veľmi nízky čas extrakcie

Espresso není podle představ - kde dělám chybu?
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od imperator »

deadliner : poslem ti foto ale zatial som sa na tu kavu vykaslal... viem ze pri arabike ak nie su spravne parametre prejavi sa kyslost okamzite - inak ta kava je svetlo hneda po namleti a su tam aj take svetle "špinky" asi z toho obalu kavoveho zrna...cize urcite je to velmi jemne prazene a je svetla...podla mna tam nic extra nevykuzlim resp musim pocitat s tou kyslostou (ono zas nie je az taka zabijacka - ale oproti standartnej kave klasickej to je zmena - ale mozno ked sa pohram - natočím tam este s tej horskosti necham to viac pokapkat - rad sa hram tak mozno to vyriešim)

tak som kupil kimbo espresso 60% je tam robusta (inak vzdy mi viac chutili espresso zmesi kde bola aj ta robusta) mam rad chut kavy tak ako ked rozbalite to vrecko s kavou a vyjde vona tej kavy tak presne takto nejak si predstavujem chut...a ta kyslost tam zvykne vadit resp je dobre ked je jej tam tak na pozadi co zabezpeci mensi pomer arabiky...

Kazdopadne som sa hral s tou hrackou mlyncekom - a predstavte si ze ked nastavim srubu na najemnejsie tak mi to uz ani nepretecie resp natecie na takych 17ml napr. cize pekne huste... ale po minuti snad polky vrecka som nasiel spravnu hrubku

Z delonghiho mi natieklo 17ml a ked dam vasiu hrubku tak zas natecie 40ml takze tam to neviem presne vychytat ale rozhoduju pol milimetre na nastavovacej srubke

Skusil som si to dat akorat do toho electroluxu a presne 30ml - Bola by to parada, kava je da sa povedat oukej - mam tam ale 2 male zadrhele - najprv vyleti viac kavy a potom "kvapka" takze je tam troska nepomer z akeho je tych 30ml zlozenych...a druha vec dost hreje kavu a mam pocit ze je chutovo "slabsia" nez tych 17 alebo 40ml z delonghiho ktory ju ma taku nejaku "iba" teplu ale kava zas vychadza konzistentne...

chapem ze sa tu bavime o vtipnom mlynceku a domacich lowend pakovaroch ale myslim ze tymto si musi prejst kazdy aj s tisic eurovou vybavou :)

U elektroluxu podla mna skoncim na tom ze ma moc horucu vodu...a potom neviem ako technicky vysvetlite ze najprv pretecie viac vody a nasledne nakvapkava...u delonghigo zas budem musiet skusat mikromilimeter posuvat na mlynceku a skusat dookola...viac by mi ale vyhovovalo keby som nasiel optimum u delonghigo...
Uživatelský avatar
MirekCek
více pokročilý
Příspěvky: 111
Registrován: pát 16. zář 2016 8:50:37
bydliště: Ostrava
kávovar: Lelit PL41TEM, AP
mlýnek: Eureka Mignon, Porlex mini

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od MirekCek »

Nevíte, kde může být problém při mém Lelitu PL41tem, nový kus, že při extrakci v dvoupáce misce na double 18g kávy, správně utolačené 94°C jde tlak přes 10 barů? Je tam moc kávy, silně utlačená, nebo kde je problém? Díky
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od primacafe »

Vyberte si: moc kávy, silně utlačená nebo ještě jemně namletá. Uvažujeme -li, že je celá vodní cesta v pořádku i s čerpadlem.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
MirekCek
více pokročilý
Příspěvky: 111
Registrován: pát 16. zář 2016 8:50:37
bydliště: Ostrava
kávovar: Lelit PL41TEM, AP
mlýnek: Eureka Mignon, Porlex mini

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od MirekCek »

Ok díky, jdu zkusit jednotlivé věci, měnit a trefit to echt good. Když jsem dal dvojkorunu, dost se zatlačila.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od primacafe »

Měl jste dát 50ti korunu. (škoda že není kovová 100koruna)
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
MirekCek
více pokročilý
Příspěvky: 111
Registrován: pát 16. zář 2016 8:50:37
bydliště: Ostrava
kávovar: Lelit PL41TEM, AP
mlýnek: Eureka Mignon, Porlex mini

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od MirekCek »

Teď jsem dal 14gramu stlačil na polovinu a káva je vytékala moc rychle a manometr až po 15s dosáhl 8b, více ne. Mletí jsem dal o stupeň hrubší..

Těd taková otázka, budete mě tady asi kamenovat, ale nikde jsem to nevyčetl, budu kupovat asi Ascaso I steel, zatím mám ale Porlex mini, může být toto základní nedostatek? Poznám evidentní rozdíl, až koupím Ascaso?

Díky
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od primacafe »

Evidentní rozdíl bude v tom, že nebudete muset točit kličkou.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od imperator »

Dám to tu lebo ma to trocha prekvapilo - ako to že s pretlakovou miskou mi káva pretečie rýchlo kdežto v nepretaklovke je to tak ako má byť - mal som práve za to - že ta pretlaková miska už sama o sebe vytvára akýsi "protitlak" a tým pádom môže byť napr aj hrubšie mletie. Ako to teda je ?
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od Pantom »

Já bych řekl, že je to mletím. Jasně, že přetlaková "zvládne" i hrubší mletí, ale potom to teče, tak jak říkáš - rychle.
Význam přetlakové misky je přece jen v tom, že hotový nápoj vypadá pěkně a má tu pěnu :-) ze všeho co tam nasypeš a je jedno na čím to meleš, nebo koupíš pomleté...., ale určitě se dá výsledná kvalita nápoje upravit právě kvalitou mletí (kvalitním mlýnkem-ten dělá divy) a samozřejmě kvalitou suroviny tak, že i z přetlakové vyteče něco, co de dá aspoň nějak přirovnat k espressu.

moje zkušenost je taková - na eco 310 jsme fungovali snad 8 roků na mleté z obchodu a dobrý, mezitím si otec koupil EC 680 a výstup z něj byl stejný, jen jiná krabice. Potom jsme koupili "mlýnek" kg89 a posun v chuti byl znatelný. Nato jsem koupil gaggii plusko, ale nebylo to pořád ono, tak jsem po poradě zde na foru koupil mlýnek-rockyho a najednou je to úplně jiný level. Surovinu zde z PC a pohoda, už jsem to nějak vychytal a jsem spokojený.
Zato na Ec680 ani s novým mlýnkem a zdejší surovinou není výsledek srovnatelný s pluskem ani náhodou a to mají ty kávovary hodně podobná střeva, ne-li stejná.( až na bojler )
Je mi jasný, že každý nemá peněz nazbyt a musí fungovat na tom co si může finančně dovolit, ale potom se hodně natrápí a výsledek stejně nebude nic-moc.
Naposledy upravil(a) Pantom dne sob 02. úno 2019 20:13:57, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od imperator »

No mne je divné to že z pretlakovky s rovnakým mletím tečie a v nepretlakovke to mám pekne za 25 sekúnd.
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od Pantom »

jiná miska - jiné mletí, prostě to musíš přizpůsobit
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od imperator »

Jasné chápem - len mi to prišlo divné - hovorím si tá pretláková už má v sebe nejaký protitlak :D
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od Pantom »

jo, ale pusou prázdnou misku profoukneš - zkus profouknout naplněnou nepřetlakovou :-)
Ona nedělá tlak, ale pěnu
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od imperator »

Ešte som dočítal ten tvoj editovaný príspevok a dobré skúsenosti sú to. Mletá z obchodu - skúšal som kde čo - ale stále je proste zvetraná tam sa to nedá - čo sa týka mlynčeka ako kg89 - ja som si nechal namlieť kávu v kg520 alebo 521 - na najjemnejšie a stále to bolo hrubo - dokonca aj môj ručný lodos to zvládol lepšie - takže mlynček = cca od 200 eur inak som stále na úrovni ručného.

Každopádne hodím to ešte sem - dnes som si to znova odmeral a do toho jednositka mi vôjde 14gramov (aj ma prekvapilo, že konečne cítim "kofeín" :D) každopádne keby som tam dal 7-8g tak mam blato - aj keď s jemnejím mletím funguje (alebo ma blato nemá znepokojovať ? ostane tam totiž dosť miesta) keď dám hrubšie tak mi tam aj tak vôjde tých 13,8g - ale... nemal by som z toho výstup robiť snáď už ako z dvojsitka na 2 kávy ? lebo teraz som urobil 25/28 sirupček :D

Edit : vlastne nič nezvyčajné ale extrakcia 1:2 - čo tu tuším miestní štamgasti aj celkom obľubujú :ok:

Edit 2 : ku gramazi a miskam je vlakno tu tak to asi hodim a obnovim tam
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 1&start=60
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od Pantom »

Já dělám jedině singl.
Nejvíc mi chutná když dám do misky tak cca 9g, to je chuť tak akorát. (podle mě)
Koupil jsem si váhu a začal jsem vážit, abych byl nějak v obraze a hlavně zjistil kolik se do které misky vleze. Teď už nevážím a dělám tak od oka a zatím se daří a puk mám snad z 99,99% jako beton, ale určitě záleží i na kávě, kdy směs proti čisté arabice na tom bude určitě líp.
Ale pokud máš bláto, tak si myslím, že to máš moc najemno a tím pádem nemůžeš moc utlačit... Zkus hrubší, ale možná na to má vliv i tvar misky a počet děr atd..to nevím, ale je to možné.
Zamysli se nad tím, když máš dvě misky - jednu o průměru 58mm a druhou tu delonghi (menší, nevím přesně kolik má) a do obou dáš třeba 10g kávy....jaká bude v každé misce výsledná vrstva utlačené kávy? A potom si s tím ten kávovar musí poradit a protlačit přes to vodu a to je potom jasné, jak to asi dopadne a ještě si připočti případný odpor samotné misky...

Vím, že je to zde někde na fóru psané, ale tohle je ten důvod, proč se chuť např.z toho ec 680 a dalších podobných ani s novým mlýnkem nepřihlíží plusku - jednoduše při větším průmeru misky můžu více utlačit a tím pádem získám ze suroviny více chuti...a všeho toho kolem co dělá espresso espressem.
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od imperator »

Tak som odfotil svoje misky len pre zaujímavosť - všetky majú vnútorný priemer 52 - ale zmeral som aj vnútorné “dierky”

https://i.postimg.cc/fycPKNpP/F28-E9-D7 ... B7-AF2.jpg

Prvá je pretlakovka electrolux - dolné sitko ma primer 3,5
Druhá delonghi pretlakovka - sitko priemer 3
Tretia delonghi nepretlakovka - sitko priemer 2,7

Takze mám zaroveň odpoveď na to prečo mi to presne tečie v takej postupnosti - electrolux vodopády a cez misku 3 niekedy ani kapka (aj keď je možné aj to že napr v electroluxe je troška iný tlak než v delonghim no - ale miska bude hrať asi väčšiu rolu)
Odpovědět

Zpět na „Káva espresso se nedaří“