Quickmill QM67 EVO

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od MakeLove »

Vidím, že tu nemá žiadny Quickmill vlastný topic, tak ma napadlo sa spýtať prípadneho uživateľa na skúsenosti, prípadne spolahlivosť atď.
Konkrétne QM67 EVO Dual Boiler je veľkým favoritom na môj nový kávovar, ale na SK/CZ je ťažké sa dopátrať k nejakým skúsenostiam s nim. Bohužiaľ ani naživo ho nemám možnosť vidieť, tak by potešili nejaké recenzie aj podobných modelov Quickmill ohľadom spracovania.

Obrázek
Technické informácie:
- Coffee boiler 0,75 lt. izolovaný
- Steam boiler 1 lt.izolovaný
- Jendoduchý prístup k OPV
- PID s nastavením teploty vody/pary a s odpočítavaním času extrakcie
- "Antiburn" tryska pary a vody
- senzor hladiny vody v nádržke
- Vibračné čerpadlo Ulka
- Rozmery: Š x V x H: 27,2 x 42 x 43,5
- Hmotnosť: 24/26 Kg

Z tehnických parametrov nevidím žiadny zádrhel, ale predsa by som sa chcel uistiť, že to nebude zlá kúpa. Jediné čo sa mi nepáči sú kohútiky na vodu a paru, ale vedel by som s tým žiť :).
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od MakeLove »

Tak dnes mi prisiel spolu s mlyncekom :D
Keby mal niekto nejake otazky, tak sem s nimi. Zatial som spravil len par shotov, tak tazko mi je ho sudit, ale prvy dojem je dokonaly. Spracovanie uzasne, ticha pumpa, pary az az :).

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Video z druheho pokusu o singleshot. Nie je to ani z daleka dokonale, ale na druhy pokus som spokojny. Misku som pouzil IMS a 9g kavy.

https://youtu.be/3PCWhzqYLVs
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od puschpull »

Vypadá to naprosto skvěle! Gratuluji. :-)
P.S. co je to za mlýnek?
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od MakeLove »

Dakujem :D
Je to mazzer mini e model B
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od wladas »

Nadhera. A dobre sa ti podarilo odfotit ten mlyn. Na lavo skoro vobec nevidno ze to je kavovar. Brutalny odraz :grin:
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od MakeLove »

Ani som si nevsimol kym si to nenapisal :D.
Akusal som inak dva krat napenit mlieko a zatial nula bodov :(. Obrovsky vykon pary na mottu europe 2,5 dcl a mlieko zohriate za par sekund a kopa bublin na vrchu. Na lelite som robil mikropenu skoro so zavretymi ocami. Ku kavovaru bola koncovka na trysku so 4 dierami a pridana bola aj s 2 otvormi. Ti, co mate skusenosti, s ktorou by som sa to mal naucit? Nechcem dva tyzdne robit s jednou a potom odznova s druhou. Vacsinou robim mlieko len na jedno capuccino.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od j.bill »

Na jedno cappuccino jedna díra. V Tvém případě čím méně, tím lépe. Pak můžeš přidávat díry i velikost konviček.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od PeterG »

Tento topic mi akurat padol velmi vhod, lebo som prave s stave vyberu noveho DB a QM67 DB je na zozname na 1. mieste. Chcem sa preto spytat:
- Kvalita spracovania - otrepy na plechoch, nedotiahnute skrutky, atd. Aj sa da, ci su vnutornosti skrutkovane do maticovych nitov v zakladni alebo pouzite skrutky zospodu a matice zvnutra (viem, ze je to nepodstatny detail, ale pomoze mi pri predstave).
- Upevnenie hlavy na celnom paneli. U predchadzajucej verzie (nie Evo) sa pri dotahovani paky celny plech patrne ohol (vidno na predvadzacich videach, poukazali na to aj na home-barista.com).
- Je bojler na paru pouzity aj na predohrev vody do "brewing" bojlera? Teda prechadza voda z pumpy najpr cez parny bojler do "kavoveho", ako u Expobar Brewtus 4? To som sa nikde zatial nedozvedel.
- Ako je signalizovana nizka hladina vody v nadrzke?
- Kedy sa doplna voda do parneho bojlera? Teda moze sa stat, ze pocas extrakcie sa rozhodne kavovar doplnit vodu do parneho bojlera a prerusi extrakciu (napr. Brewtus 4)?
- Ako funguje timer shotu?
Dakujem.
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od MakeLove »

Odpoviem na co viem odpovedat zatial :)
1. Kvalitu spracovania viem porovnat s predchadzajucim Lelitom PL042 a Quickmill je omnoho lepsie spracovany. V obchode som videl este Bezzeru a ECM, pricom by som QM spracovanim zaradil medzi tieto dve znacky. Co sa tyka vnutrnosti, tak zatial som ho neotvaral, a ani neplanujem, ked zatial nemam preco.
2. Tiez som cital o tomto probleme, ale neodradilo ma to :D. Tento problem som si u mna nevsimol, nakolko pri zatahovani paky netreba ziadnu velku silu. Krasne lahucko ide dotiahnut.
3. Predohrev netusim, ako som pisal, neotvaral som ho. Jedine co viem, je ze pri nastavanej teplote na PIDe 95 stupnov, pri dokonceni pripravy espressa PID ukazuje 95 stupnov (cca 5 sekund blika este cas extrakcie). Tym padom mozem robit jedno espresso za druhym. Na Lelite ukazoval cca 85 stupnov. Taktiez na lelite sa PID nezastavil na 95 stupnoch, ale isiel az na 100 a potom klesala teplota na 95. Na QM sa na 95 zastavi a hotovo :).
4. Nizka hladina vody mi este nesignalizovala, ale myslim, ze by malo zacat pipanie a hned vypne extrakciu (preto sa snazim doplnat pravidelne vodu :) )
5. Nic take sa mi este nestalo. A to som skusal penit mlieko naraz s extrakciou, pred, aj po. Inak vzdy doplni vodu klasicky par sekund po skonceni penenia mlieka alebo vydaju horucej vody. Popravde ma ani nenapadlo, ze som najprv penil mlieko a hned po skonceni som pustil extrakciu. Ani neviem kedy potom dopustilo vodu, moc sa nad tym nezamyslam :D.
6. Funguje klasicky po zapnuti cerpadla a zastavi sa pri vypnuti cerpadla. Cca 5 sekund blika potom celkovy cas.
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od PeterG »

Vdaka za odpovede. Lelit mame v praci, doma mam Unicu (Bezzera), tak ten rozdiel v stabilite poznam ;) . QM by mal byt este lepsi kvoli vacsiemu bojleru. Ak nie je masina plombovana kvoli zaruke, ako technik (a zvedavy) zvyknem sa pozriet dovnutra, aby som si spravil nazor (napr. co sa da este zlepsit). :)
MakeLove píše:Akusal som inak dva krat napenit mlieko a zatial nula bodov :(. Obrovsky vykon pary na mottu europe 2,5 dcl a mlieko zohriate za par sekund a kopa bublin na vrchu. Na lelite som robil mikropenu skoro so zavretymi ocami. Ku kavovaru bola koncovka na trysku so 4 dierami a pridana bola aj s 2 otvormi. Ti, co mate skusenosti, s ktorou by som sa to mal naucit? Nechcem dva tyzdne robit s jednou a potom odznova s druhou. Vacsinou robim mlieko len na jedno capuccino.
Pojednanie o peneni je tu http://www.home-barista.com/espresso-ma ... ml#p268654 a este tu http://www.home-barista.com/espresso-ma ... ml#p269589. Odporucaju pouzivat trysku s 2 otvormi, najlepsie novu Isomac (http://www.chriscoffee.com/Isomac-New-2 ... 9950vn.htm).
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od PeterG »

Asi tyzden som uz majitelom stejneho stroja. Podelim sa o svoje dojmy. Je to na prvy pohlad pekny stroj a technicky dobry: relativne velke bojlery, 2-kanalovy PID, vypinatelny parny bojler, casovac extrakcie. Potreboval som uzky stroj, kvoli obmedzenemu priestoru, a toto je jeden z najuzsich dual-bojlerov, ake som nasiel (po Expobar Brewtus 4 a Vibiemme Domobar Junior DB). Ale sucasne aj jeden z najlacnejsich (po vyssie menovanych). A to sa muselo niekde na kvalite spracovania prejavit, cim sa dostavane k druhemu, detailnejsiemu pohladu:
- chassis je hrubky 1.5mm, ziadalo by sa 2.0mm, preto sa hlava hybe aj rukou, bez paky;
- nedobrusene celne hrany;
- zrazenie hran ako flexou, z boku vidno vlnky, kde bol vacsi a mensi uber materialu;
- zavity M4 rezane do chassis (1.5mm!), nie maticove nity (toto sa ale da vzdy spravit);
- viditelne skrutky na pohladovej ploche;
- celny panel odpadovej misky prichyteny k miske 2 skrutkami do vnutra misky (zvonku to ale nevidlo);
- horna mriezka na salky drzi vzadu na plechu sirky 2 mm, kde sa opiera dvoma packami, resp. mala by drzat; u mna nedrzi, packy nedosadaju, tak som ich musel vyhnut von;
- gumene nozicky, nie kovove;
- hrozna matica spinaca pumpy pod pakou.
Ked to porovnam z Bezzera Unica, tak minimalne o stupen horsie spracovanie. Tam, kde Bezzera pouziva 1.0 mm plech (odpadova miska, mriezka pod salkami), QM len 0.75mm. Bezzera ma skryte skrutky zo spodu, falcovanu odpadovu misku z jedneho kusa, vsetko krasne licuje. Skrutky zo spodu su sice drobny detail, ale pri otvarani kavovaru (co som samozrejme spravil :) ) dost dolezity - z drazkovej skrutky sa skrutkovac rad sklzava nabok, kde je uz len vysoko lesteny plech a kazdu stopu vidiet. Nevraviac o tom, ze diera v bocnici je 5.9mm pre M4 (!), takze driek skrutky ma velku volu a po opatovnom poskladani treba davat velky pozor, aby hlava ostala tam, kde bolo prvotne pritiahnuta, lebo inak zacnu spod nej "vycuhovat" stopy z povodnych skrabancov. Pre mna, zhyckaneho Bezzerou, dost velke prvotne sklamanie.
Ale aby som nepisal len negativa z detailnejsieho a kritickeho pohladu, espresso sa na nom spravit da :grin: , teplota vystupnej vody je stabilna. Podla merania teploty v hlave sa mi vidi, ze PID ofset 15st. je trochu malo, ziada sa 17st. Prestavil som (nie je to problem) a uvidime, ci sa bude viac zhodovat PID s hlavou. Vnutri je Gicar main brain dalej od bojlera (plus), zdroj 12V a hore len displej. Pumpa ma uz pulser (membranregler) od vyroby, co som vedel, takze kavovar je aj celkom tichy. Chassis je celonerezove (hodnotim kladne, aj ked malo byt z hrubsieho plechu). Ergonomia umiestnenia ovladacich vypinacov a merakov je lepsia, ako u Bezzery - vsetko je hore, takze pri pouzivani bottomless paky sa spod lahsie cisti (kto taku paku pouziva, vie, o com hovorim), trochu problematicky je len hore vyhnuty lem krycej sietky odpadovej misky. Studena voda vnutri vchadza ako prva do bojlera kavy, az potom do bojlera pary (odpovedam na svoju vlastnu otazku ohladom predohrevu - nie je). Hladina vody je snimana bezkontaktne, v nadrzi v spodnej casti je komora s plavakom a z vnutornej strany za plechom snimac. Netusim princip snimania cez nerezovy plech, ci magneticky (jazyckove rele) ci induktivny - cez plech ku snimacu prechadzaju dve skrutky, ktore ho drzia, mozno maju aj funkcnost (uzatvarat magneticky obvod?). V kazdom pripade pri kritickom poklese hladiny sa kavovar vypne, ina signalizacia nie je. Timer pocita cas od zapnutia paky smerom hore, bohuzial neda sa prednastavit cas signalizacie (velmi som si zvykol na zvukovu signalizaciu, ktoru som mal dorobenu na Bezzere).

Zaverom, kavovar s dobrymi vlastnostami ale horsim mechanickym a estetickym spracovanim, ktore vsak na pripravu kavy nema vplyv. Pre mna to znamena, ze na kavovare je co zlepsovat, takze casom pribudne tema "QM67 upgrades", ako u Bezzery. ;) A celkom na zaver podotykam, ze som perfekcionalista a mozno 98% ludi by si tieto detaily ani nevsimlo.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od j.bill »

Pěkný popis. Co Tě vedlo k přechodu na Dual bojler? Co bude s Unicou?
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od danst »

Teď mi právě sestřelil j.bill příspěvek se stejnou otázku. Tak píšu znovu.

Důvod ?
Je nějaký rozdíl mezi extrakcí Unica / QM (vlastně by být neměl) ?
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od PeterG »

Je to zaujimave, ale v zasade nic podstatne. Nahodou vznikol zaujem o moju upgradeovanu Uniku za vyhodnych podmienok, tak som neodolal. A ked uz upgrade, tak vacsi bojler, a hned rovno dva :) (aj ked kapucino robim len pre navstevy alebo velmi velmi obcasne pre seba) . Od poziadavky rotacnej pumpy som upustil z priestorovych dovodov, nemam miesto na 34 - 36 cm siroky kavovar (nevraviac uz o manzelkinom postoji; Unika mala 25cm, QM67 ma 27cm, ale je vyssi a posobi ovela mohutnejsie, mozno aj tym, ze mu chybaju siroke zvisle linie falcovanych bokov Bezzery, ktore opticky zuzuju). To tiez sposobilo, ze sa moj vyber zuzil na fakticky 2 stroje, Expobar Brewtus 4 a QM67. Rozhodol som sa pre QM67, kvoli vyssej kvalite. Ale aj samotny predajca v otvorenej komunikacii mi povedal, ze Brewtus ani Domobar nie, QM67 je kvalitnejsi, vnutorne a spolahlivostne uplne OK, ale šasi nič moc - "cheap machine".
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od PeterG »

danst píše:Teď mi právě sestřelil j.bill příspěvek se stejnou otázku. Tak píšu znovu.

Důvod ?
Je nějaký rozdíl mezi extrakcí Unica / QM (vlastně by být neměl) ?
QM67 ma 0.75L bojler (Unika 0.5L), QM bojlery su izolovane od vyrobcu, vstup/vystup je iny, ako u Uniky. Teplota pocas extrakcie sa drzi v ramci 1st (podla teplomeru v hlave a predbeznych pozorovani), co je o nieco lepsie, ako Unika, ale mam ho este kratko na seriozne zavery. Este len vcera som zmenil ofset na PIDe, tak som nestihol ani odskusat, ako bude korelovat teplota PIDu a teplota v hlave.
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od PeterG »

danst píše:Teď mi právě sestřelil j.bill příspěvek se stejnou otázku. Tak píšu znovu.
Důvod ? ...
Teraz mi napadla lepšia odpoveď - na Unike už nebolo čo upgradeovať. :lol:
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od danst »

Odpověď dobrá, díky, jen časem napiš, jestli se liší to připravené espresso, a to tak, že by si toho člověk všiml.
Jestli je to o stupních a velikostech bojlerů nebo jen o určitých třídách kávovarů.
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od PeterG »

Hmmm ... ak to rozpoznam. :) Zatial sa mi javi, ze pri stejne nastavenj teplote na PIDe u Uniky a QM z QM vychadza acidnejsie ristretto. V podstate to ale potvrdzuje rozdiel medzi teplotou na teplomeri v hlave a nastavenej na PIDe (2st), cize espresso/ristretto sa extrahuje pri nizsej teplote, ako u Uniky. Toto je ale len otazka absolutneho vs. relativneho nastavovania teploty; napriek tomu som zmenil na PIDe o 2st, aby som "opticky" nedvihal teplotu, snad to bude viac odpovedat realite (mimochodom, Bezzera mala nastaveny default offset 20st., QM 15st). Druhy postreh je, ze Bezzera mala tendenciu skor prekmitnut teplotou hore o 1 - 2 st. na zaciatku extrakcie, kym sa vratila (aspon tak mi to v poslednom čase robila), QM je skor bez prekmitu alebo len s malym prekmitom - budem vsak dalej sledovat. Vsetko je to vsak len meranim teploty v hlave, ale ako je to v pake a ako sa uplatnuje stabilizacia hmotou hlavy, to neviem. Treti postreh je (a mozno suvisi s 2.), ze Bezzera dokazala nahriat hlavu po istej dobe na teplotu PIDu, QM pri nastaveni na 96st. nahreje hlavu na +/- 91st (mam nejake casove merania, ale zabudol som ich napisat). Na Bezzere som pre zmenu znizil offset o 2st na 18st, ale uz som to nestihol odsledovat, lebo sla prec.
Poznamenavam, ze nejake odpustanie na zaciatku extrakcie nerobim a kava je na oboch strojoch dobra, resp. da sa spravit podla osobnych preferencii.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od danst »

Díky za obsáhlou odpověď. Vlastně jsi mi potvrdil jen to předpokládané. To, jak popisuješ chování je logické. Menší bojler musí mít nastavený větší offset (tedy rozdíl teploty v bojleru nad teplotu extrakce) a zkraje je voda logicky víc "přehřátá", následně její teplota padá rychleji než u většího bojleru. Samozřejmě mluvím o teplotě v bojleru, to je ta, kterou PID nikdy nezobrazuje.
Prostě větší bojler by měl mít s menším offsetem menší "swing" , tedy větší "stabilitu". To je teorie, ale je to ještě trochu modifikováno konkrétním technickým provedením, tzn. vedením vody a hlavně provedením hlavy. Nicméně v dané cenové třídě jsou tyhle řešení podobná jako vejce vejci a výsledek je přibližně stejný. Opět to je jen o praxi a nastavení vyhovujících hodnot a zacházení s kávovarem.
Rozdíl v páce bude nevýznamný a v šálku patrně neznatelný. Samozřejmě po doladění nastavení konkrétního modelu na osobní hodnoty.

Když pomineme zásadní rozdíl koncepce páry (zde SB vs DB), rozhodující bude vždy poměr cena/kvalita/komfort/vzhled apod.
Přesně to, co jsi popisoval o technickém provedení. Bohužel se ukazuje, že na materiálech šetří všichni, zde je asi cena určující.
Rozhodování o koupi bude vždy problém, mnoho podobných modelů, všechno navenek krásné, čím dál více elektroniky.
A k tomu věčná touha dostat za málo peněz hodně muziky. Jsem rád, že kávovar už neřeším.
Ale podobná rozhodování stejně pořád někde číhají...
Uživatelský avatar
PeterG
více pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: pon 18. lis 2013 23:19:09
bydliště: PO okolie
kávovar: Dalla Corte Studio FP (Quick Mill QM67 Evo; Bezzera Unica)
mlýnek: Lagom P64 (E65S; F4E nano, silne modifikovaný; Macap M2M)

Re: Quickmill QM67 EVO

Příspěvek od PeterG »

Tiež som si myslel, že kávovar už neriešim ;)
Odpovědět

Zpět na „Quick Mill“