Lelit PL 41 TEM - proč jsem ho koupit

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Lelit PL 41 TEM - proč jsem ho koupit

Příspěvek od jerrymouse »

Redmann mi požádal, abych popsal myšlenkové postupy, díky kterým jsem skončil doma s Lelit PL 41 TEM a ne s Gaggií classic nebo Silvií. Posílal jsem je přes PM, ale ještě je napíšu sem, ať mi můžete moje důvody vyvrátit...a já pak následně Lelit přestanu mít rád a zas ho prodam (zatim se mi líbí hodně) :D

Pozadí:
Jsem espresso lama, doteď jsem používal mypressi twist (se kterým se mi dařilo dělat snad velmi dobré espresso), ale v rodině je poptávka po kapučínkách a latíčkách, tak jsem koukal po nějakém stroji. Věděl jsem, že na HX nemám a měl jsem nějaký podvědomý strop (kam jsem byl za přidané fičury ještě schopen zajít s cenou).

Jinak kávu miluju, už několik let mám kávové předplatné, doma V60ku, Aeropress v práci, pár french pressů, Clever dripper a tak.

Nakonec jsem vybral Lelit PL 41 TEM

Důvody:
- PID v základu
- cena/fičury
- boiler větší jak v Gaggii a sedí nad grupou (teoreticky lepší tepl. stabilita - to jsem vyčet na nějakym chytrym fóru, asi na coffeegeek nebo home-barista)
- nemam žádný 58mm přísl. a nahá páka jde sehnat i na Lelit, takže 57/58mm u mě nerozhodovalo
- do Gaggie bych dodával pěnicí potvoru ze Silvie (další náklady) a určitě i časem PID (jsem hračička, ale zároveň dost nešikovnej, takže nevim, jak by to dopadlo) - Lelit to měl z výroby
- dobrý recenze těch EM/Q verzí na coffegeek
- výborná komunikace/ochota odpovědět na všechny moje otázky od pana Váchy z obchodu lelit.cz - tohle bych podtrhnul..byl jsem dost nalomený, ale pan Vácha mi ve všem ochotně vyšel vstříc
- rychlé nahřátí (po 10min je možné dělat espresso, na páku se skoro nedá šahnout)

Silvii jsem nechtěl kvůli:
- pomalé nahřátí
- údajně větší náročnost na "skill" - jsem espressolama
- chtěl jsem se vyhnout temp surfingu a podobným věcem (i když by to asi bylo v pohodě)

Původně jsem chtěl tu verzi PLUST, ale nedokázal jsem si obhájit 16k (17k s tamperem, tzn. +4k) za větší boiler (nebudu dělat víc jak 2 espressa najednou) a 58mm páku. Už takhle mam do vánoc útrum s kupovánim hraček :D

Jinak espresso mi z toho zatim leze chuťově o trochu horší, než z mypressi twist (ale s tim se nějak tak počítalo..minimálně ze začátku)...snad se to naučim a bude to lepší. Jo a pěnit s nějakou konzistencí zatim taky neumim - vyrábim ohřatý mlíko :D Mikropěna se mi povedla snad jen 3x.

Tak...teď se do mě můžete pustit :)
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Lelit PL 41 TEM - proč jsem ho koupit

Příspěvek od Rodom »

Pro mě je to zajímavé čtení, některé důvody pro rozhodování máme shodné, také bych měl PID raději rovnou ve stroji, než to bastlit svýma nešikovnýma rukama. Já měl před pár měsíci v hledáčku Lelit s PIDem bez zabudovaného mlýnku, ale říkal jsem si, že počkám na více zkušeností od těch, kteří si jej pořídili. Přece jen, firma je to svou historií jinak zaměřená než kávostrojkově, i když evidentně nerez materiál je její hlavní součást výroby ( žehličky). Kromě nerez těla, z čeho je vyrobený bojler - nerez-měď-hliník?

Zaráží mě, že ještě nemáte spokojenost s výsledným espressem - to je pro většinu z nás ten hlavní důvod, proč opouštíme různé plasťáky , automaty a jiné Lídlstrojky. Našel jsem ale ve vlákně o Lelitech, že jste objednal stroj na začátku dubna, tak to jej asi máte krátkou dobu na to, aby to hodnocení bylo objektivní. Těším se, až třeba za 14 dní napíšete, jakou kávu vám to tlačí :wink:
Naposledy upravil(a) Rodom dne úte 09. dub 2013 12:29:37, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: Lelit PL 41 TEM - proč jsem ho koupit

Příspěvek od jerrymouse »

Rodom píše:nerez-měď-hliník?
- mosaz, 220ml (to byl taky jeden z důvodů pro Lelit - nechtěl bych vidět hliníkový boiler gaggie s naší tvrdou vodou)
Rodom píše:jak dlouho ten Lelit máte?
- teprve od pátku..ještě jsem se ho dostatečně nenaučil používat (tak, abych z něj dostal maximum) - pár výborných se mi povedlo, ale pořád to neni ta chuť, co se mi občas povedla z mypressi
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Lelit PL 41 TEM - proč jsem ho koupit

Příspěvek od Redmann »

Možno by bolo fajn nechať toto vlákno čisto na dôvody pre kúpu toho, či toho prístroja. Mohlo by to pomôcť pri rozhodovaní iným.
Vlákien o príprave kávy je tu už dosť veľa a keď to dáme aj sem, bude to vlákno zasa neprehľadné a o niečom inom, kvôli čomu bolo založené. :-)
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Lelit PL 41 TEM - proč jsem ho koupit

Příspěvek od Rodom »

Já bych to nehrotil...Když sem majitelé napíšou důvody, proč ten stroj koupili, a buď hned nebo po čase sem napíšou, jestli ty důvody, tedy jejich očekávání od strojku, taky vedly (nebo nevedly) k výsledkům, tak je to pro ty, co se rozhodují, úplně nejlepší soubor informací. Pro mě, který se rozhoduje , co si koupí, to je určitě mnohem zajímavější, než jen seznam důvodů proč jsem koupil to či ono.
A kdyby se tu začaly řešit obecné problémy s přípravou kávy, asi by admin zasáhl a přehodil takovou diskusi tam, kam patří.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Lelit PL 41 TEM - proč jsem ho koupit

Příspěvek od Redmann »

Práve na to, čo píšeš to vlákno má byť.

A admin už podľa všetkého zasiahol, keďže sa tu riešili problémy s prípravou :-) - viď. nové vlákno
viewtopic.php?f=179&t=2030
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Lelit PL 41 TEM - proč jsem ho koupit

Příspěvek od primacafe »

V každém případě sem nepatří hodnocení tohoto kávovaru. Na hodnocení, v podstatě jak jsem nebo nejsem a proč s konkretním kávovaraem spokojený, je samostatná část fora příhodně nazvaná.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Lelit PL 41 TEM - proč jsem ho koupit

Příspěvek od elwoodblues »

nevím, jestli je ten PID taková bomba, vím ale, že bez něj dělá Silvia skvělé espresso.
Nevím, jestli je Silvia náročná na skills, vím ale, že jsem ani na začátku neměl espresso horší a nemusel si říkat "no jo, s tím se počítá..."
Pomalé nahřátí... Mně to nijak nevadí, ale proč by měl ten Lelit být rychlejší? Má nějaké extra super quick topení? Nebo se nenahřívá tolik hmoty? To bych pak viděl spíš jako mínus.
Silvie je o pět kilo těžší, což se mi jeví tak, že Lelit je někde odrbán, pid nepid.
Fíčury... fíčuroviny. Silvie má jedinou - opravdu dobré espresso.
Lelit vypadá na fotkách dobře.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Lelit PL 41 TEM - proč jsem ho koupit

Příspěvek od dinoo3 »

Súhlas, tie kila navyše u Silvie musia lelitu niekde chýbať. Určite sa viac krúti a leštený nerez je pekný len po vyčistení (:, Silvia ma matný nerez. Silvia je na tom konštrukčne lepšie už len z pohľadu.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Lelit PL 41 TEM - proč jsem ho koupit

Příspěvek od Fox_25 »

Kód: Vybrat vše

http://www.coffeeco.com.au/articles/comparison.html
Silvia by měla mít masivnější bojler, proto tam asi není nutný pid. Pid bude bomba u kávovarů kde rozdíl teploty před extrakcí a po ní třeba 10 stupňů.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“