Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
ovrtelka
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 20. srp 2020 18:51:45
bydliště: Praha
kávovar: AeroPress
mlýnek: Niche Zero

Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od ovrtelka »

Zdravím,
oddaloval jsem koupi kávovaru do doby, než mi dojde NZ. Ten už mám chvíli doma a já se pár dní odhodlávám k finálnímu rozhodnutí. Postupně jsem zvyšoval svůj rozpočet, až jsem se dostal ke zmíněným 30 tisícům, kdy jsem si začal říkat, jestli mi to za ty peníze opravdu stojí. Přes GC jsem se dostal k RS, následně objevil HX stroje a momentálně jsem se zastavil na Lelit MaraX, kde jsem už byl přesvědčen, že to bude můj první kávovar. Nicméně jak je u mě zvykem, začal jsem o své volbě opět zase pochybovat, takže se obracím na Vás, pro jistotu.

Co se týče využití, z větší části půjde pravděpodobně o mléčné nápoje, kdy to vidím na 1–2 espressa denně + flat white + cappucino/latte. Z tohoto důvodu jsem opustil výběr v rámci single bojlerů a přesunul se k HX. Názory jak moc je otravné pěnit mléko na single bojleru se liší, strávit u toho nějakou minutu navíc by mi asi nevadilo, ale to možná tvrdím teď...

K hlavnímu dotazu: Měl bych se se svým rozpočtem podívat i po jiných alternativách nebo jsem opravdu došel k finální volbě v podobě MaraX? Při lehkém navýšení jsem narazil na Bezzera BZ10, Rocket Appartamento či dvojbojler ACS Minima a další. Vyplatí se připlácet si za některý z těchto strojů nebo naopak, neopomněl jsem nějaký zajímavý kávovar s nižší cenovkou, který by mi bohatě dostačoval a nemusel bych po pár letech přemýšlet na upgradem či litovat své volby?

Díky moc
Uživatelský avatar
mab
nováček
Příspěvky: 56
Registrován: ned 11. bře 2012 16:43:57
bydliště: Vyškov
kávovar: Profitec pro300, aeropress, moka konvička, filtr
mlýnek: Rancilio Rocky, Nuova Simonelli MDX, ceramill

Re: Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od mab »

Za mě dualbojler, neměnil bych. Je to pohodlné, děláš to co zrovna chceš a nečekáš, neflushuješ.
U nás frčí 99% mléčné variace a není problém i s návštěvami, mašina může furt :-)

PS: je to trochu prasárna, ale občas doma jen probíhám a stihnu od zapnutí za cca 5-6min vyrobit flat white, zapnu to, v rychlovarce uvařím vodu na nahřátí páky, vrazím do kávovaru a za chvíli jdu mlít kávu. Samozřejmě většinou nechám klasicky nahřát u té mojí stačí zaručeně 15-20min.
Uživatelský avatar
makovica
více pokročilý
Příspěvky: 108
Registrován: úte 30. čer 2015 22:46:35
bydliště: Slovensko
kávovar: Vibiemme Domobar modified
mlýnek: SM 90 redesigned

Re: Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od makovica »

Ja by som šiel na tvojom mieste do dualboileru. Ak niekomu vadí na singel boilery čakanie na paru, tak tiež flushovanie 2-3 dcl vody tiež nieje žiadna výhra. Popozeraj niečo s E61 a či už to bude Bezzera, Rocket, Vibiemme, ECM, Profitec, Isomac, IZZO... je jedno. Konštrukčne sú rovnaké až na drobné rozdiely. HX mnoho ľudí opúšťa z vyššie spomenutého dôvodu a konči pri dualboileroch.
Uživatelský avatar
ovrtelka
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 20. srp 2020 18:51:45
bydliště: Praha
kávovar: AeroPress
mlýnek: Niche Zero

Re: Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od ovrtelka »

Myslel jsem, že potřebu flushingu právě řeší MaraX, alespoň to tak prezentují.
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od jerrymouse »

MaraX řeší flushing. Jinak já přešel od Bezzery Magicy na DB taky kvůli tomu flushingu. Mám teda Biancu, ale bejt v tej době nějak víc dostupnej MaraX, tak jsem ho bral.

Mrkni na videa od DaveC:

Kód: Vybrat vše

https://www.youtube.com/playlist?list=PLUPtpdtiNCukn7QfExc73cpERoH2Dm1EG
Uživatelský avatar
makovica
více pokročilý
Příspěvky: 108
Registrován: úte 30. čer 2015 22:46:35
bydliště: Slovensko
kávovar: Vibiemme Domobar modified
mlýnek: SM 90 redesigned

Re: Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od makovica »

Flushing je vyriešený, ale keď použiješ paru tak musíš 15 min. čakať na ochladenie. Trochu mi uniká zmysel tohto riešenia. Je to vlaste SBDU princíp aplikovaný do HX stroja, takže espresso a mlieko naraz robiť nevieš a ani rýchlo po sebe.
Uživatelský avatar
ovrtelka
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 20. srp 2020 18:51:45
bydliště: Praha
kávovar: AeroPress
mlýnek: Niche Zero

Re: Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od ovrtelka »

Dobře, ale pokud budu chtít udělat najednou dejme tomu cappuccino a flat white (což bude pravděpodobně nejčastější scénář, kromě případných návštěv), udělám si nejprve 2x espresso a až poté budu řešit mléko (což bych ze začátku stejně ani najednou nedělal, dokud se nenaučím se strojem nějak rozumně pracovat), tak mě nějaké čekání vůbec nemusí zajímat, nebo se mýlím?
Pokud budu chtít dělat najednou více káv, což bude 1-2x do měsíce, kdy by to teoreticky vypadalo jako espresso, 2x cappucino a 2x flat white, tak bude schopný MaraX v "rozumném" čase tuto činnost zvládnout? Bez nějakých zbytečných prostojů a čekání na ochlazení, dejme tomu v celkovém čase do 10 minut?
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od jhf »

Podívejte se na Lelit PL92T Elizabeth. Má dva bojlery, nemá hlavu E61 (takže rychlejší ohřev) a cena je stejná nebo nižší, než MaraX.
Uživatelský avatar
ovrtelka
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 20. srp 2020 18:51:45
bydliště: Praha
kávovar: AeroPress
mlýnek: Niche Zero

Re: Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od ovrtelka »

jhf píše: stř 28. říj 2020 14:42:00 Podívejte se na Lelit PL92T Elizabeth. Má dva bojlery, nemá hlavu E61 (takže rychlejší ohřev) a cena je stejná nebo nižší, než MaraX.
Díval jsem se už dřív a bohužel došel k názoru, že u mě lehce převažuje estetická stránka a rád bych právě E61 i za cenu delšího nahřívání a tudíž větší spotřebě energie. Nemá někdo z vás tušení, jak moc velký rozdíl bude ve spotřebě například právě MaraX vs. Elizabeth?
Uživatelský avatar
jhf
pokročilý
Příspěvky: 84
Registrován: ned 22. zář 2013 12:20:23
bydliště: Olomoucký
kávovar: Lelit PL92T Elizabeth, dříve PL41TEM, Rancilio Silvia
mlýnek: Eureka Mignon Specialita, dříve Ascaso I steel, Rancilio Roc

Re: Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od jhf »

MaraX má příkon 1350W a 1,8l bojler, Elizabeth 1200+1000W (a snad netopí oba zároveň) a 0,3 + 0,6 l bojlery. Takže úspora u MaraX asi nebude :-). Ano, estetika hraje velkou roli. Také bych nechtěl přístroj, který by se mi vyloženě nelíbil.
Uživatelský avatar
makovica
více pokročilý
Příspěvky: 108
Registrován: úte 30. čer 2015 22:46:35
bydliště: Slovensko
kávovar: Vibiemme Domobar modified
mlýnek: SM 90 redesigned

Re: Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od makovica »

ovrtelka píše: stř 28. říj 2020 13:36:38 Dobře, ale pokud budu chtít udělat najednou dejme tomu cappuccino a flat white (což bude pravděpodobně nejčastější scénář, kromě případných návštěv), udělám si nejprve 2x espresso a až poté budu řešit mléko (což bych ze začátku stejně ani najednou nedělal, dokud se nenaučím se strojem nějak rozumně pracovat), tak mě nějaké čekání vůbec nemusí zajímat, nebo se mýlím?
Pokud budu chtít dělat najednou více káv, což bude 1-2x do měsíce, kdy by to teoreticky vypadalo jako espresso, 2x cappucino a 2x flat white, tak bude schopný MaraX v "rozumném" čase tuto činnost zvládnout? Bez nějakých zbytečných prostojů a čekání na ochlazení, dejme tomu v celkovém čase do 10 minut?
Potom ti ale stačí jednoboiler s tým že ho po použití pary ochladíš do 5 min ak náhodou. Ja to tak používam a je to bez problémov. Jedine komplikácia nastane keď návšteva chce capucino, espresso, a cafelate. Pri cafelatte najprv napením mlieko a potom do neho robím espresso aby bolo ešte horúce a pekne sa oddelilo pri naliati do mlieka. Ak spravíš najprv espresso a potom peníš mlieko, väčšinou už rozdiel teplôt nieje dostatočný a zmiešajú sa ti.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 787
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od danst »

A jsme bohužel u toho, že toto vše řeší dual bojler. A nejlépe s bojlery 0,75+1,5 (nebo minimálně 0,5) . A jsme u ceny. Za komfort se platí.
Uvažoval jsem o tomhle (pak jsem to zavrhl, protože mléko nepoužívám a koupil Alexii) :

Kód: Vybrat vše

https://espresso-machines.nu/expobar/expobar-brewtus-4-espresso
za 1.200 EUR je to těch +- 30 , asi nejlevnější ze solidních ?
Uživatelský avatar
ovrtelka
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 20. srp 2020 18:51:45
bydliště: Praha
kávovar: AeroPress
mlýnek: Niche Zero

Re: Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od ovrtelka »

Vaše URL bohužel nefunguje, ale při reakci vidím, že jste myslel Expobar Brewtus 4. Zrovna včera jsem se na něj díval a říkal si, že by nemusel být špatný. Ve variantě s rotační pumpou byl doporučován i Markem z Whole Latte Love. Našel jsem na něj samozřejmě i řadu nedostatků/negativ, což se člověk při této ceně nesmí ale divit.
Čím víc to řeším a ptám se na názory ostatních, tím jsem si se vším méně jistý. Nechce se mi připlácet a navyšovat opět rozpočet, zvlášť když jsem začínal na nějakých +/- 10 tis. a ztrojnásobil ho. Chápu, že s dualbojlerem bych byl asi "nejspokojenější" a z těch levnějších variant je to Breville (ke kterému jsem bohužel asi neprávem skeptický), Lelit Elizabeth (kde mě zrovna nepřesvědčil vzhled), zmíněný Expobar a dejme tomu ACS Minima.

Když to tedy shrnu, tak převažuje názor připlatit si za dual bojler, který by vyřešil veškeré teoretické situace a problémy, které by mohly nastat.
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od OndraMikus »

Přesně tak a nebo koupit něco repasovaného z druhé ruky a mít stejnou muziku a mnohem méně peněz. Mám takto koupený 20 let starý kávovar, dal jsem za něj 16 000 a jiný kávovar bych nechtěl. Nic nehlídám, neodpouštím žádnou vodu a extrahuju jen perfektní espressa a jiné dobroty - teda pokud to nepokazím já. Stroj je 100% spolehlivý a je to HX, takže vše po čem toužíte a co požadujete můj kávovar umí. Jen není nový. Ale bazar není cesta pro každého.
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od lubono »

Fajnový jedno bojler a na ty 1–2 espressa denně + nějaké mléčné lahůdky tak ty bych řešil šlehačem mléka :smoke:
Uživatelský avatar
makovica
více pokročilý
Příspěvky: 108
Registrován: úte 30. čer 2015 22:46:35
bydliště: Slovensko
kávovar: Vibiemme Domobar modified
mlýnek: SM 90 redesigned

Re: Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od makovica »

Šľahač nieje potreba. Jednoboioler má paru nahriatu do 2-3 minút. Kým umyješ páku a pripravíš mlieko je dávno nahriaty.
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od jerrymouse »

Nekupuj SBDU, když už jsi měl v hledáčku aspoň HX. Sám jsem si prošel všim :-) Je to pak ve výsledku akorát dražší (na upgrady) :) Bral bych tu Maru nebo Minimu. Nerez izolovanej bojler, teplotně stabilní, šlehá taky dobře. Spotřebu neřeš, za kafe tam zahučíš o parník víc.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 787
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od danst »

jen oprava stránek na Expobar :

Kód: Vybrat vše

https://espresso-machines.nu/expobar-brewtus-4-espressomachine
..edit... teď už zase nefunguje,ale předchozí ano, ty rotující odkazy prodejců jsou nanic..
Naposledy upravil(a) danst dne pát 30. říj 2020 20:18:11, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
makovica
více pokročilý
Příspěvky: 108
Registrován: úte 30. čer 2015 22:46:35
bydliště: Slovensko
kávovar: Vibiemme Domobar modified
mlýnek: SM 90 redesigned

Re: Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od makovica »

No ale aká je výhoda Mary oproti SBDU? Ak si kúpi SBDU s Pid tak aké sú tie drahé upgrady?
U mňa by bol na prvom mieste dualboiler. Ten Expobar s prihliadnutím k cene nevyzerá zle.
Uživatelský avatar
ovrtelka
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 20. srp 2020 18:51:45
bydliště: Praha
kávovar: AeroPress
mlýnek: Niche Zero

Re: Vstup do světa espressa s cenou +/- 30 tis.

Příspěvek od ovrtelka »

Na Expobar jsem také narazil v rámci zkoumání svých možností. Dokonce jej pár let zpět doporučoval Mark z WLL (ve verzi s rotační pumpou), ale poté jsem na něj našel pár "negativních" názorů (tuším ale na verzi s vibrační pumpou), tak jsem se o něj přestal dále zajímat. Jenže ani o Minimě nepanují nejlepší názory a tuším, že byla snad i jednu dobu stažena z prodeje kvůli problémům s bojlerem na páru... A co jsem koukal teď, tak ji moc obchodů neprodává, i když to ani ten Expobar.
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“