Comandante MK3 alebo OE Lido E

výběr nového mlýnku
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
handel
Příspěvky: 26
Registrován: pon 14. lis 2016 11:45:06
bydliště: Trencin
kávovar: CafelatRobot,V60,bialetti brikka/moka,aeropress,syphon
mlýnek: GIOTA+SSP MP/Brew,NZ,OE Lido3,rhinowares

Comandante MK3 alebo OE Lido E

Příspěvek od handel »

Pôvodne som mal vybraté Baratza Virtuoso, ale z linkovo-organizačných dôvodov som sa rozhodol pre ručný mlynček. Tieto dva by mali byť porovnateľné konzistenciou mletia s Virtuosom ( aspoň čo som prečítal v testoch a fórach ) a aj cenou. Aj tu je zopár ľudí, ktorí majú niektorý z týchto dvoch. Neviem sa zatiaľ rozhodnúť lebo cena je plus/mínus rovnaká, kvalita mletia asi tiež. Zatiaľ to chcem pre alternatívy ( brika, aeropress, občas french a možno cleverdrip ). Z môjho pohľadu je rozhodujúce pri výbere:
Comandante MK3:
+ predajca na SK aj CZ + dobrá dostupnosť náhradných dielov ( len kamene som nevidel v ponuke )
+ asi lepšia opakovateľnosť nastavenie hrúbky mletia
- pomalšie mletie ako Lido
- problémy s kvalitou u predchádzajúcich verzií( podľa zahraničných fór )
- škrtajúce kamene/krivé uloženie ( videl som videá s ukážkou ) - toto neviem či sa týka aj verzie MK3 - v návode som sa dočítal, že je to nastavené vo výrobe a nedoporučuje sa to meniť

OE Lido E:
+ asi lepšie uchytenie vnútorného kameňa + asi robustnejšia konštrukcia
+ zvonku viditeľné nastavenie hrúbky mletia
+ rýchlosť mletia
+ viac pozitívnych komentárov na fórach
+ pri škrtajúcich kameňoch sa to dá doladiť doma
- nemá predajcu v SK/CZ, nákup asi z anglicka - neviem ako s náhradnými dielmi ( keď už nebude v EU otázka cla )
- neviem ako je to s opakovateľnosťou nastavenia hrúbky - niekde som zachytil, že sa pri zaťahovaní toho vrchného kolečka trochu rozšteluje nastavenie - neviem posúdiť

Nepotrebujem to prenášať, takže veľkosť a skladnosť nie je problém ( stále je to menšie ako elektrický :). Budem mlieť denne 1-2 kávy. Momentálne mám rhino a ručné mletie mi nevadí. Na aeropress meliem skoro 2 minúty a s týmito by to malo byť len lepšie.
Zaujímalo by ma ako je to s presnosťou/opakovateľnosťou nastavovania hrúbky u OE Lido a či sa tam ten hlavný nastavovací prstenec točí o viac otáčok prípadne či má zarážku. Ak by sa mohli prípadne jednotlivý vlastníci vyjadriť s nejakými postrehmi z dlhšieho používania, ktoré by mi pomohli ľahšie sa rozhodnúť.
Uživatelský avatar
hunt01
více pokročilý
Příspěvky: 350
Registrován: sob 14. led 2012 10:40:25
bydliště: Šaratice / Brno
kávovar: Carimali Uno, Brasilia Portofino, Astoria Compact
mlýnek: Anfim Cody, Anfim Scody II

Re: Comandante MK3 alebo OE Lido E

Příspěvek od hunt01 »

Za ty prachy si kup elektrickou wilfu a ještě ti zbyde na dobrý kafe.
Servis a prodej profesionálních kávovarů.
www.baristaservis.cz a nové www.kafenapisku.cz
Uživatelský avatar
handel
Příspěvky: 26
Registrován: pon 14. lis 2016 11:45:06
bydliště: Trencin
kávovar: CafelatRobot,V60,bialetti brikka/moka,aeropress,syphon
mlýnek: GIOTA+SSP MP/Brew,NZ,OE Lido3,rhinowares

Re: Comandante MK3 alebo OE Lido E

Příspěvek od handel »

Nakoniec po dlhých úvahách som objednal Lido 3. Veď kde dostanete štetec a šrobovák zadarmo :)
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Comandante MK3 alebo OE Lido E

Příspěvek od wladas »

Sice neskoro ale opakovatelnost u Lida je dobra. Treba troska zrucnosti a nieje problem. Hrubost sa riesi klasicky zavitom ako u ele.mlyncekoch a istenie je ako si uz pisal prstencom co je vlastne kontra matka. Cize ziadna veda.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
handel
Příspěvky: 26
Registrován: pon 14. lis 2016 11:45:06
bydliště: Trencin
kávovar: CafelatRobot,V60,bialetti brikka/moka,aeropress,syphon
mlýnek: GIOTA+SSP MP/Brew,NZ,OE Lido3,rhinowares

Re: Comandante MK3 alebo OE Lido E

Příspěvek od handel »

Lido 3 dorazil. Pocity mám zmiešané.

V prvom rade ma rozčarovalo, že sa priamo na stránkach píše o "bearing" čo si ja predstavujem ako ložisko ( t.j. 2 veci čo rotujú nezávisle na sebe ) a oni sú to skôr klzné púzdra ( čo sa asi volá "bushing" ). Keďže sa jedná o nízke otáčky, no tak budiš, snáď to niečo vydrží...

V druhom rade majú asi problém s kvalitou výroby alebo som mal sakra smolu a budem to musieť reklamovať. Spojenie unášača vnútorného kameňa s hlavnou osou je osadené nakrivo ( buď nie je ten vnútorný závit v oske v osi alebo je ten unášač krivý ) a tá spodná podložka tancuje a šprajcuje sa pri pohybe. Keď ju dám dole, tak je to lepšie, ale stále to je cítiť pri pohybe, že to na jednej strane trošku brzdí ( ten výstupok, do ktorého sa šrobuje podložka už hádže v uložení ). Núdzovo sa dá takto mlieť, ale určite to takto nemá byť ... Nejedná sa pritom o bežný problém zlého zarovnania vnútorného a vonkajšieho kameňa, lebo keď dám dole to nastavovacie koleso v ktorom je to tretie uloženie, tak je to celkom dobré ( bez toho sa však mlieť nedá, lebo to vymedzuje hrúbku mletia ).
Obrázek

Napriek tomuto sa mi ten mlynček veľmi páči. Melie fakt rýchlo ( aj keď bez opory je lepšia silnejšia ruka:) a nasýpanie do mlynčeka bez toho aby sa musel dávať dole nejaký kryt ( čo je nutné pri väčšine ručných mlynčekov ) je veľmi praktické ( teda hlavne pri dennom používaní ). Mletie oproti rhinu je už na dotyk medzi prstami úplne iné ( až také ostré častice ).
Som zvedavý ako to vyreklamujú. Kupoval som na duismanncoffee.
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Comandante MK3 alebo OE Lido E

Příspěvek od wladas »

Nepoznam sice anglicke nazvy ale klzne lozisko je normalny terminologicky nazov. Pouziva sa bezne aj v priemysle.

Kazdopadne nie je to Lido E tak mozno preto ta kvalita
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
handel
Příspěvky: 26
Registrován: pon 14. lis 2016 11:45:06
bydliště: Trencin
kávovar: CafelatRobot,V60,bialetti brikka/moka,aeropress,syphon
mlýnek: GIOTA+SSP MP/Brew,NZ,OE Lido3,rhinowares

Re: Comandante MK3 alebo OE Lido E

Příspěvek od handel »

Ono rozdiel medzi Lido 3 a E/E-T je len v stúpaní závitu na nastavovanie hrúbky mletia ( E/E-T má polovičné stúpanie ). Všetky ostatné diely sú identické/zameniteľné. Samozrejme pri E nie je skladacia rúčka ako pri 3/E-T a je rozdiel vo farbe.
Uživatelský avatar
handel
Příspěvky: 26
Registrován: pon 14. lis 2016 11:45:06
bydliště: Trencin
kávovar: CafelatRobot,V60,bialetti brikka/moka,aeropress,syphon
mlýnek: GIOTA+SSP MP/Brew,NZ,OE Lido3,rhinowares

Re: Comandante MK3 alebo OE Lido E

Příspěvek od handel »

Sľúbili mi poslať nový spodný unášač vnútorného kameňa. Našťastie to nemusím posielať naspäť, lebo ten mlynček je silne návykový :) V každom prípade by som ho s kľudom každému odporučil, len by si mal pre istotu skontrolovať či nemá taký problém ako som mal ja. Na fórach som sa o tomto vôbec nedočítal. Vyzerá to, že im tá kvalita asi občas zakolíše. V tomto prípade je lepšie ho hneď vrátiť ešte pred začatím používania.
Keďže nepoužívam na espresso, tak je tá verzia Lido 3 pre mňa lepšia na časté zmeny pri alternatívach. Iné je keď to treba pretočiť a pol otáčky alebo o jeden a pol otáčky. Na espresso som to otestoval a je to tiež použiteľné, len tam už je lepšie zas to jemnejšie nastavovanie. Retencia je určite pod 0.1 g bez nejakého čistenia ( resp. váhu mám len na desatiny gramu ). Asi sa to lepšie vyklepáva ako elektrický :) Striedam medzi prípravami aj rôzne kávy a dá sa to dobre vyčistiť aj bez rozobratia.
EDIT: Len pre doplnenie, poslali mi kompletnú osku aj s tým spodným unášačom kameňa. Je to trochu iné prevedenie ako som mal ( zdá sa mi, že je to starší typ, ktorý mal v unášači len jedného červíka a ja som tam mal pôvodne 3 výstupky ), ale už to sedí ako má a je to teda iná KÁVA :)
Odpovědět

Zpět na „Jaký mlýnek“