel »

Skvělé info. Díky za to. Aktuálně píšu článek o výběru vhodného kávomlýnku

Kód: Vybrat vše

 https://www.testino.cz/test-mlynku-na-kavu 
- můžu z tohoto některé informace do něj použít? Předem díky.

Uživatelský avatar
robertSVK
více pokročilý
Příspěvky: 137
Registrován: pon 23. bře 2015 16:22:07
bydliště: Bratislava
kávovar: Saeco Aroma SIN015 PID (2001), Gaggia New Baby PID
mlýnek: Gaggia MDF (1983)

Re: Mlýnek s plochými nebo kónickými kameny?

Příspěvek od robertSVK »

Ahoj, noooo - úprimne, čítaním takýchto "testov" som začal a následné problémy pri príprave espressa ma našťastie priviedli sem. Bola to zbytočne (a drahšie) dlhšia cesta.
Kávovary: Saeco Aroma (SIN015), PID;
Mlynčeky: Hario Mini Mill, Gaggia MDF (1983), Saeco (samodomo)

Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1360
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Mlýnek s plochými nebo kónickými kameny?

Příspěvek od j.bill »

Sansel píše:Skvělé info. Díky za to. Aktuálně píšu článek o výběru vhodného kávomlýnku

Kód: Vybrat vše

 https://www.testino.cz/test-mlynku-na-kavu 
- můžu z tohoto některé informace do něj použít? Předem díky.
Bože chraň takových testů....
Proč tam máš takové šroty a ne skutečné mlýnky na kávu?
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!

Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 108
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Mlýnek s plochými nebo kónickými kameny?

Příspěvek od Pantom »

j.bill píše:Bože chraň takových testů....
Proč tam máš takové šroty a ne skutečné mlýnky na kávu?
Protože lidi si koupí kávovar za 2000 a za mlýnek přece nedají dalších např. 5000,-
Když se nad tím zamyslím, tak je to smutné, ale z druhé strany se někteří určitě časem propracují k tomu, že si u někoho dají espresso a potom budou chtít také něco podobného vykouzlit na svém stroji a..... potom ti šťastnější možná skončí zde na fóru a dál už to známe všichni.
Sice je tahle cesta delší a více finančně náročná, ale znám milión lidí, kteří fungují na takovémto vybavení a jsou spokojení, nebo budou spokojeni, dokud nezjistí o co jsou ochuzeni.

Uživatelský avatar
Petr2020
Příspěvky: 36
Registrován: sob 18. led 2020 13:03:49
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia (2015), Nanopresso, Pipamoka
mlýnek: Rancilio Rocky Doserless, Porlex Mini

Re: Mlýnek s plochými nebo kónickými kameny?

Příspěvek od Petr2020 »

Pantom píše:
sob 20. dub 2019 17:00:39
Protože lidi si koupí kávovar za 2000 a za mlýnek přece nedají dalších např. 5000,-
Když se nad tím zamyslím, tak je to smutné, ale z druhé strany se někteří určitě časem propracují k tomu, že si u někoho dají espresso a potom budou chtít také něco podobného vykouzlit na svém stroji a..... potom ti šťastnější možná skončí zde na fóru a dál už to známe všichni.
Sice je tahle cesta delší a více finančně náročná, ale znám milión lidí, kteří fungují na takovémto vybavení a jsou spokojení, nebo budou spokojeni, dokud nezjistí o co jsou ochuzeni.
tesat do kamene -:).

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Jaký mlýnek“