Rotační vs. vibrační čerpadlo

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od dape »

Jelikož jsem nikde nenašel rozumně ucelenou odpověď, obracím se na Vás, jaký je, co se týče provozu, spolehlivosti, .., rozdíl mezi rotačním a vibračním čerpadlem? (princip je mi jasný)
Vím, že rotační má tišší chod a tlak extrakční vody není daný odporem kávy (jako u vibračního), ale z nastavení čerpadla. Náběh tlaku u vibračního do kávy je asi postupný a zvyšuje se tak, jak velký klade odpor káva, kdežto u rotačního (pokud není preinfuze) to jede rovnou na plný tlak. Je to tak?
Liší se chuťově něčím káva? Pokud pominu hlučnost (a možnost napojení na vodovodní řad u rotačního) je nějaký provozní rozdíl nebo výhoda rotačního?
Díky moc.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 790
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od danst »

Z konstrukce je rotační samozřejmě tišší, dražší atd. Většinou se dává u napojení kávovaru na vodní řád a v komerční sféře na velké objemy vody.
Provozně je určitě jednodušší vibrační. Vydrží hodně, nízká cena, jednoduchá výměna , menší, není ohrožoné tolik kamencem..
Taky má přirozenou preinfuzi 2-7 sec (dle kávovaru), protože nabíhá postupně.
Záleží na délce vodní cesty, jak se rychle natlakuje systém. Nejrychleji tam, kde jsou hlava a ventil přisedlé k bojleru (G.Classic)
Tlak z vibračního je pulsující (s frekvencí 50Hz), zda je poznat na chuti , říká se ,že ne .
Mohli by možná vědět majitelé, kteří měnili rotační za vibrační a zažili obě (třeba hunt01).

Tlak v páce pod úroveň nastavení omezení (vibrační-OPV, rotační-na čerpadle) je daný odporem kávy vždy. Pokud nebude káva, tlak v páce i u rotačního bude rovněž minimální, voda volně vytéká.

Rozhodnutí pro model s možností volby rot./vibrační je dáno penězi a hlučností, co z toho hlediska chci.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od dape »

danst píše: Tlak v páce pod úroveň nastavení omezení (vibrační-OPV, rotační-na čerpadle) je daný odporem kávy vždy. Pokud nebude káva, tlak v páce i u rotačního bude rovněž minimální, voda volně vytéká.
Díky!!! Buď jsem to blbě viděl nebo pochopil, ale viděl jsem video, které ukazovalo tlak v páce u vibračního čerpadla (musel tam dát slepou misku), pak to vylezlo na asi 9bar a u rotačního (nedal tam nic, teklo to z páky volně bez kávy) a tlak, myslím, ukazoval taky 9 bar. Musel bych to pohledat.
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od pulec7 »

Jen dodatek, pokud bude E61 a rotační čerpadlo není náhodou preinfuze daná konstrukcí samotné E61? Někde sem to četl nevim, tedy já předpokládám, že v případě E61 funguje preinfuze stejně jak na vibru tak na rotačce. Možná drobný rozdíl tam je ale prostě naběhnutí na 4bar sečkání a následné dotlakování dělá právě mechanismus E61. U vibračního je ta doba maličko delší díky tomu tlakování.

U kluků v BunaCafe jsem vedle sebe viděl jet R58 a Premium plus nebo clasic ten nevim proste Vibrační vs. Rotační v tomto konrétním případě můžu říci, že rozdíl je naprosto nepatrný. Prostě vibrační má jiný druh tónu zvuku ale co se hluku jako takového mi přišel rozdíl zanedbatelný. Určitě existuje x typů rotaček proto píšu přesně u čeho. U R58 je ten zvuk meně řinčivý, hlubší ale o tichosti se rozhodně mluvit nedá.
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od primacafe »

Doufám, že se konečně prolomí ta fáma o hlučnosti vibračního a tichosti rotačního čerpadla.
pulec7 píše:...........Určitě existuje x typů rotaček proto píšu přesně u čeho. U R58 je ten zvuk meně řinčivý, hlubší ale o tichosti se rozhodně mluvit nedá.
nejde ani tak o typ rotačky, jako hlavně o kvalitní pružné uložení (odtlumení od šasi kávovaru) jedno jestli u vibračního nebo rotačního čerpadla.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od dape »

primacafe: nevím jestli fáma, ale zde je srovnání a jasně je slyšet, že rotační je tišší (navíc porovnáváme stejnou modelovou řadu!!!, takže srovnání by mělo být obkjektivní):

Kód: Vybrat vše

https://www.youtube.com/watch?v=PCzwAKxYubI
Já tedy ten rozdíl jasně slyším. Takže je to fáma? :-)

Zároveň je zde vidět, jak jsem psal, že i rotačka, když jede na prázdno bez kávy tka je vidět extrakční tlak na pumpě 9 bar (bez slepé misky). Tak nakonec jsem to našel.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od primacafe »

No, takže jsem věděl že jsem měl být raději potichu.
Jedeme dál, jako bych nic neřekl a jak teda chcete samozřejmě rotační je tižší než vibrační.
(mám opět zkušenost pro příště a vážit si svého času)
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od dape »

nemusíme se přece hned urážet - o tom je snad diskuse a fórum. Místo toho je lepší podat vysvětlení. Já jsem jen uvedl odkaz, kde je patrné, že rotační je tišší než vibrační. Ale třeba je to jen u tohoto modelu, třeba u Bezzery nebo jiné mašiny tomu tak není, nevím. Nemohu to posoudit. Měl jsme za to, že tomu tak je obecně (pokud teda není rotační jooooo "vyklechtaný" a šasi u vibračního odhlučněné.
Můžeme se přece o tom bavit a ne hned psát "že jsem raděj nedržel pusu".

primacafe: pokud je tomu jinak, jak píšeš, prosím o objasnění. Já se rozhoduji mezi jednotlivými verzemi a rád bych tomu více rozuměl. Navíc, když se před chvílí zde objevil Rocket s rotačním za zajímavou cenu (bohužel pro mne v nevhodný okamžik, jinak bych ho hned drapsl :-) )
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od ondrada »

Ach jo... Co je nejasný na tom, že ve stejným kávovaru budou mít dvě různý čerpadla různý uložení? Já mám v kávovaru stejnou Ulku jako ve spoustě jinejch kávovarů, a dělá mi kravál. Znamená to že Ulka je hlučná? Jinde potkám kávovar s tou samou Ulkou a v podstatě není slyšet... Znamená to že Ulka je tichá? Ne, jen to znamená že v mým kávovaru je v uložení, který dělá kravál i když se na čerpadlo jen rukou poklepe. V tom druhým kávovaru zřejmě bude chycená líp...

Jinak ten tlak s rotačním čerpadlem vypadá spíš na něco kolem 7,5bar, Ulka má míň, což je daný jednoduše tím, že rotační čerpadlo prostě zvládne dodat větší objem vody v čase, než vibrační. Prázdnej systém se díky tomu natlakuje rychleji, pokud jsou trubky plný vody, je rozdíl zanedbatelnej. Rotační čerpadlo je IMHO potřeba hlavně u vícehlavých strojů kvůli průtoku, kterej Ulka prostě nedá.
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od bruno75 »

Rotačné nie je tichšie ako vibračne čerpadlo ale...
Rotačné má inú charakteristiku zvuku, ktorá je väčšinou braná ako prijateľnejšia (hlbší tón) bez ďalších drnčiacich vecí naokolo.
Vibračné má zvukovo skôr vyššie tóny a keď sa k tomu pripočíta aj občasné drnčanie krytov, šálok a pod. ktoré sa o seba dotýkajú tak je to proste iná káva.
Pri priamom porovnaní povie väčšina majiteľov vibračného čerpadla, že zvuk rotačného je im príjemnejší a prijateľnejší, čo je dané práve absenciou vysokých tónov a vibrovania všetkého naokolo.
Zaujímavé je aj opačné porovnanie kedy majitelia rotačného čerpadla počujú vibračné a nezdá sa im to také strašné (nie je to ale pravidlom) Hlavne keď sa dostane vibračné do záťaže/natlakované a stíchne tak je to OK. Rotačné má v podstate rovnaký zvuk či ide naprázdno alebo je natlakované.
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od dape »

... ještě zde padlo, že rotační dodá za stejný čas více vody jako vibrační. T.j. při zachování stejného tlaku extrakce je nutné zcela diametrálně mlít na rotačním jinak (tedy jemněji) než na vibračním? Ano nebo ne? Pokud ano, pak to posouvá chuťovou charakteristiku?
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od bruno75 »

.... nehľadajte v tom takú vedu. Pri single bojleri a odbere vody len na single espresso nevidím najmenší problém aby stíhalo aj vibračné. Áno má nižší prietok ale nie je to nič zásadné čo by znižovalo kvalitu ostatných dielov.
Rotačné má vyšší prietok a používa sa tam, kde je väčšia možnosť odberu vody, pary, shotov súčasne... teda to čo už by svojim nižším prietokom nemuselo stíhať vibračné.
Čo je na tom ťažké pochopiť? Samozrejme ono by to možno išlo poriešiť s kaskádovým zapojením viacerých vibračných čerpadiel ale na čo? Zbytočne komplikované, zložité na ovládanie, hlučné. Proste výrobcovia sa rozhodli ísť jednoduchšou cestou aj keď drahšou ale overenou a stále s dostatočnou rezervou.
Či treba mlieť inak pri rotačnom a vibračnom? Nie netreba :)
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od lukyn »

Teď sem objednával Ulku do Butterfly, typ EX5:
max.tlak = 15 bar,
max.výkon: 0,65 l/min = 0,01 l/s
podle křivky by mělo při 9 bar dávat zhruba 0,3 l/min = 0,05 l/s
hluk: 65 dB (na prázdno)
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od ondrada »

dape píše:... ještě zde padlo, že rotační dodá za stejný čas více vody jako vibrační. T.j. při zachování stejného tlaku extrakce je nutné zcela diametrálně mlít na rotačním jinak (tedy jemněji) než na vibračním? Ano nebo ne?
Není, od toho je v kávovaru OPV, který přebytečnou vodu odvede, tlak v hlavě je v obou případech stejný, jen "odpadem" OPV odchází při větším průtoku čerpadla víc vody pryč (většinou zpátky před čerpadlo).
Uživatelský avatar
Amo_Košice_Sk
více pokročilý
Příspěvky: 430
Registrován: pát 26. zář 2014 9:54:19
bydliště: Slovensko Košice
kávovar: La Carimali Alfa
mlýnek: Brasilia RR45 WEGA 6.0

Re: Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od Amo_Košice_Sk »

Pri vibračnom čerpadle je najdôležitejšie uchytenie čerpadla, od toho sa odvíja hluk a hlavne drnčanie.
Objednal som si originál držiaky na ulku a keď som zapol Alfu tak susede vedľa v baráku skákali hrnčeky po stole :rofl:
Kávavar : 2x La Carimali Alfa & French Press Bodum
Mlynek : Brasilia RR45 (Gino Rossi RR45)
Mlynek : WEGA 6.0 (COMPAK K6 old)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od primacafe »

Ten originální držák k čerpadlu je toto (co je na fotce)?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od lukyn »

to by mohlo být, takto mám uchycenou Ulku v Motýlu.
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od primacafe »

Mám zkušenost, že ty gumy nemusí mít stejnou tuhost. Asi podle toho co má zrovna výrobce po ruce. Někdy jsou tvrdý jak plech. Pak není co se divit, že se hluk přenáší do celého kávovaru a dělá to pořádný randál. Nejlíp se mě osvědčilo, nechat čerpadlo viset na přivodních hadičkách a tam kde hrozí, že by se dotýkalo kávovaru (šasi), tak podložit molitanem.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od lukyn »

o.k., omluvám se dopředu za přihlouplej dotaz, ale ... jak se to čerpadlo hodně "klepe"? Nemusí být tedy pevně uchyceno?
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rotační vs. vibrační čerpadlo

Příspěvek od primacafe »

Nemusí. To čerpadlo (vnitřek) kmitá kmitočtem 25Hz. To celé čerpadlo se vzhledem k vlastní hmotnosti a hmotnosti pístu uvnitř, nemůže v tomto kmitočtu rozhýbat tak aby přestalo fungovat.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“