Mlynček na espresso - Rancilio Rocky SD ako náhrada vstavaného Lelit mlynčeka?

výběr nového mlýnku
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
michaelo
Příspěvky: 3
Registrován: pát 22. bře 2019 16:13:16
bydliště: Liptov, Slovakia
kávovar: Lelit PL-042EM
mlýnek: vstavaný v Lelite

Mlynček na espresso - Rancilio Rocky SD ako náhrada vstavaného Lelit mlynčeka?

Příspěvek od michaelo »

Zdravím, prečítal som tu viac diskusií na tému mlynčekov. Mám možnosť kúpiť bazárový cca polročný mlynček Rancilio Rocky SD. Mám LELIT PL 042 EM so zabudovaným mlynčekom. Moja otázka smeruje k tomu, či sa oplatí Rancilio Rocky ako náhrada zabudovaného mlynčeka na espresso?

Zdá sa mi totiž, že aj keď sa neviem ako snažím, káva je prepáleno-podextrahovaná (kyslosť a zároveň horkosť). Skúšal som rôzne druhy mletia, premlel som kilogramy kávy (väčšinou z pražiarní). Skúšal som rôzne stupne praženia. Vážil som kávu. Hral som sa s temperature-surfingom, tampovaním... :hnup:

Máte skúsenosti so zabudovaným mlynčekom Lelitu? Či hľadám problém na správnom mieste - v mlynčeku. Alebo je to niekde inde?

Uvažujem teraz nad zmenou - Lelit BEZ mlynčeka + nejaký poriadny mlynček typu Rancilio Rocky... prípadne ak je v danej cenovej kategórii niečo osvedčené, budem rád za vaše tipy. :)
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Mlynček na espresso - Rancilio Rocky SD ako náhrada vstavaného Lelit mlynčeka?

Příspěvek od Knightey- »

Ano, problém může být v tom mlýnku. Není to nic moc, navíc má kónické kameny a pruměru 38mm.
Espresso nemá takové "tělo" jako z plochých kamenů a spíše vytahuje ty věci, jak popisuješ. Proto se hodně používají na filtry.
Pokud budeš kupovat mlýnek, tak do domácích podmínek se vyhni SD. Protože te%d na tom vestavěném, máš hodně malou retenci. Což rozhodně nebudeš mít na tom Rockym a kort s doserem.
Tenhle kávovar je pro někoho, kdo bojuje s místem a chce lepší kafe, než z polo/plně automatických kávovarů.

Snad si vše ostatní (krom nastavení mlýnku a dávky) vyzkoušel jako teploty, jiné stupně pražení kávy, jinou kávu, jinou vodu.
Nahá páka je, aby bylo vidět eventuelní kanálkování?
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
michaelo
Příspěvky: 3
Registrován: pát 22. bře 2019 16:13:16
bydliště: Liptov, Slovakia
kávovar: Lelit PL-042EM
mlýnek: vstavaný v Lelite

Re: Mlynček na espresso - Rancilio Rocky SD ako náhrada vstavaného Lelit mlynčeka?

Příspěvek od michaelo »

Urobil som experiment.
Na filter som používal KRUPS GVX 242, skúšal som po dlhej dobe (pri mojom podozrení na nerovnomerné mletie) pomlieť svetlo praženú Etiópiu na filter a napchať ju do espressa. Krups nedokáže pomlieť dostatočne jemne na espresso, preto som musel misku poriadne "napěchovat", ale výsledná chuť bola čistejšia a telo plnšie, ako zo zabudovaného mlynčeka. Zatiaľ usudzujem, že to bolo "pretrepaním" (resp. "pomiešaním") kávy z tohto mlynčeka predtým, než som ju dostal do misky. Tento KRUPS má keramické mlecie kamene, ale teraz neviem či kónické alebo ploché.

Okrem vody som skúšal všetko. Vodu tu máme veľmi mäkkú (rýchlovarnú kanvicu odvápňujeme raz za polroka a zavápnenie je minimálne). Ale jedine vodou som sa zatiaľ veľmi nezaoberal.

Ako som písal - skúšal som hrubšie mletie, väčšiu dávku. Aj jemnejšie mletie, menšiu dávku. Skúšal som rôzne stupne praženia. Ale výsledok v zásade stále podobný - okrem špecifickej chute, vône a výzoru podľa toho, o akú odrodu ide - stále prítomná kyslosť s horkosťou.
Skúšal som dokonca iný tlak (najprv som mal ventil nastavený na 9bar, teraz mám medzi 7-8).

Čiže Rocky SD s doserom neodporúčaš kvôli retencii? (Ak dobre rozumiem, ide o množstvo starej kávy, ktorá zostáva v mlynčeku?)
Čo by bola potom lepšia alternatíva?

EDIT:
Ešte som zabudol. Nahú páku žiaľ nemám. Puk ale nevykazoval žiadne očividné kanálikovanie. Neviem však posúdiť, či prebiehala extrakcia 100% rovnomerne
Uživatelský avatar
martinovic
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 15. lis 2015 18:44:22
bydliště: Košice
kávovar: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Professional postmil
mlýnek: Kafatek Flat SSP, DF64 + SSP MP, Ceado E37j, Comandante NB

Re: Mlynček na espresso - Rancilio Rocky SD ako náhrada vstavaného Lelit mlynčeka?

Příspěvek od martinovic »

michaelo píše: stř 30. zář 2020 16:47:57 tie lelit mlynceky s malym konickym kamenom moc kvalitne nie su, otazkou zostava nakolko si pomozes rockym je to stale uplne zakladny elektricky mlyncek ktory ma v akomkolvek vyhotoveni vysoku retenciu. asi najlacnejsie riesenie pomer cena/vykon na domace pouzitie je espresso s pid (silvia, lelit) a mlyncek comandante alebo lacnejsie verzie kinu m47.Na filter prazene etiopie budu ale tak ci tak viac podextrahovanym utrpenim ako zazitkom :-)
Uživatelský avatar
michaelo
Příspěvky: 3
Registrován: pát 22. bře 2019 16:13:16
bydliště: Liptov, Slovakia
kávovar: Lelit PL-042EM
mlýnek: vstavaný v Lelite

Re: Mlynček na espresso - Rancilio Rocky SD ako náhrada vstavaného Lelit mlynčeka?

Příspěvek od michaelo »

Tá etiópia na filter bol skôr experiment :) Do espressa používam skôr tmavšie pražené zrná.

Tie comandante / kinu m47 - to sú ručné mlynčeky? Ručným mletím som začínal, ale je to pre mňa dlhodobo neudržateľné :D Nie že by som bol proti fitness, ale... :D chápete.

Čo sa týka retencie, čítal som o Rockym, že cca 3g kávy zostáva hlavne v doseri. Ľudia na to vymysleli "zlepšováky" a všelijaké nástroje na vytiahnutie kávy po mletí :D

Každopádne, medzi elektrickými mlynčekmi, ktoré sú takmer nezničiteľné, odhliadnuc od vyššej retencie - mi vychádza Rocky stále ako dobrý adept na domáci mlynček na espresso. V tejto cenovej kategórii sú aj lepšie?

Ide mi hlavne o kvalitu mletia - rovnomernosť atď. Z toho, čo píšete, jednoznačne vychádza zabudovaný mlynček Lelitu dosť zle.
Neviem či bude 57mm páka z Lelitu dobre sedieť do Rockyho SD, ale v najhoršom sa dá dať držiak preč. A kvalitou mletia si prilepším. Čo myslíte?
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Mlynček na espresso - Rancilio Rocky SD ako náhrada vstavaného Lelit mlynčeka?

Příspěvek od Knightey- »

Ještě v této cenové katerogii vycházi dobře Eureka mlýnky. Rockyho bez SD a nebyl špatný. Člověk se nevyhnul WDT, které hodně pomohlo a musel jsem počítat s retencí vetší, která je v klidu i 5g u tohoto mlýnku. A když člověk dělá 7g single shot, je to opruz :)
Ale nic co by se nedalo vyřešit...
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Jaký mlýnek“