Výsledek není pořád podle očekávání

Espresso není podle představ - kde dělám chybu?
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od johneer »

Rocky je fajn. Je to můj první elektrický mlýnek a jsem s ním naprosto spokojen. Není velký, je celokovový a působí, že vydrží věčně.
Zmíněný problém s krokovým nastavením je pravda, ale stává se mi to zcela výjimečně. Vzhledem k tomu, že Silvie nemá automatické vypnutí, tak množství kávy lze vyladit tím, že to nechám puštěné o nějakou tu sekundu dýl nebo míň. Rozhoduje u mne rychlost průtoku měřená od oka (proud z výpusti se musí zalomit "zpět" a pokud možno se nesmí trhat) a vzhled toho, co teče (chci v hrnku emulzi a ne špinavou vodu, co začne téci po nějaké době).
Pokud už se mi stane, že jeden stupeň je málo a druhý moc, doladím to dávkou. Standardně dávám 17g, ale třeba s kávou, co mám teď jsem se právě dostal do této situace. Použil jsem hrubší stupeň (teklo to moc rychle) a přidal jsem půl gramu. Problém vyřešen. Vzhledem k tomu, že pro mne není zásadní stále přesně stejná chuť, ale naopak rád experimenuji, střídám kávy a nastavení, tak tohle mi nepůsobí problém. A co si budeme namlouvat, jestli bude výsledek jiný než při o půl gramu menší dávce, tak to určitě nebude rozdíl mezi dobrým s špatným kafem. A jinak jsem na internetu viděl i návody, jak si Rockyho celkem elegantně předělat na stepless mlýnek (bezkrokové nastavení). Možná to časem zkusím, ale určitě to nebude z nutnosti.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od primacafe »

Když je to na jednu stranu kroku mlýnku moc pomalu a na druhou zase moc rychle, tak nechám jednu z nich a nepřesnost v mletí doladím množstvím kávy v misce. Při stavu kdy je mletí hrubší než by bylo třeba, přidám o trochu víc kávy a obráceně. Když je mletí jemné a teklo by to hodně pomalu, tak kávy v misce uberu.

Až jsem to dopsal a odeslal, tak vidím, že to samé už tady je. Reagoval jsem na poslední příspěvek z 1. strany.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od j.bill »

Nebo to lze korigovat silou utlačení, popřípadě kombinací obou proměnných.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od Pantom »

Také se snažím dělat podle toho jak to teče a docela to vychází. Vím kolik je těch cca 30ml a jak píše "johneer" se snažím aby se ten výtok netrhal a dělal, jak jsem někde slyšel ten ocásek :tany: a ono to potom vychází. Je to fakt sranda jak si chlapi dokážou hrát, to ty naše ženský nikdy nepochopí.
Jen jsem zatím dělal jen singl, tak zkusím ten double a uvidím.
A o tu emulzi mi právě jde a ta se nedaří, proto jsem chtěl zkusit jiný mlýnek jestli bude ten rozdíl znatelný nebo to bude fakt to pravé - potom bych tu investici už snadno ospravedlnil :grin:. Je totiž nutné cítit ten chuťový rozdíl osobně, protože ten náš mlýnek přece mele. :grin:
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od johneer »

Jo, každej mlejnek mele :). Nakonec i s ručním Porlexem se dá namlít přijatelně (minimálně s ohledem na průtok), ale člověk si to odmaká ;).
A hrát to my si umíme. Žena mě zná a chápe to. A když předložím návštěvě cappucino s latte artem, tak se i ráda pochlubí. Ono je to takhle ve všem. Holky chtěj kafe a pokecat si o čemkoli. My chceme teplotu, tlak, rosnej bod, průtok, objem, index lomu, extrakční poměr a undissolved solids a povídat si chceme o tom :-). Asi jsme směšný, ale každej má nějaký záliby. Já to takhle mám ve všem, co dělám.
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od Pantom »

Tak jsem objednal tu směs expresso zatím na test hlavně chuti (jestli bude jak píšou spokojeni zákazníci bez acidity) a vzal jsem 1x mleté, 1x nemleté, abych mohl nějak porovnat, tak jsem zvědav na výsledek.

Jak jsem pochopil, tak i ta nová gaggia není žádný terno, ale pokud to porovnám s naším starým strojem delonghi icona 310, tak mi z nového teče úplně jiné kafe a je to aspoň pro mě velký posun. Takový lepší základ.
To vypínání jsem vyřešil tak, že prostě zapnu a jak vypne, zapnu znova. Pokud zapomenu, tak se zase tak moc neděje, protože je tam docela dobrá tepelná setrvačnost.
Potom jen odpustím z bojleru, počkám až se znova nahřeje a jde se na kávu. Časem bych to asi řešil podle návodu co je zde na fóru, ale zatím mě to nijak neomezuje.
No a když vezmu cenu 5990,-, tak myslím není co řešit. V té ceně jsem nic lepšího, aspoň podle mě nenašel. Otec má delonghi 680 a je to podobný jako ta icona,jen v novém obalu a plné elektroniky, no stabilita a potom ta páka....... není co řešit, já jsem spokojen.
Samozřejmě jsou lepší stroje a k nim je hřích nekoupit kvalitní mlýn v cenové relaci profi, ale v této cenové musí určitě stačit ten rocky.
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od Pantom »

Tak super, káva přišla ráno, hned jsem testoval a ( testoval jsem tu mletou, zítra testnu zrno) výsledek je vynikající - spokojenost.

Teď to lepší - koupil jsem z bazaru rockyho a nyní je i káva z toho našeho Kimba úplně jiná...1cm crema a chuť také jiná, obrat úplně o 100%.
Musel jsem ho chudáka úplně vyčistit, nastavil jsem si kameny a nyní melu (zbytek Kimba) na 10 a výsledek je opravdu uspokojivý.

Sypu si popel na hlavu, že jsem nevěřil (spíš nechtěl věřit) , že jiný mlýnek namele jinak. Každý nějak začínal a pokud není srovnani, tak se dá těžko někoho přesvědčit.
Ano měli jste pravdu-chtělo to nový mlýnek.

Jen mi moc nevyhovuje ten dávkovač, dalo by se to jednoduše předělat na mletí přímo do páky?

DSC_2291_edited.jpeg
DSC_2287_edited.jpeg
DSC_2288_edited.jpeg
DSC_2285_edited.jpeg
DSC_2286_edited.jpeg
DSC_2290_edited.jpeg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
hunt01
více pokročilý
Příspěvky: 350
Registrován: sob 14. led 2012 10:40:25
bydliště: Šaratice / Brno
kávovar: Carimali Uno, Brasilia Portofino, Astoria Compact
mlýnek: Anfim Cody, Anfim Scody II

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od hunt01 »

Přestaňte do toho sypat to kimbo, kdyt ta surovina je absolutně po smrti, jenom si ničíte zdraví spáleninou hnusnou.
Co se týče doseru, tak by to teoreticky mělo jít oddělat a koupit na ebay krk z fresh rockyho a vyměnit
Servis a prodej profesionálních kávovarů.
www.baristaservis.cz a nové www.kafenapisku.cz
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od Pantom »

Měl jsem zbytek a aspoň jsem si na tom vyzkoušel nastavení mlýnku . Kimbo nekimbo práci odvedlo. Zjistil jsem co udělá např.pootočeni o 2 dílky stupnice na mlýnku a jak to potom teče....Nyní s kvalitní surovinou už nebude tolik odpadu .

Tu úpravu na fresh jsem myslel právě také tak,jen nevím jestli právě bude stačit odstranit ten doser a potom jen jednoduše vyměnit za ten krk.Jestli to bude tak jednoduché .
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od johneer »

Nastavení mlýnku se stejně bude s každou kávou měnit, zkoušet to na Kimbu a pak přejít na něco jiného, nemá moc cenu. A pokud vám jedna šarže kávy vydrží déle (stačí 2-3 týdny), tak se bude dost možná měnit i v průběhu. Obvykle stačí zkorigovat o 1 stupeň doleva nebo doprava nebo lehce doladit dávku (+/- půl gramu udělá docela divy). Každopádně gratuluju k Rockymu. Sice nemám srovnání, ale jsem s ním spokojen.
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od Pantom »

To vím, že se s každou kávou změní nastavení, ale vyzkoušel jsem si ty rozdíly v mletí, kolik udělá třeba právě ten jeden dílek..... Jsem to mlel na test mlýnku, protože jsem musel zjistit co vlastně umí.
Koupil jsem ho za 3500 a chudáka předchozí majitel asi nikdy nečistil. No byl to hnus, ale teď si jen vrní :-) a já můžu konečně udělat kvalitní espresso.

Je škoda, že se sem lidi na fórum podívají, až mají nějaký problém a to už je většinou pozdě. Už mají koupen mlynek i kávovar a potom se diví, proč to nejde. Měl jsem to stejně.

Ale když to vezmu z druhé strany, tak pokud půjdete kam jinam než do elektra, tak co vám nabídnou?
Je o prostě těžké. Copak kdo ví, že jsou speciálky na kavovary? A, že kávovary jsou i jiných značek než delonghi, krups, sage...To normální začátečník jednoduše neví.
Uživatelský avatar
PaSto
Příspěvky: 28
Registrován: ned 19. čer 2016 15:22:50
bydliště: České Budějovice
kávovar: Rancilio Silvia PID BunaCafé edice
mlýnek: Niche Zero

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od PaSto »

Pantom píše:...Je o prostě těžké. Copak kdo ví, že jsou speciálky na kavovary? A, že kávovary jsou i jiných značek....
A takhle je to se vším, od muziky po amatérskou astronomii.. :) Pokud člověk nechce být jen konzumní ovečka odchovaná na úsměvných reklamách masmédií, chce to čas a trpělivost.. A obvykle to stojí také spoustu vyhozených peněz :? Chvála bohu za fóra jako je toto :ok:
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od johneer »

Přesně tak. S kávovary to je jako se vším. Jdu do kavárny, vidím tam kávovar od značky, kterou jsem v obchodě v životě neviděl. Co to znamená? No, že zřejmě existuje i nějaký level kávovarů lidu skrytý. Pak stačí 5 minut u Internetu a začnou se objevovat značky. Projedete weby těch firem a zjistíte, že nevyrábí jen obří mašiny do kaváren, ale i menší domů. Pak zjistíte, že nejdražší kávovar v obchodě stojí desítku a tyhle na té ceně začínají. V tenhle moment musí každému dojít, že tam určitě bude nějaký nezanedbatelný rozdíl. Dřív nebo později narazíta na fóra, jako je toto a otevře se vám nový svět. Tenhle postup uplatňuji vždy a vyplatil se mi i u kávovaru, takže jsem naštěstí ušetřil peníze a nervy za něco z elektra.
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od Pantom »

Nevím, jestli to sem ještě patří, ale dnes jsem se stavil v datartu jen tak na čumendu a u kavy mě dostihl prodavač a jestli něco hledám?
Nedalo mě to a hned jsem se zeptal na mlýnek a nabídl mi delonghi :-). Tak jsem řekl, že není vhodný k espresso mašině a prý proč ne? Vždyť jo prodávají už nejmíň tři roky a třeba i přímo s kávovarem a nikdo si ještě nestěžoval.
Pokud by ke kávovaru prodávali i ten nejhorší graef s kónickými kameny za cca 2500 Kč, tak by určitě udělali mnohem líp. Vždyť je jen ani ne o litr dražší než ten drtič delonghi a mele určitě mnohem kvalitněji.
Většina lidí co znám si nehledá info na netu, ale hned jde nakoupit, protože v obchodě jim dobře poradí. Kdyby aspoň nakoupili na netu a vyzvedli na prodejně, aby měli lhůtu na případné vrácení.
Nejsem nejmladší ročník, cestuji životem již měkolik desetiletí, ale výše psané platí i pro mnohem mladší ročníky, protože jsou ovlivnění reklamou.
Např. ať se přizná, kdo nemá tv od Samsungu, nebo LG? Lidi se nechají tak jednoduše zmanipulovat reklamou a jsou děsně pohodlni.
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od OndraMikus »

Přiznávám se, nemam LG, ani Samsung. Nemam totiž žádnou TV.
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od Pantom »

OndraMikus píše:Přiznávám se, nemam LG, ani Samsung. Nemam totiž žádnou TV.
Vítej v klubu :-)
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od Pantom »

Chtěl bych to nějak uzavřít, aby se to zbytečně neprotahovalo.

U mě problém vyřešen, nákupem nového kvalitního mlýnku, který jak jsem zjistil na vlastní kůži je nejdůležitější článek přípravy a potom kvalitní surovinou zde z PrimaCafe.

Děkuji všem za rady,jdu si dát kávičku. :souhlas:
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od johneer »

:-) Datart mne nepřekvapuje. Tam už se chodím jenom dívat. TV od Samsungu mám, stejně jako telefon. Ne proto, že bych byl masírován reklamou, ale proto, že jsem po několikatýdenním průzkumu trhu a prohlížení v kamenných obchodech došel k názoru, že nejlépe splňují moje požadavky. Např. telefon s perem nikdo jiný nevyrábí a mně se to hodí a TV Samsungu přehraje kdejaký formát videa, což je pro mne zásadní. O přímé kompatibilitě TV s telefonem nemluvě. Značky se držím, pokud jsem s ní spokojen a pokud její produkty vyhovují mým potřebám. Takhle jsem třeba přešel z HTC na Samsung, když HTC nemělo v nabídce telefon, který by splňoval mé požadavky. Tenhle postup doporučuji všem. Už roky se mi nestalo, že bych si koupil něco, čeho bych pak litoval, a to včetně kávovaru. Ale chybami se člověk učí. Ještě že jsou fóra jako toto, kde se člověk dozví relevantní informace.
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Výsledek není pořád podle očekávání-doplnění výsledku

Příspěvek od Pantom »

Ahoj,

Snad nedostanu vynadáno, že vytvořím nový příspěvek, ale starý je již zamčený .
Chci se podělit o výsledek snažení a všem co mi radili ukázat, že to i k něčemu bylo - myslím ,že už to není špatné a za sebe jsem spokojen jak po stránce vyzuální, tak chuťové .
Kávu nevážím, někdy namelu misku plnou, jindy méně (zkoušímj jaký vliv to má na výsledek) , nijak extrémně to neřeším.
Jediné co dělám pořád je to, že používám singl misku. Dabl jsem zkoušel, ale vrátil jsem se zpět k singlu, protože se mi kava zdála chuťově ....jiná :grin:
A samozřejmě kávu z Primacafe, ta nemá konkurenci :souhlas: .

Zde videjka

Kód: Vybrat vše

https://youtu.be/nWi17I19pgQ

Kód: Vybrat vše

https://youtu.be/WUCLk-SVkcY
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Výsledek není pořád podle očekávání

Příspěvek od primacafe »

Přesunul jsem tento příspěvek k původnímu vláknu. Myslel jsem, že máte vše vyřešeno a nenapadlo mě, že budete ještě pokračovat.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Zamčeno

Zpět na „Káva espresso se nedaří“