Nový kávovar - automat nebo páka do 20tis.

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Premek84
Příspěvky: 8
Registrován: sob 08. úno 2014 19:53:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Nový kávovar - automat nebo páka do 20tis.

Příspěvek od Premek84 »

Dobrý den všem příznivcům lahodného espressa :-)

rád piju kvalitní espresso, ale doma mi "pressovač" chybí.. a tak jsem se rozhodl si pořídit pořádný přístroj v cenové relaci tak do 15 max 20tisíc ( ale to fakt až v krajním případě... ) - zatím se stále nemůžu rozhodnout jestli jít do pákového s tím, že mám taky moc rád kapučínko a má žena latté :-) a dělat to manuálně ( a je možné, že mě to přestane potom bavit.... ) anebo jít do nějakého kvalitního automatu s rozumnou cenou...

Požadoval bych každopádně, aby se přístroj uměl sám "vyčistit" a nemusel bych strávit nad údržbou hodinu týdně - času moc nezbývá..znáte to... a hlavně, aby uměl kvalitní espresso - samozřejmě po dodání kvalitní zrnkové kávičky....

Z dostupných modelů na internetu mi jde hlava kolem a zatím jsem si vybral...

1) DeLonghi ESAM 4500

2) Catler ES 8012

3) DeLonghi ECAM 23.420SB

rád bych uvítal Vaše rady popř. další tipy na podle Vás lepší poměr cena/výkon anebo prostě pro lepší kávičku.... předpokládám, že dalších 10let si další presovač rozhodně kupovat nechci... :-))

Předem moc děkuji za rady...
Uživatelský avatar
sanpietro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: pát 02. srp 2013 18:09:04
bydliště: Praha
kávovar: Rocket R58, Rancilio Silvia PID
mlýnek: Rocket Fausto, Rancilio Rocky

Re: Nový kávovar - prosím o radu

Příspěvek od sanpietro »

Nechci Tě zrazovat od automatu, ale z vlastní zkušenosti vím, že Ti automat kvalitní espresso nedokáže udělat. Sám jsem automat měl 10 let, pořídil jsem si pákový stroj a mlýnek. Teď konečně mohu říct, že piju pravé espresso. Jinak cappuccino dělám pro rodinu také a už se mi daří našlehat správně mléko. S čištěním kávovaru nemám žádný problém, tu chvilku si vždycky najdu a docela mě to i baví :-)
Uživatelský avatar
Premek84
Příspěvky: 8
Registrován: sob 08. úno 2014 19:53:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nový kávovar - prosím o radu

Příspěvek od Premek84 »

kolu: nejsem úplný labužník a nevím jestli poznám rozdíl mezi pressem za 20 anebo 40tisíc a proto volím tuto ekonomickou třídu - i tak si myslím, že za 15-20 tisíc musí být už hodně dobré presíčko ...doufám.. :-)

Jinak nerad bych mlýnek zvlášt a presso zvlášt - preferoval bych opravdu 2v1.... prosím o tipy...díky
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Nový kávovar - prosím o radu

Příspěvek od dape »

ne ne ne. Ono nejde o to, zda presso za 20 nebo 40 000, ono jde o to, ZDA automat nebo páku. V tom je ten podstatný rozdíl. Páka za 7000 (třeba Gaggia) je nesrovnatelně lepší (espresso a to poznáš opravdu vždy) neř např. automat za 20 000. Toto měl kolu na mysli.
Prostě automat Ti nikdy neudělá tu sílu, tlak, jemnost a vše, jako páka a mlýnek. Z automatu to ve srovnání s pákou je jako vývar z ponožek. Myslím to vážně.

jo a navíc, automat Ti, vzhledme k množství hejbadel a všeho možného vevnitř nevydrží tak dlouho, jak obyčejná a spolehlivá a fakt dobrá Gaggia. Mohu klidně říct, že Gaggia (páka) vydrží třeba 10 let (mění se jen těsnění, .., provozní věci), ale automat stěží tak dlouho. Podle mne po 5 letech už budou velké problémy.
Naposledy upravil(a) dape dne sob 08. úno 2014 22:06:06, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
sanpietro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: pát 02. srp 2013 18:09:04
bydliště: Praha
kávovar: Rocket R58, Rancilio Silvia PID
mlýnek: Rocket Fausto, Rancilio Rocky

Re: Nový kávovar - prosím o radu

Příspěvek od sanpietro »

Premek84:
Trochu bych o tom polemizoval, dobré espresso od špatného pozná i laik. U automatu se vlastně platí ta výhoda, že udělá espresso sám, proto ve stejné cenové relaci, se dá sehnat už i kvalitní pákový kávovar i s mlýnek. Ale Catler bych určitě nebral..., sám jsem ho chtěl původně koupit, ale po přečtení několika příspěvků na tomto fóru, jsem od toho upustil. Pořídil jsem si Rancilio Silvia a Rocky. Od listopadu mám dokonce nainstalován i PID, takže skoro poloautomat... už bych neměnil. Káva je skvělá, navíc mě dnes velmi potěšilo uznání od rodiny, že domácí cappuccino je lepší než to, z vyhlášené kavárny Petry Veselé v Jílovém, kam jsem rodinku pozval.
Uživatelský avatar
Premek84
Příspěvky: 8
Registrován: sob 08. úno 2014 19:53:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nový kávovar - prosím o radu

Příspěvek od Premek84 »

Chlapi trošku jste mě začali nahlodávat.... ale prostě rád bych to vyzkoušel na vlastní kůži...třeba budu barbar a nepoznám rozdíl :-D není tu někdo ze Severní moravy - ideálně Ostrava a okolí? :)
Uživatelský avatar
Premek84
Příspěvky: 8
Registrován: sob 08. úno 2014 19:53:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nový kávovar - prosím o radu

Příspěvek od Premek84 »

Čistě teoreticky...začal jsem brouzdat a po letmém prostudování co byste říkali: mlýnek Gaggia MM + Gaggia New Baby Twin ?
Uživatelský avatar
Premek84
Příspěvky: 8
Registrován: sob 08. úno 2014 19:53:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nový kávovar - prosím o radu

Příspěvek od Premek84 »

Asi bych i dokázal souhlasit, ale ta Gaggia Classic se mi nelíbí vzhledově :( je to taková kysňa - to New Baby Twin mě zaujal na první pohled....ale je nepomerně drahší a ještě k tomu mlýnek.... nevím proč, ale ten mlýnek se mi laicky jeví jako maličkosti i když máš samozřejmě pravdu...ach jo
Uživatelský avatar
sanpietro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: pát 02. srp 2013 18:09:04
bydliště: Praha
kávovar: Rocket R58, Rancilio Silvia PID
mlýnek: Rocket Fausto, Rancilio Rocky

Re: Nový kávovar - prosím o radu

Příspěvek od sanpietro »

To je pravda, záleží hlavně na kvalitním mlýnku. ROCKY vydrží mnoho let, uvnitř je opravdu dobrý motor i mlecí kameny, které není potřeba mnoho let brousit.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Nový kávovar - prosím o radu

Příspěvek od dape »

Mlýnek Gaggia neznám.
U mlýnku je třeba rozlišit:
1. doser nebo fresh
2. step / stepless
3 event. průměr kamenů, osazení

Já bych preferoval stepless, nemohu si to vynachválit a no doser (fresh).

Gaggia New Baby Twin - je fakt super, jsem moc spokojený, ale někdo může mít problém s odlupováním laku odkapové misky (zatím nemám), problém bude, pokud uvažuješ o ručně nastavitelným OVP (tlak čerpadla). Twin to má fixně, nelze měnit oproti Gaggia claassic. Ale Twin má zase bojler + termoblok, takže pára jde okamžitě, nic se nemusí schlazovat, uděláš kávu, mlíáko můžeš ihned, pak zase ihned kávu, na nic nečekáš. U classica toto nejde, má jen 1 bojler. Kdybys měl nějaké konkrétní dotazy, rád odpovím.

Pokud bys uvažoval o mlýnku, dej pozor, měl by mít kovové osazení kamenů, ne v plastu. To se vyčvachtá a budou prolbémy.
Z těch levnějších mlýnku zde lidi dost používají Iberital, Gaggia, rocky, ascasso steel v1 - tento já osobně mohu doporušit.
Naposledy upravil(a) dape dne sob 08. úno 2014 22:32:44, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
sanpietro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: pát 02. srp 2013 18:09:04
bydliště: Praha
kávovar: Rocket R58, Rancilio Silvia PID
mlýnek: Rocket Fausto, Rancilio Rocky

Re: Nový kávovar - prosím o radu

Příspěvek od sanpietro »

Hlavně nekupuj podle vzhledu, ale podle funkčnosti. Na tom nejvíce záleží.
Uživatelský avatar
Premek84
Příspěvky: 8
Registrován: sob 08. úno 2014 19:53:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nový kávovar - prosím o radu

Příspěvek od Premek84 »

dape: beru Tě za slovo a určitě se ozvu - Twin mě zaujal nejvíce... máme tady v Ostravě specializovaný krámek a mají ho tam tak si ho nechám asi převést.... jinak s tím vzhledem na jednu stranu to chápu, ale na druhou si taky nekoupíte Trabanta s motorem z Ferrari co? :)
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Nový kávovar - prosím o radu

Příspěvek od dape »

OK, napíši výhody Twin:
1. okamžitá pára x káva
2. nastavení ml na 1 / 2 kávy (sedí to přesně, nemusím čekat). Prostě zmáčknu a vyteče mi 25 nebo 50 ml.
Mezitím co to teče si třeba naliji mléko do konvičky.
Káva doteče, odpustím vodu z trysky (cca 5 sek), počkám cca 5 sekund a už valí pára. Když chci kávu, zavřu páru a hned jde voda na kafe.

Nevýhody:
1. elektronika (potenciální možnost nějakých kurvítek), ale mám rok a půl a zatím OK
2. lak. Někdy se odlupuje lak na misce dole. Hele, je na to 2 roky záruka. Po roce a půl bych to prohlédl a kdyby něco, reklamoval, vyměnil.
3. panarelo. ale šlehat a latte art s tím jde udělat taky. Záleží na konvičce (tvaru asi dna a šikmosti stěn). Měl jsem blbou z makra a nešlo to. Koupil jsem z Hraspa lěpší a jde to samo. Nečekal jsem ten rozdíl.
4. fixní OPV na 15 barů. pokud bys chtěl měnit tlak, tak to chce trochu zásahu a investice asi 1000 kč za materiál. Někde jsem to tady psal. Prostě ti idioti ve výribě tam zaslepili nějaké vývody a musí se to trochu občůrat kolínkama a tak.

Kdybych měl 17 000, tak bych opět koupil Gaggia Baby New Twin (GNBT) + ascaso steel V1 (V1!!!!!). Kdybych měl víc peněz, zak GNBT+ třeba Macap nebo Jolly nebo něco takového. Ale bez doseru.

Mlýnek je fakt důležitej. blbej ti to pomele tak, že máš prach + zrnka. Extrakce a stabilita je na pytel.
Dobrej mlejn = všechna pomletá zrna jsou stejná. extrakce je rovnoměrná a opakovatelná.

Vyvyaruj se Krupsu, Delonghi, ... , prostě všeho co mají v Electroworldu, Datartu a tak.
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nový kávovar - prosím o radu

Příspěvek od RedAce »

Škoda, že si nepřišel dřív. Kolu prodával super mlýnek za pár šupů. To by byl perfektní první krok k dobrému espressu. Hlavně se nerozhoduj podle fresh/doser nebo stepped/stepless. Důležité je jen to, jak dobře kávu namele (a to je naopak strašně důležité). Když jsem vybíral mlýnek, měl jsem jasno prakticky v jediné věci - nechci doser. Nakonec se mi naskytla bazarová Gaggie MDF za super cenu, tak jsem jí vzal a teď si ten doser nemůžu vynachválit. Uznávám, že někomu může skutečně nevyhovovat, ale to stejně zjistíš až sám.
Když už jsi to dotáhnul až sem a opravdu chceš dobré espresso, tak udělej ten poslední krok a nech si dobře poradit. Moje rada do začátku je pořídit nějakou nesmrtelnou výbavu (klidně bazarovou), neřešit moc designové nuance a další detaily. Až budeš mít solidní výbavu a vlastní zkušenosti a preference, můžeš se od toho dobře odrazit. Tou kombinací Rocky/MDF a Silvia/Classic nemáš co zkazit.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Nový kávovar - prosím o radu

Příspěvek od dape »

RedAce píše:Tou kombinací Rocky/MDF a Silvia/Classic nemáš co zkazit.
to je svatá pravda. Ještě bych tam, s dovolením, připojil to ascasso v1. A k tomu, když budeš mít kvalitní surovinu, tak budeš mít 100% lepší kafe než jakékoliv jiné v širém okolí.
S automatem to bude takové vodnaté, prázdné.
Uživatelský avatar
Premek84
Příspěvky: 8
Registrován: sob 08. úno 2014 19:53:54
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nový kávovar - prosím o radu

Příspěvek od Premek84 »

Diky za vsechny rady panove-behem tydne zajdu tady do jedne specialky kde Gaggiu Twin maji a necham si jej predvest..dam vedet jak jsem se rozhodnul :-)
Uživatelský avatar
Klouda
Příspěvky: 5
Registrován: úte 04. úno 2014 21:52:22
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nový kávovar - automat nebo páka do 20tis.

Příspěvek od Klouda »

Zdravím,
já jsem od Ostravy, sice asi nepředvedu espresso protože máme nový Gaggia týden tak se teprve učím, nicméně mám pár poznatku tady na toto téma.
- myslím že kávu z páky jde poznat hned, měl jsem automat Jura mnoho let (celkem Jura vydržel 10 let s jednou repasí) a teď jsem řešil podobně změnu, resp. jestli znovu automat nebo přejít na lepší páku. Asi k rozhodnutí pomohlo dát si kávu z automatu a pak v nějaké kavárně espresso .. a představa že si podobné espresso udělám doma.

- koupili jsme Gaggia Classic (líbí se mi ve skutečnosti víc než na obrázku .. a i víc než Baby Twin, ten jsem viděl v prodejně na živo) a mlýnek Iberital Challenge, mlýnek je levnější ale na ty 3 kávy denně doma jsem si říkal že bude stačit, nikdo tu nepsal že by byl špatný. Taky jsem chtěl sestavu která by byla pod 14 tis (abych byl levnější než Catler 8012 za 14 tis. který se nám původně zalíbil, ale tady na foru zjistil že to není to pravé ořechové a jde pořídit kvalitnější a levnější sestavu ;) . Celkem jsem dal za obojí i s poštovným 11 tis. (7,5 + 3,5). Možná připlatit za mlýnek Gaggia MDF za 4,5 a je to celkem za 12 tis. Myslím super varianta, pokud někdo nemá na Rancilio, Silvia + Rocky jsem viděl v jedné kavárně a to by byla krásná sestava i podle referencí zde, ale 20 jsem na to neměl, možná to bude další nákup až doslouží Classic ;)

- napěnění mléka jsem pořešil loni (po 6-ti letech pěněním z trysky) koupí napěňovače mléka za 1300,- Pěnu na latte art jsem stejně neuměl tryskou z automatu a na latte mac. toto stačí, pěkná pěna bez práce. Používám i teď k té páce. Dám mléko do napěňovače a zapnu, mléko se samo nahřeje na nevím asi 65 st. a napění a pak vypne, mezitím dám páku do Gaggie a udělám kávu do konvičky, pak pěnu do skla a pomalu naleju kávu. Musím říct že i latte je z Gaggie úplně liné než z automatu díky té kávě. Super! Miktopěnu chci vyzkoušet později z trysky, ale pokud chce někdo hustou pěnu bez práce tak toto je varianta pohodlná. Navíc vyšlehá mléko i za studena tak budu používat v létě na ledovou kávu. Jo a umí to ještě i zahřát a umíchat mléko na čokoládové nápoje, taky dobrá funkce, na kakao nebo horkou čokoládu. Ale opakuju, opravdovou mikropěnu to neudělá ale je to pohodlné, to chtěl myslím Premek původně.

- ta speciálka v OV .. no jestli je to na 28. října tak tam jsem byl, tam mají jednu z těch Gaggia Baby .. no a když jsem chtěl poradit jaký pákový .. tak mi paní říkala že automat je lepší, když jsem říkal že když už jsem rozhodnutý pro páku tak mi ukázala serii plastových DeLonghi se slovy "tohle lidi hodně kupujou" No tak nevím jak tam pochodíte s představením Gaggie. O Gaggii Classic věděla že to mají v eshopu ale že ji tam nemají vystavenou, že by se to asi moc neprodávalo. No tak to jsem byl trochu zklamaný z takových rad. Možná jsem jen trefil špatný den prodavačky.

Klouda
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 790
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Nový kávovar - automat nebo páka do 20tis.

Příspěvek od danst »

Mně peníze až tak netrápí, ale používal jsem automat 5 let a už bych ho nechtěl. Jasně že jedině páku .
Classic + Rocky je dobrá kombinace, má to jeden háček, ale to možná i jiné přístroje. (Na capuccino používám pěnu z Krups 20004E , pokud vydrží, je fantastický i za tu cenu. ) Ten háček je podle mně počet osob. Pro dvě , max. tři dvojité espressa příp. capuccina nevyvstává problém, při větším počtu lidí jsou čekací lhůty jako na minutku. (dohřívání bojleru, vychladnutí šlehače pro další várku) Nicméně nedělám espresso pro případné návštěvy, ale každodenně pro sebe, a to je podstatné. Kdybych se orientoval na velkou mašinu nebo automat, pak budu trpět každý den.
Uživatelský avatar
sanpietro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: pát 02. srp 2013 18:09:04
bydliště: Praha
kávovar: Rocket R58, Rancilio Silvia PID
mlýnek: Rocket Fausto, Rancilio Rocky

Re: Nový kávovar - automat nebo páka do 20tis.

Příspěvek od sanpietro »

Nevím jak je to s frekvencí počtu cappuccina a kávy u "Gaggia Classic", ale "Rancilio Silvia" je v pohodě. Aspoň já na tom udělal 4 cappuccina po sobě a nebyl žádný problém. Navíc teplotu mi tam ohlídá nainstalovaný PID. Sice cena takového kávovaru už je vyšší, ale nemůžu si to vynachválit. Kam se na to hrabe automat, měl jsem ho 10 let a sám se divím, že jsem takovou dobu vydržel pít napodobeninu espressa :-) Teď už si espresso nedávám ani v práci, ty páky neviděly čištění snad rok, nebo déle. Doma si aspoň vychutnám pravou kávu, jak má být. :-)
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 790
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Nový kávovar - automat nebo páka do 20tis.

Příspěvek od danst »

Silvia má větší bojler, u Classica je pára pro větší počet problematická. PID nic neřeší, než se ohřeje voda (ne jen čidlo od topení) prostě to chvíli trvá. Vadí mi, že pro 6 lidí to musí být na 2 etapy, jinak první dostanou studené kafe. Ale to je extrém, který řeším max. 2x do roka. Váhal jsem s pákou, že to bude práce a otrava ,až to zevšední, nicméně teď po několika tisících šotů už si to nemyslím a automat už nikdy.
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“