Různá káva, různé mletí, ale takové extrémy?

Espresso není podle představ - kde dělám chybu?
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
miklin
Příspěvky: 4
Registrován: sob 30. led 2016 20:02:00
bydliště: Břeclav
kávovar: Gaggia New Baby
mlýnek: Porlex Mini

Různá káva, různé mletí, ale takové extrémy?

Příspěvek od miklin »

Po studování tohoto fóra jsem koupil Gaggiu New Baby, nepřetlakové misky, Porlex Mini a dal se do experimentování. A překvapily (až hodně zarazily) mě výsledky nastavování mlýnku. (množství vážím na váze, tampoval jsem hodně zlehka, spíš jen takové zarovnání)
- i když se tu píše, že nastavení jemnosti/hrubosti je třeba dělat na míru konkrétní kávě, aspoň přiblížit jsem se chtěl na Tchibu, kterého mě na pokusy nebylo líto. I při nastavení na nejjemnější mletí ale těch cca 25 ml vyteče tak za 10-14 sec.
- bylo mi to divné, a tak jsem zkusil (s trochou lítosti) čerstvou Brasilia Santos z Bunacafé, a i na o čtyři stupně hrubší mletí z kávovaru nevyteče prakticky nic, resp. pár kapek za půl minuty, pak už jej přestávám trápit.
- a pro srovnání, když tam dám z plechovky výrobcem namletou Illy, při stejném tampování vyteče jak má (za cca 20 sec), když ji více utlačím, tak spíše pomaleji.
Je to normální? Všude se tu píše, že štelování podle druhu bývá 1, 2, 3 stupně, a mě vychází rozdíly výrazně větší... Díky předem za reakce.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Různá káva, různé mletí, ale takové extrémy?

Příspěvek od puschpull »

Ano, rozdíly jsou značné. Zrovna nedávno jsem chtěl zkusit dvě starší kávy, co už mi doma vadily a nějak jsem nevěděl co s nimi. Jedna z Lidlu, druhá co jsem dostal k mlýnky Gaggia. Nebyl jsem z nich schopen udělat pitelné kafe. Jemnost jsem musel nastavit na 3 (kdy už kameny začínají o sebe škrtat, tedy velmi jemné mletí, protože zpravidla na kávy, které mám osvědčené, nastavuji tak stupeň 5 nebo 6). Káva stejně protékala tak vodnatě a rychle, žádná krásná "emulze". Chuť také strašná.
Doporučuji i na ty začátky pořídit si nějakou slušnou kávu. Třeba směs Prima Presso. Nesnažit se začít se učit s nějakou špatnou lacinou kávou.
P.S. já tedy tampuji normálně - kávu celkem silně utlačím. Zarovnávání bylo dobré tak u moka konvičky, espresso chce upěchovanou kávu v páce.
Naposledy upravil(a) puschpull dne úte 16. úno 2016 15:27:56, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Různá káva, různé mletí, ale takové extrémy?

Příspěvek od wladas »

Neviem kde si tu nasiel info ze podla druhu je rozdiel v mleti 1,2,3 stupnov. Realita je taka ktora sa presne tebe deje - je to uplne normalne.
Sice ma prekvapuje ze namleta illy ti tiekla tak pomaly (akurat) ale Tchibo je proste humus. Nad tym sa nema zmysel pozastavit ani keby to tieklo 3s :grin:

Este ohladom tampovania, tampuj radsej silnejsie. Taka prirodzena sila celej ruky staci bez nejakej namahy. Ale mozes kludne aj silnejsie aby bola istota, napr ked kava hrudkuje.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
robertSVK
více pokročilý
Příspěvky: 138
Registrován: pon 23. bře 2015 16:22:07
bydliště: Bratislava
kávovar: Saeco Aroma SIN015 PID (2001), Gaggia New Baby PID
mlýnek: Gaggia MDF (1983)

Re: Různá káva, různé mletí, ale takové extrémy?

Příspěvek od robertSVK »

A hlavne , 3 stupne na Porlex Mini sú úplne niečo iné, ako napr. na MDF. Tri stupne sú možno aj pol otáčky? To je 180 stupňov, na MDF 9 stupňov.

Edit: stupňami myslím nie čísla na stupnici mlynčeka, ale uhol pootočeniana nastavovacieho mechanizmu.
Kávovary: Saeco Aroma (SIN015), PID;
Mlynčeky: Hario Mini Mill, Gaggia MDF (1983), Saeco (samodomo)
Uživatelský avatar
miklin
Příspěvky: 4
Registrován: sob 30. led 2016 20:02:00
bydliště: Břeclav
kávovar: Gaggia New Baby
mlýnek: Porlex Mini

Re: Různá káva, různé mletí, ale takové extrémy?

Příspěvek od miklin »

Tož díky, zkusil jsem mlýnek ještě povolit o pár stupínků a už se to dostalo na nějakých 20 sec, čili o jedno-dvě utáhnu a budu snad tam, kde bych měl. Každopádně mě to fakt překvapilo, zvlášť teda ta Tchibo, ta je mi záhadou.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Káva espresso se nedaří“