Astoria Compact

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
kuck
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: ned 02. pro 2012 15:29:27
bydliště: Brno
kávovar: Astoria CKE, G. Classic+PID, Mypressi Twist
mlýnek: Mazzer SJ, Macap MXT

Astoria Compact

Příspěvek od kuck »

Tak mám doma novou hračku - jednopákový (polo)profi kávovar s 2l boilerem a dvěma HX vedeními (káva, horká voda), rotačním čerpadlem a volumetrickým dávkováním.

Dnes jsem si ho dovezl ze servisu, protože než jsem ho koupil, byl bohužel uskladněn v nevytápěném skladu s vodou v boileru, což mělo neblahý vliv naštěstí jen na jednu měděnou trubku, která to nevydržela, ale stačilo ji pouze zavařit. Jinak byl kávovar v hodně dobrém stavu a nevyžadoval žádný zásah (samozřejmě kromě výměny sítka, těsnění páky, vyčištění hlavy a pák a propuštěním dostatečného množství vody).

Na 6. pokus se mi povedlo hodně obstojné espresso ze single misky, zítra ještě otestuju double. Zkoušel jsem i páru, a tam teda zatím úspěch nepřichází - kávovar má trysku s 5 dírkami a dělá fakt uragán (v porovnání s Gaggií). Ještě nemám reálnou fotku, zítra snad něco pořídím, ale přiložím aspoň ilustrační foto.

Zatím tedy nemám moc zkušeností, ale vypadá to, že budu velmi brzy moci ve vlákně o profi kávovarech do domácnosti napsat pozitivní doporučení, zvlášť proto, že se mi asi hodně poštěstilo a koupě dohromady se servisem mě stála méně, než nová G. Classic...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Astoria Compact

Příspěvek od Fox_25 »

Kryso jedna proradná :)
Já měl štěstí na Carimali UNO, bohužel měl přes 4l bojler tak šel z domu. Za 4 dny s ním se mi nepovedlo udělat jediné espresso, z double misky už to šlo lépe, taky je pravda že v těch dobách jsem o tom asi ani moc nevěděl.

Gratuluji ke koupi, tahle Astoria je pěkná.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
kuck
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: ned 02. pro 2012 15:29:27
bydliště: Brno
kávovar: Astoria CKE, G. Classic+PID, Mypressi Twist
mlýnek: Mazzer SJ, Macap MXT

Re: Astoria Compact

Příspěvek od kuck »

Tak jsem přes víkend kávovarem prohnal cca 200g kávy a zatím jsem nadšený. Chudák Gaggia skončila s vypuštěným boilerem na poličce.

V práci s parní tryskou jsem pokročil a už jsem schopný mléko připravit, není to však ještě úplně podle představ. Je to totiž s malou konvičkou hrozně rychlé (cca 4s) a tímpádem není prostor pro chyby.

Káva samotná je výborná. Single dělám ze 7,5g, double ze 14,5g a nemusím měnit mletí - stačí upravit sílu tampování (na gaggii se mi síla tampu v extrakci téměř neprojevila). Puk je z double misky suchý a pevný, ze single misky je o hodně sušší než z gaggie. Používám stejné misky jako na gaggii, protože u kávovaru byly misky s nižší gramâží.

Celkem mě překvapilo, jak rychle se kávovar zahřeje na provozní teplotu - zvládne to cca během 30 minut.
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Astoria Compact

Příspěvek od dinoo3 »

Na zahraničných fórach u takýchto typoch kávovarov upravovali parnú trysku. Mlieko sa pení u týchto kávovaroch vo väčších konvičkách, preto upravili trysku tak aby mala len 2 dierky, resp vymenili za takú.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
kuck
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: ned 02. pro 2012 15:29:27
bydliště: Brno
kávovar: Astoria CKE, G. Classic+PID, Mypressi Twist
mlýnek: Mazzer SJ, Macap MXT

Re: Astoria Compact

Příspěvek od kuck »

Já to ještě párkrát zkusím s tryskou, která tam je. Zatím si myslím, že se to půjde naučit. Stejně tak často mléčné nápoje nedělám, takže mě to až tak netrápí.

Ale máte pravdu že jsem někde zahlídl, že by tam měly pasovat trysky snad z La Cimbali, případně ucpu pár dírek :)
Uživatelský avatar
fildas
Příspěvky: 24
Registrován: pon 12. lis 2012 23:46:27
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Astoria Compact

Příspěvek od fildas »

Krasná věc
Denis Waitley: Motivace začíná touhou. Když něco chceš, máš motiv to získat.
....................................................
Mlýnek - Anfim Best
Kávovar - ETA Creamy, La Scala Butterfly
Uživatelský avatar
kuck
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: ned 02. pro 2012 15:29:27
bydliště: Brno
kávovar: Astoria CKE, G. Classic+PID, Mypressi Twist
mlýnek: Mazzer SJ, Macap MXT

Re: Astoria Compact

Příspěvek od kuck »

Dnes se na aukru jeden compact objevil, ale už tam není - nekoupil ho někdo odsud? Byla to celonerezová verze s vibračním čerpadlem a manuálním ovládáním...
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Astoria Compact

Příspěvek od dinoo3 »

Bolo by možné prispieť nejakými postrehmi a fotkami?
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
kuck
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: ned 02. pro 2012 15:29:27
bydliště: Brno
kávovar: Astoria CKE, G. Classic+PID, Mypressi Twist
mlýnek: Mazzer SJ, Macap MXT

Re: Astoria Compact

Příspěvek od kuck »

OK, pokusím se doplnit nějaké postřehy.

Momentálně se snažím vyladit teplotu extrakce (tzn. délku odpouštění vody před shotem), tak aby byla akorát. Zatím mám kolísavé výsledky - jednou moc, podruhé málo, někdy akorát. Mletí a tampování už vypadá vyladěně, takže mi zbývá ta teplota.

Co se týká páry, tak na to asi pomalu začínám přicházet, ale jak jsem psal výše, moc často mléko nedělám, takže to jde pomaleji.

Jinak celkový pocit z kávovaru je určitě pozitivní - je cítit ta podstatně větší hmota oproti Gaggii. Ať už při nasazování páky (opravdu není nutné kávovar přidržovat ;) ), nebo co se týká nahřívací plochy na šálky (opravdu nahřeje). Tiché rotační čerpadlo je taky určitě příjemné.

Připojuju jednu reálnou fotku kávovaru, časem bych chtěl natočit nějaké video extrakce.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Astoria Compact

Příspěvek od papun »

Jestli si byl zbyklí na PID, tak ho tam taky dej. Budeš mít zase lepší teplotní stabilitu.
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Astoria Compact

Příspěvek od dinoo3 »

Ak sa jedná o HX stroj tak PID nebude mať veľký význam. V akom rozsahu ti osciluje ručička mnaometra pretlaku v bojleri? Kedy zapína a vypína presostat?
Naozaj má stroj rotačnú pumpu?
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
kuck
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: ned 02. pro 2012 15:29:27
bydliště: Brno
kávovar: Astoria CKE, G. Classic+PID, Mypressi Twist
mlýnek: Mazzer SJ, Macap MXT

Re: Astoria Compact

Příspěvek od kuck »

Přesně tak, je to HX, takže PID nemá význam. Tlak osciluje přesně v zeleném pásmu naznačeném na manometru, což je 1-1,3 baru. I jsem to měřil a časově to bylo cca 15 vteřin topení a pak 2,5 minuty klidu.

Ano, kávovar má opravdu rotační čerpadlo.
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Astoria Compact

Příspěvek od dinoo3 »

Pred shotom odpúšťate vodu na cca 15 sek? Ja odpúšťam cca 15sek, teplotu som však nemeral.
Aký máte tlak od pumpy? Ja som ho stiahol z výrobných 11 bar na 9 bar.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
kuck
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: ned 02. pro 2012 15:29:27
bydliště: Brno
kávovar: Astoria CKE, G. Classic+PID, Mypressi Twist
mlýnek: Mazzer SJ, Macap MXT

Re: Astoria Compact

Příspěvek od kuck »

Snažím se odpouštět tak dlouho, dokud jde z hlavy pára, nicméně někdy mám pocit, že odpustím až moc. Až přijdu na správné množství vody, plánuju si na to množství nastavit jedno z dostupných tlačítek.

Tlak jsem měřil manometrem na páce - takže bez průtoku - a bylo to něco kolem 9 barů. Vzhledem k tomu, že jsem viděl nižší hodnotu, nevěnoval jsem se tomu nijak podrobně, nejprve mám v plánu "ovládnout" teplotu :)
Uživatelský avatar
kuck
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: ned 02. pro 2012 15:29:27
bydliště: Brno
kávovar: Astoria CKE, G. Classic+PID, Mypressi Twist
mlýnek: Mazzer SJ, Macap MXT

Re: Astoria Compact

Příspěvek od kuck »

Tak po pár dalších týdnech přidám malou aktualizaci. Teplotu jsem už, zdá se, ovládl. V té souvislosti musím trochu poupravit výrok o času nahřátí z prvních příspěvků - pro opravdové nahřátí je nutná alespoň třičtvrtěhodina, ale čím déle je kávovar zapnutý, tím lépe pro kávu. Tlak jsem zatím pořád neřešil, protože po vyladění teploty, hrubosti mletí a dávkování je výsledek vynikající, takže nemám potřebu něco měnit. A oproti gaggii u mě nastala jedna změna - už dělám kávu v podstatě jen z double misky.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Astoria Compact

Příspěvek od primacafe »

kuck píše:............. oproti gaggii u mě nastala jedna změna - už dělám kávu v podstatě jen z double misky.
proč
to je jako smutné nebo radostné konstatování
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Astoria Compact

Příspěvek od Rodom »

Jste byl rychlejší, pane Konečný, taky jsem se na to chtěl zeptat :)
Nepochopil jsem co to je za výsledek, jestli pozitivní nebo negativní.

Pokud by měl být výsledek práce s tímto poloprofi strojem, že z něj kafčo ze single misky není OK, tak by to byla závažná informace a možná že většina majitelů Classicu by si řekla, že zaplaťpánbu že ji má...
Uživatelský avatar
kuck
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: ned 02. pro 2012 15:29:27
bydliště: Brno
kávovar: Astoria CKE, G. Classic+PID, Mypressi Twist
mlýnek: Mazzer SJ, Macap MXT

Re: Astoria Compact

Příspěvek od kuck »

Na gaggii jsem nedělal double kvůli velikosti bojleru - radši jsem dělal 2 espressa za sebou s přestávkou. Připadalo mi to tak lepší. Teď o stabilitu teploty takový strach nemám, tak dělám double.

Rozhodně jsem tím nechtěl říct, že kávovar neumí udělat espresso ze single misky. Někdy se určitě k pořádnému vyzkoušení dostanu, ale zatím jsem single dělal tak 5x,, navíc úplně na začátku, takže na seriozní hodnocení nemám dostatek informací.
Uživatelský avatar
kuck
více pokročilý
Příspěvky: 154
Registrován: ned 02. pro 2012 15:29:27
bydliště: Brno
kávovar: Astoria CKE, G. Classic+PID, Mypressi Twist
mlýnek: Mazzer SJ, Macap MXT

Re: Astoria Compact

Příspěvek od kuck »

Na začátku jsem sliboval video, tak ho konečně přidávám. Je to double ze 14,3g kávy. Zastavil jsem to trochu později, než by asi bylo ideální, ale měl jsem plné ruce práce. Chtělo by to kameramana :)

Kód: Vybrat vše

http://tinypic.com/r/wtd27n/6
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Astoria Compact

Příspěvek od Fox_25 »

Pěkné video, zvlášť jak to čerpadlo tiše vrnělo.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Odpovědět

Zpět na „Astoria“