Rancilio Silvia vs. Nuova Simonelli Oscar

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
lukaas
Příspěvky: 23
Registrován: pát 06. čer 2014 14:33:28
bydliště: Blansko
kávovar:
mlýnek:

Rancilio Silvia vs. Nuova Simonelli Oscar

Příspěvek od lukaas »

Zdravím,
fórum jsem pročetl skoro celé (hlavně tuto rubriku) a chtěl bych se zeptat na toto:

Chci koupit na doma stroj na páku. Manželka pracovala při studiu několik let v Dobré trafice, takže s obsluhou snad nebude problém.
Budeme dělat občas nějaké to presso, ale hlavně pofrčí mléčné variace. (určitě 2-4 denně)
Takže zvažuju jaký přístroj na to koupit.
Kamarád má Gaggiu Classic, já jsem si říkal, že bych šel do Silvie + Rocky mlynek.
Ale zaujal me i HX system a tady by to asi vyhral Nuova Simonelli Oscar.

A ted ten dotaz:
Není ten HX systém náročnější na údržbu? Nebo víc poruchovější oproti bojleru?
Máme dost tvrdou vodu, takže bych asi ze začátku požíval Britu a později nainstaloval změkčovač pod dřez.

Jak dlouho se musí čekat u klasického bojleru než všechno zchládne po použití trysky než zas budu extrahovat kávu? Bude to obtěžující, když budu dělat několik kapučín za sebou? (návštěva - cca 4 - 6 ks)
Šlehá se s tím HX systemem mléko lépe než s bojlerem?

A teď ještě k přístrojům - rád kupuji věci se zárukou, ale tady v ČR mi přijde, že ji stejně nikdo moc neposkytuje - oficiální dovozci moc nejsou a nikdo mi nezaručí, že e-shop bude za 2 roky ještě fungovat. Takže bych to bral asi z Německa, kde mám příbuzné.
No a zvažuju tedy bud Silvii s Rockym a nebo ten Nuova Simonelli Oscar.
Kdybych zůstal u klasického bojleru, tak je tu ještě varianta Classic a MDF od Gaggie.
Poznám kvalitativně markatní rozdíl chutě ze setu Gaggie a Rancilia? Aby se mi vyplatilo priplatit tech cca 5 000,-?

A co servis a náhradní díly? Předpokládám, že by se nemělo nic stát u takto drahým a snad i kvalitních strojů. Ale kdyby něco - je na toho Oscara možnost něco opravit i u nás v ČR? Jsem z Brna. Věřím že Silvia má velkou základnu uživatelů, tzn. ani s případnou pozáruční opravou by neměl být problém.
Uživatelský avatar
DeTT
více pokročilý
Příspěvky: 203
Registrován: ned 26. čer 2011 12:46:50
bydliště: Siluvky u Brna
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia vs. Nuova Simonelli Oscar

Příspěvek od DeTT »

HX je rozhodne vhodnejsi pro mlecne napoje. U bojleru nejde jen o chlazeni masiny po pare, to je prakticky ihned, jen staci pustit horkou vodu, ale take o nasledne cekani na opetovne nahrati kvuli slehani mleka, spis to nahrivani Vas bude zdrzovat.

hunt01 zde na foru prodaval nekolik Oscaru v minulosti plus dela servismana pakovek, takze ten Vam kdyztak muze pomoct s cimkoliv spojenym s pakovkou. Pripadne ma pokud vim jeste na prodej Carimali Alfa, ktera by splnovala Vase pozadavky na mlecne napoje a zaroven je robustni a po kompletni repasi.

Na nahradni dily pro pakovky je tu Hraspo ve Slatine, da se tam sehnat prakticky cokoliv.

Ad Silvia vs Gaggia Classic, osobne jsem posun v chuti nezaznamenal, mel jsem obe masiny, prvne Classica a pak Silviu. Ale na druhou stranu nemam moc vyvinute chutove bunky v techto ohledech, takze na muj nazor moc nedejte.
Rocky ma akorat vyhodu v tom, ze je doserless, MDF ma davkovac, je to pomerne otravne... Jinak prumer kamenu maji pokud vim stejny, tudiz melou stejne...
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia vs. Nuova Simonelli Oscar

Příspěvek od morseee1 »

lukaas píše: Není ten HX systém náročnější na údržbu? Nebo víc poruchovější oproti bojleru?
za seba mozem odpovedat iba na toto ...

mam HX 2l boiler a odvapnit ho je celkom casovo narocnejsie .. ale zasa take hrozne to nie je raz za stvrt roka ...
mam tiez tvrdu vodu, takze riesenim pre mna bola brita konvica ..

co sa tyka backflushu tak je ta operacia rovnaka ...

a co sa tyka poruchovosti: kazdy stroj je tak poruchovy, kolko ma v sebe elektroniky ... resp co sa tyka mechanickych casti, tak tu moze byt problem z kamenom a usadeninami, takze je tak poruchovy ako sa o neho clovek stara :-)

vzhladom na to ze mi Ariete roma de luxe chines plastic shit vydrzala 8 rokov (nakoniec bol problem prave v elektronike) tak by som sa akurat u Rancillia alebo Oscara nejako moc o spolahlivost nebal ..
Uživatelský avatar
lukaas
Příspěvky: 23
Registrován: pát 06. čer 2014 14:33:28
bydliště: Blansko
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia vs. Nuova Simonelli Oscar

Příspěvek od lukaas »

Tak jsem tak různě projížděl fóra a videa na youtube a přijde mi, že ten Oscar je takovej vic fórovej.
Silvia ma přepínací mechanický tlačítka, zatímco Oscar má mačkací -nevím jestli jen dotykový nebo mechanický.
Mám trochu strach, aby se Oscar neporouchal dřív než Silvia - ta mi přijde víc taková mechanická než elektronická...ale je to jen můj dojem...
Jasný, že můžu natrefit na kousek, kterej se podělá u obodou dvou strojů...ale obecně nevím, jestli neudělám s Oscarem krok vedle...

A pak si taky říkám, jestli nekoupit za cenu kolem těch 15-20 tis. radši nějaký repas od GuruCaffe - tady ma nick hunt01 nebo tak nějak...Máte na repase od Hunta nějaké reference?
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia vs. Nuova Simonelli Oscar

Příspěvek od ondrada »

Oscar má tlačítka mechanický, nicméně nějaká řídící elektronika tam je (už kvůli automatickýmu doplňování boileru, i v návodu se o tom mluví. Ale jak je složitá nevim, dovnitř jsem nekoukal - leč jiní místní jo, tak snad řeknou). Když odhlídneme od toho plastu navrchu (navíc bohužel leštěnýho, takže s tendencí k poškrábání), měl by to uvnitř být poctivej stroj.


Z těch "otravností" (budu psát jen otravnosti, což ani náhodou neznamená, že kávovar nemá i spoustu pozitiv, který jsou daný tak ňák souhrnně moderním názvem "good user experience" a těžko to vyjmenovávat jednotlivě, prostě v podstatě všechno ostatní je na kávovaru fajn :)):

chybí mu vacuum breaker (jak se to překládá? fakt nevim...), což je ventil, kterej během nahřívání automaticky vypustí z boileru vzduch nasátý při chladnutí stroje, aby v boileru zůstala jen sytá pára (snad je to ten správnej výraz) a presostat mohl pracovat jak má. Takže po zapnutí a zhasnutí kontrolky ohřevu je nutný otevřít ventil páry, vzduch vypustit ručně, a nechat topení ještě chvíli topit, aby se boiler správně nahřál.

Chybí výdej horké vody, umí jen kafe a páru

Oproti Silvii má mnohem větší boiler, na prohřátí to chce aspoň 20 minut, možná spíš půlhodinu. Jenom než se boiler dostane na provozní teplotu trvá skoro 10 minut. A s tím souvisí i poněkud větší žravost (co se elektřiny týká), zvlášť v případě zapínání vždycky "na jedno kafe" (když je zapnutej celej den, tak ten rozdíl asi nebude nijak závratnej). Jednak je boiler větší a jednak se ohřívá na vyšší teplotu než v Silvii, když chci jen kafe bez páry.

Není mě jasný jak se odvápňuje boiler, ani manuál se o odvápňování nezmiňuje, jen kdesi na fóru NS jejich technik psal jak odvápnit "kávovou cestu" (přičemž během jeho postupu nezbývá než doufat, že nesepne automatické doplňování boileru a boiler nenasaje odvápňovací roztok). Třeba někdo poradí...

Nemá sledování hladiny vody v nádržce, ani do nádrřky není pořádně vidět, kontrolka nedostatku vody se rozsvítí při skoro prázdný nádržce a kávovar se okamžitě vypne (jak topení, tak čerpadlo) - klidně uprostřed výroby kafe. A doplňování vody je trošku na zabití - shora vyndavací nádržka na cca. 2 litry s pochybným ventilkem (kterej teda zatím drží, ale při vyndání z kávovaru má tendenci prokapávat a otázka je jak dlouho ještě držet bude), nicméně při výšce kávovaru a nádržky je potřeba dost vertikálního prostoru, aby šla nádržka vyndat. Mít kávovar na kuchyňský lince a nad ním kuchyňský skříňky je ve většině kuchyní dost nereálný, pokud teda mezi linkou a skříňkama není asitak metr prostoru.

Proti malejm kávovarům dělá fakt kravál (aspoň můj kus), srovnatelnej s mým starým Krupsem XP4000, ne-li větší (a Krups byl teda řádnej rachtal). V podstatě je čerpadlo slyšet z kuchyně v pokoji přes chodbu a zavřený dveře, když sepne automatický doplňování boileru - a to normálně přes den, ne v noci.

Manuál je typicky italskej (co do kvality), co se týká sekce "Zprovoznění kávovaru" tak dokonce nápisy na kávovaru tvrdí jedno a v manuálu je úplnej opak, takže pokus-omyl.


Takže záleží jak moc komu záleží na těchto věcech (možná někdo najde i něco dalšího, nevim :)). Jinak je to proti Silvii jiná liga a člověk v podstatě tak trochu "začíná od začátku", chvíli trvá než zjistí jak s HX vůbec zacházet a začne z toho téct něco rozumnýho, pokud to neměl nikdy v ruce. Ale na mlíko super a kafe občas trochu složitější ale fajn (je tam nutnost odpouštění vody po delším stání atd., ale je to o zvyku a je to fofr). Ač se mi pořád nedaří "jedno kafe jako druhý" (asi pořád něco dělám špatně), tak jednoznačně dost velkej posun od předchozího kávovaru co do komfortu obsluhy (kterej ovšem nebyl Silvie), nicméně musim říct že v kafi nějakej zásadní rozdíl není (proč by taky byl, když i z minulýho kávovaru bylo fajn kafe :)).
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia vs. Nuova Simonelli Oscar

Příspěvek od ondrada »

Jo a co se týká repasů od Hunta, tak jsou tu s nima vesměs výborný zkušenosti, takže rozhodně i tudy vede cesta :) Stačí hledat tady na fóru, nejeden člověk o nich psal.
Uživatelský avatar
lukaas
Příspěvky: 23
Registrován: pát 06. čer 2014 14:33:28
bydliště: Blansko
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia vs. Nuova Simonelli Oscar

Příspěvek od lukaas »

ondrada píše:Oscar má tlačítka mechanický, nicméně nějaká řídící elektronika tam je (už kvůli automatickýmu doplňování boileru, i v návodu se o tom mluví. Ale jak je složitá nevim, dovnitř jsem nekoukal - leč jiní místní jo, tak snad řeknou). Když odhlídneme od toho plastu navrchu (navíc bohužel leštěnýho, takže s tendencí k poškrábání), měl by to uvnitř být poctivej stroj.
No to by ale v Silvii mela byt nejaka ridici jednotka taky ne?
ondrada píše:chybí mu vacuum breaker (jak se to překládá? fakt nevim...), což je ventil, kterej během nahřívání automaticky vypustí z boileru vzduch nasátý při chladnutí stroje, aby v boileru zůstala jen sytá pára (snad je to ten správnej výraz) a presostat mohl pracovat jak má. Takže po zapnutí a zhasnutí kontrolky ohřevu je nutný otevřít ventil páry, vzduch vypustit ručně, a nechat topení ještě chvíli topit, aby se boiler správně nahřál.
Má toto Silvia? (asi bych si to mohl někde dohledat, ale moc se ve funkčnosti presovačů ještě neorientuju)

ondrada píše:Není mě jasný jak se odvápňuje boiler, ani manuál se o odvápňování nezmiňuje, jen kdesi na fóru NS jejich technik psal jak odvápnit "kávovou cestu" (přičemž během jeho postupu nezbývá než doufat, že nesepne automatické doplňování boileru a boiler nenasaje odvápňovací roztok). Třeba někdo poradí...
Když budu používat Britu, předpokládám, že odvápnění nebudu jen tak rychle potřebovat a do te doby třebas někdo poradí...je pravda, že máme hodně tvrdou vodu...

ondrada píše:Jinak je to proti Silvii jiná liga a člověk v podstatě tak trochu "začíná od začátku", chvíli trvá než zjistí jak s HX vůbec zacházet a začne z toho téct něco rozumnýho, pokud to neměl nikdy v ruce.
V čem je to jiná liga? Čekal bych, že do kvality espressa na tom budou stejně (někdo mi psal že ani Gaggia Classic a Silvia nemá poznatelný rozdíl v kvalitě esspresa.
Je tedy zásadní rozdíl v tom, jak rychle se dá připravit mléko?
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia vs. Nuova Simonelli Oscar

Příspěvek od morseee1 »

lukaas píše: Když budu používat Britu, předpokládám, že odvápnění nebudu jen tak rychle potřebovat a do te doby třebas někdo poradí...je pravda, že máme hodně tvrdou vodu...
len male upozornenie ... ak mas "hodne tvrdu vodu" brita ti z nej spravi max tvrdu vodu .. Brita nie je vseliek .. max 10 stupnov na stupci tvrdosti da dole, takze odvapnenie bude urcite nutne ..

na HX treba vykonavat odvapnenie aj boilera aj kavovej cesty .. oboje sa da robit naraz, v ramci jednej operacie a je pokoj ..
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia vs. Nuova Simonelli Oscar

Příspěvek od ondrada »

lukaas píše:No to by ale v Silvii mela byt nejaka ridici jednotka taky ne?
Ne, Silvie si v základu vystačí s hromadou drátů, dvěma termostatama a třema svítícíma přepínačema (stejně jako každej singleboiler bez PID, jakákoliv elektronika je u těchto strojů jen zbytné "kurvítko na efekt", ač sem tam nějakou funkcionalitu přidá).
lukaas píše:V čem je to jiná liga? Čekal bych, že do kvality espressa na tom budou stejně (někdo mi psal že ani Gaggia Classic a Silvia nemá poznatelný rozdíl v kvalitě esspresa.
Je tedy zásadní rozdíl v tom, jak rychle se dá připravit mléko?
Prostě se s tím zachází poněkud jinak než se singleboilerem a je to ze začátku trochu nezvyk (ač jsem tomu nevěřil, jakej to bude po singleboileru porod zvyknout si, dokud jsem Oscara nedostal do ruky). Jinak je to prostě o té user experience, Oskar už je přecejen velká mašina která netancuje po stole, nic se nikde moc nekroutí, páka jde do hlavy jak má, nemusí se kávovar při utahování (nějak moc) držet... A v neposlední řadě má HX přecijen vyrovnanější, nebo spíš stálejší (mezi shotama) teplotní průběh prakticky bez práce (nebo se aspoň dá relativně pohodlně a rychle dosáhnout teplotních průběhů v nějakejch rozumnejch mezích podobnosti), zvlášť když se dělá víc kafí po sobě a bereme v potaz Silvii bez PID. Plus neustále dostupná pára a díly uvnitř z "dospělejch" kávovarů (tj. servisovatelnost velký části stroje by měla být bez problému)... Co se týká kvality kafe, bude to srovnatelný, pokud Silvii bez PID nebudeme moc honit (a tím jí nerozkolísáme teplotu vody v boileru).


Já se před časem rozhodoval stejně, jestli Oscara nebo Silvii. Vzal jsem Oscara, a kdybych se dneska rozhodoval znova, rozhodnu se stejně, rozhodně tý volby nelituju. Ale někomu určitě může Silvie vyhovovat víc, já chtěl mimo jiný kávovar kterej obslouží i menší akci, prostě bar s kávou někde na malým openairku nebo tak, a kterej bude bez problémů dělat mlíko když příde mlíkachtivá návštěva. Tak ortodoxní, abych každýmu nutil espresso, nejsem. Někdo to holt přes veškerou snahu nedává, nebo aspoň né pokaždý. Třeba když přinde maminka na návštěvu... :)
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“