Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dave44
Příspěvky: 6
Registrován: sob 21. zář 2013 21:52:32
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od Dave44 »

Dobry den,
ráda bych poprosila o radu. Moje maminka (60let) mě požádala o výběr kávovaru. Základní podmínka je, že má být pákový (do teď používala asi 7 let pákový Krups, měla i mlýnek, ale nějaký za 500kč, tak ho moc nevyužívala). Ráda by, aby jí dlouho vydržel a nemusela v budoucnu „na stará kolena“ měnit (to se samozřejmě zaručit nikdy nedá). A bojí se kupovat v zahraničí:-). Trochu jsem se začetla na místním fóru a možná se i nechala unést a nejraději bych jí pořídila Rancilio Silvia s mlýnkem Rocky. Cena by se i dala zkousnout, ale nejsem si úplně jistá, zda je to pro ní to pravé.

Myslíte, že Silvia může být dobrou volbou pro někoho, kdo není moc hračička, ani technický tip, jde mu jen o to si připravit 2-3 dobré kávy denně (nepředpokládám, že by mamka někdy vůbec uvažovala o nějakém dalším příslušenství a už vůbec ne nějakém PIDu atd.) a není moc na nějaké experimentování (snad jen s druhem kávy) a k věcem přistupuje spíš intuitivně než aby si četla dlouhé návody a diskuse o tom, co a jak udělat? Mamka samozřejmě počítá s tím, že se na novém stroji bude muset učit, ale pokud by se jí ani po měsíci nebo déle nepodařilo udělat pitelné espresso, asi by byla dost zklamaná. Navíc jak jsem se dočetla je silvia náročná na dávkování, u každé kávy může být nutné trochu jiné namletí atd. Na druhou stranu mě láká, že Silvia pravděpodobně bude držák a snad by s ní neměly být žádné problémy, pokud nebudeme mít vyloženě smůlu. Myslíte, že se s tím má šanci popasovat nebo raději nemám riskovat a jít do něčeho méně uživatelsky náročného a navíc ušetřit? Zvažovala jsem např. Gaggiu classic, ale tam jsem narazila na zmínky o poruchovosti (?), výměnách termostatu atd., a nebo o nějakém stroji od lelit (nejspíš lelit PL41EM), nebyla by to náhodou lepší varianta?

Kávu by objednávala nejspíš tady na primacafe. Včera mě teda trochu znejistěla tím, že občas táta dostane kávu v práci a ona ji pak bude muset spotřebovat:-), což se Silvii asi nebude nejšťastnější řešení (i když teda věřím, že od toho by nakonec stejně brzy upustila).

Děkuji za případné odpovědi
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od lubono »

Zdravím Vás ,nejsem zrovna žádnej mladík ani Einstein ale díky zdejšímu fóru jsem RS zvládl docela slušně.Takže RS je velmi dobrá volba
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od papun »

Chce pít pravé espresso nebo si děla hrnky na 1,5 deci?

Gaggia Classic by taky nebyla špatná volba a hlavně dostačující. Co se týče termostu, tak Silvia na to bude stejně neboť taky používá bimetal, který ma šíroký teplotní rozsah.

Ale hlavně bych to všechno odvodil od mé první otázky. Pokud si chce vychutnávat poctivé espresso tak Silvia či Classic je dobrá volba. Neboť s ničím levnějším se to nebude dařit.
Uživatelský avatar
Dave44
Příspěvky: 6
Registrován: sob 21. zář 2013 21:52:32
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od Dave44 »

děkuji za reakce,
maminka by opravdu chtěla dělat espresso:-), jinak bych ten výběr tak neřešila:-) ... pokud víc vody, tak Americano (hlavně teda pro tátu:-)) ... a chtěla by zkusit i nějaké mléčné nápoje - cappuccino a tak
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od elwoodblues »

Silvie je ta nejlepší volba. Nevím sice, jaké jsou ty nové (moje už je starší), ale snad je dělají pořád poctivě. V tom vidím její kouzlo. Všechny ty kávovary, co se snaží budit dojem, že jsou stejné a levnější, jsou o třetinu lehčí. Což je údaj, na který dám. Páky jsou krásně těžké. Těžší, než u leckterého kávovaru vyšší třídy. Já tu svou koupil jen tak, jako záložní kávovar. Aniž jsem to očekával, rychle se stala jedničkou.
Pro domácí provoz se Silvie vyrovná čemukoliv v libovolné ceně, pokud jde o espresso. (Když se s ní člověk trochu sžije, což je jednodušší, než s některými jejími jmenovkyněmi.) Co se týká páry, to je samozřejmě jiný případ. Stačí, ale pro někoho, kdo používá mléko hodně, by asi byl lepší spíš nějaký HX stroj. Ideální je pak dualboiler, ale ten je cenově už úplně jinde (tím blbým směrem, pochopitelně).
Laborování s mletím maminku čeká tak jako tak. Že by byla Silvie nějak náročná se mi nezdá, ovšem první mletí nové kávy je vždycky tak trochu krok do tmy. Naopak jsem získal dojem, že když dobře pomelu, mohl bych to pak snad pokazit už jen schválně.
A konečně, smekám. Přečetla jste si fórum a pochopila. Vůbec to není častý případ...
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
Dave44
Příspěvky: 6
Registrován: sob 21. zář 2013 21:52:32
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od Dave44 »

Děkuji za odpověď,
nějak jsem z diskusí, možná mylně, nabyla dojmu, že Silvia je náročnější na obsluhu (citlivější na hrubost mletí, plnění), než třeba ta gaggia classic potažmo lelit, ale když se pořídí kvalitní mlýnek, tak by se to tedy snad dalo zvládnout:-). Jak píšete, Silvia mi je právě sympatická tím masivním provedením, že by mohla vydržet.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od elwoodblues »

Dělá se tu z toho někdy zbytečně věda, často je příčina spíš ve vybavení dotyčného, kterému se nedaří. S dostatečnou výbavou to opravdu není nic komplikovaného. Jakési minimální know-how je samozřejmě nutné, ale to je u každé pákovky.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
sanpietro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: pát 02. srp 2013 18:09:04
bydliště: Praha
kávovar: Rocket R58, Rancilio Silvia PID
mlýnek: Rocket Fausto, Rancilio Rocky

Re: Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od sanpietro »

Silvii mám už něco přes měsíc a jsem s ní náramně spokojený. Spolu s ní jsem kupoval i mlýnek Rocky.
Dokonce se mi pomalu daří i dobře našlehat mléko na cappuccino a vykouzlit v hrnku nějaký ten obrazec, ale ještě to není k mé spokojenosti, proto pilně cvičím...
Předtím jsem měl asi 10 let automat, kávu uvařil na jedno stisknutí tlačítka, ale správné espresso udělat neuměl, páka je rozhodně lepší :-)
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od papun »

Tak to bude dobrá volba. Classic taky není špatný, ale kdybych tehdy měl víc peněz tak jdu taky do Silvie. Líbí se mi víc.

Tak potom dej vědět jaká ja spokojenost:)
Uživatelský avatar
Dave44
Příspěvky: 6
Registrován: sob 21. zář 2013 21:52:32
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od Dave44 »

Děkuji všem za příspěvky. Rozhodla jsem se to rozhodování neprotahovat a objednáváme Rancilio Silvii s mlýnkem Rocky. Věřím, že to s ní maminka zvládne a že jí bude dobře sloužit, dám pak určitě vědět. Už se samozřejmě těším, až k ní budu chodit na espresso:-)
Uživatelský avatar
Petr40
Příspěvky: 11
Registrován: pát 07. pro 2012 23:26:20
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od Petr40 »

Asi takhle, kdyz ji milujes neni co resit:-)
Mam Silvii a Rockyho od Vanoc, tedy 10 mesicu. Na vine je toto forum!:-) Asi jako vetsina jsem se musel s nim nejakou dobu ucit spravne davkovani, optimalni volbu kavy ktera mi z ni chutna apod. I ted se nekdy stane ze uplne netrefim davku kavy a neni vysledek uplne dokonaly, ale clovek je s touhle masinou narocny, ale rano bez ritualu kavy si uz neumim predstavit, i za cenu ze prijdu pozde do prace nebo na schuzku:-)
Nenechte se odradit pripadnym pocatecnim neuspechem a hledejte spravnou- a hlavne vzdy cerstvou- kavu ktera matce sedne.
Pokud ma rada hratky s mlekem, bude nadsena.
O solidnosti tohoto pristroje bez lacinych pozlatek neni vubec pochyb.
Uživatelský avatar
Dave44
Příspěvky: 6
Registrován: sob 21. zář 2013 21:52:32
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od Dave44 »

Zdravím,
po delší době se ozývám, jak jsem slíbila. Maminka je už skoro měsíc majitelkou kávovaru Rancilio Silvia a mlýnku Rocky a je s nimi čím dál tím víc spokojená, koupě rozhodně nelituje. S oběma přístoji se naučila zacházet docela rychle a bez větších problémů, nicméně při přípravě espressa má prý ještě pořád, co se učit. Jak sama říká, některá káva se jí povede méně, ale jak jsem byla sama svědkem, většinou pozná, v čem udělala chybu, poupraví pak hrubost mletí a pod.(kávovar reaguje na mletí opravdu citlivě). Příprava kávy jí ale baví a dokonce se jí začalo dařit i šlehat mléko. Zkouší teď kávu od primacafé a prý u ní zůstane:-).
Mám vyřídit, že děkuje všem, co jí v diskuzi radili:-)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od primacafe »

Minulý týden jsem měl v rukách novou Silvii a byla v příslušenství nepřetlaková miska. Hned od prvního pohledu bylo jasné, že do ní vejde tak kolem 7g kávy. Byl dost velký problém s touto miskou dělat jedno espresso jako druhé. Vzal jsem misku která je v nabídce našeho eshopu, vejde do ní o něco víc kávy a výsledek se dostavil hned. Vejde do ní asi 8 až 9g a vychází s ní jedno espresso jako druhé. Není tím tolik kritické mletí nebo plnění misky.

Tento problém zde řeší většina majitelů Silvie, že s originální jednoporcovou miskou je dost náročné se sžít a mění ji za jinou.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Dave44
Příspěvky: 6
Registrován: sob 21. zář 2013 21:52:32
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od Dave44 »

To máte asi pravdu, z té dvouporcové misky se myslím káva daří lépe. Chtěla jsem misku objednat už při první objednávce, ale zrovna nebyla k dispozici. Až budeme objednávat kávu příště, určitě ji doobjednám:-)
Marcela
začátečník
Příspěvky: 74
Registrován: sob 05. úno 2011 18:37:32
bydliště: Kladno
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od Marcela »

Po delší odmlce Vás tu všechny zdravím ! I já díky zdejším šikovným chlapcům jsem již tři roky šťastnou majitelkou Sivie i Rockyho. Žádný problém jsem neměla.Po zakoupení zde doporučené jednoporcové misky jsem spokojena ještě více. Mohu doporučit , při koupi kávy jen čerstvou z pražírny! Káva je vynikající! Zapoměla jsem dodat dnes mi je už také 62 a kávovar zvládám v pohodě .Marcela
Uživatelský avatar
suiiuris
Příspěvky: 2
Registrován: pon 16. pro 2013 1:54:08
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od suiiuris »

Pekny den prajem,

po precitani velkej casti tohto fora som sa rozhodol kupit na Vianoce Rancilio Silvia V3 a mlyncek Rocky.
Snazil som sa najst Vami spominanu misku, ale vyzera to, ze v eshope je v ponuke iba miska pre Gaggia.
Viete mi poradit, kde viem potrebnu misku objednat a ako sa presne vola?
Vopred velmi dakujem.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od primacafe »

:) ikdyž jste přečetl velkou část tohoto fóra, tak vám to nijak moc nedalo. Pokud pomohlo při výběru kávovaru, tak určitě i tak splnilo svůj význam.
Misky které používá i Rancilio Silvia je průměr 60mm (venkovní průměr) které používají profesionální kávovary. Také je to průměr misek pro kávovar Gaggia Classic (a dalších malých domácích kávovarů), nabízený zde v našem obchodě http://shop.primacafe.cz/6-doplnky
Je to miska jednoporcová. Nevím kterou máte na mysli. Jestli jednoporcovou nebo dvouporcovou.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
suiiuris
Příspěvky: 2
Registrován: pon 16. pro 2013 1:54:08
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od suiiuris »

Dobry den,

na mysli som mal mysku, o ktorej ste hovorili Vy tri prispevky vyssie:
primacafe píše:Minulý týden jsem měl v rukách novou Silvii a byla v příslušenství nepřetlaková miska. Hned od prvního pohledu bylo jasné, že do ní vejde tak kolem 7g kávy..............
takze sa jedna o misku, ktoru odporucate vo Vasom prispevku. Predpokladam, ze ide o jednoporciovu misku.
V eshope som nasiel iba jeden typ misky (spominanu Gaggia). Je to ta, ktoru ste mali na mysli v prispevku a odporucate ju aj na Silviu?
predajca mi odporucil tuto:

Kód: Vybrat vše

http://www.bunacafe.eu/prislusenstvi/lamarzocco-miska-7g/#upper
ak mate skusenost, poprosil by som Vas o nazor. Velmi pekne dakujem.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od primacafe »

Ano je to ta.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
sanpietro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: pát 02. srp 2013 18:09:04
bydliště: Praha
kávovar: Rocket R58, Rancilio Silvia PID
mlýnek: Rocket Fausto, Rancilio Rocky

Re: Kávovar pro babičku - Rancilio Silvia?

Příspěvek od sanpietro »

suiiuris píše:Dobry den,

na mysli som mal mysku, o ktorej ste hovorili Vy tri prispevky vyssie: takze sa jedna o misku, ktoru odporucate vo Vasom prispevku. Predpokladam, ze ide o jednoporciovu misku.
V eshope som nasiel iba jeden typ misky (spominanu Gaggia). Je to ta, ktoru ste mali na mysli v prispevku a odporucate ju aj na Silviu?
predajca mi odporucil tuto:

Kód: Vybrat vše

http://www.bunacafe.eu/prislusenstvi/lamarzocco-miska-7g/#upper
ak mate skusenost, poprosil by som Vas o nazor. Velmi pekne dakujem.
Tuto jednoporcovou misku mám a jsem s ní v podstatě spokojen. Je opravdu na 7g kávy a káva se dává jen do té prohloubené části misky. Je potřeba k tomu 41mm tamper. Připravte se ale na to, že vám zůstane po udělání kávy v páce nad pukem trochu vody. ;)
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“