Dilema s nákupem nového mlýnku

výběr nového mlýnku
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rudy81
Příspěvky: 4
Registrován: ned 28. dub 2019 10:40:38
bydliště: Praha 10
kávovar: Rancilio Silvia PID Buna Café
mlýnek: La spaziale domácí úprava na fresh mlýnek

Dilema s nákupem nového mlýnku

Příspěvek od Rudy81 »

Krásný večer všem příznivcům dobré kávy,

mám lehké dilema s mlýnkem a bohužel to nedokážu objektivně posoudit i přesto že pročítám vše možné. Raději sem popíšu mé zkušenosti možná to dost pomůže v tom mě nasměrovat.
Cca před rokem a půl jsem pořídil Rancilio Silvii s PIDem od Buna café. Souběžne s kávovarem jsem koupil starý kavárenský mlýnek la spaziale s doserem (alias MACAP) který jsem společně s kamarádem předělal na fresh mlýnek. Kameny vypadají ostré i teď ale nejsem schopen posoudit, neboť jsem nikdy tupé nebo opotřebované neviděl. Možná trochu hází osa, ale nevím to jistě.

Kávu si tedy vždy navážím a dá se říct, že skoro vždy z mlýnku dostanu vše, co tam nasypu nebo je rozdíl cca 0,2g. Bohužel tento mlýnek má pouze nastavení pomocí kroků tedy cca 3-5mm otočení na kružnici = jeden krok. Zde bojuji ze správnou extrakcí. Tedy chtělo by to mezi stupeň.
Když je káva o stupeň více/jemněji už mám problém to utampovat tak aby to nebylo moc a vyteklo požadované množství. Když je to stupeň o zpět tedy hrubší spíše teče rychleji. Cca 25g/20sec.
Kávu používám spíše tmavé pražení z buna kafé max. tři týdny od pražení starou.
Misku mám LM single shot 7g precizní bez certifikace stejně tak i double 14g.
Kávy dávám +/- 8/16g podle druhu.
Přikládám pár fotek pro ilustraci.
Je možné posoudit z fotografie kvalitu mletí?
Je možné posoudit z fotografie, zdali je problém s tapmováním (fotografie po extrakci a před)?
Změní se výrazně novým mlýnkem kvalita mletí (vyplatí se investice)?
Dá se to vůbec posoudit z fotografií :)?
Cenový strop 14000,- Kč.
Docela se mi líbí Eureka mignon specialita, perfetto nebo Rocket Faustino.

Věřím, že příliš nezatížím zdejší fórum svým dotazem a za veškeré rady či odpovědi předem děkuji.
Ruda.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Dilema s nákupem nového mlýnku

Příspěvek od primacafe »

Zaměřil bych se na množství kávy v misce (přidal bych). Tím by mohlo vyhovovat to hrubější mletí. Domnívám se, že jednoporcová miska by mohla zvládnout 9g. Tampováním bych se moc netrápil, jen tak zarovnat a lehce přitlačit.
Chybějící půlkrok v nastavění hrubosti mletí, se dá bez problémů doladit množstvím kávy v misce.
U jiné kávy může být krok nastavení hrubosti mletí vyhovující.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
zembic
více pokročilý
Příspěvky: 106
Registrován: ned 18. pro 2011 10:33:14
bydliště: Brno
kávovar: ECM Classika II, Profitec Pro 700
mlýnek: Homemade 75, Mazzer SJ

Re: Dilema s nákupem nového mlýnku

Příspěvek od zembic »

Mám stejné krokové nastavení a léta ho používám k plné spokojenosti. Případné doladění provádím, jak píše bratr náčelník, množstvím kávy v misce.
Uživatelský avatar
Rudy81
Příspěvky: 4
Registrován: ned 28. dub 2019 10:40:38
bydliště: Praha 10
kávovar: Rancilio Silvia PID Buna Café
mlýnek: La spaziale domácí úprava na fresh mlýnek

Re: Dilema s nákupem nového mlýnku

Příspěvek od Rudy81 »

Dnes ráno jsem zkoušel double 18g viz foto.
18g.jpeg
Osobně si myslím že už to je moc plné ale do kávovaru to ještě šlo. Pak jsem si blbec vzpomněl že mám 18g misku ale to je jedno zkusím při další kávě.
Je podstatný rozdíl když nad kávou je prostor či ne? Má tam být?
U světlých káv to pozoruji, jak se krásně nadzvednou u těch tmavších je tento efekt výrazně slabší.
Kanálkování jsem po extrakci na puku nepozoroval a rovněž šel dobře vyklepnout.
Káva vypadá takto.
Výsledná káva 18g.jpg
Osobně si myslím že je hlavní problém v tom jak káva vytéká z páky, to také přisuzuji tomu mletí. Z počátku vytéká krásný hnědý čůrek tak jak by to mělo být ale cca při 15sec dále začne proud nabublávat a celkově se zrychlí což je asi špatně. I na chuti je to znát.
Níže odkaz na video z přípravy kávy výsledek je 20g/25sec.
https://1drv.ms/v/s!ArXx1lTznNZYgfNSd-b ... g?e=5isFOz
To že za to může lidský faktor vůbec nevylučuji :(.
R.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Dilema s nákupem nového mlýnku

Příspěvek od Knightey- »

No k tomu množství kávy - neměl by se ti dotýkat puk o sprchu, když dáváš páku do hlavy. Tím jak se to dotkne a otočíš pákou, natrhneš puk a může dojít ke kanálkování. Tím bych začal a nastavil si správné maximální možství u konkrétní kávy a tím nehýbal po celou dobu pokusů zatím.
To co popisuješ, jak ti káva teče, tak jsou právě příznaky kanálkování. V tomhle by ti dost pomohla páka bez dna aby jsi to lépe viděl.
U světlých káv, že se ti zdá jak se více nadzvednou, tak je to tím, že dáváš kávu do páky dle gramů. Při stejných gramech světleší kávy bude v misce vizuelně méně. A proto na konci se ti zdá to, že se více nadzvedla.
U tmavé kávy, se ti dřív opře o sprchu a nemá kam dál.
Dále s výhodou PID, můžeš lehce měnit teplotu na světlé a tmavší pražení - taky to dost udělá na chuti.
A nepopsal jsi taky to, jestli ti ta káva chutná i při tom, že to není "25s/25g" - jinak to taky není dogma.
A pokud ti kafe chutná a teklo ti klidně kolem 30s (až 35s), tak je to v pořádku.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
Rudy81
Příspěvky: 4
Registrován: ned 28. dub 2019 10:40:38
bydliště: Praha 10
kávovar: Rancilio Silvia PID Buna Café
mlýnek: La spaziale domácí úprava na fresh mlýnek

Re: Dilema s nákupem nového mlýnku

Příspěvek od Rudy81 »

Co se týče sítka už používám 17g LM precizní bez certifikace. Místa tam je dost. Dnes jsem testoval nahou páku. Hrubší mletí snažil jsem se na tamper moc netlačit jak radil admin a bylo to rychlé 63g/25sec. Trochu to občas střílelo mimo. Změnil jsem hrubost o jeden stupeň, stejná dávka tampoval jsem velmi lehce vědom si že je to už skoro prach. 32g/25sec. Mě ten skok ve výsledku přijde dost velký a tuším že umím hovno asi 😁. Na druhou stranu nejsem lempl a už mi dobrá káva taky vylezla takže mě spíš jde o konzistenci výsledků a ta se nedaří. Zítra zkusím hrubší mletí zpět o jedna více tampovat a uvidíme. Káva mi chutná možná spíše lehce kratší tedy něco kolem 20-24g/25sec. Když to nechám déle už cítím občas různé pachutě ale jak u čeho zase. Tedy u tmavé kávy spíše držím těch 25 sec. U středně pražené třeba 35 sec. Je to dost subjektivní. Pokud je cesta udělat 10-20 káv za sebou a vše pravděpodobně vylít tak se asi nedá nic dělat ale mě to přijde škoda. 🤔
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: Dilema s nákupem nového mlýnku

Příspěvek od jerrymouse »

Tampuj spiš víc (prostě až se přestane stlačovat)...pak budeš mít mnohem menší rozptyl v časech, než při tampování lehce. Když tampuješ lehce, tak stejně nikdy netrefíš totožný tampování. Z toho, co píšeš, je to zatím taková střelba dávkou na 500m :) Drž se těch 25-30s, okolo 1:2 ... z toho vycházej. Na 17g LM misce mám u středně pražených káv (co znám) vstup cca 17,5-18,5g (podle hustoty kávy), výstup okolo 35-40g, čas 27-29s. Zkus, uvidíš. Až budeš konzistentní, tak hejbej s dalšíma parametrama. Pokud ti lítají všechny parametry, tak se nikdy ke konzistentním výsledkům nedobereš.
Uživatelský avatar
Rudy81
Příspěvky: 4
Registrován: ned 28. dub 2019 10:40:38
bydliště: Praha 10
kávovar: Rancilio Silvia PID Buna Café
mlýnek: La spaziale domácí úprava na fresh mlýnek

Re: Dilema s nákupem nového mlýnku

Příspěvek od Rudy81 »

Mlýnek je tedy v pořádku dosahuji konzistentních výsledků na single misce LM 7g precizní bez certifikace tedy 8,5g kávy = 20g nápoje za 25 sec.
Chuť je dobrá s tímto jsem spokojen.
Je rozdíl ve výstupu na nahé páce a z výpustí?
Paradoxně je pro mě tento výsledek těžší realizovat na double misce. Tedy LM 17g precizní bez certifikace 17g kávy = 2x cca 20g +/- nápoje /25sec.
Musím utlačit rozhodně více než 20kg. To mě přijde zase moc ale jinak výsledku nedosáhnu.
Máte rozdílnou gramáž něž násobek singlu na dvou porci?
V případě že bych chtěl tlačit méně musím změnit hrubost což je jeden stupeň a to je hodně. Nebo více kávy ale do singlu se již více nevejde.
I to je důvod proč jsem zvažoval mlýnek jemným mikrometrickým nastavením.
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: Dilema s nákupem nového mlýnku

Příspěvek od jerrymouse »

Do LM 17g podle pražení dávám 17,5-18,5g. Pokud dáváte 17g, tak musíte mlít jemněji. Násobky mi moc nefungujou.
Odpovědět

Zpět na „Jaký mlýnek“