Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
winter
Příspěvky: 40
Registrován: ned 04. led 2015 16:40:48
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od winter »

Z toho co jsem zatím nastudoval soudím, že toto bude správný postup jak pracovat s kávovarem osazeným hlavou E61 (bez přídavného teploměru v hlavě kávovaru) ***winter***
https://www.youtube.com/watch?v=hHhxTiYVyzQ
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od dape »

no a to je to, co pořád tvrdím, že po odstávce je krátkej proplach nezbytnej - musí se vypustit přehřátá voda z HX. Pokud pak dělám jedno kafe za druhým, již to není nutné.
Co je zajímavé, že jsem vyzval odpůrce odpouštění HX-E61, aby se zde veřejně přiznali. :-) Zatím s ek tomu nikdo nemá, takže asi všichni odpouští a nebo se nechtějí přiznat. :D.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od ondrada »

Teoreticky si dokážu představit HX kávovar spočítanej tak, že bude držet konstantní teplotu jak v idle, tak při extrakci. Dokonce asi i HX kávovar, kterej přitom bude ještě držet teplotu v nějakým rozsahu průtoků. Rozhodně HX kávovar, který nepotřebuje odpouštění při delším stání, není nesmysl - a jsem přesvědčený, že pokud budou všechny parametry termosifonu správně spočítaný (klidová rychlost cirkulace, tepelný ztráty mezi výstupem a vstupem heat exchangeru, tepelná kapacita hlavy, ...) tak to klidně může fungovat.

Leč moc HX kávovarů jsem neviděl, takže nevim kolik z nich má v tomto směru ideální parametry, a jestli tam při optimální funkci třeba nejsou tak velký tepelný ztráty, že se to radši při delším stání nechává přehřát... Otázka taky je, jestli je každej HX kávovar schopnej udržet požadovanou teplotu aspoň v rozsahu průtoků 0,5-2 ml/s (ristretto až espresso doppio)...
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od bruno75 »

Tak ešte jeden pokus....
Bohužiaľ takým nepísaným pravidlom aj pri profi HX kávovaroch, ktoré sa používajú v kaviarňach je, že si nechávajú schválne zvýšiť teplotu aby dokázali robiť výdaj kávy prakticky nepretržite a teda paradoxne ak chvíľu nie je odber tak aj voda v HX výmenníku aj hlava sú prehriate. Toto ale nie je vina HX systému ale skôr obsluhy a nereálnych požiadaviek na nepretržitý výdaj.
Budem sa znovu opakovať, že ak je potrebné odpustenie v čase 5-10 sekúnd tak proste obsah toho HX výmenníka je výrazne schladený čerstvou studenou vodou a skutočne ho degradujete na úroveň systému s malým bojlérom. Obsah toho HX výmenníka býva skutočne malý, rádovo 1.5 - 2.0 deci vody čo je menej ako napríklad R.SIlvia
Ale aby som nebol len jednostranne zameraný, tak kratučké odpustenie 1-2 sekundy je v pohode a aspoň sa dostane preč voda, ktorá stojí v hlave a necirkuluje termosifónom cez výmenník. Takže určite stojí za to vyregulovať teploty natoľko aby odpúšťanie vody pred shotom nebolo nutnosťou ale skôr len rutinnou k dokonalosti. Dobre navrhnutý HX systém by toto mal vedieť dosiahnuť. Ešteže doma tých káv nepotrebujem robiť 40 ks naraz :)
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od pulec7 »

Tak to Vario Home je peknej zmetek :), rano udelam kafe pohoda ted k tomu prijde s nicim sem nehejbal a tece to jak blazen normalne se tomu mlynku hejbe samo nastaveni polohy kamenu. Asi je ten sroub blbe utazenej nebo nevim.
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od ondrada »

A nezůstala náhodou v mlýnku trocha rozemletý kávy, která šla ven do páky jako první a toto způsobila? Zkus namlet ještě aspoň jednou, než něco označíš za "peknej zmetek" ;-)

Mě se to sem tam stává při první kávě po nějaký delší době taky, další už jdou normálně. On stačí i půlgram nebo gram vyschlý zvětralý kávy na spodku misky a je někdy hotovo...
Uživatelský avatar
Robol
Příspěvky: 20
Registrován: pon 10. lis 2014 23:34:00
bydliště: Pardubice
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od Robol »

Zdravím vespolek,
Dovolím si drze hodit zde zatáčku od mono tématu HX kousek zpět k tématu v nadpisu ;)
Trošku jsem se nalomil na Catler 9010, ale nějak me straší elektronika a china.
A při hodinách lustrovani netu jsem narazil na LELIT .

Nemáte někdo prosím zkušenost s LELIT PL60PLUST ?

Kód: Vybrat vše

http://lelit.cz/eshop/?25,lelit-pl60plust
Je to dual bojler s pid. Dělám sobě espresso a manželce capuccino. Tak nějak pořád bojuji se stabilitou
výkonu páry u Gaggia baby twin a chtěl bych zkusit i polaborovat s teplotou vody vs. kyselost/hořkost.

Díky předem
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od papun »

K tomu LELITu. To jsem netušil, že se dělají domácí dvojbojlery. Ví o tom někdo víc?
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od lukyn »

Možná ještě jako alternativu Ascaso Steel Duo Prof.
Bohužel obecně informace o kávovarech Ascaso jsou dost nepřehledné a v popisech se objevují chyby. Konkrétní odkaz na shop dávám proto, aby nedošlo k šumu při hledání.
http://www.kavovarydoplnky.cz/product/k ... onal-1357/
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od pulec7 »

ondrada: tak nakonec to bylo miskou, 14g tece rychle i kdyz je plna ale 17g uplne naplnena je akorat, coz je pomerne logicky pouzivam tu větší, tak aby mě tekla 7g s 9,5-11g tak nejak stejne jako napechnuta 17ka. No kazdopádně asi budu laborovat prootže s jemností jsem stále jak jsem byl a v určitých situacích ještě přidávám a jsem skoro nakonci. Až mi nato vyjde čas tak se nato podivám :).
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od danst »

Už je tady možná hodně příspěvků a neumím hledat, ale zajímalo by mně, kolik ukazuje manometr tlak nastavený od výrobce, je tam 9 nebo víc barů?
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od pulec7 »

Me to ukazuje 8,5 - 9 baru
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od danst »

To rád slyším, drahý stroj je konečně od výrobce správně nastaven.
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od pulec7 »

Tak mám za sebou první backflush.

Pouzil jsem Puly cafe powder malicko sem dal do slepe misky. Nasledne jsem tak 10x udelal, pak jsem vse oplachnul a to same sem udelal na cisto. Pred i po jsem si udelal kafe, to po se mi zdalo kysele ne uplne extreme ale proste to nebylo ono tak jsem to jeste provedl 4x uvidime zejtra snad uz to bude vpohode ale ten rozdil jsem teda poznal hned. Hlavně kdo zná chut Australie Skybury kde neni ani spetka horkosti ci kyselosti. Ta uplne jamnost se vytratila doufam ze to bude vpohode.

Jaké stim máte u E61 zkušenosti kolikrát to děláte? Myslim pustit a vypnout, pustit a vypnout.

PS: horká voda nebo pára není potřeba odpouštěď ne to se z hlavy při backflush nemá šanci jak potkat to sou uplně jiné okruhu je to tak že?
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od kubad »

10x stačí bohatě, hlavně pak dobře propláchnout
tak sem do toho spadl taky :D
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od pulec7 »

kubad: a jak se dělá proplach 10x to samé ne? nebo ještě něco jiného dělal sem to podle videa a 10x s pripravkem pak oplachnout paku a 10x na prazdno je to tak?
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od lukyn »

standardně dělám cca 5 - 10x s přípravkem podle toho, co z toho leze, pak párkrát bez a v pohodě ... hlavně to nepřehánět. Stroj máš pár dní. Já dělám preventivně pouze bez přípravku, jednou za čas s.
Co páčka ovládání, nezačla povrzávat ?
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od pulec7 »

lukyn: tak cetl jsem jednou tydne ale nic extra z toho neteklo treba ten bordel co tece na videich urcite trochu hneda voda, takze to vidim ze budu tydne delat bez prasku a jednou mesicne s praskem. Packa trochu vrze.

Me to ještě v půlnoci nedalo spát :), a tak sem se zvedl a v sel sem to jeste poradne proplachnout, udelal sem cca litr vody a pak sem ochutnal cistou vodu z paky a uz to bylo cajk :)
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od lukyn »

Evidentně proplach v půlnoci při měsíčku zabírá ... trošku provozní komplikace, ale to si zvykneš ;-)
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od kubad »

jak už padlo cca 5-10x s přípravkem, pak několikrát bez aby se to propláchlo, zase to není potřeba přehánět používám přípravky tady z Prima Cafe
cca 1x týdně.
Páka jde lehce ztuha, někdy líp :D zajímavé, ale nepovrzává
tak sem do toho spadl taky :D
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“