Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od primacafe »

Plně se s tím ztotožňuji. HX je s principem regulace teploty opravdu trochu jinde (pokud je dobře navržen a nastaven) a PID je v tomto případě neopodstatněný.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od pulec7 »

V rámci pokračující debaty se tedy nakonec dle všech reakcí zatím nejvíce přikláním k Rocket Evoluzione V2, tak uvidíme zda si zítra něco přivezu pokud ano podám reference.
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od dape »

primacafe píše:Plně se s tím ztotožňuji. HX je s principem regulace teploty opravdu trochu jinde (pokud je dobře navržen a nastaven) a PID je v tomto případě neopodstatněný.
Ale zde se právě PIDem (Rocket Cellini Premium) nastavuje teplota páry v bojleru (teplota je zde zpražena ruku v ruce s tlakem) a tudíž i jakési výchozí podmínky pro extrakci (po odpuštění), které jsou právě touto teplotou páry v hlavním bojleru ovlivněny. např. i na videu ze Seatle coffe je zd eprezentována jakási převodní tabulka mezi nastavením teploty PIDem (na presostatu) a extrakční teplotou. Např. Bunacafe tam právě tento PID dává (z tohoto důvodu) a jak mi nimi bylo vysvětleno, je to dost opodstatněné.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 787
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od danst »

Pokud bychom to chápali jako možnost změny základní nastavené teploty , tak proč ne. Já změnu občas taky používám. (O 1 stupeň :smoke: )
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od dape »

já tomu tak rozumím. Tím PIDem nastavím teplotu (jakoby tlak) páry nad vodou v bojleru a presostat to následně reguluje. Rozmezí je, myslím, cca 8C, což dle převodních tabulek je extrakce při teplotě cca 89C-97C (nevím teď přesně, nechce se mi to hledat, ale tak nějak si to pamatuji).
Nasáledně to presostat takhle řídí (s přesností cca 0,35C) a teplotu (tlak) udává tím druhým manometrem.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 787
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od danst »

Opravte mně, pokud se mýlím, ale ono je všechno trochu jinak, a je smutné číst nepravdy, jak je dnes zvykem všude a o všem. Jsem taky obchodník, tak nemusím vysvětlovat nic dál.

termostat = velká hystereze (rozptyl teplot)
presostat = přesnější "termostat" , (teplota určuje v uzavřeném prostoru tlak páry a tedy místo teploty vody se měří tlak páry nad ní a přepočte na odpovídající teplotu)
PID= přesnější a inteligentní náhrada termostatu , je lepší než presostat
2xPID může znamenat fyzicky 1 PID s 2 okruhy

single bojler = 2xtermostat nebo ! 1x PID nebo! křížená kombinace 1+1 : (PID je lepší náhrada termostatu)
dual bojler = 2x presostat nebo! 2x PID nebo! křížená kombinace 1+1 (s termostatem to snad nikdo nedělá)
HX = 1x presostat nebo! 1xPID

single bojler : má napevno teplotu bojleru i páry danou 2 termostaty
(varianta elektrické hlavy má ještě 1 navíc pro hlavu, platí pro všechny typy)
- pro páru se musí přepnout a ohřát vodu v bojleru více
- varianty s PID mohou mít PID pro espesso a pak přepnutí na termostat pro páru nebo jen PID a přenastavení PIDu pro páru
-nelze páru a presso současně, tudíž nevhodné do komerce

dual bojler : 2 bojlery , každý svůj presostat nebo PID
-možný výdej páry současně s espressem
- obecně nejkvalitnější varianta kávovaru, nejlepší stabilita, nejdražší , největší rozměry

HX : aby se ušetřilo, tak místo dvou bojlerů je jeden, obvykle s presostatem nebo PID
- jediná regulovaná teplota v bojleru na teplotu odpovídající pro páru
- chytrým výměníkem se snižuje tato teplota na použitelnou pro espresso
- možný rovněž obojetný provoz současně (pára+espresso) bez čekání na změnu teploty vody v jednom bojleru
-menší, levnější než dual ale s trochu větší nestabilitou, způsobenou výměníkem a cirkulací zpravidla E61, rozdíl mezi stavem čekám nebo pracuju. Nestabilita není presostatem !
Ty uváděné převody znamenají offset mezi teplotou pro páru a espresso z výměníku. Je to kvalifikovaný odhad teploty pro espresso z teploty pro páru.

PID u HX nahrazuje presostat a neřídí teplotu páry. Řídí teplotu vody v bojleru (a ta je nastavena na teplotu pro páru), presostat nemá (to bych se fakt divil, sice to píše bunacafé , ale sem tam někde v opisování udělali chybu a s nimi 1/2 obchodníků). Co by ve verzi s PIDem asi řídil presostat?
Občas někde probleskne tato věta :Giotto V3 version changes:
The pressurestat of the V2 has been replaced with a PID
to už by se mohlo někomu rozsvítit

ostatní opisují blbosti

ale co si má chudák obchodník z bunacafé myslet, když ani výrobce to nedokáže ukočírovat, pro informaci
přidávám nakonec obrázek z dokumentace výrobce, kde v popisu modelů to má správně a v souhrnu se mu údaje dostaly do špatných kolonek a PID verze nemá už ani PID.

Zpět k výběru:
jestli si vyberu tak nebo tak, je skoro v této kategorii jedno, záleží opravdu jak chci používat vodu, páru a s jakým komfortem (odpouštění a tak)
Vše se jinak podobá jako vejce vejci, např. moje BZ09 má téměř identické plechy jako rocket, náhoda ?

Jestli u HX PID nebo ne , móda je PID, kdo ho nemá, prodá méně. Nedá se upřít jednoduchá možnost změny teploty tlačítky PIDu. Nicméně na nastavitelný presostat u Rocketu stačí povolit 2 šroubky a sundat vrchní kryt.
Změny teplot nevidím jako časté. Prostě se najde vyhovující nastavení a pak se na to už nesahá.
Ale budoucnost je prostě elektronizace.

Na kvalitě kávy nikdo nepozná, na kterém z těch uvedených se to dělalo. Rozhodnou ruce.
Doporučuji vybrat očima , bude to dělat dlouho radost, protože se to bude líbit.
Pokud chci top , beru ten dual bojler, ne náhodou je nejdražší.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od ondrada »

V případě HX nevidím v PID žádnej praktickej přínos proti presostatu. Teplota páry žádnou velkou přesnost nepotřebuje, a teplota extrakce stejně těžko bude na stupeň přesně stejná, vzhledem k principu kávovaru, odpouštění vody před shotem... To už bych viděl větší přínos v teploměru v hlavě, aby člověk věděl jaká bude teplota vody při jakým zacházení.

Naopak presostat má výhodu v tom, že na otevření ventilu páry okamžitě reaguje dohříváním boileru, narozdíl od PID, kterýmu chvíli (ruznou v závislosti na rychlosti a umístění senzoru) trvá než si všimne, že klesá teplota boileru... Navíc to není citlivá elektronika.


Nejsmysluplněji mi vychází, pokud nejde o peníze, PID pro singleboiler, presostat pro HX a kombinaci PID na vodu/presostat na páru u dualboileru...
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 787
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od danst »

Tak, tak.
Když se to tady tak teoreticky rozjelo, má někdo pocit, že konkrétní systém a typ dává lepší výsledky v šálku?
(pomineme-li bludy typu 20% lepší extrakce díky systému Rocket E61 oproti srovnatelným kávovarům v popisu bunacafé = přeloženo : Rocket E61 je o 20% lepší než E61 jiného výrobce)
Omlouvám se Bunacafé, oni tam mají jen to, co šíří sám Rocket Milano.
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od lukyn »

nejdříve, podle vstupního příspěvku (autor promine) jsem byl přesvědčen, že vzniká další zbytečné vlákno (ala chlapci z východu, co nevědí co chtějí), ale dostalo se to do informačně zajímavé úrovně a tak především "danst(ovi)" děkuji za doplnění věcných informací.
Ten Rocket s PID pro HX mě osobně dost zmátnul.
Mě z toho stále vychází jako nejlepší poměr vákon/cena ta verze V2.
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
Amo_Košice_Sk
více pokročilý
Příspěvky: 430
Registrován: pát 26. zář 2014 9:54:19
bydliště: Slovensko Košice
kávovar: La Carimali Alfa
mlýnek: Brasilia RR45 WEGA 6.0

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od Amo_Košice_Sk »

@ ondrada rozumne vysvetlené :souhlas:
Pri HX bojleru som si zvykol na ranné odpustenie pary, nahrieva omnoho rýchlejšie :)
Joj ako dobre, že je v Alfe HX bojler a presostat. Snímanie teploty hlavy veľa napovie to je pravda.
Kávavar : 2x La Carimali Alfa & French Press Bodum
Mlynek : Brasilia RR45 (Gino Rossi RR45)
Mlynek : WEGA 6.0 (COMPAK K6 old)
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od pulec7 »

Uz se nahrejva nakonec premiun plus :)

ps: z iphone se mi nedari vlozit fotka tak dam pozdeji du se pripravit na prvni shot
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od dape »

danst: díky za vysvětlení. Potíž je ta, že těch informací je příliš a příliš z nich není věcně správně. Tak jak to píšeš je to logické a aji tak nějak jsem si to představoval (v základu), ale pak se mi na to začaly nabalovat nějaké nesmysly :-)
Když se to tak vezme, tak jsou, alespoň to tak vidím já 3 cenové hlav´diny kávovarů (bavíme se o ových):
1. do 30 000,- (Gaggia, Silvia, Unica, ...) jako single boiler
2. 30 000 - 40 000,- systém HX s vibračním čerpadlem
3. nad 40 000,- dual boiler (třeba R58) nebo HX s rotačním čerpadlem, přímým napojením na řad.

Alespoň pro mne je moc fajn, že vzniklo toto vlákno a že se zde objasnila spousta nesrovnalostí všude na netu se opakujících, ještě jednou díkec. :-)

Ale ještě s epřesto zeptám, je v zásdadě ve střevech, uspořádání sond, ..., nějaký zásadní rozdíl mezi Rocket, bezzerou, LaScala, ..., mám na mysli systém HX?
Řekněme, že mám třeba (nebo budu mít) 35000 a v rámci této ceny bych chtěl pořídit fakt dobrý HX. Stále nejlépe (alespoň co jsem shlédl) vychází Rocket Cellini Premium plus V3 PID. NEvím ale, zda tomu tak je a nebo uvažovat o jiném. Uvádíte, že střeva jsou dost podobná, tak je to jedno? Jen podle vzhledu? Vzhledově jsou taky dost podobné :-)
dík.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od dape »

polec7: G R A T U L U J I !!! Moc Ti to přeji a moc se těším na nějaké postřehy.
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od kubad »

pulec7 píše:Uz se nahrejva nakonec premiun plus :)

ps: z iphone se mi nedari vlozit fotka tak dam pozdeji du se pripravit na prvni shot

opožděné vánoce :D

gratuluju
tak sem do toho spadl taky :D
Guzzista
Příspěvky: 14
Registrován: stř 23. led 2013 21:36:26
bydliště: Praha 6
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od Guzzista »

Gratuluji k pěknému stroji, sám jsem se rozhodoval mezi rocket cellini classic a unicou. Nakonec jsem se přiklonil pro rychlejší start kdy mám 90 stupňů během 5 min a do 10min nahřátou hlavu. Jak je na tom Rocket?
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od pulec7 »

Diky vsem musim ted pryc po deseti shotech crema dobra ale je to kysele nebo horke heh ja nevim co presne je to za chut, kazdopadne az prijedu budu pokracovat, uz to vypada dobre jen to dobre nechutna budu se ridit podle rad tady na foru a pohraju si a vecer dam vedet.
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od dape »

... se zeptám, je někdo kdo má Unicu, Rocket, la scalu, prostě tuto E61 v Brně? Moc rád ybch to viděl v akci. :-)
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od pulec7 »

Na pidu mam 120 musim se podivat do te tabulky jestli je to ok, bych predpokladal ze u toho bude a prdku :)
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od kubad »

dape píše:... se zeptám, je někdo kdo má Unicu, Rocket, la scalu, prostě tuto E61 v Brně? Moc rád ybch to viděl v akci. :-)
Břeclav
tak sem do toho spadl taky :D
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 787
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od danst »

Diky vsem musim ted pryc po deseti shotech crema dobra ale je to kysele nebo horke heh ja nevim co presne je to za chut, kazdopadne az prijedu budu pokracovat, uz to vypada dobre jen to dobre nechutna budu se ridit podle rad tady na foru a pohraju si a vecer dam vedet.
Nezoufej, měl jsem stejný pocit na začátku. Vybalil jsem ten nádherný nerez (BZ09), udělal prvních pár shotů a zklamaně jsem si musel přiznat, že je to horší než vytuněná GC. Ale to už tady párkrát bylo, že co přístroj, to jiné mletí dávka, teploty atd...Tedy trpělivost.
Má někdo zkušenost s těmi rozdílnými úrovněnmi (cenovými) jaký to má vliv na výsledek chuťově?
Nemyslím to, že teď mám hezčí, lépe vyrobený a trvanlivější, pro neznalé lidi "maso" , neomezuje mě časově ani jinak s následnými shoty a dává to pořád stejně....nakonec proto jsem to kupoval.
Ale vždycky je myšlenka, že za víc peněz to bude líp chutnat. Já bych to připustil, ale uvědomuju si, že jsem postupně musel vylepšit techniku a mlýnek atd... a prostě dvakrát do jedné řeky nevstoupím.
Není to tak, že teď bych na Gaggii udělal chuťově totéž ? Prostě baristův vývoj?

Má někdo možnost srovnávat současně entry a top level ?
Případně el.hlavu, klasickou anebo E61 ?
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“