veľmi nízky čas extrakcie

Espresso není podle představ - kde dělám chybu?
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od johneer »

Pokud vyteče 30-40ml za 12s, získáte podextrahovanou kávu - tedy kávu, kde nedošlo k převedení všech požadovaných látek z namletých zrn do roztoku (u toho, co se rozpouští) / suspenze (uvolněné nerozpustné části - undissolved solids) / emulze (oleje ze zrn emulgované ve vodě). Získaný produkt (který nelze nazývat espresso, protože nesplňuje všechny požadavky - např. čas extrakce) bude kyselý, bude postrádat sladký prvek a bude mít krátkou dochuť. Někdo říká, že cítí i určitou slanost. Pokud jde o kyselost, máme tu trochu lingvistický problém. Zatím co angličtina rozlišuje "sourness" jakožto negativní, nepříjemnou kyselou chuť a "acidity", jakožto žádoucí kyselou chuť (žádoucí jak pro koho, někomu to vadí), čeština zná jenom kyselost (v nejlepším případě ještě aciditu). Zde se tedy objevuje ta špatná kyselost.
Ale nakonec je to všechno otázka osobní chuti. Pokud Vám Váš 12s produkt chutná, tak je to jedině dobře. Navíc lze předpokládat, že bude obsahovat minimum kofeinu, protože ten se údajně extrahuje asi až po 11s. To mi sice přijde samo o sobě jako dost odvážné tvrzení, těch parametrů, které to ovlivňují bude víc, ale pravdou jest, že espresso díky rychlosti přípravy obsahuje kofeinu z různých druhů přípravy kávy asi nejméně a pokud je extrakce tak krátká, jako u Vás, bude to ještě méně.
U chuti záleží na vytříbenosti jazyka každého jedince a schopnosti tolerovat nedokonalost. Třeba pro mne by 12s už bylo asi fakt moc a vylil bych to. Když ale netrefím třeba mletí a nateče mi 30ml za 18s, tak se nehroutím a třeba jako capuccino si to klidně dám. Když ale chci čisté espresso, tak se snažím o ideální průtok, aby to když už stálo za to.
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od imperator »

Bomba príspevok informačne hodnotný - ďakujem - pravdou ale je ze za tych par sekund mi urobí "falošné" espresso ovela lepšie než vo väčšine kaviarní a to tam pchám 1,6eur za 250gramov robustu... Fakt hanba ked vidím tie x-tisícove stroje v kaviarniach a vyjde horká priesvitná voda...

Každopádne - s tým kratším časom prídem o kofeín a prídem o chuť, keď sa to ale dá piť spotrebujem - fakt je "dopohody"
čo sa ale deje ak nechám tých 25 sekúnd ale vyjde mi 60ml - čo sa deje vtedy - vtedy už sa môžeme baviť aj o zdraviu škodlivých látkach že ?

EDIT : mailova notifikacia uz chodi takze toto je vybavene

EDIT 2 : este ma napadlo... ci mi vlastne aj menej kofeinu nebude vyhovovat... uz teraz tie 4 kavy denne vypijem a pokial by to boli "plnotučné" espressa ako maju byt tak neviem no :trest: či to viacmenej - ak mi sedí chuť nebude pre mňa lepšie - viem že fajnšmekri by z tohto neboli nadšený - každopádne systém (teda lepšie povedané mlynček + kvalitka káva) doladím k tomu aby som vedel kedykoľvek urobiť espresso ako má byť - napr ak nestíham počas dňa večer si urobím takéto parádne - najprv ale pôjdem do mlynčeka niekde okolo 150 eur - ešte to tu preštudujem... zatiaľ chcem len pošteľovať to čo mám doma - ale aj to čo robím doma je lepšie než jedna kávička za 1,6e v kaviarni...
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od johneer »

Počkám si na odpověď znalejších, ale můj odhad je, že to prostě bude velký hrnek řídké, podextrahované břečky. Škodlivých látek bych se moc nebál, protože ty jdou v elučním profilu, nebo jak to nazvat, později. Pokud je dodržen čas, tak tam asi zůstanou. Víc škodlivin rozhodně nateče do "českého presa", kde je průtok OK (no, kéž by ;), ale přes logr se protáhne 5x víc vody než by se mělo (za 5x delší čas). Další otázka je, jakou roli hraje tlak, zanedbatelná nebude.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od j.bill »

Pánové, všechno tu už je napsané, popsané, zdokumentované.....jen to čeká na přečtení. ;)
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... =74&t=3380
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
dali001
Příspěvky: 23
Registrován: sob 05. srp 2017 18:19:13
bydliště: České Budějovice
kávovar: DeLonghi EC680
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od dali001 »

jj, bylo toho tady uz hodne napsano, ale zadna zkusenost nebo nazor neni k zahozeni. Podle me ma kazdy jine podminky a chute, je treba vsechno to sladit dohromady, potom je to OK. Ja napriklad tolik neresim cas, presuju 30 az 40 vterin, i vic, proste dokud nenatece tech 25ml (i mene). Ale pozor- pri nejnizsi teplote na mem pakovaru. Cas od casu prepnu na stredni teplotu, abych to testnul, a razem z pakovaru tece zbrnda. Cetl jsem tu na foru neco jako: Levnejsi kavovar sice neudela presso, ale udela fantastickou kavu. A to je svata pravda. Pochopitelne kava z prazirny cerstve namleta slusnym mlynkem je podminkou. Jinak- 30 az 40ml za 12 vterin- chut takoveho "pressa" si ani nedovedu predstavit.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od j.bill »

dali001 píše: Cetl jsem tu na foru neco jako: Levnejsi kavovar sice neudela presso, ale udela fantastickou kavu. A to je svata pravda.
johneer píše:Jak to tady čtu, tak se taky přidám s poděkováním svým kávovým "příběhem"........ Jestli chcete kvalitní kávu za málo peněz, kupte si jakékoliv zařízení na "alternativní přípravu". Nedostanete espresso (ani omylem), ale dostanete fantastickou kávu......
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 811#p54811

Tím zařízením na alternativní přípravu je myšlen aeropress, moka konvička, frenchpress atd...ne levný espresso kávovar.
Espresso lze udělat i s ním (levným kávovarem), stojí to ale větší úsilí, opakovatelnost není taková, jako u kvalitnějších strojků, chce to více cviku, ladění, námahy, znalostí, jiné misky atd...(o materiálech, trvanlivosti, poruchovosti a spol. se bavit nebudu)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od imperator »

dali001 : Pokial by mal pakovar prednastavenu tu strednu teplotu a nedala sa menit tak by stale vychadzala zbrnda ci sa to da nejako ovplyvnit :-o

Ano ten clanok je obsiahly a prinosny - ale napriklad sa tam nespomina vobec to co sa da niekde inde docitat ze kedy pripadne po akom objeme alebo case sa uvolnuju uz len naozaj zdraviu skodlive latky (neviem ci su stale ruka v ruke s chutou pravdepodobne ano ale nemusi to tak vzdy byt)

Pokial mi za napr 20 sekund natecie aj 60ml - chapem je to cele podextrahovane ale znamena to ze co sa tyka obsahu latok je to stale aj o polovicu menej nez "spravne" espresso ? To znamena ze tam tie latky ak to ide takto rychlo nebudu proste nikdy ? Bude alebo nebude tam rovnako kofeinu ako v espresse (cas je dodrzany ale extrakcia je rychla - takze neviem)

Je aj ina priprava "lunga" resp velkeho espressa (cca tych 60ml) ako doliatim vody do espressa ? Resp ostatne "pripravy" su zakonite zle ?

Dakujem za odpovede
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od primacafe »

imperator píše:....... po akom objeme alebo case sa uvolnuju uz len naozaj zdraviu skodlive latky ......
co se to zase zavedlo za pojem "zdraví škodlivé látky", to jakože do 30sec extrakce teče káva a pak z toho teče Kyanid nebo jak?
Opravdu, vždycky se najde někdo kdo vymyslí nějakou hovadinu a pak se to bezhlavě šíří.

Používejte prosím zdravý rozum.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
dali001
Příspěvky: 23
Registrován: sob 05. srp 2017 18:19:13
bydliště: České Budějovice
kávovar: DeLonghi EC680
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od dali001 »

imperator píše:...Pokial by mal pakovar prednastavenu tu strednu teplotu a nedala sa menit tak by stale vychadzala zbrnda ci sa to da nejako ovplyvnit....
To je moje zkusenost s EC680, jiny kavovar to asi ma jinak, i o tom jsem se presvedcil. Mel jsem levny pakovar Saeco bez regulace teploty, s chuti kavy jsem nebyl spokojeny a nedalo se s tim nic delat. Rovnez muj prvni pakovar Rowenta, take low end, nemel regulaci teploty. Chut se da asi ovlivnit volbou vhodne kavy, mene prazene, ale to je podstatne omezeni. Kazdopadne ted jsem spokojeny.
Lungo- nevidim problem s dolevanim vody do extraktu, dolevam vzdy, tak asi do mnozstvi 50ml, jak kdy. Kava se mi zda chutnejsi, nez dlouho extrahovana.
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od imperator »

Počúvajte a ked tam dám 14g kávy ale preletí to rýchlo - aká bude káva parametricky ? Kolko kofeinu atd ? Práve som si takú urobil a nebolá zlá - chutovo silnejsia... viem ze su to blbé otazky ale chcem este dokoncit kavy co tu mam tak ci napr nemozem robit aj so 14gramami (to je kavzi to dvojsitko
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od imperator »

Tak dnes som skusobne zakupil mletu davidoff espresso 57 - lebo uz viem ze s mlyncekom sa dalej nepohnem... tak ze skusim nejake mlete mozno utrafim mletie a budem moct pouzivat - naozaj oproti inym ten davidoff je uz snad na jemny prach... skusil som ho dat do svojho delonghi eco310 - do dvojsitka - a cca za 20 sekund 30ml do dvoch salociek - parada celkovo perfektna chut... s jednositkom je to horsie... skusal som rozne gramaze aj utlacit a stale to ide rychlo (rozumej cca 15 sekund na 40ml napr)
A ovela horsie to ide v Electrolux EEA111 - ten proste pretlaci beton - uz si fakt neviem predstavit jemnejsie mletie - to uz je uplny prach... ci dam 7-8g alebo az 11 - stale to ide rychlo... raz sa mi podarilo ako tak cca za 20 sekund 40ml - a este to bolo ako tak ok... potom som viackrat opakoval a nedarilo sa mi... inak kava uplne chutna ak sa dobre urobi... ale ako hovorim ten electrolux strasne pretlaca a neda sa nicim - hlavne jednositko - ovplvynit... ja viem ze v tomto pripade by sa kazalo este jemnejsie mletie...ale ako tak na nu pozeram uz si fakt jemnejsie neviem predstavit...ci vela kavy ci malo...utlacene poriadne a nic
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od primacafe »

To jste ještě neviděl jemně namletou kávu mlýnkem který má ostré kameny a dobře nastavené. Není problém při tlaku vody 10bar v jenoporcové misce při naplnění 9g dosáhnout stavu, že to ani nekapne.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od imperator »

Takze v zasade je to stale “hrubé” mletie aj ked sa mi to zda ako prach... na co su inak potom tieto mlete espresso kavy ked aj lacny pakovar to pretlaca ako maslo ? A este ak moze niekto narychlo - ak sa mam teda rozlucit ze kavu si lodosom nezomeliem na jemno a mlete kupene kavy budu stale hrube (aj ked som vcera akorat videl na youtube illy mletu v tom delonghi a iba mu to tam “kvapkalo” len sa mi to nechcelo skusat za 9 eur - kedze to mohla byt nejaka ina sarza - ani neviem odkial bolo to video - poradit 3 najlacnejsie mlynceky na jemne mletie - aby sa mi nestalo ze mi to furt preráža ako maslo - najlacnejsie myslim funkcne - neviem kde zacina ta hladina ci je 150 ci 200 eur dufam ze nie viac - viem ze su tu tie temy - ale mne by stacili tie nazvy a vedel by som na co setrit dakujem
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od primacafe »

Už víc jak týden se v tom patláte a nikam jste nepostoupil. Chtělo ten týden tady číst a trochu nad tím přemýšlet.
Všechno tady je: mlýnky, mletí, plnění misky a mnoho dalších cenných informací.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
jama
Příspěvky: 2
Registrován: úte 18. říj 2016 9:45:04
bydliště: Korňa
kávovar: GAGGIA CLASSIC,FRENCH PRESS
mlýnek: Hario Mini Mill Slim Plus,ROSSI RR 45 Doserless Upgrade

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od jama »

Ta káva je stará a zvetrala to znamená,že v miske nikdy nevykvitne tak aby to tieklo dobre.Kup si čerstvo praženu kávu a máš po probléme
Uživatelský avatar
dali001
Příspěvky: 23
Registrován: sob 05. srp 2017 18:19:13
bydliště: České Budějovice
kávovar: DeLonghi EC680
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od dali001 »

Taky bych to videl na problem s kavou. Obcas se mi prihodi, ze dostanu darem jinou kavu, nez kupuji, napriklad prave ted se s ni potykam. Ma uplne jine parametry pro pripravu, vyzaduje jinou hrubost mleti, jine tampovani, pomerne cerstve prazena, ale uz na ni jsou drobne kapicky oleje, proste mam s ni problem, dokonce i mlynek mi jednou zahaproval. Pokud si chces usnadnit praci a usetrit cas a kafe, chce to v prvni rade koupit nejaky slusnejsi mlynek a urcite zkusit cerstve uprazenou kavu.
P.S. rozdil v hrubosti mleti na stupnici meho Rocky je- 9 az 10 u kavy co bezne kupuju a 5 u te problemove kavy, cili velky rozdil.. Mam i ručni mlynek, ale pochybuju ze bych s nim z teto kavy vycaroval pitelny napoj.
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od imperator »

páni pre pobavenie - pri domácom prataní som našiel niečo takéto

https://i.ebayimg.com/images/g/IuYAAOSw ... s-l300.jpg

normalne som s tým namlel tu bio arabiku z lidlu tak na prach - ze mi za 25 sek natieklo asi 28ml - puk dobrý, ale káva celkom dosť kyslá - nie nejaká zlá ale kyslá dosť + problém - ze cez sitko presli aj minizrniecka do kavy...nie vela asi len tie najmensie... kazdopadne vzhladom na "kvalitu" mlynceka - moze byt ze mi kavu mletim dokazi - aj ked parametricky mi v stroji funguje - napr ze ju urobi kyslou ?
Uživatelský avatar
Tudop
Příspěvky: 3
Registrován: úte 27. pro 2016 21:10:52
bydliště: Královehradecký
kávovar: Nuova Simonelli Oscar II
mlýnek: Rancilio Rocky + ECM Casa

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od Tudop »

Je možné, že mlýnek kávu spálí tím, jak se rychle točí kameny, nebo mele nekonzistentně, nebo to taky bude tou kávou
Uživatelský avatar
deadliner
Příspěvky: 2
Registrován: sob 03. bře 2018 15:36:08
bydliště: Bratislava
kávovar: La Pavoni Professional
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od deadliner »

imperator píše:páni pre pobavenie - pri domácom prataní som našiel niečo takéto

https://i.ebayimg.com/images/g/IuYAAOSw ... s-l300.jpg

normalne som s tým namlel tu bio arabiku z lidlu tak na prach - ze mi za 25 sek natieklo asi 28ml - puk dobrý, ale káva celkom dosť kyslá - nie nejaká zlá ale kyslá dosť + problém - ze cez sitko presli aj minizrniecka do kavy...nie vela asi len tie najmensie... kazdopadne vzhladom na "kvalitu" mlynceka - moze byt ze mi kavu mletim dokazi - aj ked parametricky mi v stroji funguje - napr ze ju urobi kyslou ?
Pri takejto extrakcii by som bol za to ze je to svetlo prazena kava. Cim tmavsie prazena tym nizsia kyslost (ale zvysujuca sa horkost). Pripadne mohla byt orazena prirychlo (z vonka vyzera ok ale vnutri je este “nedopecena”. Mas fotku zrn? Aj celych aj pomletych - vedla seba. Mozno sa to z fotky nebude dat jrcit ale aj tak som zvedavy.
www.maliarik.sk
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: veľmi nízky čas extrakcie

Příspěvek od dslecinka »

imperator píše:páni pre pobavenie - pri domácom prataní som našiel niečo takéto

https://i.ebayimg.com/images/g/IuYAAOSw ... s-l300.jpg

normalne som s tým namlel tu bio arabiku z lidlu tak na prach - ze mi za 25 sek natieklo asi 28ml - puk dobrý, ale káva celkom dosť kyslá - nie nejaká zlá ale kyslá dosť + problém - ze cez sitko presli aj minizrniecka do kavy...nie vela asi len tie najmensie... kazdopadne vzhladom na "kvalitu" mlynceka - moze byt ze mi kavu mletim dokazi - aj ked parametricky mi v stroji funguje - napr ze ju urobi kyslou ?
tak to nechte téct 30 sec, nebo třeba 35 sec, kyselost klesne. ten mlýneček je samozřejmě hračka, ale lepší, než už namletá káva z obchodu.
Odpovědět

Zpět na „Káva espresso se nedaří“