Nedaří se doba extrakce kávy espresso

Espresso není podle představ - kde dělám chybu?
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Schwamko
kávovar: Gaggia classic new
mlýnek: Eureka mignon specialita

Re: Nedaří se doba extrakce kávy espresso

Příspěvekod Schwamko » Stř 12. Ún 2020 19:18:32

Pravdupovediac, najviac sa obávam, aby to nebolo kávovarom - mlynček myslím, že je relativne OK.
Kávu beriem vždy z vakuového balenia tak na dve dávky max. - nenechávam v mlynčeku väčšie množstvo.

Ako som spomínal, vážim každú várku s presnosťou na 0,1 g - presne 18 g. Takže dnes skúsim nahú páku, snáď ma to niekam posunie.
Teplota vody v kávovare bez PID by zrejme nemala mať tiež taký výrazný vplyv predpokladám.

Sam
kávovar:
mlýnek:

Příspěvekod Sam » Čt 13. Ún 2020 1:36:26

Gaggia je z výroby? Nebo již má upravený tlak na OPV? Z výroby dávají cca 14bar. Ono se to může zdát jako maličkost, ale vyšší tlak s rychlejším nárustem více "udusá" puk a průtok se sníží. Taky záleží jak to začne při tom rychlejším nárustu tlaku kanálkovat. Není to úplně jednoznačné, je ve hře více faktorů, ale zjednodušeně říci takto asi lze. Pokud by vše bylo stejné a jediná proměnná tlak, tak při 9 barech vyteče více objemu za stejný čas než při 14 barech. O to víc u světlejších káv. Je pak vhodné předspařovat.

martinovic
více pokročilý
kávovar: Lelit Bianca, La Pavoni Stradivari
mlýnek: Kafatek Monolith flat, Ceado E37S, Comandante ironheart

Příspěvekod martinovic » Čt 13. Ún 2020 10:33:59

Schwamko - odomielas pred shotom/pri zmene mletia aspon 2-3g? aby si sa zbavil starej pomletej kavy? jasom mal na specialite prvy dotyk kamenov na cca minus 1.5 a mlel som okolo 0. Skus vyraznejsie zjennit mletie, udrz davku, to co popisujes nasvedcuje nespravnej priprave puku s velkym channelingom. Specialita sice ma velky problem so zahrievanim kavy kvoli malym kamenom a malej mlecej komore takze viac shotov za sebou nebude rovnakych ale to au velmi diksretne zmeny v porovnani s tym co popisujes. Moj tip: zjemnit mletie davka cca 15g do double sitka, vazit kavu v sitku a napoj v salke dostat sa na br 1:2 za 23-30sekund a samozrejme naked paka.

Schwamko

Příspěvekod Schwamko » Ne 22. Bře 2020 12:47:49

Martinovic,
tak s odsupom času a novým infom sa idem zasa poradiť.

áno, kávu vždy odomielam, aktuálne som sa s nahou pákou dostal na omnoho vyrovnanejšie extrakcie. Taktiež extrakcia vyzerá celkom fajn avšak, myslím,že stále mam problém s chanellingom (hľadal som aj tu na fóre, no moc som toho nenašiel)

Aj keď extrakcia vyzerá celkom fajn (krátka ukážka tu)

https://photos.google.com/photo/AF1QipN ... e5KS4fvN15

Vo výsledku vyzerá moje espresso asi nejak takto, čo znamená, že mi "veľmi jemne" prská káva z nahej páky kade tade...

https://photos.google.com/photo/AF1QipN ... ZzZU3GSTTR
Zo začiatku vyslovene striekala, ale neskôr sa mi to podarilo ustáliť - toto je však taký "jemný rozprsk", ktorý neviem ako eliminovať.

Doba extrakcie je fajn, 18g kávy a 36 g espressa do 30 sekund - jemnejšie alebo silnejšie tamperovať ?
Vďaka

imperator
více pokročilý
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Lodos 1923

Příspěvekod imperator » Po 23. Bře 2020 10:49:56

Tie odkazy nejdu. Aky mas priestor medzi sprchou a kavou ? Ze ci ti tam sprcha nahodou neurobi na zaciatku "dierky" a potom ti to robi ten channeling...

Schwamko

Příspěvekod Schwamko » Pá 27. Bře 2020 12:58:44

Nazdar, neviem prečo tie odkazy nefunguju je to standard google drive. Skúsim to pozrieť.

Ale v podstate, aj keď z nahej páky tečie pekne, zjavne prská jemne okolo takže pohárik je oprskaný jemnými kvapakmi kávy a rozhodne to nevyzerá dobre...

Dávam 18 g do double basketu, priestor medzi sprvchou a kávou neviem presne (ako by som to zistil)... ale keď vyberiem puk, niesú v ňom žiadne silno otlačené stopy po sprche...

imperator
více pokročilý
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Lodos 1923

Příspěvekod imperator » Pá 27. Bře 2020 14:56:01

Staci ti jedna dierka v puku a uz to ide.

Mne sa osvedciloze tam vidim otlacenu tu "srubku" zo sprchy... asi by som pridal gramaz, resp nasledne dal hrubsie mletie. Proste ti na zaciatku moze z jednej dierky vystrieknut voda ktora narusi ten vrch puku a urobi tam kanalik...

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Vrátit se na “Káva espresso se nedaří”