Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
lukky78
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: pon 15. čer 2015 20:19:30
bydliště: BO
kávovar: DeLonghi, Catler ES 8012, Bezzera Magica, Rocket R Nine One
mlýnek: Compak K3 Timer, Porlex Tall

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od lukky78 »

Jestli si koupíte Unicu, Magicu nebo Maticu tak rozdíl určitě nepoznáte. Tyto stroje jsou teplotně stabilní a hlavní rozdíl je mezi Unicou - Magicou/Maticou. Poslední dva jmenované jsou HXka, tudíž nemusíte čekat na nahřívání bojleru a můžéte zároveň pěnit mléko a extrahovat kávu. Já osobně šel do HX stroje, jelikož jsem se chtěl po určitém čase vyhnout upgrade :-).

Co se týká PIDu, tak určitě nerozpoznáte rozdíl v přípravě espressa (plus/mínus 1stupeň na teplotě) vše je otázkou praxe. Já PID nemám a myslím si, že umím připravit stejně kvalitní espresso jak s PIDem :-).

Co se týká času extrakce, tak ze začátku než to chytnete do oka můžete používat stopky na mobilu nebo si koupíte digitální minutky.

Při přípravě espressa je aspoň pro mne důležitější kvalita pomleté kávy (kvalitní mlýnek) a surovina (káva).

Zde příprava kávy na chaloupce.

Kód: Vybrat vše

https://www.dropbox.com/s/dcjbgkw0x05loyg/VIDEO0066.mp4?dl=0

Šťastnou ruku při výběru :-).
Lukáš
Že jsem tu lezl :-)
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od morseee1 »

xpmarek píše:Zatím jsme doma na Gaggia Baby Twin dělali na 90% espresso, na 10% kapučíno. Víceméně i s tímto kávovarem jsem byl spokojený, jen byl velmi často na reklamacích, protékala voda, sám se spouštěl, nenapouštěla se voda do bojleru atd.
ak s takto poruchovym kavovarom ste boli spokojny, tak bude stacit akykolvek kavovar pod 5000 .. kludne aj vytaza z DTestu :-)
xpmarek píše: Uvažuji o Bezzera Unica nebo Bezzera Magica/Mitica, Miticu bych asi měl za cenu podobnou Magice.
Myslíte, že mezi kávovary bude rozdíl v kvalitě pressa?
V kvalitě připravené mléčné pěny?
medzi Unicou a M/M bude rozdiel v priprave peny, v pohodlnosti a v krase kuchynskeho doplnku :-))
este by som k dvojici M/M doplnil ich sestru Giuliu .. vsetky tri modely sa lisia len vonkajsim spracovanim, creva su rovnake.
Hlavnym rozdielom medzi U a M/M/G je hlavne ze U ma pollitrovy boiler, ano ma PID, ale nemyslim si, ze je to az tak dolezite. Zalezi podla mna aj na kave, ktoru clovek pripravuje. Na svetlo prazene kavy to moze mat istym sposobom zasadny vplyv ale na city+ resp full city asi v zasade nie. (neratam rozdiel 10°C)

Svojho casu som tiez rozmyslal o Unice, ale vysla mi z toho Magica .. HX je HX .. :-)

a hlavne pre mna, ktory ma kavovar pod kuchynskou skrinkou bolo pre dolievanie vody jednoduchsie odobrat cele horne plato aj so salkami ako davat salky dole, otvorit sachtu a naliat vodu ..
Uživatelský avatar
lukky78
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: pon 15. čer 2015 20:19:30
bydliště: BO
kávovar: DeLonghi, Catler ES 8012, Bezzera Magica, Rocket R Nine One
mlýnek: Compak K3 Timer, Porlex Tall

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od lukky78 »

Nejlepsi by byl duobojler, ale to uz jsme s cenou uplne nekde jinde. HX je pro domaci pouziti dostacujici ...
Že jsem tu lezl :-)
Uživatelský avatar
xpmarek
Příspěvky: 14
Registrován: ned 30. lis 2014 23:46:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od xpmarek »

Tak už mám doma Bezzera Mitica, funguje super, jen pěnit mě ještě moc nejde, moc rychle se zahřeje mlíko a pěna by mohl a být lepší. Kolik ml mlíka dávate do 350ml konvičky?

Pak jsem se hlavně chtěl zeptat:
Jaký je "optimální" tlak v hlavě při přípravě espressa? Při namleté kávě na mlýnku Compak K3 stupeň 23 je max tlak cca 11 barů, při namleté na 22 je tlak 12. Jde spíš o teoretický dotaz. Doba extrakce je v obou případech blízko 28s na 28ml (30ml včetně cremy).
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od lukyn »

Řekl bych že 9
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
xpmarek
Příspěvky: 14
Registrován: ned 30. lis 2014 23:46:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od xpmarek »

Bezzery HX (krom Miticy TOP) mají všechny vibrační čerpadlo dávající 12 barů, nicméně je otázka zda pomlýt kávu jemněji a extrahovat na 12 barů nebo takto jak ji mám pomletou já je to lepší na 11 barů. Měla pěknou kremu a chuťově byla OK, na 11 barů.
Uživatelský avatar
lukky78
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: pon 15. čer 2015 20:19:30
bydliště: BO
kávovar: DeLonghi, Catler ES 8012, Bezzera Magica, Rocket R Nine One
mlýnek: Compak K3 Timer, Porlex Tall

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od lukky78 »

Tohle je opravdu individualni, kazda kava chce jinou hrubost mleti a tim se meni i tlak. Dulezite je dodrzet pomer 25/25, samozrejme i mi sem tam nejaka sekunda ci mililitr utece, ale ne nejak zasadne. Ja osobne se s tlakem pohybuji mezi 10,5 az 12. Ale tohle jsou dotazy do jineho vlakna na foru...
Že jsem tu lezl :-)
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od morseee1 »

no neviem, zasa dalsia podla mna zbytocna diskusia .. ci 9 alebo 11 barov .. neni to jedno??? dolezite je ci ta kava potom chuti alebo nie... nebudem predsa kukat na budiky aby som povedal ze super, mam 9 barov, 25/25 ale kava sa neda pit ...
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od lukyn »

My co máme budík jen na tlak v HX nemusíme tyhle zbytečnosti řešit :-)

to xpmarek: doporučuji pročíst forum, odpadnou některé dotazy a myšlenkové úvahy. Vše již je popsáno xkrát
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
Mosquit
Příspěvky: 16
Registrován: pon 04. kvě 2015 10:42:25
bydliště:
kávovar: Bezzera Magica (+Clever dripper, Aeropress)
mlýnek: Compac K3 Touch (+Hario Mini)

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od Mosquit »

Obnovím starší téma, protože řeším podobný problém. Domů chci pořídit první pákový stroj. Po zjištění, že GC Plus už není to co bývalo jsem se musel posunout výš, aktuálně tedy přemýšlím o Silvia.
Použití domácí - denně cca 4x espresso, 1x něco s použitím páry. Silvia sama o sobě začíná kolem 14k, navíc se mi zalíbila Bunacafe PID edice (zajímá mě tedy hlavně PID, ale i probouzení v definovaný čas a další vychytávky), kde už jsme na 20k. PID a ukazování teploty hlavy beru jako zjedndoušení práce, resp. zvýšení blbuvzdornosti (očekávám, že tím omezím nutnost dělaní temp surfing atd).
Bunacafe PID by se mi líbila, že ráno by byl kávovar už nahřátý. 20 minut nahřívání u jiných by nebyl problém, hodina je ale příliš.

S tím souvisí nějaké dotazy poučeného nováčka :-)
- má taky někdo čerstvé zkušenosti s Bunacafe PID ? Nerad bych, aby se nějak i aktuální FW sekal apod.
- lze v této kategorii (tedy do 20k za mašinu) koupit něco lepšího se zachováním požadavků výše (můžeme jít i kousek výš, pokud to bude ospravedlněné). Třeba výše zmíněná Unica PID za nějakých 750€...
- ad. jednopáka/dvoupáka: pokud má člověk jen jednu páku, tak mění pořád dokola mění misky? Naopak, pokud má člověk dvě páky, jak dlouho trvá nahřátí páky po výměně? (v situaci, kdy jsem měl v hlavě jednopáku, ale je potřeba udělat dvě kafe)

Mlýnek asi Rocky SD. MDF se mi nelíbí (plasťák) a ostatní moc nevím. Třeba s takovým Mahlkönig VARIO home už to vidím, že bych i s odpovídající mašinou byl někde na 40k, což už není akceptovatelné.
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od wladas »

Ad 3 - paku staci cez sprchu oplachnut a hned je prehriata...ale misky relativne slabo drzia v pake (pri odklepavani vypadnu aj s pukom) takze sa daju lahko menit
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
lukky78
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: pon 15. čer 2015 20:19:30
bydliště: BO
kávovar: DeLonghi, Catler ES 8012, Bezzera Magica, Rocket R Nine One
mlýnek: Compak K3 Timer, Porlex Tall

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od lukky78 »

Kdyz jsem zakladal toto vlakno, mel jsem +/- stejny rozpocet, po nacteni fora jsem radeji priplatil a sel o tridu vys at to treba nemusi za dva roky resit znovu. Konkretne jsem poridil HX stroj Bezzera Magica jelikoz celkem dost sleham mleko. Stroj je bez PIDu a funguje na vybornou, ve vysledku nepoznas jestli je extrakce kavy u takoveho stroje s funkci PID ci nikoli.

Pokud sahnes po Bezzera Unica/Magica neudelas chybu. Vim, ze si budes muset priplatit, ale za ty prachy ziskas teplotne stabilni masinu s hlavou E61.

Ke kavovaru byly 2paky tim padem neresis vymenu misek z paky do paky.

Na mlynku nesetri, to je alfa/omega v priprave kavy, ja konkretne koupil Compak K3 a maximalni spokojenost.

Pokud se rozhodnes pro Bezzeru napis info do SZ neco vymyslime s cenou.

Stastnou ruku pri vyberu...
Že jsem tu lezl :-)
Uživatelský avatar
Mosquit
Příspěvky: 16
Registrován: pon 04. kvě 2015 10:42:25
bydliště:
kávovar: Bezzera Magica (+Clever dripper, Aeropress)
mlýnek: Compac K3 Touch (+Hario Mini)

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od Mosquit »

Jak třeba Magica splňuje podmínku o rozumné zahřívací době? Od úplného vypnutí do prvního shotu? Je třeba kvůli tomu dělat nějaké vylomeniny ( :-) ) nebo je to nějak přímočaré?
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od jerrymouse »

Zapneš, počkáš hodinu (možná í méně, ještě jsem ten čas neměřil). Žádné vylomeniny kvůli nahřátí dělat nemušíš, jen odpustit před shotem vodu (jako u skoro všech HX).
Řeším to chytrou zásuvkou (s časovačem a spínáním přes mobil).
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od morseee1 »

Mosquit píše:Jak třeba Magica splňuje podmínku o rozumné zahřívací době? Od úplného vypnutí do prvního shotu? Je třeba kvůli tomu dělat nějaké vylomeniny ( :-) ) nebo je to nějak přímočaré?
ja neviem co vsetci maju s tou zahrievacou dobou .. . boiler je do 10 minut nahriaty, dalsich cca 10 minut trva kym sa nahreje cely kavovar.
ak sa to zda dlho, neni nic jednoduchsie ako s tou dobou ratat a zapnut to skorej ..
mame tu v praci automaty Jura, od zapnutia po spravenie kavy prejde cca 2 minuty ale ta kava je pekny hnus. To si radsej pockam tych dalsich 18 minut. ..

Je problem ako prve rano zapnut kavovar a potom zacat robit rannu hygienu a ostatne??
Uživatelský avatar
Mosquit
Příspěvky: 16
Registrován: pon 04. kvě 2015 10:42:25
bydliště:
kávovar: Bezzera Magica (+Clever dripper, Aeropress)
mlýnek: Compac K3 Touch (+Hario Mini)

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od Mosquit »

Chtěl bych si dát ráno kafe před odjezdem do práce, to je celé. Hodinu kvůli tomu čekat nebudu. Většinu hygieny dělám v práci (jezdím na kole, tak se sprchuju), takže jen snídaně.

Pokud tyhle mašiny zvládají časované zásuvky, tak je to řešitelné. Některé se musí po zapnutí do el. ještě "probudit" tlačítkem, ne kolébkovým vypínačem.
Uživatelský avatar
lukky78
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: pon 15. čer 2015 20:19:30
bydliště: BO
kávovar: DeLonghi, Catler ES 8012, Bezzera Magica, Rocket R Nine One
mlýnek: Compak K3 Timer, Porlex Tall

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od lukky78 »

Ano, jeden clen fora resil podobne zapojeni a dotahnul to k dokonalosti a zapina kavovar pres wifi.
Že jsem tu lezl :-)
Uživatelský avatar
Amo_Košice_Sk
více pokročilý
Příspěvky: 430
Registrován: pát 26. zář 2014 9:54:19
bydliště: Slovensko Košice
kávovar: La Carimali Alfa
mlýnek: Brasilia RR45 WEGA 6.0

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od Amo_Košice_Sk »

S bojlerovým kávovarom na dobrú rannú kávu je to jednoduché :
1) nechať bežať NON-STOP
2) zapínať pred spaním
3) dať si budík a vstať hodinku - dve pred vstavaním, zapnúť kávovar a pokračovať v spaní
4) niektorý člen z rodiny čo skôr vstáva zapne kávovar
5) prípadne sa popýtať po súsedoch či niekto nevstáva skôr aby zapol kávovar
6) zapnúť kávovar a ísť do kúpeľne
7) zásuvka s časovačom
Viac ma momentálne nenapadá, ibaže sa vykašlať na dobrú rannú kávu a dať si čaj čo ja neznášam :hnup:
Kávavar : 2x La Carimali Alfa & French Press Bodum
Mlynek : Brasilia RR45 (Gino Rossi RR45)
Mlynek : WEGA 6.0 (COMPAK K6 old)
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od lukyn »

8) kávovar vedle postele, mlýnek na záchodě
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
zembic
více pokročilý
Příspěvky: 106
Registrován: ned 18. pro 2011 10:33:14
bydliště: Brno
kávovar: ECM Classika II, Profitec Pro 700
mlýnek: Homemade 75, Mazzer SJ

Re: Jaký pákový kávovar do cca 20tis. Kč

Příspěvek od zembic »

Pořídili jsme si obyčejnou mechanickou zásuvku s časovačem na 24 hodin a zatím (2 měsíce) spokojenost. Pokud ho ovšem večer nezapomenu zapnout :-) Máme ovšem výhodu v kávovaru s obyč páčkovým spínačem.
Zamčeno

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“