Prosím o radu při výběru kávovaru

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Prosím o radu při výběru kávovaru

Příspěvek od RedAce »

1. Doba nahřívání - Silvie je ready za 15 minut, velká HX mašina nebude ani za dvojnásobek té doby.
2. Flush - u Silvie neřeším, u HX se půlka zdejšího fóra ani neshodla na tom, zda ano či ne, natož jak dlouho a jak jeho délku přizpůsobit době nahřívání mašiny a požadavkům na extrakci. Tak jak to má z fleku zvládnout někdo, kdo ani neví, co HX je, jak funguje a jak se liší od boileru?
3. Odvápňování, čištění - Silvii není problém defacto rozebrat do posledního šroubku a vyčistit, HX je v tomhle mnohem náročnější.

Tepelná stabilita je sice krásná věc, ale když se tomu nerozumí, nadělá HX víc vrásek na čele než dobrých káv. Malý boiler s PIDem se bude chovat vždy stejně, snadno se nastaví a s dobrým mlýnkem prostě udělá v 99,9% případů výrazně lepší espresso než sebelepší HX (nebo klidně i ten dual-boiler) s MDFkem.
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: Prosím o radu při výběru kávovaru

Příspěvek od bruno75 »

1. Doba nahrievania - Silvia 20 (30) min, HX systém 30 (40) min takže to až tak veľký rozdiel nie je... teda je 10 min čo mi ale za ten komfort stojí a ja osobne som nahrieval aj Silviu a teraz aj Alfu cca. 1 hod.
2. Flush potrebuje Silvia viacej ako správne nastavený HX systém. Nie je to nič zložité nastaviť presostatom na správnu, väčšinou nižšiu teplotu. To, že väčšina majiteľov používa príliš vysoké teploty nie je chybou HX systému.
3. Odvápnenie HX systému nie je ani tak zložitejšie (Alfa - odpojiť 5 fittingov, špirálu, čidlo výšky hladiny vody, 2 skrutky na hlave a jedna skrutka na spodku bojlera... a mám bojler vonku) len treba použiť viacej odvápňovacej chémie a viacej vody na následný preplach HX a bojleru (predsa len 2,5 litrový bojler a 0,3 litrový bojler je rozdiel). Ináč do skrutky sa v pohode dá rozobrať aj HX bojlér a vyčistiť mimo kávovaru. V oboch prípadoch ale viacej odporúčam používať mäkkú vodu (Brita, katexový zmäkčovač, destilátor, reverzná osmóza, balená voda...) v tom prípade by som odvápňovanie robil raz ročne.

No a k tej stabilite. Malý bojler môže mať aj najlepší PID a nič to nebude platné pokiaľ sa do tak malého objemu dostane studená voda tak je stabilita preč... Vôbec by som netvrdil, že malý bojlér s PID dá v 99.9% lepšie espresso ako sebelepší HX. Porovnaj si to a uvidíš sám, že to je o niečom inom a väčší bojlér s HX prípadne dual bojlér ti dokáže dať jedno špičkové espresso za druhým a čo je dôležitejšie tak aj chuťovo širšie s nuancami ktoré proste malý bojlér nedá či sa ti to páči alebo nie.
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Prosím o radu při výběru kávovaru

Příspěvek od RedAce »

Dost překrucuješ moje tvrzení. Vím, že rozdíl v nahřívání není nepřekonatelný (čtvrt hodiny rozdíl tam ale bude - Silvií proženeš hrnek vody a máš skoro nahřáto). Nějaký zdejší mýtus o "dobře nastaveném HX" je sice krásný, ale taky dost děravý (nicméně do toho zabředávat fakt nechci). Pointa je ale ta, že je to výrazně komplikovanější než single boiler. Už jen ten tvůj popis děsně jednoduchého rozebírání boileru je dost výmluvný. Hlavně ale ten kávovar chce někdo, kdo tomu fakt nerozumí a chce z toho rychlé a jednoduché kafe.
Netvrdím, že single boiler dá lepší kafe než HX, ale zaručeně ho dá lepší třeba s Mazzerem SJ než HX s MDFkem. Pořád je tu děsně zažraná představa, že si koupim luxusní mašinu, na mlýnek dám pár korun co zbylo a ono to bude dělat zázraky. A to je hrozně špatně. Kdokoliv, kdo v tom kafi chodí trošku dýl, ti řekne, že mlýnek je prostě důležitější než kávovar a od toho by se měla odvíjet i investice do něj.
Uživatelský avatar
lafata
Příspěvky: 7
Registrován: úte 03. bře 2015 22:32:05
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Prosím o radu při výběru kávovaru

Příspěvek od lafata »

Děkuji všem za reakce a příspěvky, kterých si moc vážím. Uznávám, že jsem nezvolil nejšťastnější způsob dotazu, kdy jsem opravdu nevěděl co přesně za systém opravdu chci. Nevím to ani teď :rofl: Nicméně musím říci, že i přesto jste mi všichni dali velmi mnoho informací, ze kterých mohu poměrně slušně čerpat.
Ještě jednou opravdu děkuji a přeji hezký víkend.
Uživatelský avatar
gekonko
více pokročilý
Příspěvky: 189
Registrován: pát 02. led 2015 12:33:04
bydliště: Košice
kávovar: CARIMALIalfa2x GAGGIAcubika2x ASCASOdream KRUPSxp5240
mlýnek: GAGIAmd85-2x SANTOS#1 ZASSENHAUSpanama

Re: Prosím o radu při výběru kávovaru

Příspěvek od gekonko »

Odporúčam si pozrieť tieto videá:
Newbie Introduction to Espresso https://www.youtube.com/playlist?list=P ... _puUngi_3z
Uživatelský avatar
RoSta
Příspěvky: 38
Registrován: úte 01. úno 2011 13:34:28
bydliště: Prievidza, SK
kávovar: Lelit PL41TEM, Sencor SES 1710BK (upravená miska z TX10)
mlýnek: Wega Max 6.4M, Rancilio MD50 AT

Re: Prosím o radu při výběru kávovaru

Příspěvek od RoSta »

a môj Lelit je ready za 3 minúty :D
aspoň podľa návodu...

lafata sa dobre zabavil a my sme si osviežili, prečo a vdaka čomu si robíme dobrú kávu doma tak, ako ju robíme... každý po svojom...
Kávovar doma: Lelit PL41TEM, V práci: Sencor SES 1710BK (upravená miska z TX10), RIP: Rohnson R-969, Turmix TX10 V+
Mlynček doma: Wega Max 6.4M, V práci: Rancilio MD50 AT
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Prosím o radu při výběru kávovaru

Příspěvek od pulec7 »

lafata píše:V podstatě mi jde o to, abych si co nejjednodušeji a nejrychleji udělal dobré kafe. Nejsem žádný odborník. Nevím, jestli na to bude lepší HX s vibračním čerpadlem, nebo dual bojler s rotačním. Snažím se tu najít odpovědi - čtu i příspěvky jiných uživatelů, abych se trochu zdokonalil.
Jak jsem již uvedl, bude se jednat pouze o damácí provoz. Napojení na vodu na přímo je momentálně nereálné.
Mlýnek do budoucna bude, zatím prostě musí stačit ( a bude ) MDF.
No a není lepší místo R58 za 55k koupit třeba Premium Plus co mám já a k tomu dobrej mlýnek? Kupovat R58 a k tomu mít MDF mi nepřijde jako dobré řešení. Rozdíl mezi MDF a třeba Variem je podstatný, ovšem rozdíl mezi Premium Plus a R58 při použití kvalitního mlýnku bude zanedbatelný. Ne nadarmo se tu všude píše, že mlýnek má být kvalitnější než espressovar.

btw. Dual vs. HX není to tak horké jak se to uvaří, zase řečeno Xkrát není důvod se obávat HX a je lepší koupit levnější HX a kvalitnější mlýnek.
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
lafata
Příspěvky: 7
Registrován: úte 03. bře 2015 22:32:05
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Prosím o radu při výběru kávovaru

Příspěvek od lafata »

Zdravím. Tak jsem ještě v březnu koupil R58 a v květnu lepší mlýnek. Nemůžu říct, že už mi vše jde na 100%, ale začíná se pozvolna dařit.
Takže všem ještě jednou díky za rady a pokárání :-)
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“