Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

výběr nového mlýnku
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Neugebauer
pokročilý
Příspěvky: 86
Registrován: čtv 21. kvě 2015 14:02:07
bydliště: Brno
kávovar: la Pavoni Puccino PCL
mlýnek: Mazzer Luigi srl Mini A Electronic

Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od Neugebauer »

Zdravím, mám hypotetický dotaz na všechny uživatele fóra.
Vyzkoušel jsem již spostu fresh mlýnků na doma od levnějších po dražší a všechny do jednoho měly podobné technické řešení, které způsobovalo retenci cca 3-7 gramů. Ta je OK při použití v kavárnách, ale pro domácí použití to znamená čištění a vymetání po každém použití, vyhození těch 3-7g kávy před každou přípravou, nebo ignorování a hnusnou kávu.

Máme několik technických nápadů jak to udělat jinak a vyrobit mlýnek, který bude úplně bez retence a bude mlít stejně dobře, jako oblíbené značky. Prosím všechny o zodpovězení dotazů, abychom si promysleli, jestli má smysl se zabývat možnou výrobou. Jednalo by se o "lepší mlýnky pro domácí použití", tedy za cenu cca 5-12 tisíc Kč. Mlýnek u dolní hranice by měl asi 58mm kameny, zpracování si představte jako MDF, pouze jednoduchý modernější pěkný design. Mlýnek u horní hranice by byl zkovového odlitku s minimálně 64mm kameny.

Dotazník zabere 2-3 minuty: https://www.survio.com/survey/d/B3N1I8S6Z3I4O8U7Y

Děkuji za pomoc :-)
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od puschpull »

Vyplněno a odesláno. Zajímá mě, jak to nakonec celé dopadne a držím palce! :-)
Uživatelský avatar
Endynko
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: stř 19. črc 2017 13:47:58
bydliště: Modra
kávovar: Lelit PL162T Bianca
mlýnek: Lelit Wiliam PL72, Comandante

Re: Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od Endynko »

Hotovo, držím palce
Poslúžili v minulosti:
Lelit PL41TEM
Eureka Mignon, Lelit PL043MMI, Hario Skerton
dandu
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 29. lis 2016 10:41:47
bydliště: Ostrava
kávovar: Sage BES920/Catler ES9010 <- ex.Rancilio Silvia 2016
mlýnek: Niche Zero <- Fiorenzato F4e nano v2 <- ex. Catler CG8030

Re: Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od dandu »

Taky jsem se přidal.
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od OndraMikus »

Když všeci, tak všeci. Vyplněno.
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
Neugebauer
pokročilý
Příspěvky: 86
Registrován: čtv 21. kvě 2015 14:02:07
bydliště: Brno
kávovar: la Pavoni Puccino PCL
mlýnek: Mazzer Luigi srl Mini A Electronic

Re: Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od Neugebauer »

Děkuji a prosím opravdu i ty, kteří by zájem neměli, ať mi to tam odkliknou :-)
Uživatelský avatar
mab
nováček
Příspěvky: 56
Registrován: ned 11. bře 2012 16:43:57
bydliště: Vyškov
kávovar: Profitec pro300, aeropress, moka konvička, filtr
mlýnek: Rancilio Rocky, Nuova Simonelli MDX, ceramill

Re: Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od mab »

Málo písmenek pro vlastní komentáře, jinak taky držím palce.
Uživatelský avatar
Had
Příspěvky: 21
Registrován: ned 23. dub 2017 21:47:07
bydliště: Brno
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od Had »

Hotovo :-)
Uživatelský avatar
Neugebauer
pokročilý
Příspěvky: 86
Registrován: čtv 21. kvě 2015 14:02:07
bydliště: Brno
kávovar: la Pavoni Puccino PCL
mlýnek: Mazzer Luigi srl Mini A Electronic

Re: Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od Neugebauer »

mab píše:Málo písmenek pro vlastní komentáře, jinak taky držím palce.
Jestli se tam něco nevešlo, ocením to i sem, nebo do SZ :-)
Uživatelský avatar
bartfox
Příspěvky: 26
Registrován: pát 04. lis 2016 19:00:21
bydliště: Břeclav
kávovar: Aeropress, Gaggia Classic
mlýnek: Hario Skerton, Ascaso i-Steel I1

Re: Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od bartfox »

Taky vyplněno

B
Uživatelský avatar
mab
nováček
Příspěvky: 56
Registrován: ned 11. bře 2012 16:43:57
bydliště: Vyškov
kávovar: Profitec pro300, aeropress, moka konvička, filtr
mlýnek: Rancilio Rocky, Nuova Simonelli MDX, ceramill

Re: Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od mab »

Neugebauer píše:Jestli se tam něco nevešlo, ocením to i sem, nebo do SZ :-)
Včera se to asi vůbec neodeslalo, tak teď znova.
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od RedAce »

Mlýnků s minimální retencí existuje celá řada - Baratza Sette, Versalab, Lynn Weber HG-1/EG-1, Kafatek Monolith, Pharos, EK43,...
Jsem zvědav a držím palce, ale osobně nevidím moc reálně tu cenu - za 10 tisíc je podle mě nemožné udržet kvalitu na takové úrovni, aby to mlelo aspoň trochu slušně. Ale rád se budu mýlit...
Uživatelský avatar
Neugebauer
pokročilý
Příspěvky: 86
Registrován: čtv 21. kvě 2015 14:02:07
bydliště: Brno
kávovar: la Pavoni Puccino PCL
mlýnek: Mazzer Luigi srl Mini A Electronic

Re: Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od Neugebauer »

RedAce píše:Mlýnků s minimální retencí existuje celá řada - Baratza Sette, Versalab, Lynn Weber HG-1/EG-1, Kafatek Monolith, Pharos, EK43,...
Jsem zvědav a držím palce, ale osobně nevidím moc reálně tu cenu - za 10 tisíc je podle mě nemožné udržet kvalitu na takové úrovni, aby to mlelo aspoň trochu slušně. Ale rád se budu mýlit...
Díky za info. Je zajímavé, že takové mlýnky existují, naprostá většina dotázaných (včetně z FB skupin) se vyjádřila tak, že by takový mlýnek chtěli. I z diskuzí tady i v zahraničí mám neustále pocit, že lidi mění mlýnky, zkouší, ale nenachází mlýnek, u kterého by jako u kávovaru řekli, že s ním jsou spokojeni bez výhrad.

Jinak většina zmíněných mlýnků jsou spíš umělecká díla za cenu ojeté Fabie, Baratza je zase podle recenzí předražený lowend, kde se šetřilo snad všude. Když si někdo může koupit mlýnek za 60 tisíc, těžko ho budou trápit nějaké vyhozené gramy kávy, tak jak majitele nové Q7 za 2 miliony těžko bude trápit, že mu žere přes 10 litrů nafty místo 6ti. Takový z toho mám aspoň já pocit.

Například nechápu, proč mlýnky s nejjemnějším nastavením pomocí šneku, kdy se kolečkem musí otočit několikrát dokola, aby to vůbec bylo znát, nemají stupnici zobrazující nastavenou hrubost. Kvůli tomu si je nekupijí lidé, kteří mlýnek používají i na alternativy, protože se pak těžko vrací na původní nastavení. Přitom vidím několik jednoduchých mechanických i elektronických řešení, jak takovou stupnici udělat, čímž se mlýnek stane bezkonkurenčně přesný na všechny druhy příprav a pořád půjde lehce rozdělat a čistit.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od papun »

Možná si to už viděl. Zde je bakalářka o mlýnku:

http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... =44&t=3329

Ta základní myšlenka uložení kamenů, kde káva padá přímo dolů vypadá zajímavě a technologicky to nevypadá ani tak šíleně složitě. Je tam klika, ale udělat to na motor je to nejmenší.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od danst »

Předpokládám, že o retenci se zde mluví v souvislosti se zbytky v šachtách, mlecích komorách a tak. Nadrcené kávy mezi kameny se mlýnek asi úplně nezbaví. Technologicky je určitě možné tu první potlačit a té druhé mít málo. Ale asi není příliš velký zájem výrobců, protože asi není ani od spotřebitelů. A malosériové výroby budou vždycky extrémně drahé, pokud to má živit celou strukturu firmy na to založené.
Mně osobně retence už tak netrápí, melu jen danou dávku. Možnost mletí ze zásobníku bych přivítal taky. Ale úplně prioritní je pro mně kvalita mletí, tu bych rád vylepšil. Aby kameny mlely stejně dobře bez ohledu na způsob plnění mlýnku. Aby káva nehrudkovala, neelektrizovala, nekanálkovala a tak. Aby měla větší EY. A to vše nejlépe pod 10.000,-. Krásné sny.
Uživatelský avatar
Neugebauer
pokročilý
Příspěvky: 86
Registrován: čtv 21. kvě 2015 14:02:07
bydliště: Brno
kávovar: la Pavoni Puccino PCL
mlýnek: Mazzer Luigi srl Mini A Electronic

Re: Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od Neugebauer »

Retencí myslím pomleté zbytky v mlýnku, které zvětrají a při dalším mletí se nasypou do páky. V šachtách a mlecích komorách. Mezi kameny je jí minimum a často podrcená jen částečně, takže tolik nezvětrá jako ten "prach".
Spíš mám pocit, že zájem výrobců není, protože to všeci dělají stejně desítky let a nikdo nemusí nic vymýšlet. Z vyjádření v dotazníku (odpovídali jen lidé věnující se kávě víc než okrajově = cílová skupina) jen cca 12% by takový mlýnek nechtělo (zejména proto, že pro ně retence nepředstavuje problém) a 2 z 80 uvedli, že mlýnek bez retence mají, z toho jeden patří ke špičce a je příšerně drahý a druhý retencí rozhodně trpí.
Řešení na nehrudkování a neelektrizování kávy bych taky měl, jiné než je zvykem. Za kanálkování úplně nevím, jestli může mletí, pokud není vyloženě blbé.
Co je prosím EY?
Co se týká stejného mletí bez ohledu na způsob plnění mlýnku, mám za to, že mlýnek mele hůř při prázdném zásobníku proto, že se káva u vodorovně se točících kamenů vyhazuje ven z kamenů jen odstředivou silou a ne náporem další kávy. Tohle mi taky vadí, protože melu vždy 1 dávku po které čistím šachtu.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od j.bill »

Neugebauer píše:...
Co je prosím EY?
...
EY = extraction yield (výnos extrakce) ;)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
supr.tomo
Příspěvky: 3
Registrován: sob 08. zář 2012 14:53:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od supr.tomo »

Velmi zajímavá diskuze. Přesně takový mlýnek sháním poslední měsíce na doma! Držím palce. :)
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od RedAce »

Retence trápí většinu lidí - i ty, kteří v rámci mlýnků kupují naprostý high-end. Sice to není z důvodu ceny, ale naprostá většina lidí, kteří "to dopracují" k těmto mlýnkům, se k nim nedostane proto, že na to prostě má, ale proto, že má velmi silný vztah ke kávě. A kdo má velmi silný vztah ke kávě, tu kávu velmi respektuje a uvědomuje si, co všechno se za 18g kávy na jeden doubleshot skrývá. A nechtějí s pokaždé dalších 5g vyhodit. Navíc velká retence zhoršuje konzistenci, komplikuje přípravu... je toho prostě víc.
Nastavování mlýnku je primárně závislé na způsobu přípravy, na kterou je mlýnek určený. Hodně lidí má pocit, že jsou mlýnky špatné, pak jsou mlýnky lepší, které už stačí na alternativy, ale ještě ne na espresso a pak ty nejlepší, které jsou dobré na espresso a logicky tedy postačují i na alternativy. Tohle je pravda jen z pohledu technologie přípravy - když mlýnek zvládá espresso, tak s ním technologicky zvládnu i vše ostatní. Ale mlýnek určený na espresso NENÍ určený na alternativy (a naopak). Zvnějšku se to projeví právě třeba na mechanismu nastavování hrubosti - musí být velmi jemné, ideálně plynulé, ale stačí mi relativně malý rozsah a nepotřebuji detailní stupnici, protože nějaké historické nastavení je mi u nové kávy stejně k ničemu. Naproti tomu je pro alternativy potřebný relativně velký rozsah, hrubější nastavení a orientační záchytné body na stupnici (moka-drip-chemex-press) se velmi hodí. To důležité se ale skrývá uvnitř - mlecí kameny na espresso mají jinou geometrii a distribuci částic při mletí než melcí kameny pro alternativy. Jsou špičkové mlýnky na alternativy, které zvládnou i vynikající (byť velmi specifické) espresso (EK43) a špičkové mlýnky na espresso, které se velmi dobře hodí i na alternativy (Kafatek Monolith Flat), ale všechno má své meze a rozhodně to nejsou mlýnky za 15 tisíc (ani za 50). A vzhledem k tomu, že jádro tohohle problému je v mlecích kamenech, tak můžeš konstrukci mlýnku samotného pojmout jakkoli, ale univerzální stroj stejně nikdy nevytvoříš. A proto se o to ani nikdo moc nepokouší. Maximálně třeba ta Baratza Sette, který má prakticky nulovou retenci, opakovatelné nastavování v rozsahu espresso - press a dokonce na espresso mele velmi dobře, ale na alternativy je to tragédie (a vždycky bude). A vzhledem k ceně se holt na materiálech konstrukci muselo šetřit. Naopak třeba naprostý entry-level mlýnek Baratza Encore, který rozhodně není určený na espresso, dokáže na alternativu namlít mnohem kvalitněji než naprostá špička mezi espresso mlýnky, které jsou mnohonásobně dražší a nepochybně kvalitnější.
Takže opakuji, že inovaci velmi fandím a rád se třeba do testování zapojím, ale podle mě částečně objevuješ již objevené a částečně vymýšlíš věci neproveditelné.
Uživatelský avatar
Bebe
nováček
Příspěvky: 54
Registrován: ned 29. led 2012 22:06:24
bydliště: Kuřim
kávovar: MyPressi Twist, ECM Classika PID
mlýnek: Niche Zero, Kinu M47

Re: Domácí fresh mlýnek bez retence - VŠECI se prosím vyjádřete

Příspěvek od Bebe »

Uvažuji že vyzkouším tohle:
https://www.nichecoffee.co.uk
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Jaký mlýnek“