DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Espresso není podle představ - kde dělám chybu?
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od ondrada »

To je rozumný. Jen bych se vyhnul velkým profi mlýnkům, jsou sice kvalitní a všechno, ale na lince v kuchyni většinou nadělají víc problémů než užitku, i když se dají sehnat z bazaru levně což láká. Možná pro pár fajnšmekrů je to dobrý, ale pro normálního clověka spíš ne :)
Uživatelský avatar
dwbmb
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 17. čer 2013 7:34:18
bydliště: Praha
kávovar: Fiorenzato La Colombina
mlýnek: Baratza Sette 270Wi

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od dwbmb »

No bydlím v garsonce, takže nepřipadá v úvahu :D
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od martin.b »

zas to netreba prehanat, ale to uz je tvoje vec. aj so sebemensim mlyncekom budes neskor bojovat s teplotnou nestabilitou a podobnymi neduhmi lacneho stroja. nech zostane aj na upgrade kavovaru a samotnu kavu;)
Uživatelský avatar
dwbmb
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 17. čer 2013 7:34:18
bydliště: Praha
kávovar: Fiorenzato La Colombina
mlýnek: Baratza Sette 270Wi

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od dwbmb »

S výměnou i kávovaru jsem též smířen, ale v rámci možností jendo po druhém.

Mlýnek věším na Aukro, objednal jsem si již namletou kávu od PC (ať se pánovi provoz tohoto fóra alespoň částečně vrátí, tímto díky) a jako první pořídím mlýnek na úrovni, podle toho, co se kde naskytne. Protože zatím nejvěší posun jsem docílil přesetím kávy od jemných částic, které můj mlýnek tvoří.

Taktéž jsem ignoroval návody a dal na vaše rady a plním misku kávou "co to dá". Puk sice moc pohromadě nedrží, ale díky absenci volného prostoru mezi kávou a sprchou je povrch puku rovný, na sprchu se nelepí.

Takže zatím budu takto improvizovat, už teď je káva úplně jiná.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od papun »

Jestli je opravdu nouze o korunu, tak zkus rucni mlynek. Treba porlex.
Uživatelský avatar
dwbmb
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 17. čer 2013 7:34:18
bydliště: Praha
kávovar: Fiorenzato La Colombina
mlýnek: Baratza Sette 270Wi

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od dwbmb »

O tomto ručním mlýnku jsem uvažoval původně, než mě napadla ta úžasnost s DeLonghi. Ani nevím, proč o něm neuvažuji znova. Ruční mletí v případě konzumace cca 1šálek/den není vůbec špatný nápad, pokud to tedy nemá nějaká zásadní úskalí. Abych ho pak taky nedával na Aukro :D
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od David »

Já jsem svoje MDF koupil na ebay asi za 2K kč.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
dwbmb
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 17. čer 2013 7:34:18
bydliště: Praha
kávovar: Fiorenzato La Colombina
mlýnek: Baratza Sette 270Wi

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od dwbmb »

No, teď to bohužel začíná na 4k. To je moc :(
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od ondrada »

dwbmb píše:Ani nevím, proč o něm neuvažuji znova. Ruční mletí v případě konzumace cca 1šálek/den není vůbec špatný nápad, pokud to tedy nemá nějaká zásadní úskalí.
Pokud je to trošku možný, šel bych do elektrickýho. Elektrickej prostě namele kvalitněji. Porlex a spol. jsou fajn na cesty, ale slušněj elektrickej (od Nemoxe dál) prostě namele líp. Tyhle lepší ruční mlýnky použitelný jsou, ale je to takový "natěsno" - eště kousek, a už by moc použitelný nebyly. Prostě to není žádnej zázrak, ale s výhradami to jde. A sou dost drahý na to co sou zač.

Pokud chcete cestovní mlýnek, asi není špatnej nápad koupit malej ruční mlýnek, nějakou dobu, pár měsíců, s ním žít. A pak koupit slušnej elektrickej mlýnek a ruční mlýnek odložit na stabilní místo v cestovní tašce. Pokud cestovní mlýnek není potřeba, rozhodně bych šel do elektrickýho.

Ono jednoho to točení klikou člověka brzy přestane bavit a leckdy je to pak o rozhodování jestli víc chci kafe, nebo se mi víc nechce mlet. S elektrickým mlýnkem si prostě kafe udělám rychle a kdykoliv když mám chuť, a výsledek bude lepši a konzistentnější než s ručním mlýnkem. Zas na druhou stranu, pro mě je na vejlety moje Kyocera nepostradatelná a začínal jsem jak jsem psal, teď už je ale v cestovní tašce a dopřává mi kafe když nejsem doma :) A na vejletech mi nějak to točení klikou nevadí (je to jednou za čas) :)
Uživatelský avatar
dwbmb
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 17. čer 2013 7:34:18
bydliště: Praha
kávovar: Fiorenzato La Colombina
mlýnek: Baratza Sette 270Wi

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od dwbmb »

Tak po nějakém tom týdnu aktuální stav (na kterém máte lví podíl hlavně vy):

Zahodil jsem:
Piazza D'Oro
DéLonghi ECOV 310
DéLonghi KG89

Pořídil jsem:
Gaggia Classic
Předemletá káva PC Presso

Výsledek:
No, v první řadě už to nedělá překapávanou kávu. To se mi zdá v podstatě jako úspěch. Puk je nádherný, drží pohromadě, žádné bláto a žádné přichytávání ke sprše kávovaru. Jedinej trabl teď mám, že káva skrze sotva proteče, čekám na ní tak necelou minutu a káva je ráda, že tak nějak kape. Dávkování jsem zkoušel různé, nicméně i s nesmyslně malým množstvím není situace výrazně lepší, takže podezřívám pro můj kávovar příliš jemné namletí (ostatně stejné to bylo i s DéLonghi s touto kávou, než jsem DéLonghi vyhodil). Káva je PC stupeň mletí 3 a 4 (nevím, které číslo znamená jemnější mletí, na prd sou obě), zkusím někde uzmout na zkoušku něco hrubého od sousedů a ještě poreferuji.

Nevím, jak moc velkou roli mohla hrát skutečnost, že káva ležela celý víkend na poště (přišla v pátek no, co mám dělat). Káva je také relativně dost hořká, ale mám tuto kávu poprvé, tak nemohu objektivně srovnat, navíc mám hořčí kávu raději. Ale tohle je mírně přes moje představy.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od ondrada »

Pokud extrakce trvá minutu, a krom toho je dost možná vyšší teplota, může být hořkost průvodním jevem. Jinak sám vidíte že bez pořádného mlýnku to nepůjde. Možná jste měl radši koupit pořádný mlýnek a ještě chvíli se potrápit s DeLonghi, než koupit Classica a být bez mlýnku.

Jinak ale každopádně dobrý krok :)
Uživatelský avatar
dwbmb
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 17. čer 2013 7:34:18
bydliště: Praha
kávovar: Fiorenzato La Colombina
mlýnek: Baratza Sette 270Wi

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od dwbmb »

Původní záměr byl Vámi navrhovaný postup, ale když jsem viděl Gaggiu Classic za 4500, priority se změnily velice rychle :D

BTW u sousedů jsem neuspěl, rozpustné nescafe 3 v 1 do toho nenacpu. Sigh...
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od Redmann »

Po minúte je káva silne preextrahovaná, preto tá hořkost. Nehovoriac o tom, že pomletá káva rýchle oxiduje a prudko mení chuť.
Pre nepretlakové misky je mlynček nevyhnutnosť. Mletie v PrimaCafe nie je dobré riešenie, urýchlene treba mlynček.
Uživatelský avatar
dwbmb
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 17. čer 2013 7:34:18
bydliště: Praha
kávovar: Fiorenzato La Colombina
mlýnek: Baratza Sette 270Wi

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od dwbmb »

Mám takovej ani ne půldeckovej šálek, odměřuji podle něho - i když neznám přesný objem, dělám v něm stále stejné množství kávy.

Kávu stlačuji silou asi 15kg, ale i jen uhlazení s tamperem jen mezi dvěma prsty to teče prakticky stejně pomalu a káva je taktéž stále silná.

Mlýnek je v plánu pořád, ale díky Gaggia musí počkat na nějakou další výplatu, jsme na peníze poměrně opatrný, to jste si již zajisté všimli.
BTW kávovar jsme koupil použitý, původem Anglie, takže proto ta nízká cena.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od Redmann »

Byť na tvojom mieste, radšej ako kupovať mletú kávu, by som "prozatím" kúpil napr. toto

Kód: Vybrat vše

http://aukro.cz/rucni-mlynek-na-kavu-tramp-c-2-i3341570927.html
Stojí to pár korún a myslím, že hrúbka mletia sa tam dá nastavovať - opravte ma niekto, ak sa mýlim.
Kvalita mletia bude samozrejme zlá, ale IMHO je to stále lepšie ako kupovať namletú. A medzičasom našetriť na mlynček.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od Redmann »

Myslím, že riešiť temperature surfing pred kúpou mlynčeka je zbytočná komplikácia. Treba mlynček, naučiť sa basic a až potom riešiť advanced. :-)
Uživatelský avatar
dwbmb
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 17. čer 2013 7:34:18
bydliště: Praha
kávovar: Fiorenzato La Colombina
mlýnek: Baratza Sette 270Wi

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od dwbmb »

Minimálně je dobrý o tom teď vědět, ale lidi, ještě minulý týden jsem si měl DéLonghi 310 na základě kladných recenzí z Heuréky, takže opravdu né tak hrrrr :D
Uživatelský avatar
Ralf
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 04. bře 2012 12:20:38
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od Ralf »

tie teórie typu nutnej medzery medzi sprchou a vrchom kávy v páke nechápem, som presvedčený o tom že hladina správne utampovanej kávy musí presne dosadnúť na sprchu, apsoň ja mám takú skúsenosť že stačí pol milimetra viac či menej a nieje to ideálne. Jednoznačne je dávkovanie pevne stanovené miskou, na to len treba prísť že koľko kávy a potom sa dávkovaním už nezaoberať a jediný faktor ktorý treba riešiť je jemnosť tak aby si sa priblížil 25 militrom počas 25 sekúnd, puk suchý, rovnomerný, pevný. Čo sa týka mlynčeka tak ja mám malú kuchyňu a aj tak by som siahol po bazárovom profi. Momentálne síce používam v kuchyni Pavoni DMB kde je mlynec vstavaný ale mám aj profi mlynce a mal som ich v kuchyni a zas toľko vela miesta nezaberali aby sa to kôli tej pekne rovnomerne zomletej káve neoplatilo. A to nehovoriac o tom že sa dá takýto mlynec zadovážiť už od 40 eur, čo je podla mňa bezkonkurenčné. nikdy by som nekúpil nejaký domáci malý mlynec, lebo je drahší a menej kvalitný s malými kamenmi.
all you need is coffee
Uživatelský avatar
dwbmb
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 17. čer 2013 7:34:18
bydliště: Praha
kávovar: Fiorenzato La Colombina
mlýnek: Baratza Sette 270Wi

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od dwbmb »

Update:

Telefonicky mne kontaktovalo pán Primacafe s tím, že zpětně přišli na rozštelovaný mlýnek, který způsobil nevhodně namletou kávu (pro mé potřeby). Sám mi nabídl zaslání nové várky kávy, tak už se celej třepu, co z toho bude. Těšim se, jako se těší čivava úplně na cokoli.

Musím říct, že je to obdivuhodný přístup, obzvláště v mém případě, kdy stačilo napsat nebo říct, že sem noob a stále něco dělám špatně (bez potíží bych to sežral). Smekám.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: DeLonghi ECO 310, espresso se nedaří

Příspěvek od Fox_25 »

Tomu se říká slušnost, ale řekni mi co by měl z toho kdyby ti řekl že to neumíš, pár stovek? Mnohem lepší je spokojení zákazník.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Odpovědět

Zpět na „Káva espresso se nedaří“