Kávovar pro výrobu latte a capuccina

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
zuzka1585
Příspěvky: 2
Registrován: úte 22. kvě 2012 14:12:33
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Kávovar pro výrobu latte a capuccina

Příspěvek od zuzka1585 »

Zdravím,

Chtěla bych koupit kávovar, který umí (samozřejmě vedle slušného espressa) dobře našlehat pěnu na latté a capuccino. Vzhledem k mé spotřebě (1 káva za dva dny) asi nemá cenu investovat do automatů, takže mi myslím bohatě postačí pákový kávovar s tryskou. Espresso samotné skoro nepiju (asi mě označíte za barbara), takže je pro mě velice důležitá výroba pěny na latte. Cenový strop 10 000 kč, ale raději bych něco okolo 5 000, pokud něco slušného je.
Na tomto fóru jsem se dočetla o kladném hodnocení kávovarů Gaggia (espresso a classic), ale údajně pěkná pěna se udělá až po sundání plastu z trysky, která je pak moc krátká, takže na latte asi dost problém - fakt bych nerada dělala pěnu na jedno latte dvakrát.
Je to opravdu takový problém, případně jaké jiné kávovary byste mi doporučili?

Předem děkuji za rady a tipy.
Uživatelský avatar
DeTT
více pokročilý
Příspěvky: 203
Registrován: ned 26. čer 2011 12:46:50
bydliště: Siluvky u Brna
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar pro výrobu latte a capuccina

Příspěvek od DeTT »

Spis si sezente akorat kvalitni kavovar a pokud mate opravdu tak malou spotrebu kavy, tak na to staci minislehac mleka z IKEA za 30 korun, ktery to mleko krasne nasleha a nemusite se ani trapit s vyberem kavovaru, ktery ma kvalitni parni trysku.
Gaggiu Classic jsem sehnal fungl novou z Italie za necelych 6000, muzu doporucit. I to mleko se da s tou tryskou jakz takz naslehat, chce to jen cvik.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Kávovar pro výrobu latte a capuccina

Příspěvek od Redmann »

Mlieko sa dá s Gaggiou vyšľahať pokiaľ viem bez problémov. Na jedno latté určite bude stačiť aj množstvo pary.
Inak, tá krátka tryska s množstvom speneného mlieka nemá nič spoločné, ide skôr o komfort pri speňovaní.
Uživatelský avatar
zuzka1585
Příspěvky: 2
Registrován: úte 22. kvě 2012 14:12:33
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar pro výrobu latte a capuccina

Příspěvek od zuzka1585 »

No, ten pěnič mléka z Ikei jsem měla doma, ale byl strašně slabý, mně teda nic moc nenašlehal, ani když jsem vyměnila baterky. Nějakou dobu jsem uvažovala o tom, že si koupím pěnič mléka (takovou tu elektrickou konvičku), ale to už je snad jednodušší se naučit s tryskou u kávovaru. A také člověk má jen jeden stroj, ne dva krámy:) Pěnu jsem zkoušela šlehat u předpotopního DeLonghi BCO 260 a docela to šlo, ale samozřejmě velké bubliny, nic moc... doufám, že gaggia zvládna takovou tu klasickou jemnou pěnu, kterou nabízejí kavárny.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar pro výrobu latte a capuccina

Příspěvek od ondrada »

Hlavně nezapomeňte v rozpočtu ke kávovaru taky na kvalitní mlýnek. Gaggia Classic + Gaggia MDF by se do těch 10 000 Kč snad vešli
Uživatelský avatar
honex
pokročilý
Příspěvky: 83
Registrován: pon 10. říj 2011 18:43:33
bydliště: Hradec Králové
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar pro výrobu latte a capuccina

Příspěvek od honex »

Ke Gaggia classic se dá dokoupit tryska na páru z Rancilio Silvia. Výměna je triviální a je otázkou cca 10min. Náklady jsou 600-1000Kč.
Uživatelský avatar
zavi
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: ned 18. zář 2011 16:48:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar pro výrobu latte a capuccina

Příspěvek od zavi »

zuzka1585 píše: Vzhledem k mé spotřebě (1 káva za dva dny)
No ak je to pravda, neviem či by nebolo lepšie investovať úsilie do zistenia, kde v blízkosti robia v nejakej príjemnej kaviarni dobrú kávu a vždy raz za dva dni to spojiť s krátkou prechádzkou a následnou objednávkou dobrej kávy, vyhotovenie podľa okamžitej chuti.
Uživatelský avatar
Galina
pokročilý
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 14. črc 2011 14:01:50
bydliště: Plzeň
kávovar: Catler ES 4050
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Kávovar pro výrobu latte a capuccina

Příspěvek od Galina »

Piji doma denně 1 espresso denně, jsem sama, ale chci si pochutnat, proto mám Gaggii a samozřejmě mlýnek. Čili 2 krámy, což Zuzka1585 nechce. Mléko si šlehám na Gaggii, není to perfektní /krátká tryska,plastový fujtajbl/, ale při troše trpělivosti a přimhouření očí postačující.
Po zkušenosti již dvou Gaggií, které jsem doma užívala, bych dnes koupila Gaggii Classic a mlýnek Gaggia MDF. Pro capuccino a latte super volba, tedy podle mě.
Pití kávy v kavárnách se vyhýbám, stačí mně nechutná káva z Jury u dcery, kterou ze slušnosti neodmítám. Juru jsem jí totiž koupila já - ha ha.
Uživatelský avatar
zavi
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: ned 18. zář 2011 16:48:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar pro výrobu latte a capuccina

Příspěvek od zavi »

Ono tiež nie je jedno, akú kávu do tej jury sype a aj ako je ten stroj nastavený. Možno sa treba s tým len trocha pohrať, lebo nie je dôvod, prečo by ten stroj nevedel urobiť chutnú šálku kávy z dobrej suroviny. Aby Vám aspoň chutila, aj keď to nebude tá špica, čo máte doma.
Uživatelský avatar
zavi
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: ned 18. zář 2011 16:48:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar pro výrobu latte a capuccina

Příspěvek od zavi »

Ešte doplnenie.
Na ktorejsi inej téme na tomto fóre bola dosť intenzívna diskusia o tom, že v automate voda cez pomletú kávu rýchlo pretečie a teda čo s tým robiť.
Obecne sú pri určitom tlaku vody len dve možnosti ako predĺžiť dobu extrakcie - jednak trocha ju ovplyvní zvýšené množstvo kávy a podstatnejší vplyv má keď sa káva jemnejšie pomelie.
Tak som sa nechal inšpirovať, trocha som v priebehu času skúšal, veľkosť dávky kávy som nechal pôvodnú a zjemňoval som mletie.
Keď už je káva moc jemná, tak už má čerpadlo problém sa cez ňu pretlačiť, keď už to bolo tak, tak som trocha vrátil mlynček späť, nemám rád, keď idú veci na doraz, okrem toho vtedy sa už vrtuľka flowmetra točí tak pomaly, že to elektronika vyhodnotí ako chybu a ukončí cyklus.
Takže pri tom jemnejšom mletí sa už doba prietoku vody cez kávu blížila času, ktorý je tu na fóre uvádzaný ako ideálny u pákových strojov. Skúšal som to na dvoch automatoch – Saeco Vienna a Syntia, s tromi rôznymi druhmi káv.

A to podstatné pre mňa, čo som zistil je, že tá jemnejšie pomletá káva (s dlhšie trvajúcou extrakciou) mi chutila naozaj podstatne menej ako štandardne predtým nastavená, ktorú som si postupne nastavil nie podľa doby extrakcie, ale podľa veľkosti zrna (skusmo medzi prstami) a podľa vytvoreného „puku“, ktorý by mal byť tuhý, nemal by sa rozpadať ani od suchoty ani byť roztečený.
Naposledy upravil(a) hnup dne stř 23. kvě 2012 22:23:17, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Ako to súvisí s témou???
Uživatelský avatar
Bean
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 24. kvě 2012 7:50:38
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar pro výrobu latte a capuccina

Příspěvek od Bean »

Galina píše:... nechutná káva z Jury u dcery, kterou ze slušnosti neodmítám. Juru jsem jí totiž koupila já - ha ha.
Já jsem měl celkem 6 Jura strojů a ještě se mi nestalo, že by nebyla káva dobrá - aspoň podle slov návštěv. Jak podotýká jiný diskutující, jde o kvalitu zrna.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Kávovar pro výrobu latte a capuccina

Příspěvek od vilose »

Je by som mal v tejto téme otázku na hnupa, či by nevedel bližšie popísať rozdiely v príprave pary a to:
Medzi strojmi, kde sa odoberá para trubičkou nad hladinou vody - teda priamo pary, potom keď sa odoberá vysoko zohriata voda, ktorá sa mení na paru až pri atmosferickom tlaku.
Zaujímalo by ma, či s tým súvisí tvar koncoviek na parných tryskách. Napríklad v prvom prípade by bola klasická trojotvorová tryska, v druhom prípade navlečená akoby sústredná trubka, ktorú niektorí odstraňujú.
Je v tom pravidlo?

Na zaviho príspevok nebudem reagovať, lebo by sa téma naozaj roztiahla inam.
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“