Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od dape »

- ještě mne tak napadlo. Pokud se moc neodebírá pára nebo hlavně voda z hlavního bojleru, tak tam zůstává delší dobu. Je nějaká "doporučená" doba výměny této vody, t.j. vypustit horkou vodu tryskou a nechat tam nacucnout čerstvou?
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od kubad »

Netuším, ale když pominu časté pěnění, tak používám horkou vodu na čaj, takže obměna pravidelně probíhá :D
tak sem do toho spadl taky :D
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od primacafe »

dape píše:- ještě mne tak napadlo. Pokud se moc neodebírá pára nebo hlavně voda z hlavního bojleru, tak tam zůstává delší dobu. Je nějaká "doporučená" doba výměny této vody, t.j. vypustit horkou vodu tryskou a nechat tam nacucnout čerstvou?
proč by se měla? je to jen medium přes které se ohřívá výměník. Proč by se měla měnit když jinak nemá žádnou jinou funkci plnit a je už upravená.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od dape »

no, představ si, že třeba delší dobu děláš jen espresso, zde voda funguje jen jako ohřívací médium. pak po nějaké době chceš našlehat mlého, udělat čaj, ..., prostě použiješ tu vodu co tam je. Jelikož s enejedná o destlku (které se po dlouho době nic nestane), ale tato voda byla původně "živá", už asi není, když je na 120C, ale přece jen, zda po nějaké době není třeba zkažená, zapáchající, ... Proto mne napadla ta otázka výměny.
Třeba po dovolené, zda po 14 dnech nebo 3 týdnech je ta voda OK a nebo vyměnit. Zajímá mne názor.

Připadá mi to podobné, jako dkyž máš balík neslazené minerálky, otevřeš ho, polovinu vypiješ (je nad tím vzduch) a uzavřeš. nepředpokládám, že by se po 3 týdnech z toho někdo napil.
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od pulec7 »

kubad: moje podání pěny není prozatím něco čím bych se chtěl chlubit jsem poměrně dost sebekritickej :)
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od primacafe »

Uniklo mě to slůvko "moc". Pojal jsem to tak jako že se pára a horká voda nepoužívá vůbec.
Potom to asi záleží na jedinci jak silný má žaludek. Co na to říct. Jestliže chcu vodu používat a chcu ju mít čerstvější, tak musím obměňovat. To dá rozum.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od ondrada »

Nicméně v podstatě sterilní voda (prošlá 120°C), bez přístupu světla a v podstatě i vzduchu (krom tý trošky, která se do boileru dostane při chladnutí, navíc z velký části ještě za tepla)... Moc mě nenapadá, co by se takový vodě mělo stát...

Nakonec ono ani tý vodě v láhvi nejspíš tři týdny po otevření nic nebude, pokud do ní něco nezanesu (tj. jen z tý flašky nalejvám, nesahám do ní a necucám jí), nenechám jí otevřenou a nebude na světle (to je IMHO ten největší problém).
Uživatelský avatar
Amo_Košice_Sk
více pokročilý
Příspěvky: 430
Registrován: pát 26. zář 2014 9:54:19
bydliště: Slovensko Košice
kávovar: La Carimali Alfa
mlýnek: Brasilia RR45 WEGA 6.0

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od Amo_Košice_Sk »

Mne voda v bojleri smrdí ak nieje čerstvá. Ťažko popísať ja to cítim za kovom a čo som tu čítal prirovnávajú k smradlavim ponožkám :) Takže ak chcem používať paru a teplú vodu u mňa v oboch Alfách je potrebná nová voda. Čiže ak nepoužívam paru a teplú vodu, tak vypustím asi 2-3 vody cez bojler. Je to daň za veľký bojler, ale žiadna tragédia to nieje.
Kávavar : 2x La Carimali Alfa & French Press Bodum
Mlynek : Brasilia RR45 (Gino Rossi RR45)
Mlynek : WEGA 6.0 (COMPAK K6 old)
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od kubad »

Flat White neznám :)
návod sem našel jdu ho testnout :D
20 z 10 plus trocha mikropěny uvidí se
tak sem do toho spadl taky :D
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od ondrada »

Je možný, že se z boileru do vody něco uvolňuje, nevim jak to má měď ve styku s vodou (ale něco mi říká, že ne nadarmo ani v případě měděnýho nádobí nepřichází jídlo do styku s tou mědí), ale to asi spíš při zapnutým kávovaru (vysoký teplotě), než vypnutým, ne?

Delší odstavení kávovaru podle mě nemůže vodě ublížit, ve smyslu že by tam začalo něco růst nebo hnít. Jestli se vodě může něco stát, tak snad jen pávě v důsledku toho, že je delší dobu (navíc při vysoký teplotě) ve styku s mědí (nebo jiným kovem)...
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od pulec7 »

kubad píše:Flat White neznám :)
návod sem našel jdu ho testnout :D
20 z 10 plus trocha mikropěny uvidí se
Z mléčnejch nápojů mi chutná nejvíc nepotlačí chuť kávy, mě naopak přijde že vytahuje hlavně oříškové tóny. Ale záleži asi podle druhu.
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od kubad »

tak sem se do toho pustil,
první pokus, protože sem musel vzít jinou misku než používám, a plán byl 20/10gr. tak to trochu nevyšlo :D ale bylo z toho nakonec jen ,dobré espresso teklo to trochu rychleji než bylo potřeba 25/25sec :D

Druhý pokus už byl výrazně lepší nechtělo se mě hrát s mletím tak sem misku přeplnil a výsledek krásných 24/12gr. za 25sec.

a pak už jen trocha mléka, šlehání malého množství je na Rocketu trochu boj, no a výsledek hlavně chutnal :D

a pár fotek na chuť pro ostatní :D a ještě doplním surovina : Rwanda Gr.A Mugesera Blue z Prima Cafe
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
tak sem do toho spadl taky :D
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od pulec7 »

Tak Strada/VST misky sou doma. Zatim jsem se vrhl na testování 7g a je vsuktu geniální oproti originál rocketům.

Směs Tam Dem.

1) BR - cca 20,5 - nenáročná kombinace, na mě trochu vodovější ale nic nevyčnívalo a asi by to vypil i neznalec espressa dobré.

2) BR - cca 36 - podstatně hutnější, plnější pro mě asi lepší, už poměrně výrazné.

Ještě bych rád zkusil se dostat k 50. Uvidíme. Trochu začínám bojovat ale s mlýnkem, nevím proč ale po výměně kávy z Nepalu na Geshu sem najednou musel skočit na Vario Home až na 1ku, ted při přechodu sem čekal že se vrátím zase na dvojku a do pulky jemného ladění ale nic ještě sem musel přidat. Ale už moc nemam kam jít, nevim zda je možné že si mi něco v mlýnku hlo nebo je to normální, každopádně, kdyby tu byl někdo kdo má zkušenost s Vario Home jak ho rozebrat a posunout ještě blíž nějak mechanicky dejte vědět, protože mi přestává stačit stupnice už jedu 1ku a 2/3 stupnice takže mi zbývá 1/3 a už nemám kam zjemňovat. Buť dělám něco špatně já nebo nevim.

Tu druhou možnost sem dělal z 10,6g kávy na 29,1 váhy nápoje. 10,6/29,1*100 = 36 snad to počítám správně, kdyžtak mě opravte. Budu rád za každou radu :).
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od pulec7 »

kubad: pane poklona, krásný, no budu muset přitlačit, ale ne mletím ale dávkou, mam tu 7,14,17,21g misky tak zkusim tu 14ku ta podle me bude tak na 16g aby byla zaroven. A nebo mam zkusit narvat do te 7g ještě víc? To je lepší asi ta 14ka ne? V jaké si to dělal ty?
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od kubad »

Do te 7g v klidu jde na Rocketu 9g což je pro mě na 25g espressa ideál :)

Jinak sem to už psal
tak sem do toho spadl taky :D
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od RedAce »

Geishu na espresso prosim neeee! :(
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od pulec7 »

RedAce píše:Geishu na espresso prosim neeee! :(
Mno taky to tam mohli napsat, samozřejmě sem si už informace dohledal GRRRR sem si ji mohl udelat v dripu :(, všude píšou není vhodná pro espresso jen tam kde sem to kupoval o tom neni ani čárka. Kdo se v tom pak má vyznat že.
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
winter
Příspěvky: 40
Registrován: ned 04. led 2015 16:40:48
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od winter »

pulec7 píše:Tak Strada/VST misky sou doma. Zatim jsem se vrhl na testování 7g a je vsuktu geniální oproti originál rocketům.

Směs Tam Dem.

1) BR - cca 20,5 - nenáročná kombinace, na mě trochu vodovější ale nic nevyčnívalo a asi by to vypil i neznalec espressa dobré.

2) BR - cca 36 - podstatně hutnější, plnější pro mě asi lepší, už poměrně výrazné.

Ještě bych rád zkusil se dostat k 50. Uvidíme. Trochu začínám bojovat ale s mlýnkem, nevím proč ale po výměně kávy z Nepalu na Geshu sem najednou musel skočit na Vario Home až na 1ku,.......................:).
Zdavím,

ten "odměrnej žejdlík" je pěknej, kde jsi ho vyfasoval? V odkazech máš kalibraci mlýnku. Jinak objednal si ten teploměr? Psal jsem Ericovi, že ho kolega objedná a řádně mu ho zde v Česku otestujem :trest: . ***winter***

https://www.youtube.com/watch?v=0kukm0-azoM
https://www.youtube.com/watch?v=__sv34ZuEaE

V tom druhém odkazu není samotná kalibrace, ale jen jaký by měl mít mlýnek zvuk pokud je to ok. Jistě tam těch ukázek bude víc. Potom tuším, že na stránkách Baratza je v manuálu kalibrace mlýnku.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od ondrada »

K Variu víc tady: http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 220#p39220
Ať se nám to nematlá dohromady.
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od pulec7 »

winter: popravdě nebyl čas, ale dostanu se k tomu teď tu mam dost práce tak nebyl čas moc špekulovat :) díky za odkazy

ondrada: ano pravda díky za upozornění

Že by sem měl takovej malej náznak tygříka?

Skleničky mam dva druhy z jednoho místa:

Kód: Vybrat vše

[url]http://sicafe.cz/sklo-porcelan/172-sklenicka-na-espresso-kulata.html[/url]
Tato je ovšem lepší.

Kód: Vybrat vše

[url]http://sicafe.cz/sklo-porcelan/119-sklenicka-na-espresso.html[/url]
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“