Nedaří se esspreso

Espresso není podle představ - kde dělám chybu?
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
robertSVK
více pokročilý
Příspěvky: 138
Registrován: pon 23. bře 2015 16:22:07
bydliště: Bratislava
kávovar: Saeco Aroma SIN015 PID (2001), Gaggia New Baby PID
mlýnek: Gaggia MDF (1983)

Re: Nedaří se esspreso

Příspěvek od robertSVK »

Toto fórum je výborné v tom, že na všetky tvoje otázky tu už odpovede sú. Fakt si k tomu sadni, použi hľadanie, alebo len tak čítaj. Pýtať sa na rôzne veci v jednom vlákne neprospeje prehľadnosti fóra.
Kávovary: Saeco Aroma (SIN015), PID;
Mlynčeky: Hario Mini Mill, Gaggia MDF (1983), Saeco (samodomo)
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Nedaří se esspreso

Příspěvek od johneer »

Balení na 8 dní je úplně v pohodě. Jasně, lidi, co si měří kafe refraktometrem se budou asi hádat. Já ho radši piju :). Kupuji většinou 350g a vydrží mi klidně tři týdny. V mlýnku mám odhadem tak 50-80g a průběžně dosypávám z původního balení (ziplock sáček s ventilem). Když koupím víc kafe najednou, tak jedno balení nechávám ve skříňce a zbytek putuje do mrazáku. Rovnou v původním obalu. V kávě udělané hned po nákupu a za ty tři týdny nepozoruju žádný zásadní rozdíl. Je třeba počítat s tím, že za tu dobu se změní stav zrn a bude třeba jemě doladit mletí nebo dávku. Kažodpádně šance, že káva bude jiná kvůli jinak nahřátému kávovaru, trochu jinému tampování nebo meltí je daleko větší než že se káva zkazí vlivem stárnutí v řádu dnů nebo nějakého týdne.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Nedaří se esspreso

Příspěvek od j.bill »

Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Gorbash
Příspěvky: 9
Registrován: pon 27. srp 2018 12:01:24
bydliště: Písek
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita

Re: Nedaří se esspreso

Příspěvek od Gorbash »

Zdravím, tak píši se zkušeností po koupi kávy zde z PC a to prima presso. Použití 14g misky a do ní 16g kávy. Kávovar předehříván 1h. Použit coffee distributor pro rovný povrch a lehce tamper. Seřízení mlýnku na jemno tak, aby za 30sec bylo cca 30ml (g) kávy. Výsledek takový, že crema pěkná cca 5mm, ale chuť stále lehce kyselá. Odzkoušeno i přidání lehce na hrubosti/jemnosti, chuťově pořád podobné. Nejste prosím někdo z okolí Písku, respektivě jižních Čech? Abych mohl porovnat chuť, neboť už nevím s čím si mám hrát.

Děkuji s pozdravem
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Nedaří se esspreso

Příspěvek od johneer »

Napadá mě teplota při extrakci. To, že je kávovar nahřátý (tzn. je horká hlava) neznamená u stroje bez PIDu, že je taky teplá voda. Hystereze termostatu u Silvie je poměrně velká a rozptyl teplot v rámci cyklu může být klidně 15 °C, ne-li víc. Je potřeba spustit extrakci vždy ve stejný moment v závislosti na zhasnutí kontrolky nahřívání. Teď nevím, při kolika to vypíná, tipuji tak 105°C, pak to jde ještě chvíli nahoru, jak dobíhá spirála a pak se to otočí zpět. Víc by poradili ti, co si s tím hráli. Já mám PID, takže tohle neřeším. Když zapnete extrakci těsně před tím než se nahřívání zapne, tak v bojleru není 105, ale třeba 90, ne-li míň. A to už kyselou kávu způsobit může.
A pak samozřejmě surovina. Neznám to, co používáte, ale spousta káv prostě trochu kyselých je (naštěstí :-)).
dandu
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 29. lis 2016 10:41:47
bydliště: Ostrava
kávovar: Sage BES920/Catler ES9010 <- ex.Rancilio Silvia 2016
mlýnek: Niche Zero <- Fiorenzato F4e nano v2 <- ex. Catler CG8030

Re: Nedaří se esspreso

Příspěvek od dandu »

Ja si u Silvie pomáhal teplotní sondou. Kterou jsem měl umístěnou na boku bojleru. Mezi bojler a izolaci. Vařil jsem kávu na sestupné hraně teploty. Vypozoroval jsem která teplotá byla nejvhodnější a už jsem mohl vařit se stejným výsledkem.
Uživatelský avatar
MirekCek
více pokročilý
Příspěvky: 111
Registrován: pát 16. zář 2016 8:50:37
bydliště: Ostrava
kávovar: Lelit PL41TEM, AP
mlýnek: Eureka Mignon, Porlex mini

Re: Nedaří se esspreso

Příspěvek od MirekCek »

Proc se tu furt pitvaji otazky milionkrat zodpovezene..?
Nechapu.. Staci hledat a po par vterinach mas vysledky, po par minutach odpovedi...
Odpovědět

Zpět na „Káva espresso se nedaří“