Gaggia Color - nedaří se espresso

Espresso není podle představ - kde dělám chybu?
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
Mike
Příspěvky: 33
Registrován: sob 28. pro 2013 3:13:05
bydliště: Chodsko
kávovar: Bezzera Unica PID
mlýnek: Bezzera 005 TM

Gaggia Color - nedaří se espresso

Příspěvek od Mike »

Vlastním kávovar Gaggia Color.
Ke kávovaru mám 4 misky - jak přetlakové, tak normální.
Nedaří se mi připravit kávu s kvalitní crema.
Pokud zmačknu přípravu kávy, nateče mi během 25 sec. 100 ml kávy (a to i přes přetlakové misky).
Co s tím?

Děkuji za radu
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od RedAce »

Co používáš za kávu?
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od David »

Pořiď si pořádnej mlejnek a kvalitní kafe.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Mike
Příspěvky: 33
Registrován: sob 28. pro 2013 3:13:05
bydliště: Chodsko
kávovar: Bezzera Unica PID
mlýnek: Bezzera 005 TM

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od Mike »

Testoval jsem různé kávy - Lavazza (inBlue, ORO, Espress), Illy i čerstvě pražené a mleté - např. u Gorana - Plzeň...
Spíše by mě zajímalo, zda-li můj kávovar nedodává extrémně velké množství vody...
Jak mám dosáhnout toho, aby nateklo za 25sec. 25ml, když mě i u jemně mleté kávy
a snad i správně stlačené nateče 100ml?
Bez přetlakových misek nemá káva vůbec žádnou pěnu.
Když jsme u mlýnku - jaký mě doporučíte na množství 1-2 kávy denně?
Elektrický či ruční ? Gaggia MM, Hario skerton,.... ?

Děkuji

Michal
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Gaggia Espresso PURE + COLOR

Příspěvek od papun »

Michale, jen ve zkratce.

- Potřebuješ kvalitní ČERSTVĚ praženou kávu. Zdejší Prima Cafe je ověřená volba.
- Lavazza a podbné je zvětralý bordel a ten nikdy krémovat ani chutnat nebude.
- Přetlkaové misky zahoď.
- To že ti teče 100 ml to je hrubým mletím - potřebuješ vlastní kvalitní mlýnek.
- Výběr mlýnku nastuduj zde na fóru je toho tady mraky.
Naposledy upravil(a) papun dne sob 28. pro 2013 12:24:36, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Color - nedaří se espresso

Příspěvek od primacafe »

Mike píše: Nedaří se mi připravit kávu s kvalitní crema.
Pokud zmačknu přípravu kávy, nateče mi během 25 sec. 100 ml kávy (a to i přes přetlakové misky).
Mletá káva z obchodu nemusí mít tu správnou hrubost mletí (byla by to hodně velká náhoda). Ale i tak voda proteče hodně rychle, to je divné. Příčinou problému může být plnění misky. Kolik dáváte do misky kávy?
Pohledejte na foru, je toho tady o plnění miseky napsáno dost.
Použijte HLEDAT, zadejte plnění misky (misek), kolik kávy do misky a pod.

Rozhodující je hrubost mletí a množství kávy v misce. To jsou dva rozhodující argumenty které mají vliv na rychlost extrakce. Množství kávy v misce jste neuvedl. Ve vašem případě dejte do misky raději kávy víc jak míň.

I pro kávovary Gaggia Color (nepřetlakové misky) jsme mleli kávu a dá se říct, že výsledné espresso bylo velmi dobré (sám jsem ho pil).
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Mike
Příspěvky: 33
Registrován: sob 28. pro 2013 3:13:05
bydliště: Chodsko
kávovar: Bezzera Unica PID
mlýnek: Bezzera 005 TM

Re: Gaggia Color - nedaří se espresso

Příspěvek od Mike »

Děkuji za odpovědi.
Snažil jsem se zde pročíst fóra a něčeho dopátrat, ale často je to mnoho stránek, bez přínosných informací.
Nepřetlakovou misku jsem koupil u Hraspo - je to model Standard 6g, 60x20mm. Zkoušel jsem různá množství...
Dnes například 8g a různou sílu stlačení.
Naposledy jsem čerstvě praženou a mletou kávu zakoupil u Gorana (v Plzni), řekl jsem mu jaký mám kávovar i misku.
Dal mě kávu již zabalenou a měl jí označenu Espresso. Kdybych viděl její hrubost, požádal bych o jemnější - tu má označenu Profi...
Množství vody dávkované přístrojem je OK (100ml/25sec) a její omezení na 25ml/25sec. zabezpečí opravdu správně namletá a správně upěchovaná káva? Zřejmě zakoupím tamper Motta 58mm rovný a snad i zlepším tento bod....
Pokud připravuji 1-2 kávy denně (max.) mám zatím sáhnout po ručním mlýnku? Hario Skerton, Hario mini Mill, či ...?
Děkuji moc za cenné rady

Michal
Uživatelský avatar
Mike
Příspěvky: 33
Registrován: sob 28. pro 2013 3:13:05
bydliště: Chodsko
kávovar: Bezzera Unica PID
mlýnek: Bezzera 005 TM

Re: Gaggia Color - nedaří se espresso

Příspěvek od Mike »

Miska - 6g.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Color - nedaří se espresso

Příspěvek od primacafe »

Ta miska bude asi stejná jako je v nabidce našeho eshopu ZDE
Jestliže ji plníte doplna, kdy se sítko ve sprše otiskne do kávy, bude to chtít namlet jemněji.
Mike píše:.......Snažil jsem se zde pročíst fóra a něčeho dopátrat, ale často je to mnoho stránek, bez přínosných informací........
bohužel to tak je a mnozí si to odmítají připustit
Mike píše:.....Množství vody dávkované přístrojem je OK (100ml/25sec) a její omezení na 25ml/25sec. zabezpečí opravdu správně namletá a správně upěchovaná káva? ...............
v podstatě ano, tampováním se moc netrapte. To má na extrakci kávy velmi malý vliv. Rezhodně ne takový, že bez tampování by to teklo rychle a při tampování poteče tak jak správně má. Rozhodující je hrubost mletí a množství kávy v misce.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Gaggia Color - nedaří se espresso

Příspěvek od David »

Rozhodně především potřebuje mlejnek a doma si mlejt na potřebnou hrubost. A elektrickej je lepší volba.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Gaggia Color - nedaří se espresso

Příspěvek od Rodom »

Zdravím v novém roce. Mám Colorku a hned na úvod vám řeknu svou první zkušenost ohledně významu mlýnku - když jsem ji už jako použitou koupil, z rad na foru jsem pochopil, že bez slušného mlýnku to nepůjde. Jenže částka kolem 5-7.000 Kč za nový mlýnek se mi nelíbila. Nechal jsem se omámit tzv. ušetřením peněz a koupil nové mlýnky ruční, nejdříve Hario Mini. Když espresso neteklo, ať jsem šrouboval jak šrouboval, koupil jsem typ Skerton. Taky nic, jen z něj káva při mletí občas vylétla na prohlídku kuchyně...Takže má první zkušenost byla - zbytečně utracené nemalé peníze za plastové čínské hračky, které asi udělají radost těm, co mají rádi french press a jiné druhy přípravy kávy. Kávu jsem kupoval čerstvou ze 3 pražíren, takže v kávě problém nebyl.

Znovu jsem se tehdy zahloubal do zdejšího fora a koupil jsem v Aukru použitý mlýnek Gaggia MDF, chvíli si hrál s hrubostí mletí a množstvím kávy. Za stovku, také na Aukru, malé zlatnické digitální váhy, které mi v úvodu pomohly pochopit, že nejen hrubost mletí, ale i množství kávy jsou rozhodující faktory. Tampování až tak důležité nevidím. Koupil jsem i více typů misek, něco z Hraspa, něco poslal p.Konečný. Podle mě u Colorky zapomeňte na dělání single káviček z 8g. Nejdu pod 10g. Možná je to rukama, možná levnějším strojkem, ale občas si colorka zakanálkuje, většinou ale oko potěší nejen crema, ale občas vyskočí i tygřík.
Takže colorka na začátky učení se espressa není špatná volba, i když dnes bych pro začátečníka upřednostnil koupi použitého Classica.
A kávu kupuji už jen tady v Primacafé...:)
Uživatelský avatar
Mike
Příspěvky: 33
Registrován: sob 28. pro 2013 3:13:05
bydliště: Chodsko
kávovar: Bezzera Unica PID
mlýnek: Bezzera 005 TM

Re: Gaggia Color - nedaří se espresso

Příspěvek od Mike »

Velmi děkuji za za předání zkušeností a rad!
Půjdu tedy do el. mlýnku.
řeším, zda-li Gaggia MDF, MM nebo Rossi, Brasilia, apod.
Naposledy jsem si nechal namlít kávu ze Sumatry, nastavili mlýnek na č.3
(nevím značku ani typ) a káva je moc jemná.... Vyteče velmi málo kávy.
Michal
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Gaggia Color - nedaří se espresso

Příspěvek od Rodom »

Ano, to je přesně ten důvod, proč je potřeba mít vlastní mlýnek - nikde vám to nenastaví tak, aby káva, kterou koupíte, v kávovaru zafungovala. S tím si člověk prostě musí hrát sám. Na druhou stranu, ta radost, když se vám povede první espresso, které má cremu a není to kyselé, ta stojí za to.
Asi neřeknu nic nového pro většinu milců espressa, ale pořád mě neopustilo to těšení se na každý shot - jakpak jsem to asi našteloval, jakpak to poteče, potáhne se to jak hustý med :tany: nebo mi to z toho bude tryskat ve vývrtkách :hnup: ?
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Color - nedaří se espresso

Příspěvek od zunicka »

Mike, tiez som na tom bola podobne ked sme si kupili pakovy kavovar Gaggia Espresso Dose a nemali sme ziaden mlyncek. Aj ked sme si dali namliet kavu na espresso v praziarni,stale bola moc hruba. Na zaciatok sme si teda kupili rucny mlyncek Kyocera, objednali kavu z Prima Cafe a espresso 25ml/25s sa konecne zacalo darit. Po case sme si kupili Iberital Challenge a kavu samozrejme stale objednavame z PrimaCafe, ta proste nema konkurenciu:)
Prajem hlavne trpezlivost!
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Color - nedaří se espresso

Příspěvek od Fox_25 »

Michale, kup si Gaggia MDF, tím nic nezkazíš, MM je na prd. Stejně tě asi Colorka přestane bavit tak jako mě a budeš se shánět po jiném kávovaru, ale mlýnek ti už zůstane, je dobrý. Ruční nejsou špatné, ale neviděl jsi obličeje návštěv kterým jej kamarád před časem dal když chtěli kafe.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Color - nedaří se espresso

Příspěvek od primacafe »

Docela by mě zajímalo, jak toto dopadlo
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Mike
Příspěvky: 33
Registrován: sob 28. pro 2013 3:13:05
bydliště: Chodsko
kávovar: Bezzera Unica PID
mlýnek: Bezzera 005 TM

Re: Gaggia Color - nedaří se espresso

Příspěvek od Mike »

Dobře :-)
Koupil jsem si Bezzera Unica PID a mlýnek 005 TM.
Jsem velmi spokojený!
Zamčeno

Zpět na „Káva espresso se nedaří“