Catler ES8012 kava sa nedari

Espresso není podle představ - kde dělám chybu?
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Lubomird
Příspěvky: 11
Registrován: sob 27. pro 2014 20:03:47
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od Lubomird »

Zdravim, kupil som tento kavovar, lebo som bol nanom zviknuty robbit espreso ale na pretlakovych miskach. Ked som ho kupil, ucil som sa kavu robit cez klasicke mysky. Zo zaciatku to celkom slo, ale kavu z mysky na jednu porciu mi vzdy urobilo krajsie ako 2 kavy z vacsej misky.. Uz aj to som nejako doladil a stroj nastavil, ale deje sa mi teraz stale, ze pri tom istom nastaveni mi robi uplne inu kavu. Spozoroval som to na tlaku. najprv mi isla rucicka velmi doprava a teraz sa rucicka tlaku ledva pohne kusok doprava... neviete cim to moze byt? Kava je stale ta ista, mlyncek mam nastaveny na najjemnejsie mletie. Predtym ked som mal na najjemnejsie mletie, ledva mi kava pretiekla, co nebolo tiez dobre, tak som to upravil... Ale teraz nie a nie zdvihnut tlak. Davka kavy sa nezmensila... Dik
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od morseee1 »

moznosti je niekolko
1. na hrubo mleta kava
2. malo kavy v miske

predpokladam ze bod c.2 sa moc nemenil, takze pravdepodobne bod c. 1.

To ze je mlyncek na najjemnejsom stupni bohuzial nic neznamena .. :-( bude mozno potrebne rozobrat a vypodlozit, prenastavit nulu, alebo nieco podobne. Sam som sa s tym stretol na mojom predchadzajucom kavorobici, ktory trpel tym istym problemom. Mne pomohlo prenastavit mlyncek, ale to zalezi od konkretnej konstrukcie.

Najjemnejsi stupen totizto neznamena ze este jeden stupen menej a kamene sa dotknu.. Je dost pravdepodobne, ze sa kamene +- otupili, resp ulozenie si "sadlo"
Uživatelský avatar
Lubomird
Příspěvky: 11
Registrován: sob 27. pro 2014 20:03:47
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od Lubomird »

Dakujem za radu. Vies mi poradizt prosim ta ako to spravit, respektive kde by mi to vedeli nastavit?
Dik
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od morseee1 »

moc ti neporadim, pretoze nepoznam presne konstrukciu. Na svojom som iba spravil to, ze som odmontoval zasobnik kavy (2 sroby) a kedze na nom bola zarazka pre nulovu poziciu, otocil som zasobnik ta ako som potreboval a znova prisroboval .. ale ako hovorim, pravdepodobne to bude ina konstrukcia. Treba skusit pohladat na internete. Ale treba vziat do uvahy ze sa Catler predava aj pod znackami Gastroback a Breville
Uživatelský avatar
Lubomird
Příspěvky: 11
Registrován: sob 27. pro 2014 20:03:47
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od Lubomird »

Vybral som kavu zo zasobniku, vycistil mlyncek, pustil som ho par krat naprazdno, s tym, ze som krutil s kolieckom mletia, poskladal, nasypal kavu a spravil jednokavu s klasickou myskou, tlak super, pomaly tiekla, kava s krasnou kremou!
Uživatelský avatar
black1-
Příspěvky: 5
Registrován: stř 13. led 2016 20:32:43
bydliště:
kávovar: nevyplněno
mlýnek: nevyplněno

Re: Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od black1- »

zdravicko, mam tiez tento isty kavovar a kupil som si cerstvo prazenu etiopiu a nedari sa dobre spravit :/ Nameliem si na 10ke (stupni) 8g, utlacim a dam paku do stroja. Barometer otoci na MAX. a kava kvapka az nejde ziadna.
Poradte lebo tato kavicka za 10e padne za vlast skusaniu :D a to by ma velmi mrzelo, ach jaj

dakujem
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od papun »

Máš moc jemně namleté. Kávovar to neprotlačí.
Uživatelský avatar
black1-
Příspěvky: 5
Registrován: stř 13. led 2016 20:32:43
bydliště:
kávovar: nevyplněno
mlýnek: nevyplněno

Re: Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od black1- »

vcera som skusil nastavit na 7ku a stale to iste :/ a je to na hrubo namlete oproti inym beznym kavam balenym
Uživatelský avatar
robertSVK
více pokročilý
Příspěvky: 138
Registrován: pon 23. bře 2015 16:22:07
bydliště: Bratislava
kávovar: Saeco Aroma SIN015 PID (2001), Gaggia New Baby PID
mlýnek: Gaggia MDF (1983)

Re: Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od robertSVK »

Neviem ako u Teba, ale môj mlyn s klesajúcim číslom melie jemnejšie. Nemal si mlieť napr na 13?
Kávovary: Saeco Aroma (SIN015), PID;
Mlynčeky: Hario Mini Mill, Gaggia MDF (1983), Saeco (samodomo)
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od papun »

Pokud manometr ukazuje plný tlak, tak tlak je OK. Pokud bez páky teče voda normálně může to být mletím. Prostě mel hruběji a uvidíš.
Uživatelský avatar
black1-
Příspěvky: 5
Registrován: stř 13. led 2016 20:32:43
bydliště:
kávovar: nevyplněno
mlýnek: nevyplněno

Re: Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od black1- »

Tak dal som mlet na 5ke a tlak je v 3/4. Krema je slaba, kavicka tecie z paky ako voda. Tak a teraz viac kavy dat alebo dat o stupen jemnejsie mletie? :)
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od papun »

Zkus si tu taky něco přečíst a ne se pořád ptát.
Uživatelský avatar
marekmar
Příspěvky: 1
Registrován: úte 12. led 2016 12:21:36
bydliště:
kávovar: Catler ES8012
mlýnek: Catler ES8012

Re: Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od marekmar »

black1- píše:Tak dal som mlet na 5ke a tlak je v 3/4. Krema je slaba, kavicka tecie z paky ako voda. Tak a teraz viac kavy dat alebo dat o stupen jemnejsie mletie? :)
Mam take Catler ES 8012. Pokud skutecne meles na 5 nebo 7 tak z toho espresso nikdy neudelas. Musis zacit nekde na 13 (15 je myslim finest).
Uživatelský avatar
black1-
Příspěvky: 5
Registrován: stř 13. led 2016 20:32:43
bydliště:
kávovar: nevyplněno
mlýnek: nevyplněno

Re: Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od black1- »

pridem domov z prace a skusim to este raz nastavit na 13ku a dam menej kavy alebo menej utlacim - inac mi to nepretlaci voda...
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od dslecinka »

tak teď už víme, že 10 je moc najemno a 5 je moc nahrubo. co tedy zkusit něco mezi?
vážíte kávu (protože množství kávy v páce velmi výrazně ovlivňuje to, jak snadno voda překoná odpor a jak rychle tedy poteče skrz)? jestli ne, tak se budete jen komplikovaně dobírat správného nastavení.

se sílou pěchování ani množstvím kávy nelabortuje. to první by mělo být vždy konstantou (a málo upěchovaná kávy vždy končí kanálkováním jak prase a chutná to hrozně), druhé teď neměňte. vlastně zásadně měňte vždy jen jeden parametr, jinak v tom budete mít akorát zmatek a nic se nenaučíte.

P.S.: váha s rozlišením 0,1 g je nutností, vážit s přesností 1 g nestačí...
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od dslecinka »

jo, jestli teda dobře čtu, tak i na 7 je to moc. tímpádem hrubost 6 by měla být ideální. stále ale platí, že je třeba držet konstantní hmotnost kávy na vstupu.

jo, abych nezapomenula - změna hrubosti mletí se projeví až po troše pomleté kávy, protože v tunelu mezi kameny a násepkou je vždy trochu kávy z "minulé" dávky (teda pokud ot pečlivě pokaždé nevymetáte)... po změně hrubosti je potřeba tak 5-10 g pomlít a vyhodit.
Uživatelský avatar
robertSVK
více pokročilý
Příspěvky: 138
Registrován: pon 23. bře 2015 16:22:07
bydliště: Bratislava
kávovar: Saeco Aroma SIN015 PID (2001), Gaggia New Baby PID
mlýnek: Gaggia MDF (1983)

Re: Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od robertSVK »

Váha pri učení sa s kávovarom mi naozaj dosť pomohla. Jeden zásadný parameter pod kontrolou. Teraz už ale oko nepustí. Len občas kontrola. Ale na začiatok výborné.
Kávovary: Saeco Aroma (SIN015), PID;
Mlynčeky: Hario Mini Mill, Gaggia MDF (1983), Saeco (samodomo)
Uživatelský avatar
black1-
Příspěvky: 5
Registrován: stř 13. led 2016 20:32:43
bydliště:
kávovar: nevyplněno
mlýnek: nevyplněno

Re: Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od black1- »

dakujem vam za rady

dal som na 13ke zomlet ale musel som dat o nieco menej kavy a to sa mi uz nepozdava ako dobre riesenie, tiekla pekne :) mam tam este jednu davku a uz som doskusal :)
v prvom rade si musim ustrazit mnozstvo ako vravite, mozem to merat spolu s pakou, lebo tak som zvykol :)
Uživatelský avatar
siddhajan
Příspěvky: 4
Registrován: stř 02. lis 2016 11:33:42
bydliště: Zlín
kávovar: Catler ES 8012
mlýnek: Integrovany v kavovaru

Re: Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od siddhajan »

Dobrý den všem,

Koupil jsem Catler ES8012 jako espresso zelenáč a začínám být zoufalý. Kdyby kávovar něco málo nevážil tak ho prohodím asi oknem ven na dětské hřiště. Udělal jsem na něm asi sto káv, používal jsem dual wall misku i nepřetlakovou misku pro dvě porce i singl, experimentuji s hrubosti namletí od nejemější kávy až po nejhrubší a výsledná káva se podle mě nedá pít. Zkoušel jsem i namletou komerční kávu standardní kvality i namletou kávu na externím mlýnku.

Výsledek je vždy totálně kyselá káva, celé tělo kávy je (espresso se tomu nehodí říkat) je kyselé i po zamíchání jakobyste vymačkali celý citrón, stejná várka z moka konvičky nebo french pressu v pohodě. Dělal jsem i test na slepo kdy jsem udělal kávu v kávovaru, french pressu, moka konvici a dal napít rodině. Výsledek vždy 100% = vylití hrnku z kávovaru do umyvadla. Cremu to jakž takž má, po rozhrnutí lžičkou se vrací. Kávu na porce vážím, vážím i hrnek při extrakci a stopuji čas a nedaří se a nedaří.

Je to rukama nebo kávovarem? Používám kvalitní kávy pražené v lokální pražírně. Vždy čerstvé a začíná mi být líto peněž za surovinu. Kávy, které používám mám vyzkoušené i z kavárny (patří ji pražírna) a vše v pohodě jsou mé oblíbené. Doma je to nepoživatelné. Kávovar je z druhé ruky, je na něj ještě rok a půl záruka. Hlava i těsnění je čisté, voda je filtrována filtrem v kávovaru i skrze filtrační konvici. Celý kávovar vypadá jako nový.

Řídím se v životě heslem, že prvních 1000 pokusů v čemkoliv je nejhorších, tady mi už ale dochází trpělivost po 100 pokusech. Myslíte, že bych měl dát kávovaru ještě šanci, něco dělám špatně? Zatím mi z toho nevylezlo nic pitelného a když udělám mnohem chutnější kávu ve french pressu nebo moka konvičce tak myslím, že je sakra zle :)

Díky za jakoukoliv pomoc
Uživatelský avatar
Diecatana
Příspěvky: 3
Registrován: úte 20. pro 2016 13:52:26
bydliště: Brno
kávovar: Catler ES 8013
mlýnek: Integrovamy

Re: Catler ES8012 kava sa nedari

Příspěvek od Diecatana »

Mam stejny problem... Zniceno tak 3kg kavy...
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Káva espresso se nedaří“