Blátíčko v sítku po uvaření

Espresso není podle představ - kde dělám chybu?
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
kubosh
Příspěvky: 2
Registrován: pát 04. říj 2013 23:31:53
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od kubosh »

Ahoj,
koupil jsem si Kenwood ES 020, jo možná to není stroj na Espresso numero uno, ale já si chci dělat hlavně latté a cappuccino (zkrátka mlíkový kafe) Nemám rád ani výrazně kyselé ani hořké kafe.

Zatím jsem vyrobil 5 lektvarů, ale někde dělám chybu a nevím kde. První problem bylo kafe - dostal jsem jakési vakuově balené mleté, ale strašně jemné, takže asi na turka nebo bůh ví co.

1) Z něj jsem vyrobil něco strašně silného. Ne hořké, ale chuťově divné, spíš do kysela, ani mlého a cukr nepomohly. A to bylo poprvé a naposledy co jsem vyklepl suchý puk.
2) Pokus skončil zase silným lektvarem, ale ve filtru je kejda, takové bláto.

Sebral jsem se a šel si koupit 125g mleté kávy do Tchibo. Požadavek na namletí do domácího pákového kávovaru. Hrubost je naprosto odlišná, vzhledově to připomíná střelný prach na přebíjení brokových nábojů, jen to líp voní...

3,4,5) Tchibo vyrobilo pěknou cremu. (Jestli výsledek kafe nebo nějakého pěnícího bazmeku nevím a je mi to fuk.) Teklo to cca 16 sekund do espressohrníčku. Ale furt je to pocitově hodně silné kafe. Ale hezky voní a chuťově předčí všechny lektvary Xv1, instantní a další, které jsem ručně zalejval horkou vodou. A zase bláto ve filtru!!!

Dneska mi to chlopeň už nedává, ale zítra zkusím víc upěchovat a dát zarovnanou odměrku, asi jsem dával o necelý 1g méně.

Co vy na to?

Jo a k přístroji? Fakt malý, vzhled se mi líbí, relativně tichý - rachot když nasával poprvé vodu do útrob zmizel. Ze zvědavosti asi změřím teplotu vody na výstupu, tlakoměr nemám.
Jediné za co bych někomu vrazil facku je provedení držáčku sítka na pace při vyklepávání, nechápu, že tam někdo nevyfrézoval dvě drážky, aby se sítko zajistilo proti vypadnutí pootočením.

Díky
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od RedAce »

Předpokládám, že mašina nemá třícestný ventil a naopak má nějaké přetlakové misky. Taková kombinace prakticky znemožňuje produkci suchého puku. A že chcete dělat latté, neznamená, že nepotřebujete dobré espresso. Což se vám s tímhle strojem a mletým Tchibem nepodaří vytvrořit. Lepší než instantní káva to bude asi vždy, ale dobré espresso to naopak nebude nikdy...
Uživatelský avatar
martin.b
více pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18. bře 2013 8:51:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od martin.b »

preco chcete silou mocou dosiahnut suchy puk? ak nemate rad "silnu" kavu dajte jej do sitka menej alebo si ju spravte s viac vody
s tymto pristupom "Jestli výsledek kafe nebo nějakého pěnícího bazmeku nevím a je mi to fuk." to vsak bude velmi tazke:) ked to vsak chcete zriedit litrom mlieka tak je to aj tak jedno. skuste kavu z lidlu, na mliecne napoje je celkom fajn, mlieko toho zakryje vela.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od elwoodblues »

Co vás vlastně trápí? S mašinou jste spokojen, líbí se vám. Vaše kafe vám chutná tak, jak je. Nemáte ambice ani potřebu (vlastně ani možnost, ale je vám to šumafuk) dělat skutečné espresso. tak proč si děláte hlavu s blátem v páce? když budete pít to, co pijete teď a puk bude suchý, budete spokojen?
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od lukyn »

Taky nerozumím co řešíte?
Ne jednu stranu řešíte detaily (suchý puk, vážení na 1g), na druhou stranu Vás nezajímá hardware na čem kávu připravujete, hlavně že se Vám líbí. Bohužel ale především vůbec nechápete základní principy přípravy kávy, zde espressa a snažíte se o kapučíno či laté. Předně, pro oba nápoje je základem espresso. Espresso nemusí být výrazně kyselé či hořké. Bláto budete mít v přetlakových miskách nejspíše vždy, když nebude káva zarovnána až po sítko hlavy. Na druhou stranu z jiných příspěvků určitě víte, že to v případě přetlakových misek není až zas takový problém. Pokud páku naplníte, je možné že přeženete dávku, takže krom chuti bude mít kávovar problém (záleží na mletí) vůbec vodu protlačit.

Takže doporučuju, buď se smiřte s tím co pijete do teď, a chuť dohánějte smetanou a cukrem a už nic neřešte nebo věnujte nějaký čas pročtením (ne psaním!) tohoto fóra a až vám budou jasné základy a principy ....
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od Rodom »

Tak jsem docela rád, že nejsem jediný, komu nedošlo, co vlastně tazatel potřebuje řešit. V první chvíli jsem myslel, že problém je v blátíčku, pak ale začal řešil kyselost, příliš silnou kávu atd., ale pořád ve znamení spokojenosti s levným kávovarem s přetlakovkami a jak namísto mletí kvalitní kávy ve slušném mlýnku nakupuje standardně mleté kávy v obchodech.

Takže asi hlavní problém je ne ani tak v blátíčku, ale v chuti výsledného produktu, kdy výsledným produktem nemá být espresso, ale mléčný kávový nápoj. Co se tady asi tak dá poradit? Když máte přetlakové misky a nechcete mít kávu moc silnou, nezbývá než dávat tam kávy méně a pak se smířit s blátíčkem, které tam bude asi pořád. Jak začnete dávat kávy víc, začne sice ubývat blátíčko, ale káva na vás zřejmě začne být moc silná. Jak někde koupíte kávu namletou moc najemno, tak to třeba ani přetlakovka nepustí ven a buď to bude jen kapat, nebo chudák čerpadlo bude tlačit marně.

To hlavní asi je, že vám nejde o kvalitní espresso, ale o mléčný kávový nápoj, tak bych se nestresoval blátíčkem, dával bych si do páky množství kávy tak, aby to na vás nebylo moc silné a zbytek už udělá mléko či smetana...

Časem třeba začnete chtít zkoušet jiné chutě, takže budete zkoušet jiné druhy kávy, pak si třeba uvědomíte, že dokud nebude čerstvě mletá, není to ono a začnete uvažovat o mlýnku, pak třeba o tom, že přetlakovky nejsou to pravé a začnete se poohlížet po jiném kávovaru....
Nebo naopak dojdete k závěru, že pro vás je lepší nějaký automat, a budete také spokojený.

Základem je, aby to člověku chutnalo, a chutě máme každý jiné :)
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od David »

Tazatel neví která bije. No, každý někdy začínal. Je tu někde klubík o tom, co je to vlastně espresso a jak se má připravovat. Tak doporučuji začít tam.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
kubosh
Příspěvky: 2
Registrován: pát 04. říj 2013 23:31:53
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od kubosh »

Jednoznačně jsem měl pocit, že bláto ve filtru ukazuje na chybu, která se odráží v chuti. Neukazuje, voda neodteče kvůli tomu tlakovému ventilu v sítku, což ovšem začátečník nezjistí.

@lukyn> přečetl jsem si to před dotazem, bohužel se toto fórum nese ve stylu. Kdo nechce dosáhnout 100% espressa je ...., kdo nekoupí výbavu za 20k je ...., kdo si nepořídí vlastního černocha s plantáží je....

@Rodom> díky za rady, myslím, že máte pravdu, maminka každého dělá přece nejlepší svíčkovou...
kika
více pokročilý
Příspěvky: 113
Registrován: pát 14. říj 2011 15:48:51
bydliště: Nitra
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky SD

Re: Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od kika »

Z toho, čo ste napísali pôvodne, som mala pocit, že vám prekáža chuť vyrobeného espressa. Potom nechápem váš komentár
bohužel se toto fórum nese ve stylu. Kdo nechce dosáhnout 100% espressa je ....
Ale z vlastnej skúsenosti vám môžem povedať, že len "vysokopercentné" espresso dobre chutí. Ak sa oň nechcete pokúsiť, tak potom to bude stále lektvar v štýle "hodně silné kafe". Ak nechcete iný kávovar, tak to môžete vylepšiť jedine kvalitnou a čerstvo pomletou kávou a ešte tým mliekom.
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od Rodom »

kuboshi, já si nemyslím, že to je tak jak to píšete, že by se to na tomto foru neslo ve stylu co popisujete "Kdo nechce dosáhnout 100% espressa je ...., kdo nekoupí výbavu za 20k je ...., kdo si nepořídí vlastního černocha s plantáží je....".

Samozřejmě, jako všude kde se potkává víc názorů, víc zkušeností, tak se najdou lidé, kteří si myslí že jediné pořádné auto na světě je mercedes...,ale to jsou výjimky, drtivá většina vám tu spíš poradí rady typu "než si koupit levnou srajdu co nevytlačí espresso , kupte si slušný stroj s mlýnkém, třeba i použité, přes Aukro, nebo přes zdejší sekci Nabízím, nebo přes.....".

Já se zrovna takových rad držel a za cca 10.500 Kč tlačím kávu přes dvě použité, ale slušné Gaggie ( máme patrový domek a mě se nechtělo kvůli kávičce běhat po schodoch), jeden profi mlýn a jeden slušný mlýnek. Takže žádných 20.000 Kč :)

Přeju mnoho radosti při kávovém vývoji :)
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od David »

Já mám mlejn z druhý ruky za 2,5k a strojek asi za 4k, taky z druhý ruky. A jak to všechno pěkně maká. Mašinka by pravda, po těch letech potřebovala asi vyměnit nějaký ventilek, ale tak kritické to není.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Marťula
Příspěvky: 19
Registrován: ned 16. úno 2014 23:09:21
bydliště: Jihomoravský a Olomoucký kraj na střídačku:-)
kávovar:
mlýnek:

Re: Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od Marťula »

Dobrý den,
mám presovač Zelmer 13Z010, ale nedaří se mi udělat preso s cremou... Už si říkám, jestli je to vůbec na tomto stroji možné?! Dělám vše možné a pořád se nedaří...
Buď to jen sotva kape a nebo to proteče a je taková řídká voda... Nevím si rady a už nevím, co s tím mám dál dělat...? Zkouším různě nastavovat mlýnek, různé gramáže i tlak 20kg a pořád nic, kde je chyba?

Našla jsem video na youtube, tak posílám odkaz pro představu
http://www.youtube.com/watch?v=deoD34xGMSg

Za případné rady moc díky..
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od Redmann »

Zelmer má, predpokladám, pretlakové misky. Vtedy nastavovanie hocičoho moc nepomôže, aj tak to ide jednou mini dierkou von.
Ak ani pretlaková miska nepomôže na "cremu", tak by som to videl na veľmi starú kávu.
Uživatelský avatar
Marťula
Příspěvky: 19
Registrován: ned 16. úno 2014 23:09:21
bydliště: Jihomoravský a Olomoucký kraj na střídačku:-)
kávovar:
mlýnek:

Re: Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od Marťula »

Mám více druhů kávy a nejde mi to s žádnou, zkoušela jsem dokonce tu nejlevnější z tesca za 9 kč a u té byla snaha malinko udělat pěnu...a ta je zrovna dost stará, tak to nějak nechápu. Je mi líto se "cvičit" na lepší a o hodně dražší kávě :-(
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od papun »

Co máš za mlýnek? Předpokládám, že máš nějaký šroťák z velmi nepřesným nastavením mlecích stupňů. Tedy jako příklad: Na stupeň číslo 3 to je moc jemné a neteče to a na stupeň 4 to už teče moc rychle.

Ovšem do toho všeho se montují ty přetlakové misky. A doufám, že se pokouším dělat espresso o objemu 25-30 ml, které nateče za 25-30 sekund a ne nějaký dvoudecový kafáč.
Uživatelský avatar
Marťula
Příspěvky: 19
Registrován: ned 16. úno 2014 23:09:21
bydliště: Jihomoravský a Olomoucký kraj na střídačku:-)
kávovar:
mlýnek:

Re: Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od Marťula »

Mlýnky mám dva, jeden ruční a druhý elektrický, ale ještě z totality... Slyšela jsem, že by káva na espreso měla mít jemnost asi jako hrubá mouka, tak nevím...
A ty přetlakové misky trochu nechápu,omlouvám se za to, ale nevím, co je tím myšleno, jak by to mělo vypadat, abych věděla, jestli to mám nebo ne, chjo...
Uživatelský avatar
hunt01
více pokročilý
Příspěvky: 350
Registrován: sob 14. led 2012 10:40:25
bydliště: Šaratice / Brno
kávovar: Carimali Uno, Brasilia Portofino, Astoria Compact
mlýnek: Anfim Cody, Anfim Scody II

Re: Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od hunt01 »

Přetlaková miska je miska s dvojitým dnem přes které se žene káva aby udělala pěnu, ale nezáleží na gramáži, protože to je děláno pro laika, který nemá o mletí a o espressu 30ml ani ponětí a byl by smutný, když by mu z lžičky kafe koupené už namleté nešla káva s pěnou.

Změřte průměr misky, nebo to vyfotte s metrem, třeba by tam šla použít nějaký z profi mašin, nebo tu misku vykuchat, pokud by to šlo.
Odkud jste? pokud by to bylo Brno a okolí, můžu skusit pomoct.

Mlýnek ruční by to měl teoreticky namlít ale ta přetlaková miska dělá neplechu, elektrický mlýnek nemusí mít už moc dobré kameny, nevím.

Hrubost kávy se nastavuje podle kávovaru, nejde určit přesná hrubost, musí se to vyzkoušet.
Servis a prodej profesionálních kávovarů.
www.baristaservis.cz a nové www.kafenapisku.cz
Uživatelský avatar
Marťula
Příspěvky: 19
Registrován: ned 16. úno 2014 23:09:21
bydliště: Jihomoravský a Olomoucký kraj na střídačku:-)
kávovar:
mlýnek:

Re: Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od Marťula »

Průměr misky je cca 5,2cm. Dvojitým dnem je myšleno co? Jako že v páce, která má dno je ještě ta miska? Jinak ta miska má dno jedno :-)
Mám tedy do misky dát 8 g kávy a nemačkat? To ale jen proteče... Napadlo mě, že bych mohla zkusit buď namlít na jemno a nemačkat a nebo namlít na hrubo a umačkat...
http://kavovary-cajovary-espressa.heure ... kty-max-25, tam je o něm i něco málo psáno. Jinak, má místo kovového tempru takový z plastu a ten je menší než průměr misky...to asi taky hraje nějakou negativní roli.
Ještě mě napadlo, jestli nemohlo odejít čerpadlo, jak by se to projevilo? Když byl nový , tak jsem hrnečky musela držet
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od primacafe »

Přečtěte si aspoň to nejnutnější o miskách a mlýncích (pro základní orientaci v problematice)
http://www.primacafe.cz/primastr/index. ... lit-mlynek

http://www.primacafe.cz/primastr/index. ... penenikavy
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Ori
Příspěvky: 49
Registrován: stř 03. pro 2014 16:09:25
bydliště: Jihočeský kraj
kávovar: Carimali ALfa, Magister ES60
mlýnek: Cunill Marfil, Graef

Re: Blátíčko v sítku po uvaření

Příspěvek od Ori »

Máme v práci taky "presovač" Kenwood ES 020.
Originální misky k tomuto strojku jsou jednoznačně přetlakové. Pro toho, kdo se nikam neproklikal, tak nepřetlaková je (podle mě) jednoduchá plechová s dírkami ve dně. Přetlaková, ta originál v Kenwood (= De Longhi) je rozebiratelná - má plechové tělo, děrované dno usazené v pryžovém těsnění a přetlakový píst. Celá sestava se dává do páky.
Porovnání vzhledu je snadné na rhvending.cz.
Sítka EC190 "s pružinou" od tohoto prodejce dílů jdou dobře do Kenwood. Má stejnou páku jako DeLonghi hoby kávovary (jednu tohle šusku mám doma). Nevýhoda je, že poštovné a balné zdvojnásobí cenu za dvojici misek. Ale stojí to za to - rozdíl v chuti je ohromný, tedy za předpokladu že si trochu pohrajete s mletím, plněním, teplotním surfingem a máte slušnou surovinu.
Odpovědět

Zpět na „Káva espresso se nedaří“