Bezzera Unica

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Guzzista
Příspěvky: 14
Registrován: stř 23. led 2013 21:36:26
bydliště: Praha 6
kávovar:
mlýnek:

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Guzzista »

Tak po zkušenostech s Achilem, Ascasem dream a pár večerech zde, jsem přivezl novou Unicu. Váhal jsem mezi větším boilerem u Rocket Cellini Classic, ale nakonec jsem se rozhodl pro Unicu. Cappuccino dělám vyjímečně a dal jsem přednost laicky řečeno rychlejšímu nahřátí před dokonalejším a dražším přístrojem.
Zatím jsem jen dal trochu jemnější mletí není to vůbec špatné. Uvidím až lépe sladím mletí/gramáž.
Myslím že tady někdo zmínil preinfuzi při prostřední poloze páky. Opravdu tady ta poloha existuje, kdy ve střední poloze před aktivací čerpadla se odpustí tlak v boileru a začne lehce vytékat voda. Ovšem zdali tomuto jevu tato říkat je otázka.
Až se více seznámím tak přidám více skušeností.
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od PeterG »

Gratujujem! Ten príspevok mi naviac aj prišiel do rany, lebo práve na tú preinfuziu u Uniky som sa chcel spýtať ostatných užívateľov: u E61 grupy by mala fungovat tak, že sa pri prostrednej polohe páky pootvorí ventil od bojlera a káva v páke sa zmočí len tlakom vody z bojlera. Ako som len nedávno zistil, u mojej Uniky to nefunguje, v prostrednej polohe páky sa nič nedeje, káva v páke ostáva suchá. Ak chcem spraviť preinfúziu, musím páku trochu zo stredovej polohy pridvihnúť a pridržať, ale tak, aby sa ešte nezopla pumpa. Je to síce funkčné, ale otravné. Ako je to na Vašich strojoch? Vilo? Ako dlho nechávate preifúziu?
Guzzista
Příspěvky: 14
Registrován: stř 23. led 2013 21:36:26
bydliště: Praha 6
kávovar:
mlýnek:

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Guzzista »

I u mě to funguje stejně, myslím že od výrobce to takhle zamyšlené není. Z prostřední aretované polohy je potřeba lehce zdvihnout. Ono je to celkem logické, ta páka má je spojená s excentrem který otevře buď spodní nebo vrchní ventil.
http://youtu.be/2jn28YTS3OQ
Poloha kdy dojde k pootevření vrchního ventilu a kdy se ještě nezapne čerpadlo je leckde prezentováno jako preinfuze. Nejsem žádnej znalec, ale takto mi to připadá.
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od PeterG »

Presne z tohto videa som vychádzal, minutáž 2:30. V strednej polohe páky sa pootvorí brew valve, ale ešte nezopne pumpa, a pripadá mi to logické. U mňa však nie, ako som písal. Myslel so, že grupy E61 sú funkčne stejné.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od vilose »

PeterG píše:...Ako je to na Vašich strojoch?...
Vôbec sa tým netrápim, možno iné by to bolo pri priamom napojení na vodovod alebo pri rýchlejšom rotačnom čerpadle.
S magnetickým čerpadlom trvá 7-8 sekúnd, než sa naplní preinfúzna komôrka a tlak v káve dosiahne 9 barrov, potom až niekedy v 10.sekunde začne vytekať káva. V 32.sekunde vypínam, kedy je zo 17 g kávy natečené 2x17g nápoja.
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od PeterG »

Aj ked mi z 9g kávy natecie ristretto asi za 27-30s od preklopenia paky hore, kava zacne tiect asi po 5 s a pri tlaku asi 6 bar, teda skor, ako u Teba, Vilo. Ked som skusil preinfuziu, tak sa prve kvapky na bottomless filtri objavili este bez pumpy asi po 7s.
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od morseee1 »

preinfuzia je robena u e61 aj inym sposobom ..
https://www.youtube.com/watch?v=kPDEaMpPAqw

na videu treba sledovat lavy budik .. najprv tlak cca 4-5 barov na prvych par sekund a az potom sa naplno otvori komora a ide na nastaveny tlak (pri magnetickom cerpadle tusim 12 barov)
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od PeterG »

To nie je je otvorenim komory, ale pozvolnym narastom tlaku pri vibracnej pumpe. U mna je priebeh tlaku identicky. Tiez to spravi mozno preinfuziu (uz to popisoval Vilose), ale inak, nez je uvedene vo videu od Seattle Coffee (link Guzzista). Taku preinfuziu snad spravi kazda vibracna pumpa na akejkolvej grupe, teda nie len na E61.
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od morseee1 »

myslim ze nie, to nie je cerpadlom ale preinfuznou komorou .. na tom videu je to vidiet . ak by to bolo ako hovoris, tak tlak by narastal rovnomerne po celu dobu od 0-12 barov, ale v tomto pripadne skoci z 0-5 a nasledne po par sekundach skoci na tych 12 .. je tam na to ventil, myslim ze Kolu to tu niekde popisoval..
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od vilose »

Ja si myslím, že tan kávovar je napojený priamo na vodovod. Najprv sa vyrovnajú tlaky s tlakom vodovodu.
Uživatelský avatar
Benny
Příspěvky: 28
Registrován: úte 23. pro 2014 11:51:07
bydliště: Olomouc
kávovar: ECM Classika PID
mlýnek: Macap MX, Quamar M80E

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Benny »

pro Guzzista
Kde jsi sehnal Unicu? Byl jsi se na ni někde podívat nebo jsi ji vzal přes internet se 14nácti denní dobou na zkoušku?
Taky je to můj favorit :-)
Guzzista
Příspěvky: 14
Registrován: stř 23. led 2013 21:36:26
bydliště: Praha 6
kávovar:
mlýnek:

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Guzzista »

Ahoj, mám ji z Dolních Břežan.http://bezzeracafe.cz/collections/kavov ... ucts/unica
Dal jsem ji přesnost před HX pro rychlejší ranní start kdy je s proplachem hlavy nahřátá do 10min. Ještě ji mám s pákama se znakem bezzery.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od vilose »

Po 10 minutách má síce bojler napríklad 93 stupňov, ale hlava len 75 stupňov, po preplachu maximálne 85 stupňov. Tým stále odoberá teplo vode do kávy.
Úplne nahriata bude Unica najskôr po 40 minutách.

PS, opravujem: 93 stupňov na displeji, v bojleri 103 stupňov.
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od PeterG »

Nalepil som si paskovy teplomer na hlavu, nahrievam min. 45 min, kedy teplomer na hlave ukazuje 85 - 90 st.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od vilose »

To sedí, pásik je na povrchu.
V okolí kanálika bude po 20 minutách 87 stupňov, po 30 minutách 90 stupňov, po 40 minutách 93 stupňov.
To pri nastavení 93 stupňov.
Potom už túto teplotu drží celý deň.
Behom shotu teplota pritekajúcej vody narastá o 3 až 4 stupne, žiaden vplyv pritekajúcej studenej vody do bojlera, vo výsledku vplyvom odobratia teploty masou mosadze skupiny E61 teplota do kávy behom shotu narastá postupne o 1 stupeň na 94 stupňov.
Úplne rovnako sa chovajú aj DB kávovary s E61. Väčšina z nich, tiež Rocket R58, nemajú predohrev pritekajúcej vody do bojlera cez HX výmenník v parnom kotli. Tie DB, ktoré predohrev majú a majú ho sj zapnutý, majú lepšiu opakovateľnosť výsledkov v 3. a ďalšom zábere.
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od PeterG »

To sú celkom zaujímavé výsledky, z ktorých vyplýva (podľa mňa) vysoká stabilita výstupnej teploty. Trochu v rozpore (?) s Danstovou Bezzerou, kde riešil predohrev vody do bojlera práve kvôli stabilite. Keď budem mať spravený teplomer v hlave, overím, lebo som uvažoval dorobiť predohrev (cez dlhé zimné večery sa nudím ;) ). Ak nebude treba (o to lepšie), tak chcem aspoň bojler zaizolovať.
Uživatelský avatar
Benny
Příspěvky: 28
Registrován: úte 23. pro 2014 11:51:07
bydliště: Olomouc
kávovar: ECM Classika PID
mlýnek: Macap MX, Quamar M80E

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Benny »

Vypadá vážně zajímavě. Ze začátku byl můj favorit Gaggia clasic poté Rancilio Silvia s PID a nakonec jsem se dostal až k Unice. Je to opravdu pozoruhodná mašinka. Teď zase vybírám vhodný mlýnek Macap M2M nebo Ascaso i-seall. Máte ještě někdo nějaký nápad na mlýnek v podobné ceně?
Naposledy upravil(a) Benny dne čtv 15. led 2015 0:32:14, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od vilose »

Danst má naopak možnosť rýchlejšej zmeny teploty a možno lepšiu stabilitu po niekoľkých záberoch.
S E61 trvá zmena teploty o 2 stupne 10 až 15 minút, nestačí, že sa o toľko zmení teplota v bojleri.
Čo sa týka dľžky nahrievania stroja, tak väčšina ich majiteľov žije vo falošných predstavách o teplotách, alebo im je to jedno, alebo to z rôznych dôvodov nerozoznajú.
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od PeterG »

Benny píše:Vypadá vážně zajímavě. Ze začátku byl můj favorit Gaggia clasic poté Rancilio Silvia s PID a nakonec jsem se dostal až k Unice. Je to opravdu pozoruhodná mašinka. Teď zase vybírám vhodný mlýnek Macap M2M nebo Ascaso i-seall. Máte ještě někdo nějaký nápad na mlýnek v podobné ceně?
Mam Macap M2M a som spokojny, diskretne polohy (72/360st.) a stupnica je dobra pre striedanie kav a opakovane nastavenie. Kupil by som ho opat. Myslim ze Ascaso ma snekove "nekonecne" nastavovanie. Na nete sa daju najst sety Unica + Macam M2M, tak som kupoval (Rimprezza.de - dobra skusenost, cena, ochota, aj bezproblemova a bezplatna pomoc pri dodavke noveho PIDu, ked mi jeden segment LED svietil slabo).
Uživatelský avatar
Benny
Příspěvky: 28
Registrován: úte 23. pro 2014 11:51:07
bydliště: Olomouc
kávovar: ECM Classika PID
mlýnek: Macap MX, Quamar M80E

Re: Bezzera Unica

Příspěvek od Benny »

Díky na rimprezza.de mrknu. Není někdo, kdo má Unicu z okolí Olomouce?
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „BEZZERA“