La Scala Butterfly

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: La Scala Butterfly

Příspěvek od j.bill »

Samotný tlak extrakce je daný množstvím a hrubostí pomleté kávy, která klade vodě odpor, popřípadě nastavením OPV a výkonem čerpadla. Maximální tlak se nastavuje na tom OPV ventilu.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
mildafleck
začátečník
Příspěvky: 61
Registrován: pon 14. lis 2016 22:40:37
bydliště: Čtyřkoly
kávovar: Bialetti Brikka,La Scala Butterfly
mlýnek: Porlex Tall,Compak K3 Touch Advanced

Re: La Scala Butterfly

Příspěvek od mildafleck »

j.bill píše:Samotný tlak extrakce je daný množstvím a hrubostí pomleté kávy, která klade vodě odpor, popřípadě nastavením OPV a výkonem čerpadla. Maximální tlak se nastavuje na tom OPV ventilu.
Díky moc už jsem to prostudoval a přišel na to.Čeká mě dodělat budík tlaku od čerpadla aby bylo vidět na kolika ventil a jestli vůbec otevře a člověk ho mohl seřídit.Nechápu proč tam ten budík nedali?????
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: La Scala Butterfly

Příspěvek od j.bill »

A k čemu by tam byl? Na seřízení stačí kontrolní manometr na páce. Na co dělat slepou větev s manometrem....
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
mildafleck
začátečník
Příspěvky: 61
Registrován: pon 14. lis 2016 22:40:37
bydliště: Čtyřkoly
kávovar: Bialetti Brikka,La Scala Butterfly
mlýnek: Porlex Tall,Compak K3 Touch Advanced

Re: La Scala Butterfly

Příspěvek od mildafleck »

j.bill píše:A k čemu by tam byl? Na seřízení stačí kontrolní manometr na páce. Na co dělat slepou větev s manometrem....
To máš opravdu, ale myslím že to není špatný údaj během extrakce podle kterého se dá dál upravit množství kávy nebo hrubost mletí...
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: La Scala Butterfly

Příspěvek od pelo »

To nemá smysl. Když na OPV nastavíš maximální možný tlak řekněme na 9,5 bar, tak máš jistotu, že ten tlak výš nevystoupá. Mletí pak můžeš nastavit tak, že nejdřív nameleš tak jemně, že to kávovar za 25 vteřin neprotlačí a postupně budeš mlýnek povolovat až se dostaneš k 25ml/25s (za předpokladu, že neměníš dosing a tamping).

Manometr tlaku extrakce nemá smysl pokud si nehraješ s tlakovým profilem a sleduješ to během ladění, protože jediné, co se můžeš dovědět je:
1. tlak vystoupá na hodnotu nastavenou OPV a kávovar to neprotlačí - tzn. že máš namleto moc jemně
2. kávovar protlačí 25ml/25s - tady je jasný, že ses trefil
3. tlak vystoupá na 4bar a z portafiltru to chčije 2dl/25s - tzn. že más namleto moc nahrubo

Všechno výš napsané se ale dovíš pouhým sledováním času extrakce, sledování tlaku není potřeba...

Další parametry jako dosing a jemné změny mletí se nedělají podle tlaku na manometru ale podle průbehu extrakce a chuti výsledného espressa.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 785
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: La Scala Butterfly

Příspěvek od danst »

Ale tlakoměr je dobrá vychytávka na to, aby se zjistilo, že všechno funguje. Nakonec je to standard u všech lepších (sorry, dražších) kávovarů.
Kdo si asi bude kupovat manometr k páce ?
Jinak je samozřejmě na nic, jen na tu možnost kontroly tlaku.
Uživatelský avatar
mildafleck
začátečník
Příspěvky: 61
Registrován: pon 14. lis 2016 22:40:37
bydliště: Čtyřkoly
kávovar: Bialetti Brikka,La Scala Butterfly
mlýnek: Porlex Tall,Compak K3 Touch Advanced

Re: La Scala Butterfly

Příspěvek od mildafleck »

Ano to je naprostá pravda neříkám že je to úplně důležité jde mi spíše o komfortnost a odlišit se od sériového provedení :grin:
Uživatelský avatar
mildafleck
začátečník
Příspěvky: 61
Registrován: pon 14. lis 2016 22:40:37
bydliště: Čtyřkoly
kávovar: Bialetti Brikka,La Scala Butterfly
mlýnek: Porlex Tall,Compak K3 Touch Advanced

Re: La Scala Butterfly

Příspěvek od mildafleck »

Mohu se zeptat na zkušenosti ohledně plnění misek do kávovaru kolik plníte?Není mi pořád jasné kolik je ideální plnit misku někde jsem četl pomůcku minci naplnit misku dát páku a nesmí se zatlačit do kávy.Někdo uvádí že dává až do otisku o sprchu.Dík
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: La Scala Butterfly

Příspěvek od wladas »

Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
cortezrich
Příspěvky: 8
Registrován: ned 19. led 2014 18:09:53
bydliště: Trnava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Eureka Zenith Club E

Re: La Scala Butterfly

Příspěvek od cortezrich »

Mna by zaujimala informacia od majitelov tohto kavovaru, kde ste ho prosim zohnali? Kupovali ste novy, ak ano, odkial? Na nete je dost malo eshopov, napr. na Slovensku ani jeden... pripadne ti, ktori ste zohnali nejaky kus „na repas“, tak kde? :)
marteccino
Příspěvky: 19
Registrován: ned 21. led 2018 22:14:51
bydliště: zaaahoriiii, slovakia
kávovar: La Scala Butterfly
mlýnek: upraveny Wega Max 6.4 aka Compak K6...

Re: La Scala Butterfly

Příspěvek od marteccino »

zdravim majitelov La Scala Butterfly,
vcera mi prisiel tento kavovar. kupil som z obchodu co predava kavovary s tym, ze mu robili servis hlavy a dali nove trubicky. no ako ostatni uz spominali pripajam sa, ze by bolo prospesne mat tiez tlakomer na extrakciu hlavy, lebo predsa len clovek si lahsie overi, ze pumpa neprodukuje ziadany tlak alebo ze maju extrakciu na tych pozadovanych 9 a ze to nemeni tlak pocas extrakcie a podobne (videl som to na jednom novom rockete na youtube, ako ta rucicka skakala a bol tam problem asi)
potom sa chcem opytat, ze co mozem ocakavat ze sa moze pokazit, lebo predsa len kavovar bol vyrobeny v roku 2009...z citania to byva hlavne asi pumpa a presostat? uz to niekto menil?
tiez sa chcem opytat, ze ako lahko tazko im ide ta packa na otvorenie vody v hlave, lebo na internete niekomu isla tazko hned po servise hlavne, no a mne ide dost lahko az sa mi zda ze moc lahko....
no som pripraveny na podobne vychytavky, lebo kavovar som kupil za relativne dobru cenu s tym, ze hadam ho cely prezreli v tom obchode...ale co musim povedat je, ze kavu robi fantasticku, aj z mlynceka ktory asi bude potrebovat vymenit kamene a je dooost stary a kupeny len preto, ze som nechcel cakat ani den bez toho aby som hned kavovar nevyskusal....
dole pripajam fotky a planujem aj video extrakcie....

https://i.imgur.com/EnAh2Iy.jpg
https://i.imgur.com/z0514eX.jpg

viem ze ta flaska nic moc, ale ide mi skor o praktickost ako o dizajn a robil som to narychlo a som spokojny, ze vidim co je v nej a mozem to vyklepat...;-)

no a tu je mlyncek ako som ho kupil, aj ked chudak bol cely dobity ale tak 50 euro budis...sice aj to sa mi smiali, ze co za haraburdu som kupil doma
https://i.imgur.com/SnQTxpMl.jpg
Uživatelský avatar
fildas
Příspěvky: 24
Registrován: pon 12. lis 2012 23:46:27
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: La Scala Butterfly

Příspěvek od fildas »

Hele já mám motýla z roku 2007 a tyhle části jsem nemusel měnit ani opravovat. Mě třeba odešla jaká to říct prostě základová deska celá elektronika, ale mám v Ostravě docela šikovný servis. Dali mi to dokupy i seřídili. Vyměnil jsem výpusť páry i vody a teď to teprve šlehá..
Denis Waitley: Motivace začíná touhou. Když něco chceš, máš motiv to získat.
....................................................
Mlýnek - Anfim Best
Kávovar - ETA Creamy, La Scala Butterfly
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: La Scala Butterfly

Příspěvek od wladas »

Neviem sice co to je za mlyn ale vizera to uz na normalny kus zeleza za velmi dobry peniaz. Vymemit/nabrusit kamene, komplet vycistit a fungujes.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
zorin87
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pon 21. úno 2011 17:54:51
bydliště: Boskovice
kávovar: Futura Kikka, Bialetti, Aeropress
mlýnek: Eureka Mignon

Re: La Scala Butterfly

Příspěvek od zorin87 »

Ahoj kávičkáři. Poslední dobou sleduji u našeho motýla extrakci espressa "v pulsech". Je to poznat na zvuku kávovaru a také na střídavě silnějšího a slabšího proudu kávy. Máte nějaký tip čím by to mohlo být? Např. čerpadlem?
Btw, jedná se o kávovar z roku 2011 a v servisu mi bylo řečeno, že už je to veterán a mohu se tak setkat s nedostupností náhradních dílů. Toto tvrzení mě trošku překvapilo. Žil jsem totiž v domnění (asi naivně), že e61 kávovar kupuji napořád a i za 20 let dobře poslouží. Napadá mě proto otázka, zda má vůbec cenu případně uvažovat nad koupí staršího kávovaru, třeba cca 10 let, ale samozřejmě za výhodnou cenu? Myšleno obecně.
Life is too short to drink bad coffee...
No matter how old you are!

...
Zkušenosti s: kávovarem La Scala Butterfly, Magister Stella Profesional, Jura Impressa C5, De'Longhi ESAM 3000 B Magnifica a s mlýnky Macap M2M, Eureka Mignon Perfetto, Krups GVX242, Eta 0066 (80. léta) :)
Uživatelský avatar
hunt01
více pokročilý
Příspěvky: 350
Registrován: sob 14. led 2012 10:40:25
bydliště: Šaratice / Brno
kávovar: Carimali Uno, Brasilia Portofino, Astoria Compact
mlýnek: Anfim Cody, Anfim Scody II

Re: La Scala Butterfly

Příspěvek od hunt01 »

Opravář je trouba, na motýlovi se dá opravit všechno a opravují mnohem starší mašiny, 2011 je mladík
Servis a prodej profesionálních kávovarů.
www.baristaservis.cz a nové www.kafenapisku.cz
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: La Scala Butterfly

Příspěvek od lubono »

Staré zařízení bývá vyrobeno z kvalitních materiálů (ocel - barevné kovy) takže je předpoklad že výrobek bude dlouho fungovat. Dnešní servis, díly vymění nikoliv opraví. Vlastnit něco starého třeba veterána je krásná to věc ale pro zručné člověka který se nespoléhá na servis a má nějaké to dílenské zázemí. Nechal bych prověřit elektroniku (základní desku) je to stroj co má dlouhou životnost. Miluji funkční staré věci
Uživatelský avatar
hunt01
více pokročilý
Příspěvky: 350
Registrován: sob 14. led 2012 10:40:25
bydliště: Šaratice / Brno
kávovar: Carimali Uno, Brasilia Portofino, Astoria Compact
mlýnek: Anfim Cody, Anfim Scody II

Re: La Scala Butterfly

Příspěvek od hunt01 »

Nejlepší bude to dát k jinému servisákovi, třeba mě :-)
Můž to být čerpadlo, může tam být něco přicpané. Je toho víc, pokud budete chtít, zavolejte. Brno je kousek
Servis a prodej profesionálních kávovarů.
www.baristaservis.cz a nové www.kafenapisku.cz
Uživatelský avatar
kubass
Příspěvky: 1
Registrován: ned 04. dub 2021 0:57:18
bydliště: Brno
kávovar: La Scala Butterfly
mlýnek: Fiorenzato T80

Re: La Scala Butterfly

Příspěvek od kubass »

Ahoj, kontroloval jsem motýla, jestli nebude potřebovat odvápnit. Houba bez jedíné známky kamene, ale nádržka na vodu byla zanešená. Nádržku jsem vytáhl a vyčistil. Po kompletaci NEnasává vodu okruh bojleru (výdejníku) e61 saje normálně a voda teče z hlavy ven. Do zásobníku vody vedou dvě hadičky, když naprázdno saje výdejník, tak tou druhou hadičkou (bez sítka) jakoby tekla voda zpět...

Máte nějaký tip, co zkusit, nebo co se mohlo pokozit?
Výměna dílů v e61 grupě mi nedělala problém, ale z tohoto už mám trošku strach se v tom vrtat...
Odpovědět

Zpět na „La SCALA“