Rancilio Silvia - dilema

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Jožin
více pokročilý
Příspěvky: 161
Registrován: sob 01. srp 2009 16:04:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od Jožin »

Chtěl bych doplnit, coby člověk něco pamatující tak za komunistů jsem ten výraz piccolo slyšíval, ale pro mě to bylo něco jako bájný Yeti nikdy jsem piccolo neviděl. Nejbližší espresso i tak nazvané na nápojovém lístku bylo v Bratislavě na Námestí Slovenského národného povstania vedle kostela.
Uživatelský avatar
historik
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pon 24. led 2011 20:00:22
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od historik »

Taras, nič také ako "slovenské piccolo" neexistuje. V kaviarňach, kde o káve majú dosť mylné predstavy, ti po oznámení, že chceš "piccolo" prinesú espresso (väčšinou mizerné). V dobrých kaviarňach sa ťa opýtajú, či tým myslíš ristretto alebo espresso. Rozhodne ti v Ba nikde neprinesú "espresso s mliekom" či čo to tu vlastne popisuješ. Takže to uzavrime tým, že zrejme chceš vedieť, či dostaneš dobré espresso z prístroja typu Rancilio Silvia alebo je na to nutný stroj drahší.

Odpoveď znie, že Silvia ti postačí. Vyžaduje to však dve absolútne základné podmienky:
* čerstvo praženú kávu z dobrej pražiarne
* kvalitný mlynček (nap. Rancilio Rocky alebo Gaggia MDF)
Ďalej sa potrebuješ naučiť s kávovarom pracovať - koľko kávy, ako hrubo namlieť, ako utlačiť, atď - v tomto fóre nájdeš všetko, čo na to budeš potrebovať. Ak samozrejme budeš ochotný počúvať, skúšať a učiť sa. Nejaký čas to potrvá, ale Silvia sa ti potom odmení espressom, ktoré spôsobí, že si vo veľkej väčšine kaviarní v Ba už kávu proste nedáš (to je nečakaný nežiadúci účinok, tak pozor!).

Ak budeš mať mizernú kávu (upozorňujem, že Lavazza, Tchibo a spol. patrí takisto do tejto skupiny) a zlú techniku, nepomôže ti ani kávovar za 2000€. S pákou sa to proste trochu musí vedieť, preto existujú baristické kurzy - nelezie to z toho automaticky.

Takže je zvyšok na tebe - buď budeš ďalej zo seba robiť blbca, alebo naozaj to espresso chceš, sklopíš uši a necháš si poradiť. Veľa šťastia! :ucta:
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od pedro13 »

Tož asi tak. Amen. :)
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od David »

Dont feeed the Troll! :ugeek:

Dotyčný nervní hoch tu má dost materiálu na studování, tak ho nechte, ať se snaží.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
honex
pokročilý
Příspěvky: 83
Registrován: pon 10. říj 2011 18:43:33
bydliště: Hradec Králové
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od honex »

Taras je typický představitel trolla, I vzhledem k datu, kdy se tady zjevil a které se zcela přesně shoduje s datem kdy idnesu zrušili anonymní diskuzi (1. 11. 2012). Jediná obrana na trolling je, jak píše David, na něj nereagovat. Navrhuji toto téma uzavřít.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od primacafe »

Jsou totiž typy lidí kteří vstoupí na forum, nadělají bordel a snad spokojení za pár dní odchází a na forum už nikdy nepřijdou. Ale jsme různí.
Spíš naše chyba, neměli jsme mu dát šanci se projevit. Hned z prvního přispěvku bylo zřejmé o co jde.
Ale zase, ..... mohlo být hůř. :)
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od vilose »

citácia z rationalwiki.org (prekladač Google):

...Obvykle je veľmi ťažké rozoznať rozdiel medzi troll a niekto, kto je proste debil alebo idiot. Je dôležité si uvedomiť, že troll nemusí vždy uchýliť k urážkam. Niektoré z nich predstierať držať ideálov, ktoré sú nepopulárne...
Uživatelský avatar
aghalee
Příspěvky: 5
Registrován: pon 14. led 2013 17:08:07
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od aghalee »

Dobrý den všem
V červenci budeme mít s manželkou 20 let výročí a chtěl bych pořídit něco na dobrou kávu,už jsem tu přečetl opravdu hodně a i něco vytipoval ale i tak se zeptám,chtěl bych investovat za každej společnej rok života jednu tisícikorunu ale nevím si pořád odpovědět jelikož vím že já jsem hračka a dokázal bych si vyhrát s pákovkou a dopídit se k dobrému jak říkáte espressu ale nevím jestli to tak bude u mé manželky není tak trpělivá a já jsem doma málo z důvodů mého zaměstnáni,jsem řidič kamionu. Tak stále nevím jestli automat nebo páka,poradte.
Jinak po přečtení předešlých příspěvků se pána trochu zastanu pokud v Itálii chcete espresso vždy se řekne u baru že chcete piccolo,alespon v době kdy jsem tam pracoval a něco tam prožil to tak bylo,at se to někomu líbí či ne je to tak nebo to tak bylo, jelikož už několik let pracuji v úplně odlišné zemi tak nemohu potvrdit tuto skutečnost k dnešnímu dni.
Takže prosím něco na espresso do 20 tis pro méně hravou manželku co se do přípravy kávy týče :-)
kika
více pokročilý
Příspěvky: 113
Registrován: pát 14. říj 2011 15:48:51
bydliště: Nitra
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky SD

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od kika »

Ja by som určite pákovku za automat nevymenila, čo sa týka obsluhy, trvalo mi možno dva týždne, kým som mala všetko tak zautomatizované, že som nad tým už ani nerozmýšľala, čo vlastne robím. Ak budete mať kvalitný mlynček a dobrú čerstvú kávu, tak s trochou trpezlivosti a cvičenia sa dá pomerne rýchlo dopracovať k dobrému espressu. Ale asi som Vám nič nové nenapísala...
Uživatelský avatar
aghalee
Příspěvky: 5
Registrován: pon 14. led 2013 17:08:07
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od aghalee »

Děkuji pokud jste to zvládla a říkáte že se z toho pak stane rutina tak jsem potěšen a rád půjdu do pákovky už se na to těším tet už jen správně vybrat ;)
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od elwoodblues »

Jak píše kika - nezapomeňte brát v úvahu taky mlýnek, bez něj to fakt nejde. Píšu to proto, že se ptáte jen na kávovar a z textu se mi zdá, že mlýnek asi nemáte.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od rastino7 »

myslim, ze za tych 20.tis.korun uz kupi slusny set :-)
Uživatelský avatar
DeTT
více pokročilý
Příspěvky: 203
Registrován: ned 26. čer 2011 12:46:50
bydliště: Siluvky u Brna
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od DeTT »

Pokud manzelka neni nadsenec do techniky nebo nezboznuje kavu, chce si ji treba jen v klidu vypit, tak bude lepsi automat. Otazkou je taky, kolik tech kav si za den da, jestli 1 nebo 3. Clovek musi kavu vazne zboznovat a to ne jen po te strance, ze ji rad pije, jinak pochybuju, ze se donuti delat 3 kavy denne v pakovce.
Beru to i podle sve zeny, proste se ji nechce s pakovkou hrat, i kdyz moc dobre vi, ze je z toho lepsi kava.
Uživatelský avatar
ian
více pokročilý
Příspěvky: 182
Registrován: úte 09. říj 2012 17:23:43
bydliště: Šimonovice
kávovar: La Nuova Era Cuadra, Hario V60, French Press Ultimo
mlýnek: La Spaziale MXT single dose, Carimali Junior, Hario Skerton

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od ian »

DeTT to shrnul pěkně. Okolo dvaceti se dá v pohodě sehnat automat, třeba Jura nebo Saeco. V práci máme Saeco Royal, ale když příjdu domů a vše si pěkně ručně připravím na G Classicu, tak to je doslova jiné kafe :)
Asi to sem nepatří, ale docela by mě zajímalo, kolik automat dávkuje na jednu porci. Je fakt, že doma si dám do misky 10 gramů.
Keep Calm and Drink King’s Coffee
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od papun »

A co když si vy budete dělat kafé v klasických miskách a žena s přetlakovýma? Možná to zní zhovadile, ale ty automaty - aspoň co jsem já zažil nepodávaly moc dobré výkony.

U automatu vždycky dostanete jen průměr, kdežto na pákovce se můžete posunout mnohem dál. A hlavně servis a udržba je u pákovy mnohem lepší. Respektive všechno se dá rozebrat a nějak řešit. Kdežto automat má plošný spoj a jak tam se něco dojebe, tak končí srandy a peněženka nestíhá. Samozřejmě ta lepší údržba nastává u modelů jako třeba Silvie nebo třeba Gaggia Classic. Nelze to vztahovat na supermarketové bazmeky.
Uživatelský avatar
DeTT
více pokročilý
Příspěvky: 203
Registrován: ned 26. čer 2011 12:46:50
bydliště: Siluvky u Brna
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od DeTT »

Problem automatu je ta udrzba, to kazdopadne.
Nicmene slusne kafe se z toho pristroje da dostat, mam dobrou zkusenost s pristroji, ktere maji moznost pouzit predemletou kavu. Mam na lince MDF mlynek a namelu si kolik potrebuju, vetsinou kolem 10-11g a hlavne je to opravdu dobre namlete, nemusim se spolehat na nastaveni toho automatu. Tim se da dobre docilit i slusne pomale a kvalitni extrakce. Zena ma v nasypce bezkofeinovou a ja si pro sebe melu normalni.
No ale i nastavovanim mlynku toho automatu se da vetsinou dosahnout dobre extrakce a to davkovani je vetsinou v rozmezi 6-9 gramu nebo 7.5-10 gramu, zalezi na pristroji a znacce. Nektere pristroje jsou lepsi, nektere horsi :) Jako se vsim...
Ale tak paka je paka, to je bez debaty.
kika
více pokročilý
Příspěvky: 113
Registrován: pát 14. říj 2011 15:48:51
bydliště: Nitra
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky SD

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od kika »

Áno, pravdu máte všetci. Pred rokom a pol som pila len nesku s mliekom. Potom som si kúpila Silviu a stal sa zo mňa kávový nadšenec. A tento vývoj by som dopriala každému. Možno aj Vaša žena prejde do vyššieho levelu a možno ju začne baviť aj tá technická časť- príprava, tak ako mňa. :ucta:
Uživatelský avatar
aghalee
Příspěvky: 5
Registrován: pon 14. led 2013 17:08:07
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od aghalee »

Děkuji za spousty názorů a spousty dobrých taky bych to viděl že já bych si doma hrál a maželce něco jiného tet má něco na ty kartuše není to špatný lepší než turek ale ty peníze,i kafe z pody co máme v práci není špatný ale spomínky na Itálii a kafe tam jsou někde jinde a proto chci něco domu,ale musí to být dárekspýše manželce a ne mě :-) aby to pak nedopadlo že jsem si koupil k výročí hračku s kterou si nebude nikdo hrát jen já když budu doma.
Je mi jasnej mlýnek zatím bych to viděl na mlýnek do 5000kč a k tomu Elit plus s hlavou 58mm,bylo by to něco málo nad 20 000 pokud to koupím u nás v němcích bych to pořídil tak o 2000 levněji.
Nejsem si ale jist jestli to není do začátku zbytečné kdyby to manželku nenadchlo.
Já jsem odkázanej na presa od benzínových pump po evropě ale někdy to není vůbec špatný ale je to asi opravdu v druhu kávy mašiny máj dnes už všude profi a asi i v lidech co to obsluhujou.
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od rastino7 »

Elit, alebo Lelit ?
Ak ano, tak radsej toto :

Kód: Vybrat vše

http://www.coffeeitalia.de/RANCILIO_Svario.htm
o tom je aj tema, ze Silvia...
Uživatelský avatar
aghalee
Příspěvky: 5
Registrován: pon 14. led 2013 17:08:07
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia - dilema

Příspěvek od aghalee »

Děkuji za super tip koukal jsem u nás ten komplet mají taky,ale za jinej peníz ten mlýnek mi připadá super koukal jsem i na youtube....moc děkuji
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“