Každý den nové nastavení mlýnku,káva špatně teče

Espresso není podle představ - kde dělám chybu?
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
fantam
Příspěvky: 5
Registrován: pát 18. srp 2017 14:22:56
bydliště: Plzeň
kávovar: nemám
mlýnek: nemám

Každý den nové nastavení mlýnku,káva špatně teče

Příspěvek od fantam »

Ahoj,chtěl bych vás tímto požádat o radu. Zakoupil jsem si kávovar Bezzera Unica pid + mlýnek quamar m80e.
Mám takový problém,když už jsem po jistých utrapach vyladil mlýnek, aby extrakce kávy trvala při cca 7g kávy cca 25s/30ml myslel jsem si,že mám vybráno. Bohužel ne,v den vyladění jsem naprosto spokojen,druhý den je ale bohužel vše úplně jinak. Káva mi přes kavovar ani neproteče, spíš špatně prokape. A musím totálně změnit nastavení mlynku,ale ne například o stupeň nebo dva,ale třeba i o 10 zubů a další den to zas třeba musím dát zpátky... Při takovém neustálém laborovani vyhazim 40gramu kávy každý den do koše jako nic. Káva v násypce je stejná,nemenim ji. Nevíte, kde je chyba?? Díky za každou radu.
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Každý den nové nastavení mlýnku,káva špatně teče

Příspěvek od johneer »

To je divný. Nevím, jak velký krok má Váš mlýnek, ale já se svým Rockym obvykle hýbu max tak o 3 zuby mezi různými druhy káv. Při jednom druhu kávy s ním nehýbu buď vůbec nebo max o zub, když je balení otevřené delší dobu a mění se jeho vlastnosti.
Napadají mě tyto možnosti.
1. problém v mlýnku, kde je něco uvolněného a nastavení se rozšteluje
2. problém v tampování, kdy jeden den tampujete jinak než druhý (ale na to se mi ten rozdíl zdá trochu moc).
3. problém v dávce (vážíte každou dávku nebo spoléháte na odhad/časovač apod.?)

Každopádně to není standardní chování.
Uživatelský avatar
fantam
Příspěvky: 5
Registrován: pát 18. srp 2017 14:22:56
bydliště: Plzeň
kávovar: nemám
mlýnek: nemám

Re: Každý den nové nastavení mlýnku,káva špatně teče

Příspěvek od fantam »

Děkuji mockrát za odpověď. Pravda je,že nevážim každou dávku. Původně jsem si myslel,že plus minus jeden gram nehraje roli... vyzkouším teď vážit poctivě každou várku a uvidíme. Snad se me pokusy zlepší. Jinak se snažím tampovat stále stejnou silou,ale samozřejmě si na to po vaší radě dám ještě větší pozor.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Každý den nové nastavení mlýnku,káva špatně teče

Příspěvek od j.bill »

fantam píše:Mám takový problém,když už jsem po jistých utrapach vyladil mlýnek, aby extrakce kávy trvala při cca 7g kávy cca 25s/30ml myslel jsem si,že mám vybráno. Bohužel ne,v den vyladění jsem naprosto spokojen,druhý den je ale bohužel vše úplně jinak. Káva mi přes kavovar ani neproteče, spíš špatně prokape.......... Původně jsem si myslel,že plus minus jeden gram nehraje roli...
:lol:
1g při tomto množství dělá více jak 14%. A rozptyl 2g je na single misku opravdu moc.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
dusan333
pokročilý
Příspěvky: 88
Registrován: sob 24. lis 2012 2:51:43
bydliště: Košice
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso i-steel i1

Re: Každý den nové nastavení mlýnku,káva špatně teče

Příspěvek od dusan333 »

Ako tu už spomínal johneer, často býva problém pri tampovaní. Pri jemnejšom pomletí kávy a následnom malom tlaku na tamper je problém tento tlak bez praxe znovu zopakovať. A ak je tamper z nízkou hmotnosťou (plast), tak je to o to horšie. Výsledný tlak je +- 100%. Preto je lepšie zo začiatku mlieť o čosi hrubšie a tlačiť na tamper silou cca 200 Newtonov (20kg). Tu je opakovateľnosť omnoho jednoduchšia. Až to má človek celé odladené a "v ruke" a káva sa opakovane darí, potom prípadne skúsiť jemnejšie mletie a menší tlak na tamper.
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Každý den nové nastavení mlýnku,káva špatně teče

Příspěvek od johneer »

Pokud se snažíte tampovat stejně, nejspíš se Vám to +/- daří. Sám jsem s tím nikdy neměl problém, ani u prvních káv. Problém vidím v dávce. +/- 1g je i při double misce rozdíl mezi teče jak vodopád a neteče vůbec. U single misky je to ještě horší. Radil bych Vám vykašlat se pro začátek na single misku a dělat pouze double. Těch 7g je sice nějaká historická "norma", ale dnes se běžně dělá víc (8-9g) na single, takže nějakých 16-18g na double.
Pokud ještě nemáte váhu, potřebujete nějakou s dílkem 0,1g. Klasická kuchyňská váha važí na celé gramy a to nestačí, protože máte nejistotu +/- 0,5g už jen kvůli zaokrouhlení. Odpovídající váha nemusí být zrovna značková baristická. Vyhovující alternativa se dá pořídit z Číny za pár stovek.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Každý den nové nastavení mlýnku,káva špatně teče

Příspěvek od primacafe »

Já už hodě roků hlásám, že ze 7g ESPRESSO udělat nejde. Ono spíš udělat jde, ale dá to víc práce a nestojí za moc.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
fantam
Příspěvky: 5
Registrován: pát 18. srp 2017 14:22:56
bydliště: Plzeň
kávovar: nemám
mlýnek: nemám

Re: Každý den nové nastavení mlýnku,káva špatně teče

Příspěvek od fantam »

Děkuji vám všem mockrát za odpověď a rady. Měli jste naprostou pravdu,pořídil jsem váhu,vážím každou porci a kafíčko jedno jako druhé :-) je fajn,když je se s kým poradit.
Uživatelský avatar
Daniel1970
Příspěvky: 2
Registrován: ned 02. led 2022 12:30:27
bydliště: Bratislava
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Každý den nové nastavení mlýnku,káva špatně teče

Příspěvek od Daniel1970 »

Všetkých vás tu zdravím. Verím že dostanem odpoveď, resp. užitočnú informáciu. Pred mesiacom som zakúpil Rancilio Silvio a mlynček Rocky, predtým som 12 rokov používal Gaggia Classic. Do dnešného dňa sa mi nepodarilo pripraviť chutné espresso s bohatou cremou/penou.... Skúšam rôzne stupne mletia, pri fabrickom nastavení na 7 mi káva ledva prekvapká z páky, prúd je tenký, pena skoro žiadna. Kúpil som si aj váhu, meliem 8-9 gramov, mám už tretí druh kávy, s čerstvým dátumom praženia (cca 1-2 mesiace). Za všeky reakcie ďakujem!
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Každý den nové nastavení mlýnku,káva špatně teče

Příspěvek od Knightey- »

Zkus jako první použít double košík :)
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
Daniel1970
Příspěvky: 2
Registrován: ned 02. led 2022 12:30:27
bydliště: Bratislava
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Každý den nové nastavení mlýnku,káva špatně teče

Příspěvek od Daniel1970 »

díky Knightey. vyskúšam. len ja nechcem piť dvojitú dávku kávy (14 g)...
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Každý den nové nastavení mlýnku,káva špatně teče

Příspěvek od j.bill »

Pořiď si jednoporcovou misku LM Strada nebo Advanced, tamper a popř. přípravek a dávej min. 8g kávy.

viewtopic.php?f=111&t=3480
viewtopic.php?p=53073#p53073
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Káva espresso se nedaří“