Automat nebo radši nic? ... a nebo jiná rada?!

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Luky-12
Příspěvky: 2
Registrován: sob 15. pro 2012 13:36:55
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Automat nebo radši nic? ... a nebo jiná rada?!

Příspěvek od Luky-12 »

Zdravím zdejší diskutéry :ucta:

vybírám už delší dobu kávovar a přečetl jsem toho dost i z tohoto fóra... Ale stále váhám, tak prosím o radu zdejší odborníky.

Turka nepiju a z překapávané ani rozpustné kávy nejsem nijak nadšený, ale protože nemám žádný kávovar, tak mi doma zatím nic jiného, než pít tu rozpustnou, nezbývá (také si jí dám tak 2x do týdne...). Proto má původní představa byla koupit nějakou pákovku na espreso kolem 3000 Kč. Jak jsem zjistil, asi častý začátečnický přístup - ale z toho mne vyvedlo toto fórum (informace ohledně levných kávovarů).... Pak také to, že jsem si jako naprostý neználek myslel, že tam jen nasypu trochu kafe a vyteče mi z toho espreso... Proto se nyní spíš kloním k tomu, že nechci ani žádný dražší i když dobrý pákový kávovar. Pro zdejší komunitu asi nepochopitelné, ale i když si dám rád dobré kafe, obávám se, že by mne nebavilo se zabývat složitě přípravou kávy, laborovat a zkoušet, jak z toho dostat tu správnou a dobrou kávu...

Takže moje současná představa je, že bych připlatil a koupil automat.. - snad jsem Vás moc nepobouřil :)
S ohledem na to, že víc jak průměrných 300-400 kafí za rok asi dělat nebude, tak nějakých 11 000 Kč je maximální limit, co jsem do toho ochoten dát.

Moje otázky a prosba o radu tedy zní:
Co byste mi doporučili (chápu, že tu asi jste spíš odborníci na jiný typ kávovarů, ale přeci jen o tom víte více než já....) Zatím se můj výběr zúžil na Philips Saeco HD 8752 (cca 11 000 Kč), DéLONGHI ECAM 22.110 (10 300 Kč) a DéLONGHI ECAM 21.117 (9 000,- Kč). Ale nebráním se ani jiným typům, pokud nějaké poradíte.. V podstatě mi oba DeLonghi přijdou stejné - nikde jsem se nedopátral, jaký je mezi nimi rozdíl.. a ta 21.117 je teď na korunce v akci za uvedenou cenu. Váhám, zda Saeco stojí za 2000 příplatek... A váhám také, zda mají vůbec automaty v této cenové relaci smysl...

Nebo jsem stále mimo a ani tyto automaty nejsou vhodná volba? Když už za to ty peníze dám, tak bych rád, aby to dávalo aspoň něco, co se dá nazývat celkem dobrým espresem a kávovar mi neodešel za 3-4 roky... Nečekám samozřejmě, že to bude super kvalitní preso jako dokážete na vašich pákových super mašinách... ale stačilo by aspoň aby to to bylo opravdu preso (byť třeba průměrné či podprůměrné)... Dražší automat určitě kupovat nebudu, těch cca 11 tis. je můj maximální limit. To radši přijmu radu, že to za ty peníze nestojí a smířím se s tím, že doma prostě espreso ani "kapučínko" nebude... A koupil bych asi jen nějakou moka konvičku...

Chápu, že je asi co se kvality kávy týká lepší varianta koupit za těch 11 tis. kvalitní pákový kávovar a mlýnek, jen se obávám, že to nebude to pravé pro mne a nebudu s tím mít trpělivost v tom tu kávu připravovat. A za ty peníze mít nepoužívaný kávovar.. to se mi nechce riskovat...

(Omlouvám se za dlouhé povídání těm, co dočetli až sem :? )
Uživatelský avatar
Jožin
více pokročilý
Příspěvky: 161
Registrován: sob 01. srp 2009 16:04:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Automat nebo radši nic? ... a nebo jiná rada?!

Příspěvek od Jožin »

Většinou člověk sám nejlépe ví co ho tak může bavit, na co bude kvalitní pákovka ležící ve skříni. Ten počet káv za rok může být časem poněkud jiný, pokud přijdete kávě na chuť. Z automatu se dá také dostat dobrá káva, když se s tím pohrajete, ale rozhodně nedoporučuji koupit levný automat a ještě k tomu z druhé ruky, největší nepřítel automatu je tvrdá voda. Pil jsem několikrát kávu z levného automatu a tak vím, že uvaří také slušné esprsso. Ale co to bylo za značku to nevím. Přeji šťastnou volbu.
Dudyn
Příspěvky: 29
Registrován: úte 27. lis 2012 18:57:09
bydliště: Brumov-Bylnice
kávovar:
mlýnek:

Re: Automat nebo radši nic? ... a nebo jiná rada?!

Příspěvek od Dudyn »

také ještě hraji amatérskou ligu, ale podle uvedených požadavků se dá koupit dobrý automat, chce to projít na heuréce, zda tam nejsou nějaké výrazné cenové poklesy u dražších strojů, protože je lepší koupit stroj ve slevě z 15k na 11k, než nějakou novinku jejíž úvodní cena je taky 11k. Minulý týden jsem byl v makru a byla tam předváděčka zrovna na stroj v uvedené ceně, chce to projít a nechat si z toho vyjet kafe a ochutnat ;)
Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 19. črc 2012 14:58:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Automat nebo radši nic? ... a nebo jiná rada?!

Příspěvek od mar.tan »

Zkuste začít například tzv. chytráčkem (Clever Dripper) nebo Moka Express, ten vám připraví kvalitní kávu a náklady na pořízení jsou minimální. Ušetřené peníze pak můžete věnovat na pravidelný nákup kvalitní kávy a zkoušet, jaké chutě vám udělají "nebíčku v pupíku".
Uživatelský avatar
Luky-12
Příspěvky: 2
Registrován: sob 15. pro 2012 13:36:55
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Automat nebo radši nic? ... a nebo jiná rada?!

Příspěvek od Luky-12 »

Jožin píše:... počet káv za rok může být časem poněkud jiný .... největší nepřítel automatu je tvrdá voda...
Taky si říkám, že pokud bude dobrý kávovar, tak těch káv bychom asi vypili víc, ale radši počítám se současným stavem... Co se týká vody, tak s tím naštěstí nemám vůbec žádný problém. Máme tu naprosto suprovou měkkou vodu z brdských pramenů, takže to by bylo v pohodě. Např. máme 12 let starou rychlovarnou konvici ještě se spirálou a ta je skoro jako nová... jen pár flíčků. A to jí prakticky vůbec nečistíme - ocet viděla za tu dobu jen 2x a to ještě spíše "preventivně" než že by bylo třeba...
Dudyn píše:... se dá koupit dobrý automat, chce to projít na heuréce, zda tam nejsou nějaké výrazné cenové poklesy u dražších strojů, protože je lepší koupit stroj ve slevě z 15k na 11k, než nějakou novinku
Myslím, že ty kávovary co jsem vybral toto splňují... Ale pokud ano, tak váhám který.. Např na to delonghi je více referencí co se týká vyrobené kávy a je jednodušší na čištění. Saeco má oproti tomu už keramický mlýnek a dokonce i kapučinátor přes hadičku... Nenašel jsem na něj ale moc referencí, tak mi přijde, že delonghi bude prodávanější, což ale pro mne není to, podle čeho bych se rozhodoval... (kvalitních pákovek se taky asi prodá minimum proti těm za tisícovku).
Uživatelský avatar
spikey
více pokročilý
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25. říj 2011 12:16:23
bydliště: Praha 5
kávovar: Victoria Arduino Eagle one Prima
mlýnek: Anfim Pratica, Mahlkönig EK 43

Re: Automat nebo radši nic? ... a nebo jiná rada?!

Příspěvek od spikey »

Co nespresso? Kdyz Vam to bude chutnat a zajimat Vas to tak to strelite za dobre na Aukru a poridite zase neco na vyssim levelu. To zkouseni je na tom nejlepsi i kdyz top stoji penize:/ pro srovnani zajdete do nejake Panerie nebo McDonaldu kde je kava z automatu a pak do zminene kavarny v jinem tematu nejde o kvalitu suroviny ale vsimnete si jak je kava pripravena (pomer extraktu, kvalita napeneni mleka)
Baví vás zajímavosti o kávě? Podívejte se na rozhovory, které natáčím s osobnostmi z oblasti výběrové kávy: www.youtube.com/c/JaroslavSl365cupsofcoffeevlog
Uživatelský avatar
mejlacz
Příspěvky: 37
Registrován: pát 25. kvě 2012 13:14:18
bydliště: Liberec
kávovar:
mlýnek:

Re: Automat nebo radši nic? ... a nebo jiná rada?!

Příspěvek od mejlacz »

Mám doma Gaggia Synchrony Digital, dá se sehnat za rozumný peníz, určitě do Tvého limitu. Kávu udělá velmi slušnou, ale doporučuju si k němu případně dokoupit ještě externí mlýnek, kvalita kávy se zvedne min o 2 levely. Jako entry-level machine určitě můžu doporučit.
P.S. Ten můj přístroj je na prodej, právě z důvodu přechodu na pákovku, kdyby byl zájem.
Uživatelský avatar
hedge
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 16. črc 2012 9:40:38
bydliště: Dobříš
kávovar: Saeco XSmall, AP, CCD
mlýnek: Carimali Junior,Zassenhaus Panama

Re: Automat nebo radši nic? ... a nebo jiná rada?!

Příspěvek od hedge »

Za mě - pokud máte rád kávu "a la espresso" a víte, že Vás nebude bavit laborování s pákovkou (stejně, jako je to u mě), pak je automat rozhodně lepší, než nic. Sám mám Saeco XSmall (zkušenosti popsané v příslušném vlákně o automatech) a je celkem fajn. Sousedi mají DeLonghi (typ nevím, ale stál kolem 10000 a vypadá jako 21.117) a taky z toho leze slušná káva.

Kapučinátor bych nechápal jako plus. Mléčnou (mikro)pěnu si našleháte lépe s parní tryskou - u mého Saeca i u sousedovic DeLonghi to jde celkem obstojně (a u obou jde z trysky sundat ten pěnící nástavec a tím dostat pěnění více pod kontrolu). A o kapučinátor se musíte určitě více starat, minimálně co se týče čištění, zapomenuté mléko v trubkách nebude nic hezkého.

Nespresso (ani jiné kapsle) bych domů nechtěl. Jednak kvůli provozním nákladům a jednak kvůli omezenějšímu výběru káv. A z mého automatu je káva lepší, než z Nespressa, které máme v kanceláři.

O náchylnosti automatu k poruchám nehovořím, protože nemám zkušenost.
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Automat nebo radši nic? ... a nebo jiná rada?!

Příspěvek od rastino7 »

Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Automat nebo radši nic? ... a nebo jiná rada?!

Příspěvek od Fox_25 »

A proč ne turek? Nemyslím teď spařovanou kávu, ale pravého turka z džezvy. Je to výborná káva kde nevíte o tom že je tam nějaký soc, ten se drží jak přilepený dna hrnku jak při pití kávy, tak když je hrnek prázdný.

Tohle mi chutná víc než káva z automatu kde to na espresso teče až moc rychle.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Automat nebo radši nic? ... a nebo jiná rada?!

Příspěvek od Redmann »

Turecká káva je práve už o tom laborovaní a hraní sa. A vyžaduje tiež slušný mlynček. Moja ETA nenamelie tak, aby sos zostal prilepený na dne.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Automat nebo radši nic? ... a nebo jiná rada?!

Příspěvek od Fox_25 »

Mě to právě ani složitější nepřišlo. Jednoduše hodím do džezvy cukr, zaliji vodou, dám kafe a hodím na kamna. Pak už to jen nechám třikrát přejít varem a hotovo. Nemusím nad ničím laborovat, kafe se mele na prach, cukru dám kolik chci a kávy jak to chci silné, nic víc. Espresso je na tom trochu "jinak", tam musím nastavovat mlýnek a zkoušet při nové kávě.

To že je to tak háklivé na mletí jsem nečekal, s turkem jsem začal až s Carimali M1.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Automat nebo radši nic? ... a nebo jiná rada?!

Příspěvek od Redmann »

Ale treba pri tom stáť, strážiť a tak. A to asi nezodpovedá predstavám niekoho, kto sa nemá chuť hrať s pákovkou.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Automat nebo radši nic? ... a nebo jiná rada?!

Příspěvek od Fox_25 »

Jo takhle, to mi ani nedošlo, pro mě je to automatika. Hold když chci dobré kafe tak proto něco musím udělat a nejen zmáčknout čudlík.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“