Bezzera Unica

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Visna
začátečník
Příspěvky: 62
Registrován: pon 07. zář 2009 14:34:58
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Visna »

ten veru vyzera dajako divne, o par prispevkov vyssie som daval link, na jednej fotke vidno ten moj...
Uživatelský avatar
lukky78
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: pon 15. čer 2015 20:19:30
bydliště: BO
kávovar: DeLonghi, Catler ES 8012, Bezzera Magica, Rocket R Nine One
mlýnek: Compak K3 Timer, Porlex Tall

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od lukky78 »

Videl jsem dva a oba byly med. Prodejce vzdy definuje material z ktereho je to vyrobeno. Pokud budes kupovat z druhe ruky tak si to over.
Že jsem tu lezl :-)
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od j.bill »

Na té fotce je nerezový bojler.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od PeterG »

Nie, bojler je medený s povrchovou úpravou RUVECO, ktorá má za cieľ vylúvať zbytkové olovo z mosadzného (niklovaneho, chromovaneho) povrchu, ak som spravne pochopil.

Kód: Vybrat vše

[url]http://www.1st-line.com/store/pc/Bezzera-Unica-PID-Tank-Reservoir-Commercial-Espresso-Machine-p6627.htm[/url]
[url]http://www.latecnogalvano.it/pages/pagine.aspx?id=17[/url]
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od j.bill »

To je zajímavá informace. Žil jsem v domnění, že se to (Ruveco) týká mosazi. Že by bylo olovo i v měděném bojleru? Nebude to spíš nějaký venkovní ochranný povlak proti oxidaci mědi? Opravdu to na mne působilo, jako že to je nerez... :)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Zizass »

Přidávám první poznatky s tímto kávovarem,který jsem včera dovezl z Dolních Břežan. ;)
Včera jsem kávovar večer vybalil a odstranil ochranné folie, umístil ,zapojil a naplnil bojler vodou,udělal jsem pár proplachů
a nechal přes noc v pozici ON. Kávovar je opravdu velice hezký a materiály kvalitní...
Oproti minulému kávovaru má všechny použité díly z kvalitnějšívh materiálů a hlavovou skupinu E61,která je zahřívána klasickým termoskopický systémem+PID.
Takže mě zajímá ,jestli se nemalé vynaložené finanční prostředky( jak pro koho,ale pro mne to byl strop) budou poznat v kvalitě espressa. Hlavně jak na tom bude tepelná stabilita?

Líbí se mi ,že šálky umístěné na kávovaru jsou skutečně příjemně teplé,což u Twinu bylo slabší,odkapová miska je také řešena lépe.
Manuální spínání extrakce přes boční páku je taky luxusní a nebude náchylná na poruchy,jako elektronické spínání,které jsem u Twinu měnil a nejen to.
Teď jaká bude chuť espressa,která je přeci to nejdůležitější.
Ke kávovaru jsem přikoupil misky LM 7g + 17g ,konvičku na mléko a sáčkový změkčovač vody Oscar.
V plánu mám ještě mlýn COMPAK K3 TOUCH ADVANCED.
Jako první mínus Uniky vidím plastovou nádrž v ,kde není vidět hladina.
Taky zde není vidět na displeji PIDu čas extrakce( tak jak je např.u RS PID,kde je PId na jiné úrovni)
Ráno jsem znovu propláchnul celý stroj,vyzkoušel funkčnost páry a začal testovat přípravu espresso.
Bohužel mám doma nyní jenom více než 1/2 roku starou Ethiopii,ale mám objednanou zásilku z Primacafé.
Udělal jsem cca 5 zkoušek ze singlu ( 2x LM + 3x orig.misky) a jednou z double LM.
Plnění je rozdílné,tudíž byly výsledky rozpačité,postupně jsem zvedal teplotu extrakce dle PID z továrního nastavení 90C až na 97C.
U 90C bylo espresso s velkou aciditou,která se postupně snižovala,ale nemám vychytané dávkování a tudíž zatím nejsou výsledky optimální.Takže zatím musím spravedlivě říct,že s Twinem byly výsledky lepší ( zatím :) ),ale po jednom dnu nemůžu chtít zázraky.

Dále musím napsat,že melu na mém starém MDF,kde jsou zatím po 6-letém provozu původní nebroušené kameny.
Taky nemám vychytané,jestli před šotem provést propláchnutí hlavy a jestli ano na jak dlouho atd.
Vše budu dále zkoušet s čerstvou kávou a kdyby někdo poskytl nějaké zkušenosti s přípravou espressa u UNiKy + nastavení PIDu pro světlejší jednodruhovky budu rád.Je možné že se bude u každého stroje lišit teplota extrakce při stejném nastavení PIDu?
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od PeterG »

Zizass píše:...
Jako první mínus Uniky vidím plastovou nádrž v ,kde není vidět hladina.
Taky zde není vidět na displeji PIDu čas extrakce( tak jak je např.u RS PID,kde je PId na jiné úrovni)
Indikácia výšky hladiny a meranie času, viď úpravy http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 150&t=2948
Zizass píše:...Vše budu dále zkoušet s čerstvou kávou a kdyby někdo poskytl nějaké zkušenosti s přípravou espressa u UNiKy + nastavení PIDu pro světlejší jednodruhovky budu rád.J...
94 - 95 st.
Uživatelský avatar
Anup9
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 29. led 2015 0:15:08
bydliště: GB
kávovar: Bezzera Unica
mlýnek: Mazzer Mini , Ascaso I-Steel

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Anup9 »

Pred shotem "preplachujem" len na chviločku. Hned ako voda vyteká, vypnem. Chcem len "pripravit" vodu do groupheadu. (stane sa ze niekedy bez cerpadla vypustim trochu vody po shote pri cistení, a zabudnem na to, a potom ked robim shot tak voda o sekundu-dve neskor dorazí na kávu. ) 97C je uz na moj vkus priveľa ale casom si to nastavís ako ti vyhovuje. Stabilita teploty je by som povedal dost vysoká, nepostrehol som nejaké zásadné výkyvy. U teba hlavný problém vidím v mlynceku. Tazko sa experimentuje, ked priemerný mlyncek s tupými kamenmi namelie kazdú dávku inak. Inak poprosil by som ta o jednu vec. Ked robís shot, na akú maximálnu hodnotu ti vybehne rucicka tlaku?
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Zizass »

díky za info,já zkoušel taky 94-95C a nic-moc ,ale jak říkám ,počkám na kávu z Primacafé u budu vidět.
Ten tupý mlýnek může mít vliv na aciditu?Mletí se mi zdá konzistentní , zkoušel jsem dvě nastavení na MDF a výsledky odpovídali.
Mlýnek bude později.
Tlak mi to ukazuje furt na maximum 11,5 barů.
Uživatelský avatar
Visna
začátečník
Příspěvky: 62
Registrován: pon 07. zář 2009 14:34:58
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Visna »

mne ukazuje tlak 12 barov, rozmyslam, ze si to stiahnem na 11
a co sa tyka mlynceka, myslel som ze MDF melie celkom slusne, po tom, co som presedlal na mazer mini si to uz nemyslim :)
co sa tyka espressa, ja som sa unicou posunul o hodne vyssie, samozrejme, mohlo to byt aj novou miskou vst, predtym som pouzival obycajnu lacnu... a po kupe mlynceka dalsi posun hore, takze ja tych penazi uz nelutujem, prvy tyzden som si buchal hlavu, ze na kieho certa som vyblval taku kopu penazi, kvoli jednemu pressu denne..teraz ich davam ked pridem z prace aj 4-5 a to sa musim este krotit :)
dalej mi neviem ako je to mozne, zacala chutit svetlesie prazena kava, neznasal som akykolvek naznak kyselosti, ale to bola kyselost, taka neprijemna, nazvyme ju octova, teraz je to taka ovocnejsia, citronova, ktora sa velmi rychlo vytrati a prichadza chut kavy, ovela inteznivnejsia a jemnejsia, dlhotrvajuca, bez vyraznej horkosti na podnebi...zacinam si espreso normalne uzivat
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 787
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od danst »

To je přesně napsáno : acidita nepříjemná a příjemná- citronová. Bohužel tak to je a pro kyselost není moc lepších výrazů a proto se těžko zprostředkovávají chuťové dojmy.
Taky bych kávovar neposuzoval podle staré kávy a mlýnku. Krom toho kávovar je jen čerpadlo horké vody pod pokud možno stálou teplotou a tlakem, žádné zázraky neudělá, jen káva, mletí, barista. Ale za ty peníze je zpracování, komfort, opakovatelnost, jednoduchost obsluhy a trvanlivost. A s cenou roste kvalita nepřímo úměrně.
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od PeterG »

Visna píše:... dalej mi neviem ako je to mozne, zacala chutit svetlesie prazena kava, neznasal som akykolvek naznak kyselosti, ale to bola kyselost, taka neprijemna, nazvyme ju octova, teraz je to taka ovocnejsia, citronova, ktora sa velmi rychlo vytrati a prichadza chut kavy, ovela inteznivnejsia a jemnejsia, dlhotrvajuca, bez vyraznej horkosti na podnebi...zacinam si espreso normalne uzivat
V acidite su skryte chute, podobne, ako u vina, len si treba spociatku zvyknut. Ja som si rychlo a manzelka neskor tiez. Klasicke talianske prazenie nam uz vyslovene smrdi, v chuti je len horkost a este vacsia horkost. Kava je ovocie a prazenim kavoveho zrna sa karamelizuju cukry, od stupna prazenia vsak zavisi, do akej velkej miery a kolko aromatickych olejov sa znici, vid preprazene kavy s olejom na zrnach (moj laicky nazor).

Tlak mam nastaveny na 10 bar (skoro presne -1 ot. OPV oproti originalu 12 bar), nizsi tlak by mal znamenat hrubsie mletie, co je podla Dansta lepsie. Skuste znizit tlak.
Uživatelský avatar
Visna
začátečník
Příspěvky: 62
Registrován: pon 07. zář 2009 14:34:58
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Visna »

tiez mi zacina tmave prazenie dajako smrdiet, ja som znizil presne o pol otacky a bolo to presne o jeden bar, nechal som 11, luca bezzera na yt rozprava o 9bar pre rotacne cerpadla a 11-12 pre vibracne, tak som nechal 11

este link, keby niekoho zaujimalo:

Kód: Vybrat vše

https://www.youtube.com/watch?v=E4y4-E2aL3U
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Zizass »

Já zatím s tlakem hýbat nebudu jestli tam je 11,5 nebo 10 si myslím zásadní vliv na aciditu mít nebude.
Mě příjemná acidita taky nevadí. Ale teplota vody při extrakci na to má vliv zásadní,tak musím nějak vyzkoušet,kolik C vlastně jde do páky.
Dnes asi přijde káva z PC,bude tam Facenda Lagoa a Capim Branco a Burundi,tak jsem zvědavej.Taky už mám na cestě tamper 41 mm.
Uživatelský avatar
Anup9
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 29. led 2015 0:15:08
bydliště: GB
kávovar: Bezzera Unica
mlýnek: Mazzer Mini , Ascaso I-Steel

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Anup9 »

Tak dnes skom rozobral Bezzeru, chcel som pridat na tlaku, kedže som tlak mal od výroby tesne pod 9barov. Na počudovanie OPV vyzera o dost ináč ako som hocikde na internete nasiel o Unice. Vyzerá ako keby bol OPV zasrubovaný do medzikusu a az potom do kovového T profilu. Závit bol zaliatý lepidlom, tak som vybral cele aj s medzikusom. Ten zalepený závit išiel už v ruke potom povolit ľahko. Očistil som závit od lepidla a vrátil naspať. Ale hned pri prvom teste začalo kvapkať. Ibak ak som zašruboval úplne tak vtedy nekvapkalo, ale to bol tlak uz kolo 13 barov. Chcel som sa dostat na 10-11 to uz prepúšťalo vodu. Dal som na zaviť trošku inštalaterskej pásky (aspon myslím že sa to tak volá, velmi tenká biela páska) a O-krúžko. Teraz je to už OK ale kôli O-kružku neviem to dotiahnuť na viac ako nieco málo cez 9 barov. Takže som v podstate tam kde predtým :( Asi by som mal vymeniť celý OPV za daky normálny.
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Zizass »

Měnit OPV chceš jen pro dobrý pocit,nebo je káva při 9bar špatná?
Mě dorazila dnes káva z PC a první dva shoty z Facenda Lagoa jsou velice slušné.
Acidita velice jemná ,crema a chuť vynikající. PID na 95C.
Až dojde nový mlýnek a 41 mm tamper,tak to vypadá,že budou výsledky velice konzistentní. :ok:
Naposledy upravil(a) Zizass dne stř 25. lis 2015 19:49:38, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od j.bill »

Chtělo by to asi fotku. Myslím, že pokud tam dáš na závit teflonovou pásku, O kroužek už dávat nemusíš.
Zřejmě tam byl původně nějaký instalatérský tmel (to lepidlo).
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od PeterG »

Anup9 píše:Tak dnes skom rozobral Bezzeru, chcel som pridat na tlaku, kedže som tlak mal od výroby tesne pod 9barov. Na počudovanie OPV vyzera o dost ináč ako som hocikde na internete nasiel o Unice...
Cele je to akesi divne, tlak od vyroby 9 bar, iny OPV... Sprav fotku (inak vzdy si robim fotky, ked nejake zariadenie otvorim, uz len pre dokumentacne ucely, ak by sa napr. nieco pri skladani nepodarilo).
Uživatelský avatar
Anup9
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 29. led 2015 0:15:08
bydliště: GB
kávovar: Bezzera Unica
mlýnek: Mazzer Mini , Ascaso I-Steel

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Anup9 »

takto vyzera moje OPV
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Visna
začátečník
Příspěvky: 62
Registrován: pon 07. zář 2009 14:34:58
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Visna »

tak to vyzera veru dajako divne, moje je taketo, a islo tocit uplne lahko, pol otacky bol jeden bar:

Kód: Vybrat vše

http://www.1st-line.com/store/pc/catalog/Bezzera/UNICA/inside-left-bottom_detail.jpg
to mas novu unicu ? nikto ju predtym neotvaral ?
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „BEZZERA“