SAECO AROMA

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
dadif
Příspěvky: 7
Registrován: ned 25. pro 2011 22:58:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

SAECO AROMA

Příspěvek od dadif »

Dobrý den,
při prolézání internetem jsem náhodou narazil na tyto stránky a jelikož jsem pouhým (nepříliš náročným) konzumentem kávy všeho druhu, docela jste otřásli mojí naivní představou o přípravě espressa (které mám mimochodem nejraději, ačkoliv si teď nejsem jistý, kolik skutečného espressa jsem za život vypil, asi to moc nebylo… ;) ).
Jediným přístrojem na přípravu „espressa“, který jsem kdy vlastnil a používal je Tchibo Picco, nevím, zda ho znáte, takový odstředivý bazmek, z jehož produktu by asi vám, zdejším fajnšmekrům nebylo moc dobře :o , nicméně – mě z něj kafe celkem chutnalo (jak jsem psal výše, nejsem až tak náročný).
Avšak manželka není moc kávový typ a ošuntělý kávovar jí v nové kuchyni nevyhovoval. A tak už několik let odpočívá na chalupě…
Mě se ale po „lepším kafi“ (záměrně nepíšu espressu) zastesklo a začal jsem vybírat nějaký kávovar. Nejsem, minimálně teď napoprvé, ochoten vydat víc, než 5.000 Kč. Je mi jasné, že mě budete od takové koupě zrazovat pod heslem „levně koupeno – dvakrát placeno“, ale s tím i tak trochu počítám. Ano, jsou věci, u kterých se nevyplatí moc šetřit (možná mezi ně patří i kávovary), ale už jsem si pořídil i dost věcí na kterých jsem opravdu nešetřil a nakonec jsem zjistil, že jejich možnosti zdaleka nevyužiju a nakonec by mi stačil podobný výrobek za polovic! Možná teda taky napíšete, ať si v tom případě koupím co chci a co se mi líbí, že je to v této ceně jedno, ale i to pro mě bude určitým způsobem rada…
Každopádně mám ale jeden svůj soukromý tip a jelikož jsem zde o něm nenašel prakticky žádné informace, zkouším poprosit o váš názor. Je to Saeco Aroma – naprosto laicky se mi zdá vcelku solidní a podle coffeegeek je to (pokud mě moje slabá angličtina neklame) jediný použitelný přístroj v této cenové kategorii.

Co vy na to?

Díky za jakékoliv názory, slibuju, že jestli ho nakonec koupím, podělím se o zkušenosti!!!
Uživatelský avatar
spikey
více pokročilý
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25. říj 2011 12:16:23
bydliště: Praha 5
kávovar: Victoria Arduino Eagle one Prima
mlýnek: Anfim Pratica, Mahlkönig EK 43

Re: SAECO AROMA

Příspěvek od spikey »

já nechci působit jako nějaký velký lobbista, ale pokud Vám nejde jen o to aby byl přístroj nový, zkuste zaAukrovat nebo najít nějaký second hand s vintage kávovary, třeba Vás něco osloví:)
Vzhledem k tomu, že ve svém dotazu nezmiňujete mlýnek, připravte se na ledovou spršku ve které Vám více či méně, ostatní kávomilci dají najevo že i s ním se musí počítat.
Ne nadarmo je důležité vždy pamatovat na kávová 4 M: 1. Macchina - kávovar, 2. mlýnek - Macinadosatore, 3. Mano del Barista - zručnost 4. Miscela - kávová směs.
Proto bych si v rozpočtu ponechal minimálně třetinu, né-li polovinu rozpočtu na pořízení mlýnku (na ETU za pár stokorun raději nemyslete).
Jinak působí mašinka na první pohled sympaticky: ohřevná plocha na šálky a tělo v nerezu mi přijdou jako klad.
Doporučuji načíst příspěvky o jiných kávovarech od tohoto výrobce, třeba Vám pomohou se rozhodnout.
Baví vás zajímavosti o kávě? Podívejte se na rozhovory, které natáčím s osobnostmi z oblasti výběrové kávy: www.youtube.com/c/JaroslavSl365cupsofcoffeevlog
Uživatelský avatar
dadif
Příspěvky: 7
Registrován: ned 25. pro 2011 22:58:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: SAECO AROMA

Příspěvek od dadif »

Díky za reakci. S mlýnkem do budoucna počítám, i s tím, že investice do něj znamená spíš řádově tisícikoruny než stokoruny... Minimálně v počátcích ale budu především využívat služeb jednoho místního (dle referencí velice solidního) kavárníka.
Jinak na starší a repasované kávovary jsem se už taky díval, ale zatím jsem nenarazil na nic, co by mě vyloženě oslovilo.
Jo a kávová 4M jsou dobrá, to mě pobavilo, pracuju v automobilovým průmyslu a 4M – to je jedno ze zaklínadel… Man, Machine, Materials, Methods… ;)
A s těmi dalšími kávovary od Saeco – tady moc informací není, a taky moc nerozumím tomu spojení se značkou Philips – některé jsou vyloženě „Saeco“ (jako Aroma), některé jsou „Philips Saeco“. Je to stejná značka, nebo nějaká fůze!?
Uživatelský avatar
eXp10it
pokročilý
Příspěvky: 87
Registrován: stř 16. lis 2011 20:47:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: SAECO AROMA

Příspěvek od eXp10it »

Na místního kavárníka bych zapomenul, každá káva potřebuje jiný stupeň namletí přičemž je spousta faktorů které kavárník při mletí nemůže znát ani ovlivnit. To co je běžnou a neodmyslitelnou samozřejmostí začínajícího uživatele stroje na espresso (a teď nemyslím 15bar přetlakového napěňovače vody) je že zkouší různé stupně mletí!!!
15barů pokládám jako rozumné minimum pro přípravu kvalitního espressa
Uživatelský avatar
dadif
Příspěvky: 7
Registrován: ned 25. pro 2011 22:58:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: SAECO AROMA

Příspěvek od dadif »

No dobrá tedy, nad tím mlýnkem ještě popřemýšlím, jen jsem po čtení některých příspěvků zde nabyl dojmu, že nejeden zdejší návštěvník (minimálně v začátcích) kupoval / kupuje namletou kávu např. přímo zde na PRIMAcafé...
Každopádně díky za připomínku.
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: SAECO AROMA

Příspěvek od zdenok »

Niektorý tunajší návštevníci si naozaj nechávajú kávu od PC namlieť priamo PC ale viacmenej podmienkou je, že sa jedná o kávovar s ktorým ma PC nejaké skúsenosti a vie odhadnúť čo najpresnejšie potrebnú hrúbku mletia. Pri kávovaroch, ktoré nemajú odskúšané to bude chcieť podstatne viac laborovania a v tom prípade by bolo vhodnejšie si u nich dohodnúť návštevu aj s kávovarom a odladiť správne mletie. Dúfam, že mi Libor tento príspevok neotlčie o hlavu ;-)
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: SAECO AROMA

Příspěvek od primacafe »

Co bych otloukal. Driv to tak bylo dost bezne, dnes uz v podstate vsichni kdo jsou narocnejsi v priprave kavy a chcou mit nad pripravou plnou kontrolu, tak si poridili mlynek. Da se rict ze meleme hlavne pro kavovary ktere maji pretlakove misky. Po vzajemne spolupraci je mozne castecne vyhovet imiskam nepretlakovym, pri trosku mensi narocnosti na hotovou kavu.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
dadif
Příspěvky: 7
Registrován: ned 25. pro 2011 22:58:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: SAECO AROMA

Příspěvek od dadif »

Díky za další upřesnění.
Nicméně (pokud se pro Saeco nakonec rozhodnu), počítám s upgradem páky na nepřetlakovou (u tohoto modelu by to podle dostupných informací neměl být problém) a tam už se potom asi stejně bez mlýnku neobejdu, že?
Každopádně budu stejně muset nějakou lepší kávu koupit, takže než mlýnek bude, budu to muset risknout i za cenu nevhodného namletí...
Uživatelský avatar
ondra.palas
Příspěvky: 22
Registrován: pon 05. zář 2011 19:08:56
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: SAECO AROMA

Příspěvek od ondra.palas »

To dadif:
jak to nakonec dopadlo (jestli už nějak)? Koukám na ebay, mám tam několik "favoritů" a tohle SAECO mezi nimi (po přečtení recenzí na coffeegeek). Navíc se mi tyhle "oldschool" espressa líbí i designově, proto mám ve výběru i TURMIX TX40.
Uživatelský avatar
dadif
Příspěvky: 7
Registrován: ned 25. pro 2011 22:58:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: SAECO AROMA

Příspěvek od dadif »

Dopadlo to tak, že je objednaný, každým dnem by měl dorazit.
Blbý na tom jenom je, že je to dárek k mým narozeninám, takže ho asi vyzkouším poprvé až příští sobotu... No ale třeba ještě dostanu výjimku... ;)
Až bude, nahodím bližší info a nějaký fotky!
Uživatelský avatar
dadif
Příspěvky: 7
Registrován: ned 25. pro 2011 22:58:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: SAECO AROMA

Příspěvek od dadif »

Takže kávovar je doma, na svolení jsem se neptal ;) (viz výše) a pustil jsem se hned do rozbalení...
Zatím žádné velké testování neproběhlo, v podstatě jen vybalení, umytí, kompletace, umístění, zprovoznění a dvě zkušební kávy.
Jelikož zatím nejsem rozmlsán zdejšími kávami (ani jinými obdobné kvality), připadalo mi kafe z toho co dům dal (nějaké Tchibo) celkem pitelné, zatím samozřejmě s dodaným "crema bazmekem" vmontovaným do páky (toto se ale změní, chystám koupi klasické páky), takže i solidní "crema" - zkrátka výsledek bych řadil nad úroveň většiny restaurací, možná by se dal směle porovnat i s některými kavárnami.
Uvidíme jak dál, snad mé prvotní nadšení ještě něco nepokazí...

Přikládám pár fotek...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: SAECO AROMA

Příspěvek od primacafe »

Ono to s koupi klasické páky nebude pravděpodobně až tak jednoduché. Jaký je venkovní pruměr misek?
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
ondra.palas
Příspěvky: 22
Registrován: pon 05. zář 2011 19:08:56
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: SAECO AROMA

Příspěvek od ondra.palas »

Tenhle kávovar mi začíná trochu zamotávat hlavu.

Líbil se mi jeho old-style look, načetl jsem si hodnocení na coffeegeeku, kde vyzněl dost dobře.

Kód: Vybrat vše

http://coffeegeek.com/reviews/consumer/saecoaroma
Proto jsem se jal je vyhledat v eshopech, na ebay atd. Cenově se nový hodně blíží levnějším Gaggiím.
Když jsem projížděl anglický ebay, narazil jsem na něj pod názvem Gaggia Cubika, jinak asi naprosto totožný stroj, prodávaný u anglánů pod touto značkou (vzhledem k majetkovému propojení firem). Jenže na Coffeegeeku má Gaggia Cubika hodnocení o dost horší:

Kód: Vybrat vše

http://coffeegeek.com/reviews/consumer/gaggiacubika
technické specifikace, pokud jsem se dobře díval, jsou totožné.

takže jsem od něj raději upustil a za příjemnou cenu kupuju Gaggii Evo.

Zdejšímu kupujícímu jinak přeju, ať mu samozřejmě slouží. :ucta:
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: SAECO AROMA

Příspěvek od primacafe »

Jestli jsem to dobře pochopil mělo by být podle vás Saeco Aroma a Gaggia Cubika identický kávovar. Co je z fotek které jsem viděl a pokud se Gaggia Cubika nědělá v nějaké levnější verzi, tak se jedná o rozdílné kávovary. Není možné je stavět na jednu úroveň.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: SAECO AROMA

Příspěvek od primacafe »

Takže oprava - doplnění.
Gaggia Cubika - je uplně něco jiného a je o něco lepší (možná o dost).
Gaggia Cubika Plus a Saeco Aroma jsou pravděpodobně kávovary ze stejných dílů.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
ondra.palas
Příspěvky: 22
Registrován: pon 05. zář 2011 19:08:56
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: SAECO AROMA

Příspěvek od ondra.palas »

Aha, takže mě zmátlo to plus/neplus.
Plus je s tou divnou Super Crema pákou.

Proč má tedy na CG lepší hodnocení Saeco Aroma než Gaggia Cubika (bez plus)?

No mám v tom guláš...
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: SAECO AROMA

Příspěvek od primacafe »

Gaggia Cubika (bez plus) má určitě kvalitnější hlavu a tím i páku. Na 99% používá misky průměr 60mm (venkovní)
Kdo ví, kdo to tam hodnotil a co ho nadchlo.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
dadif
Příspěvky: 7
Registrován: ned 25. pro 2011 22:58:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: SAECO AROMA

Příspěvek od dadif »

Takže venkovní průměr misek (měřil jsem jen metrem, ne posuvkou) bude asi 54 mm. Nicméně možnosti upgrade mám, co jsem zatím našel, tři:
- nejlevnější (ale nejmémě efektní) - vykuchání "crema bazmeku" ze dna páky
- dražší (ale lepší (nicméně vzhledově dost hnusné)) řešení je koupě nepřetlakové páky přímo od Saeco (existuje i pro tento kávovar)
- nejdražší (ale nejlepší a "nejprofesionálnější") řešení je zakoupení "upgrade" páky (dá se na netu najít)

Vidím to nejspíš na to poslední, do doby než bude, možná dočasně i na první řešení.
Uživatelský avatar
spikey
více pokročilý
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25. říj 2011 12:16:23
bydliště: Praha 5
kávovar: Victoria Arduino Eagle one Prima
mlýnek: Anfim Pratica, Mahlkönig EK 43

Re: SAECO AROMA

Příspěvek od spikey »

někdo tu o kuchání páky už psal. Je to nejrychlejší cesta k lepší kávě:)
Baví vás zajímavosti o kávě? Podívejte se na rozhovory, které natáčím s osobnostmi z oblasti výběrové kávy: www.youtube.com/c/JaroslavSl365cupsofcoffeevlog
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: SAECO AROMA

Příspěvek od Seky »

taky bych nejdřív kuchal, pak řešil co dál
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“