Rancilio Silvia

Espresso není podle představ - kde dělám chybu?
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
siq
Příspěvky: 2
Registrován: stř 09. říj 2013 13:44:16
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Rancilio Silvia

Příspěvek od siq »

Vážení milovníci kávy,
Obracím se na Vás touto cestou o radu. Jsem relativně čerstvým majitelem kávovaru Rancilio Silvia zakoupeného v obchodě v základní výbavě (žádný PID, bottomless, jiné misky atd.). Mlýnek používám Hario Mini. Těžko říct něco o stupni mletí. Pro svou vlastní potřebu a laborování jsem si stupnici vytvořil, ale všeobecně není použitelná. O stupni mletí mohu s jistotou říci, ze při mém nastavení je káva jemnější než při nejjemnějším nastavení na mlýnku Krups GVX 242, který mám možnost si zapůjčit. Kávu beru z různých pražíren po menších množstvích. Jak z Prima Café, tak z Double shotu i lokální Frolíkovu kávu apod. To nejlepší, k čemu jsem se doposud dopracoval, bylo přibližně (30 ml +-3 ml/ 65 ml pro double misku) správné množství kávy v čase 25-30 sec. Použil jsem 7 g kávy pro single a 15 g pro double misku. Co se týká tampování, tak lepší výsledky jsem měl při silnějším tampování. I přes to mám velice řídkou a světlou cremu, která není souvislá a ani samotná extrakce neprobíhá tak, jak bych si představoval. V žádném případě se nejedná o nádhernou oříškovou emulzi. Spíše o slabý pramínek tmavě hnědé vody. Než jsem se propracoval k výše zmíněnému, tak jsem zkoušel různé gramáže s různými stupni mletí. Tampováni jsem v podstatě zkoušel jen lehké (v podstatě zarovnání a lehké zatlačení) a silnější utlačení. Napadá vás, co bych mohl ještě vyzkoušet nebo kde hledat chybu?
Nejhorší na celé situaci je snad fakt, že vlastním ještě starší kávovar DeLonghi EC820 B (též bez úprav, jen po jedné reklamaci týkající se trysky), se kterým mám pro espresso velice uspokojivé výsledky (s přihlédnutím ke kategorii kávovaru).
Děkuji za rady.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

1. 7g na espresso je málo
2. plníte misku do plna?
na toto téma (plnění misky) je zde příspěvků (i s fotkama) opravdu víc jak dost. Nevím zda bude vhodné to rozebírat znovu.
Spíš se ponořte do čtení zde na foru a určitě se výsledek dostaví.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od lubono »

sig: Rancilio Silvia umí udělat kávu i bez PID i s originál miskami, jak nato je popsáno mnoho příspěvků . Ten to kávovar si ale zaslouží řádný mlýnek, bez něj se neposuneš dál. Je potřeba dodržovat určitá pravidla KVALITNÍ KÁVA, MLÝNEK,KÁVOVAR,VODA a další - teplota, misky nebudu to všechno popisovat je potřeba čist zde na fóru a mít trpělivost, určitě se výsledky dostaví :)
Uživatelský avatar
siq
Příspěvky: 2
Registrován: stř 09. říj 2013 13:44:16
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od siq »

Brouzdám (nejenom tímto) fórem druhým rokem.. Tak proto. Ale teda Silvii mám teprve dva měsíce.
Již se 7mi gramy a silným tampováním mám problém utáhnout páku víc, než kolmo na kávovar.
Kvalitní kávu snad mám.
Mlýnek je diskutabilní.
Voda buď ze studánky, která není zdaleka tak tvrdá, jako městská nebo městská filtrovaná přes Britu.
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od wladas »

Puk mas suchy?
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od primacafe »

7g kávy je množství které v podstatě neodpouští vůbec žádně chyby. Čím víc kávy, tím snadněji lepší výsledek.
Bych vyměnil misku. dobré by bylo dostat se na plnění misky mezi 8g až 9g. Přikláněl bych se raději k těm 9ti gramům.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
MarekP
Příspěvky: 33
Registrován: stř 08. dub 2009 12:16:01
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od MarekP »

ja by som vyskusal iny mlyncek. Tiez si robim zo 7g a zo silvie musi ist stabytisicklarinetu. Najdi v tvojom okoli niekoho s dobrym mlyncekom. Ak pocitame s tym ze mas dobru kavu.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od papun »

Moje stará ohraná píseň. Zkus klidně obyčejnou misku LM a samozřejmě ten mlýnek taky nějak pořeš - je to základ.
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od kubad »

papun píše:Moje stará ohraná píseň. Zkus klidně obyčejnou misku LM a samozřejmě ten mlýnek taky nějak pořeš - je to základ.
´

Přesně tak, a jen doplním že se mě nikdy s origo Rancilio single miskou ze 7g nepodařilo udělat espresso jak bych si představoval,
tuší 9g bylo minimum z kterého už to šlo
tak sem do toho spadl taky :D
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od wladas »

Tak tak, u mna to je rovnako. LM miska uz bola v pohode.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Odpovědět

Zpět na „Káva espresso se nedaří“