Silviu alebo Lelit ?

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od rastino7 »

Zdravim,

takze po roku uzivania automatu(v podpise) je uz predany a teraz by som sa chcel zoznamit s nejakou pakovkou...Zamyslam sa nad

Kód: Vybrat vše

http://www.coffeeitalia.de/RANCILIO_Svario.htm
alebo

Kód: Vybrat vše

http://www.lelitespresso.sk/e-shop/espresso-kavovary/bez-zabudovaneho-mlynceka/pakovy-espresso-kavovar-pl41tem-novinka
+

Kód: Vybrat vše

http://www.lelitespresso.sk/e-shop/mlynceky-na-kavu/mlyncek-na-zrnkovu-kavu-pl043
Urcite mi budete odporucat prvu moznost (kedze cena by bola asi len o 40 eur vyssia), len sa toho obavam, kedze som pakovy stroj v zivote nepouzival a treba mat urcite znalosti.V druhom pripade (aj ked kvalita bude o nieco nizsia) by som sa mohol spolahnut na PID+Manometer.Dalsiu vyhodu druhej moznosti vidim v servise a zaruke na Slovensku...

poradite ? Aj ked viem, ze nie su este o Lelite recenzie
Uživatelský avatar
jarik
Příspěvky: 32
Registrován: pon 10. říj 2011 18:24:30
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od jarik »

Odporúčam, vyskúšať si kávovar, ktorý má PID. A aj podľa toho sa rozhodnúť. Mal som tento model v ruke
a vyžaduje to prax a trpezlivosť, usúdil som ,že to vôbec nepotrebujem. Predražuje to aj kávovar.
Skús a uvidíš...
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od hnup »

Prečo myslíš, že na PID treba prax a trpezlivosť?? Veď ten má za úlohu len udržať teplotu bez kolísania (samozrejme, časom sa určite každý začne zabávať s nastavením teploty, kým si nenájde tú vyhovujúcu alebo ho to neprejde).
Skôr by som povedal, že u kávovaru bez nastaviteľného OPV ventilu je na dve veci ten manometer...

Z toho vyššie by som si ja určite vybral Silviu, no hlavne kvôli mlynčeku v tej kombinácii, Vario je oproti Lelitu luxusný.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
jarik
Příspěvky: 32
Registrován: pon 10. říj 2011 18:24:30
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od jarik »

Súhlasím, že manometer je v podstate vec, ktorá dotvára skôr dizajn mašiny, s tým PID mi to moc nešlo, pri
pridávaní mi to kulminovalo, proste teplota kolísala.Keby sa obe mašiny postavili vedľa seba, tak by rozhodovanie
bolo jednoznačné.
Uživatelský avatar
-Pt-
Příspěvky: 17
Registrován: úte 22. lis 2011 21:29:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od -Pt- »

rastino7: "poradite ? Aj ked viem, ze nie su este o Lelite recenzie!"

Tady jednu "basic" máš a dokonce v mateřštině :)

Jinak jsem profičel hodně zahraničních fór a Lelit je tam za tu cenu postaven hodně vysoko. Je to prý takové levnější Rancilio. Sám do jednoho jdu... Zvolil jsem model PL 41 EM - za tu cenu super... Už se na něj těším :)

Ptt
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od pedro13 »

Pokud vám vyhovuje cena a design,tak není důvod váhat. Lelit je normální italský výrobce,to není žádné tiňg-ťong Delonghi.
Vnitřní konstrukce těch malých Lelitů je velmi podobná (a osvědčená) jako má tato kategorie-Silvia a další...mosazný bojlér posazený na hlavě,k tomu ventil na páru a pár dalších mosazných blbostí...tady není moc co kombinovat,já bych se rozhodoval podle ceny.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od pedro13 »

Ještě doplnění.
Malý handicap u Lelitu může být ta páka 57mm,ale to záleží na každém soudruhovi nakolik mu to bude vadit.Je třeba počítat s tím že do Lelitu nevleze 58mm miska,opačně to jde.Sice ty užší misky jsou pak v páce 58mm trochu na volno (je třeba přihnout pružinu) ,ale mám s nimi velice dobré zkušenosti.Ony tím že ty misky jsou užší,tak jsou i hlubší a to při mém testování na Isomacu mělo blahodárný vliv na extrakci.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od rastino7 »

Bohuzial som sa dal(objednal) uz na Silviu (tu prvu alternativu, uvedenu uplne hore), kedze je tu tolko preferovana...len sa obavam toho, ci ju budem zvladat, kedze nemam ziadne skusenosti s pakovkou.,..hlavne odhadnut, kedy je uz vhodny cas na teplotu vody, ako dlho nechat odpustit...
Rozmyslal som nad tym Lelitom koli Pidu, ze aspon tu teplotu vyriesi za mna... a manometer pomoze s davkovanim(pomletim) kavy....
Ak mi bude v spokojnosti dorucena Silvia s Variom, tak ju mozno "vymenim" za Lelit-Tem :lol:
Inak stale neviem, kde by mohlo byt pridane na Silvii, ked ma uvadzanych 14 Kg a Lelit este aj s manometrom, Pidom 7,5 Kg...Rozmery su porovnatelne...to bol tiez maly, minusovy dovod
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od pedro13 »

To je zase plus pro Silvii - více peněz ve výkupně barevných kovů. :pardon:
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od mill »

Jsem si u Lelitu vůbec nevšimnul, že uvádějí páku 57mm. Pokud se nesekli v měření (a myslím si, že jo), pak bych jeho koupi velmi zvažoval.Hlavně pro někoho, kdo si chce s kávou trochu hrát, protože je potom výběr misek značně omezený. Třeba Silvie má v základní výbavě tu singlovku na prd. Ne, že by z ní nešlo udělat slušný kafe, ale při častém přehazování misek se furt musí ladit mletí, což se dá naštěstí vhodnou kombinací obou misek odstranit, tj mlít stejně hrubě do obou misek. Dřív jsem se nad tím ani nepozastavoval a přišlo mi to normální, teď, když to mám vyladěný, by mi přišlo jako pěkná otrava.
Takže pro mne je to výrazný mínus Lelitu a jak se mi dřív líbil, teď u mne klesl o příčku níž. Jsem rád, že to vím.
P.S: pro admin:asi by se to mělo i s info o rozměru misek přesunout do vlákna o Lelitu, co?
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od rastino7 »

napr.

Kód: Vybrat vše

http://www.espressotec.com/index.php/la-marzocco-57mm-double-basket.html
Uživatelský avatar
jarik
Příspěvky: 32
Registrován: pon 10. říj 2011 18:24:30
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od jarik »

Keby som sa mal rozhodnúť pre Lelit, tak by som si počkal už na nový model 41PLUS s novou pákou
bojler 300ml, váha 9kg. Tá mašinka vyzerá dosť fajnovo.
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od rastino7 »

tak uz je doma, len nemam bohuzial cas postudovat manual, takze ju vyskusam az buduci tyzden... :(
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Cassper
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 29. lis 2012 11:12:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od Cassper »

Nechcem zbytocne otvarat novu temu, tato na moj dotaz sedi, tak ju ozivim. Som v procese vyberu kavovaru a mlynceka (sucasna kombinacia DeLonghi EC330S a KG89 nevie urobit nic podobne espressu). V podstate sa rozhodujem medzi dvomi moznostami - Rancilio Silvia a Rocky a medzi Lelit PL41TEM s mlyncekom PL43MM (bezkrokova varianta PL43) . Cenovo su obe varianty takmer uplne totozne, preto by ma zaujimal pohlad niekoho s praktickymi skusenostami. Stravil som uz vela casu citanim, ale niet nad nazor z praxe. Budem vdacny za kazdu radu - aj za ine navrhy v priblizne rovnakej cenovej kategorii.
Uživatelský avatar
pecan
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: ned 06. pro 2009 12:01:47
bydliště: Brno
kávovar: Expobar Office Control
mlýnek: Mazzer S.J.

Re: Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od pecan »

já bych bral Rancillio + Rocky. Je to osvědčené.
Navíc ten mlýnek u Lelitu má asi kónické kameny a bude asi o třídu horší než Rocky.
Uživatelský avatar
Cassper
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 29. lis 2012 11:12:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od Cassper »

Vdaka za odpoved. Najprv asi skusim deal na coffeeitalia.de - Silvia + Mahlkonig Vario. Skoda ze je tak malo info o Lelit kombinacii o ktorej som pisal, vyzeraju to byt zaujimave stroje a cenovo velmi priaznive:(
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od David »

Taky po nich pokukuju, ale nejsou zkušenosti ...
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
psycho
Příspěvky: 2
Registrován: ned 10. bře 2013 20:37:05
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od psycho »

Takze, som tu novy, cerstvo registrovany. Pisem na tablete tak mi prepacte ze nedavam makcene a dlzne. Ale k veci.. Boj medzi Rancilio Silvia a Letit PL41 TEM. Prvy zmieneny stroj je tu na fore dost vychvaleny a odporucany, druhy dost neznamy. Ale aj tak som sa rozhodol. Zatial som vlastnikom kavovaru znacky AEG EA 120 CREMA, mam ho uz nejakych 7-8 rokov a to si myslim ze aku super kavu pijem. Kavovar bez problemov, robim denne rano dvojitu davku kavy a poobede tiez dvojitu. Sa cudujem ako dlho drzi, ale stale vrci a ide. No ale tento rok som sa uz rozhodol pre zmenu a pre riadne espresso. Takze do finale sa dostali dva zmienene kavovary Rancilio a Letit. Ide o to ze kavovar dostanem ako promo darcek od obchodneho partnera, ja si musim len vybrat. Cital som na fore o oboch kavovaroch, ale viac mi sadol model Letit. Ide o model Letit PL 41 TEM s PID. Pri Ranciliu ma odradza hlavne ze nema PID a kedze kavu bude robievat aj moja manzelka, nebude sa mi chciet vysvetlovat jej ako ma nahriat vodu, vypustit, pockat na rozsvietenie atd. Rozhodol som sa aj pre mlyncek od firmy Letit PL043. Nech to je sada, casom sa ukaze ci bolo moje rozhodnutie spravne. Necitim sa ako profik, iba ako zaciatocnik a preto mi pride toto spojenie na rozbeh ako dobra volba. Takze kavovar budem mat v priebehu dvoch mesiacov a uz sa nan velmi tesim, pozrel som asi vsetky fora a videa, kde bolo o nom nieco zmienene aj ked toho az tak vela neni, takze dufam ze ked ho budem mat, bude vsetko ok a podelim sa s Vami o moje poznatky. Zatial ostava len cakat na balik a pomaly sa lucit s mojou AEG 120 Cremou.
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od dinoo3 »

Bolo by vhodné, keby sa nešírila fáma a nezatracovala sa Silvia kvôli absencii PID-u. Mal som Silviu bez PID-u + Gaggia MDF a bol to výborný kávovar, ktorý robil výborné espresso. Vodu odpúšťam trochu dlhšie pri súčasnom HX ako u Silvie. U Silvie je zas nutnosť zchladiť bojler po penení mlieka. Silvia nemá leštený povrch kde Lelit bude pre daktyloskopiu ako stvorený. Silvia je preverená, s dostupným množstvom ND, páku má ťažšiu ako moje súčasné HX, profimiska. 3/8" výpusť.
Vyberal by som aj podľa objemu odpadnej nádoby a nádoby s čerstvou vodou.
Manometer tlaku čerpadla nie je podstaný, to je možné časom premerať a nastaviť pokiaľ je taká možnosť.
čo sa týka robustnosti, tak neviem ako je na tom Lelit ale Silvia bola v tomto smere fajn, nekrútila sa.
Pokiaľ ide o penenie mlieka, tak na Silvii dokážem urobiť rovnakú mikropenu ako na HX, len u Silvii je nutné schladiť bojler.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
psycho
Příspěvky: 2
Registrován: ned 10. bře 2013 20:37:05
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Silviu alebo Lelit ?

Příspěvek od psycho »

Ja žiadnu fámu nerozširujem a Silviu vôbec nezatracujem. Len som sa ako laik rozhodol pre Letit.
Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“