Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Espresso není podle představ - kde dělám chybu?
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
tomig

Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od tomig »

Zdravím.

Chtěl bych se zeptat, co dělám špatně, když mi z jedné výpusti vytéká káva rychleji než z druhé...

Domnívám se dobře, že to je špatným tampováním?

Chyba techniky je vyloučena -> Rancilio Silvia, original double miska, mlýnek Ascaso I-Steel, tamper BunaCafé.
Je to čistě rukama :trest:

Kávu namelu do páky (během mletí bouchám o držák páky na mlýnku jednak ať vyklepu vše a hlavně ať se to nemele na hromadu, ale rozsypává se to), rozprostřu v páce špejlí nebo nožem, utlačím... a.... z pravé páky to vždycky teče rychleji. Sem tam se mi to podaří relativně zrovnoměrnit, ale nikdy 1:1.

Díky za pomoc...

PS: Nikde jsem na fóru podobné téma nenašel, fakt jsem hledal :)
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od satchieee »

Tema tu sice taka nie je, ale par prispevkov, ktore sa pozastavuju nad absurdnostou zamyslania sa, preco z jednej strany ide menej, tu je :-)
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
Uživatelský avatar
Ralf
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 04. bře 2012 12:20:38
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od Ralf »

skontroluj si čistotu výpustov, pokiaľ sú v nich nejaké kávové usadeniny tak to môže spôsobiť túto odchylku. Taktiež môže byť dôvodom to že hlava kávovaru (kávovar) nieje vo vodováhe
all you need is coffee
tomig

Re: Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od tomig »

Výpustě jsou čisté.... kávovar stojí přímo na kuchyňské lince, ta je snad v rovině. To budu moci ověřit, až seženu vodováhu.
tomig

Re: Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od tomig »

satchieee píše:Tema tu sice taka nie je, ale par prispevkov, ktore sa pozastavuju nad absurdnostou zamyslania sa, preco z jednej strany ide menej, tu je :-)
No absurditou.... je to blbé, když nemohu udělat dvě kávy, aniž by jeden dostal 3x více kávy než druhý :pardon:
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od ondrada »

tomig píše:Výpustě jsou čisté.... kávovar stojí přímo na kuchyňské lince, ta je snad v rovině. To budu moci ověřit, až seženu vodováhu.
Tou vodováhou bych měřil ne linku, ale tu dvojvýpusť. To, že kávovar stojí na rovině, totiž ještě neznamená, že nemá nakřivo hlavu.
Uživatelský avatar
sanpietro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: pát 02. srp 2013 18:09:04
bydliště: Praha
kávovar: Rocket R58, Rancilio Silvia PID
mlýnek: Rocket Fausto, Rancilio Rocky

Re: Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od sanpietro »

Ještě může být jeden důvod a to ten, že dírky u dvouvýpustě nejsou rovnoměrně vrtané, Stačí i malinkatý hrbolek a už to teče jinak.
Jen pro útěchu: Mě káva také vyteče do jednoho šálku více a do druhého méně, je to ale zanedbatelný rozdíl, takže to neřeším :-)
Uživatelský avatar
Spyydy
pokročilý
Příspěvky: 92
Registrován: ned 26. kvě 2013 15:27:31
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Classic+PID, aeropress, mokka express
mlýnek: Mazzer SJ doserless, Concept KM-5120, Hario skerton

Re: Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od Spyydy »

Nebudu tě odrazovat od čištění výpustí a měření linky vodováhou, ale hodně bych se divil, kdyby to bylo tim.
Vsadim se, že to je špatnou distribucí kávy v misce.. Vím, že výdajů do začátku už bylo hodně, ale doporučuju si třeba jen od někoho půjčit naked portafilter. Na záčatek to je ideální - uvidíš, co za šílenosti se při extrakci děje, jestli to je ok, nebo to protejká stranou atd.
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od satchieee »

Ja by som sa zase divil, keby to bolo distribuciou, ked sa pozries na cestu, akou kava zo sitka ide...ide najprv do zuzenej casti paky, potom smeruje kolmo dole do takej priehlbinky, ktora je vyfrezovana do dvojvypuste a ked sa tato priehlbinka naplni, az POTOM sa zacne distribuovat do stran. Z toho vyplyva, ze aj keby si naplnil iba jednu stranu sitka kavou, aj tak ti natece do oboch vypusti.
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
Uživatelský avatar
Spyydy
pokročilý
Příspěvky: 92
Registrován: ned 26. kvě 2013 15:27:31
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Classic+PID, aeropress, mokka express
mlýnek: Mazzer SJ doserless, Concept KM-5120, Hario skerton

Re: Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od Spyydy »

Ok, možná to je kravina. Řekl bych ale, že pokud teče kafe fakt vyloženě jednou stranou někde úplně mimo, sklouzne se spíš do jedný než do druhý výpusti.
A vysvětlovalo by to i proč mně osobně se to dělo v začátcích víc než teď a proč tím trpí Tomig taky v době, kdy nemá distribuci a další faktory úplně v malíku. Obecně když je něco špatně, mám prostě tendenci to připisovat spíš lidskýmu faktoru než jiným okolnost (křivá linka, nečistota nebo bublinka ve výpusti).
tomig

Re: Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od tomig »

Já jsem plně přesvědčen, že to je rukama, jen potřebuji nasměrovat, kde začít :)
Ten poměr je obvykle tak 1:2, sem tam se dostanu na 2:3, jednou se povedlo 3:4...

Jdu to znova zkusit :-D
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od ondrada »

Přesně půl napůl to stejně nateče zcela výjimečně. Pokud už je potřeba dělat dvě kafe naráz, tak je potřeba smířit se s tím, že na jedný straně bude prostě o trochu jinak než na druhý. Mít to rovně je základ, bez kterýho se nemá smysl o něčem dál bavit. Částěčně může bejt na vině všechno možný, ale i v kavárně s natvrdlou obsluhou ty dvě kafe plus minus udělají :) IMHO se to nedá "naučit" tak, aby to bylo dycky přesně napůl. Zvlášť né s tím místním JARem v kafi, když se ven valí plná výpust pěny, je to z velký části věcí náhody :)
tomig

Re: Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od tomig »

Tak jsem se pekelně soustředil a dostal jsem se tak na 4:5...
Začalo to zpočátku jednostranně, ale levá zdatně zafinishovala :grin:

Jinak mi neříkejte, že neděláte dvě kávy najednou...

V každém videu o Silvii to mají takřka stejné a pochybuju, že by padalo klapek jak v Holywoodu :rofl:
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od ondrada »

To je právě další věc, že když "levá zdatně zafinishuje" tak to už můžu rovnou prostě ten plnější hrnek odšoupnout před koncem, když už je v něm dost, a nechat kafe dotéct jen do toho druhýho - v každým hrnku je jiný kafe. Jinak já třeba dvě kafe najednou v podstatě nedělám, nemám k tomu moc důvod, a to "takřka stejné" je to, o čem mluvim - plusminus kousek to bude dycky.

Zkus dát do hlavy prázdnou páku a napustit hrnky, jestli to poteče rovnoměrně.
Uživatelský avatar
OndraPod
začátečník
Příspěvky: 78
Registrován: sob 30. lis 2013 20:28:48
bydliště: Praha východ
kávovar: Rancilio Silvia BC PID
mlýnek: ECM S-Manuale 64mm

Re: Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od OndraPod »

Nic proti proti těmto vědeckým metodám, ale já prostě dvakrát bouchnu pákou o stůl a káva je krásně zarovnaná a po hrudkách ani stopy.
Melu teda do páky natřikrát, zkoušel jsem i míchaní jehlou, ale kromě toho že je to pracný a neůčinný sem žádnou změnu nezaznamenal ;)

Jinak mám páku s dvojitou výpustí a pokud to teče nerovnoměrně je vždy puk po extrakci nakřivo, ať už to vzniklo špatným utampováním, nebo při nasazování páky.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od primacafe »

To že mě netekla káva z dvouporcové misky a s dvojitou výpustí rovnoměrně, měla ve velké většině (v podstatě vždy) na svědomí krema (její hustota) ve které se dělají bulinky a občas nějaká bublina jednu nebo druhou stranu přiucpe.

Proto děláme zásadně kávu vždy a výhradně jen z jednoporcové misky a s jednoduchou výpustí. A je po problému.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
pa-ari
Příspěvky: 22
Registrován: pát 25. dub 2014 15:52:33
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od pa-ari »

Zkotroluj sítko, zda nemá ucpané dirky. ;) provádíš pravidelnou údržbu hlavy? proplachuješ orig. detergentem?
tomig

Re: Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od tomig »

pa-ari píše:Zkotroluj sítko, zda nemá ucpané dirky. ;) provádíš pravidelnou údržbu hlavy? proplachuješ orig. detergentem?
Dírky kontroluju proti světlu a backflush dělám poctivě každý týden.
Teď trochu nestíhám, takže experimentování s výpustěmi jsem odložil :(
Zkoušel jsem "Stockfleths Move" a zdá se, že to trochu pomohlo... díky.

Chtěl bych se zeptat k množství kávy... dávám 18g a je toho celkem hromada.
Po extrakci mám takový puk, je to v pohodě?
Obrázek

Když dám o gram méně, už není tak pěkně "vyrýsovaný" a je tam trocha vody, který se vsákne za pár sekund.
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od satchieee »

Puk vyzera fajn. Netecie ti to rychlo? Kava sa mi zda pomleta na dost hrubo (ale mozno to len tak vyzera).
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
tomig

Re: Nerovnoměrné vytékání z výpustí

Příspěvek od tomig »

Taky se mi zdá, že melu dost nahrubo. Nemám to jak porovnat.
Ale výsledkem je 50ml/25s u double misky.
Možná tampuju moc a melu hrubo...
Odpovědět

Zpět na „Káva espresso se nedaří“