Pákový kávovar + mlýnek do 10.000,-

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Julie_T
Příspěvky: 5
Registrován: pát 30. říj 2015 22:49:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Pákový kávovar + mlýnek do 10.000,-

Příspěvek od Julie_T »

Ahoj,
chtěla bych poprosit o radu při výběru pákového kávovaru a mlýnku do +/- výše uvedené hodnoty.
Bude to náš první kávovar a nějak se nám více pozdává pořídit si pákovku. Vždy jsme chtěli automat, ale co poslední dobou obcházíme známé, kteří automaty mají, tak nám u nich kafe moc nechutná - i když samozřejmě vím, že je to hlavně i o kávě a údržbě stroje.
Doma už delší dobu používáme moka konvičku.
Děkuji všem moc za tipy y případné rady do začátku.
Vendula
Uživatelský avatar
Amo_Košice_Sk
více pokročilý
Příspěvky: 430
Registrován: pát 26. zář 2014 9:54:19
bydliště: Slovensko Košice
kávovar: La Carimali Alfa
mlýnek: Brasilia RR45 WEGA 6.0

Re: Pákový kávovar + mlýnek do 10.000,-

Příspěvek od Amo_Košice_Sk »

Je mi ľúto, ale asi do 10 tis. sa nevojde nič slušné, zároveň nezabúdajte aj na mlynček.
Odporúčam si to tu riadne prečítať, mne to moc pomohlo, ďakujem.
Kávavar : 2x La Carimali Alfa & French Press Bodum
Mlynek : Brasilia RR45 (Gino Rossi RR45)
Mlynek : WEGA 6.0 (COMPAK K6 old)
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákový kávovar + mlýnek do 10.000,-

Příspěvek od ondrada »

Začal bych tady: http://www.primacafe.cz/primafrm/viewforum.php?f=18

Dobrá pákovka je obecně mnohem lepší volba než automat, jen člověk musí mít trochu čas a chuť pohrát si s ní a naučit se s ní zacházet.

Zjistíte-li po přečtení tohoto, že espresso vlastně dělat nechcete, nemá smysl pokračovat a přeorientovat se na raději na jiné, podstatně levnější a v těchto případech i kvalitnější způsoby přípravy kávy (o kterých se tu taky hodně píše). Kvalitní espresso je totiž jeden z technicky i na obsluhu nejnáročnějších, a tudíž nejnákladnějších (co do vybavení) způsobů, jak kvalitně připravit kávu. Což neznamená, že je pro každého taky tím nejlepším způsobem.


Až si ujasníte, že opravdu chcete doma dělat espresso, pak bych pokračoval na http://www.primacafe.cz/primafrm/viewforum.php?f=152 a http://www.primacafe.cz/primafrm/viewforum.php?f=182 s tím, že je třeba brát v úvahu nedostupnost Gaggií Classic. Proč nechtít Gaggia Classic Plus se dočtete ve vlákně o tomto kávovaru v sekci Hodnocení kávovarů.

Rad do začátku a tipů snad najdete víc než dost, na těchto odkazech i v dalších sekcích fóra. A až se trochu zorientujete, ptejte se na to, co vás bude zajímat a nebude vám jasný :)


Každopádně je s rozpočtem 10000 v dnešní době nesnadný vejít se do alespoň vyhovujícího kávovaru s alespoň vyhovujícím mlýnkem, pokud máte představu nových strojů z české distribuce. Souvislosti pochopíte právě v těch odkazovaných částech fóra.


Přeju hodně štěstí :ucta:
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Pákový kávovar + mlýnek do 10.000,-

Příspěvek od j.bill »

To Julie:
Co od toho očekáváte a jaké máte nároky? Jak dlouho by měl kávovar vydržet? Jak jej budete asi provozovat? (kolik káv denně, jak dlouho jste ochotni čekat, než se nahřeje, bude zapnutý přes den nebo jej budete vypínat atd...)Je to pro začátek na naučení s pákovkou, na pár let nebo opravdu na dlouho? Konstrukce jsou různé, některé dost špatné, některé s kompromisy, některé bez kompromisů - ty jsou ale mimo cenovou relaci.
Navrhuji nákup o měsíc, dva odložit (něco ještě našetřit) a za tu dobu pořádně pročíst toto fórum!
Dále pouvažovat i o nákupu použitého kvalitního kávovaru a mlýnku třeba po repasi. (pokud nechcete opravdu vše nové)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákový kávovar + mlýnek do 10.000,-

Příspěvek od lukyn »

Julie: to že Vám kafe u známých moc nechutná ale nemusí mít až tam moc společného s tím, zda mají automat či pákovku .... ale především JAKOU KÁVU POUŽÍVAJÍ ... to je to nejdůležitější, pak teprve příprava. To jste zde nenapsala, zda kupujete relativně kvalitní kávu z pražírny nebo jakoukoliv ze supermarketu či Tchiba apod.
Tedy všechny naše technické rady budou vždy vycházet z toho, že jste ochotni vydat za kávu nemalý peníz (min. cca 600-800,-/kg), jinak to nemá cenu. Proč to píšu ... těch deset tisíc, když přepočítáte na kila kávy propijete relativně rychle ...
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
Julie_T
Příspěvky: 5
Registrován: pát 30. říj 2015 22:49:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákový kávovar do +/- 10.000,-

Příspěvek od Julie_T »

Díky moc za reakce, jak je vidět z pozdní odpovědi, toho času na pročítání všeho možného moc není.
Každopádně bych tedy nadpis chtěla změnit a změnila na pouze kávovar do +/- 10.000,-
Ale tip na slušný mlýnek bych taky užila, vzhledem k blížícímu se času Vánoc je možné jej získat jiným způsobem :-)
Podrobnější informace - zatím jak jsem psala používáme moka konvičku, kávu si meleme, ale na špatném mlýnku (s noži)
Vařili bychom tak 5-6káv denně, nárazově více v případě návštěvy - i to je jeden z důvodů přechodu na kávovar, s tou konvičkou uvařit třeba 4-5 káv naráz je docela otrava.
Pijeme kávu pouze s mlékem, tedy ne čistě ´espresso´ To si nedávám ani v kavárnách, vždy jen latté, machiato, capuccino apod.
Na nahřátí jsem ochotná chvíli čekat, koneckonců čekám aktuálně vždy i na tu konvičku. Asi bych ho v průběhu dne vypínala, přece jen doba od kávy ke kávě cca 5hodin.
Po tom co jsem tady četla jsem smířená s tím, že vlastně espresso si doma nikdy neudělám, ale úplně asi ani nejsme ten typ spotřebitelů, co by se k tomu za každou cenu časem chtěli dopracovat. Když jsme se rozhodli pro nákup, tak první cesta byly nejrůznější elektra, z jejichž popisů strojů běžných značek jsem se vlastně ani moc nedočetla rozdíl mezi pákovkou za 4.000 a pákovkou za 9.000, takové ty zásadní parametry v podstatně shodné. Tak jsem usoudila, že tudy cesta nevede, že za tu samou cenu určitě bude na opravdovém kávovém trhu něco kvalitnějšího. Oslovila jsem známou jejíž muž má servis na kávovary, ale ta mě přemlouvala na automat, takže taky žádný výsledek.
Na novém přístroji netrvám, ale opět není úplně čas a vlastně ani chuť několik týdnů prohledávat bazary, když tomu vlastně ani nerozumím, nevím po čem se dívat a jak moc je původní problém se strojem na závadu.
Určitě očekávám, že pár let, nevím 5-6 by stroj mohl vydržet.
Takže tolik k doplňujícím informacím od nás :-) Díky za další rady případně tipy.
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákový kávovar + mlýnek do 10.000,-

Příspěvek od lukyn »

V tom případě bych zůstal u té moka konvičky, koupil slušnej mlýnek, napěňovač mléka s ohřevem a zbytek peněz propil v kávě ... vážně. Tak jak to popisujete, je podle mě škoda vyhazovat peníze za espresso kávovar.
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
Julie_T
Příspěvky: 5
Registrován: pát 30. říj 2015 22:49:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákový kávovar + mlýnek do 10.000,-

Příspěvek od Julie_T »

Neříkejte mi, že i obyčejná pákovka neudělá o level lepší kafe než ta konvička? Pro koho potom jsou všechny ty delonghi, krups, kenwood apod. za +/ - 5.000?
Z toho co jsem se zatím dívala dle místních diskuzí, tak mě dle naší cenové preference zaujaly:
Ascaso Basic, Arc nebo Ascaso Dream a jejich mlýnek
Bezzera Hobby
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Pákový kávovar + mlýnek do 10.000,-

Příspěvek od papun »

Je to tu všechno docela slušně popsáno, ale aspoň ve zkratce. Klasické espresso má objem 30 ml a ten má natéct za 30 sekund. Což vyžaduje docela jemné mletí. S žádnou namletou kávou z marketu na ,,espresso,, na tento parametr nedosáhneš. A když už si koupíš čerstvou kávu a nameleš tak aby to teklo tak jak jsem psal výše, tak tento způsob provozu kávovar moc dlouho nevydrží - všechno dosahuje velkých tlaků a ty plasty na to nemají. Navíc v páce je tak zvaně přetlaková miska, která funguje úplně jinak než u profi kávovaru. A díky této úžasné misce se ti pak udělá ta očekávaná crema, která je bledá, řídká a na nic.

Takže tobě vyteče ze stroje nic moc kafé a investice třeba 5.000,-. Zkus raději filtr, french press nebo se drž té moky a utrať peníze za mlýnek a dobré kafé.
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákový kávovar + mlýnek do 10.000,-

Příspěvek od lukyn »

Víte, o no jde o to, zda člověk chce. My sme Vám doporučili, abyste trošku nasbírala informací a zdá se, že tak nějak nejste ochotna. Z Vašeho příspěvku jadnozančně vyplývá, že ste se informačně nikam neposunula, pouze ste zvedla cenovou laťku, ale na druhou stranu to zkomplikovala tím, že vlastně nevíte co chcete, resp. pokud to nepůjde, nevadí, vlastně o to ani nestojíte ... espresso.
Je potřeba pochopit, že stroj na espresso by měl připravovat espresso, které je mimochodem základem i pro mléčné nápoje. My tvrdíme, že za danou cenu není jednoduché sehnat alespoň základní kvalitní stroj, který bude umět při Vašem max. nasazení to, čemu se říká "espresso". Pokud nechcete připravovat espresso, pak zvolte jiný způsob přípravy kávy. Pokud nebudete chtít investovat čas do učení, tak ani s kávovarem za 30 000,- a více, se Vám dařit nebude ani káva a už vůbec nemluvím o přípravě mléka. A mě prostě z toho co píšete připadá, že .... ta konvička bude jaksi efektivnější (?).

Ano, myslím si, že je dost možné, že nedokážete připravit lepší kávu (espresso) ze stroje k tomu určenému vs. příprava kávy v mokka konvičce.

Mrkněte na toto video, třeba Vás bude motivovat:
https://www.youtube.com/watch?v=hywbrms5B1k

A hlavně nezapomeňte:
1. kvalita kávy
2. mletí kávy
3. zařízení
ale hlavně hlava, ruce, ...

Jo a pro koho jsou ty čínský plastový předražený krámy z Datartu? .... no přece pro ty, co s chtějí doma připravit to svoje presíčko či pikolíčko do čtvrtlitráku .... z předmletý Jihlavanky ...

Hlavně to prosím neberte kriticky, nechci se Vás rozhodně dotknout.
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákový kávovar + mlýnek do 10.000,-

Příspěvek od ondrada »

Přesně tak. Ty levný kávovary jsou v podstatě módní vlna - je moderní dělat preso a mít presovač - a trh se přizpůsobil. U těchto strojů je to spíš o co možná nejhezčí komponentě do kuchyně, která se tváří jako kávovar na espresso, moc nestojí a co nejrychleji vaří nějaký kafe s pěnou. Je spousta levnějších a kvalitnějších způsobů, jak uvařit skvělý kafe, ale prostě "preso je in". Na druhou stranu, espresso málokdo vyžaduje, a leckdy ani neví, co to vlastně je. A to jsou přesně ti lidi, pro který tu máme ty Krupsy, DeLonghi, případně pro bohatší třeba Catlery. Je to pro lidi, kteří na tom espresso v podstatě nikdy vařit nebudou. A když jo, tak velmi rychle přijde vystřízlivění - nejpozději tehdy, kdy se stroj pokazí, nebo okolo projde nějaká lepší mašina.

Je potřeba si uvědomit, že espresso je ten nejhorší způsob přípravy, co do poměru cena/výkon. Na opravdové espresso je potřeba drahý a kvalitní vybavení, protože je to příprava vyžadující vysoké tlaky a teploty, což za ten "cint kafe" málokomu opravdu stojí (a taky tak malý kafe málokdo opravdu vyžaduje, u nás to bývá spíš naopak). Taky je to způsob přípravy vyvinutý za účelem udělat co nejrychleji a nejsnadněji co největší počet silných kafí, tj. pro kavárny a hospody, kde je cena vybavení snadněji akceptovatelná, rozplyne se do obratu a stojí za úsporu času obsluhy a relativně snadno dosažitelnou stálou kvalitu kávy při vysoký rychlosti výdeje, když se dělá "jedno za druhým". Samozřejmě není sporu o tom, že espresso má specifickou chuť, ale ta holt doma stojí hromadu peněz a jde o to, jestli o ní člověk za ty peníze stojí. A když se to ošidí, ona specifika jsou ta tam.

A stejnětak je potřeba si uvědomit, že pokud chceme krom kvalitní přípravy espressa ještě pohodlnou případu mléčný pěny parní tryskou, jsou to další nároky na vybavení a tím i na cenu. Takže pokud vezmeme základní doporučitelnej kávovar, kterej opravdu dokáže s nějakým úsilím vyrobit espresso a chvíli vydržet, což je dneska asi s přivřenýma očima Gaggia New Baby Black, jestli se ještě vyrábí, nemůžeme od něj čekat pohodlnou přípravu dostatku mléčné pěny. Jde to, ale dře to (a to celkem dost), a je to dobrý tak na jedno, max. dvě kapučína, chce to cvik a je to celkem opruz. Stroje, který umí espresso i mlíko zároveň a pohodlně v prakticky neomezeným množství pak cenově začínají někde za dvojnásobkem tý Gaggie a zachází se s nima zase trochu jinak, takže i to je potřeba se naučit.

Takže pokud chcete presovač, ale vlastně ani nechcete espresso, zapřemýšlel bych proč ten presovač vlastně chcete. A koupil bych k tý malý Moka konvičce novou velkou Moka konvičku (když přijde návštěva) - to když bude chuť na menší kafe, nějakej způsob filtru - frenchpress, aeropress, dripper, podle svýho vlastního vkusu - to když bude chuť na větší kafe, k tomu kvalitní mlýnek s možností rychlýho nastavení hrubosti, takovej, kterej umí namlet najemno i nahrubo, a pokud chci mléčnou pěnu a né jenom mlíko, tak nějakej pěnič. Na latte art to nebude, ale holt možnost malovat si doma jedno kapučíno za druhým stojí nemalý peníze... A k tomu bych postupně po kilech přihazoval čerstvou, kvalitní kávu podle vlastní chuti a doporučení okolí (ale né toho okolí, který nakupuje v Tchibu, Oxalisu, nebo dokonce v Tesku či Lidlu).

Kvalitní moka konvička, když se správně používá, je obecně brána jako kvalitní způsob přípravy kávy, stejně jako správně použitý filtr. A troufnu si tvrdit, že káva z Moka konvičky zalitá mlíkem, a káva z tý zmíněný Gaggie zalitá mlíkem bude k nerozeznání. Jen tak k zamyšlení - zkuste si zjistit, kolik taliánů (já vim, že spojení kafe s Itálií začíná být trochu oxymoron) má doma levnej presovač, a kolik z nich má doma Moka konvičku, a espresso si dají v kavárně cestou do práce. Možná vás to překvapí :)
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Pákový kávovar do +/- 10.000,-

Příspěvek od wladas »

Julie_T píše:Určitě očekávám, že pár let, nevím 5-6 by stroj mohl vydržet.
Kavovar ktory vie robit espresso (teda nie tie z elektra) vydrzi nasobne viac pri pravidelnej urzbe. Nema sa tam co pokazit co by sa neoplatilo opravit. Toto nieje plastovy spotrebic do kuchyne na dva/tri roky.

Inac pekne ste jej to tu vystetlili. Keby som si ja na zaciatku taketo nieco precital mozno by som mal Silviu o mesiac skor :grin:
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
Julie_T
Příspěvky: 5
Registrován: pát 30. říj 2015 22:49:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákový kávovar + mlýnek do 10.000,-

Příspěvek od Julie_T »

Já se určitě neurážím a neberu to nijak zle.
Upřímně přiznám, že stroj jsme chtěli asi hlavně proto, abychom ho měli, prostě jako fajn přístroj na lince, který bude i na oko vypadat :-) Dále pro trochu menší opruz než je konvička (přece jen, ta se musí pokaždé umýt celá, pro návštěvu se musí ochladit, umýt, první várka už je dopitá a na další lidi ještě čekají. A prostě jsem byla vždy přesvědčená, že z každého stroje bude to kafe prostě lepší než z té konvičky, ale asi mylně.
Jinak v Itálii jsme chvíli pobývala, navštívila několik domácností a je pravda, že stroje tam opravdu nikdo nemá, všichni jen konvičky a espresso si dají několikrát denně na stojáka v jakékoliv kavárně.
Jinak to Lukyn - něco málo jsem si opravdu přečetla - vážně na to aktuálně nemám čas, ne že by nebyl chuť, a právě jsem se v podstatě dočetla, že s levnějšími přístroji - což je vlastně i dvojnásobek našeho stropu - ještě pořád správné espresso doma uvařit nedokážu nebo ano, ale je potřeba k tomu dokoupit nějaké vychytávky, stroj vyladit apod. což upřímně vím, že nejsme schopni a klidně přiznám, že by tam ani asi nebyla ta vůle. A když stejně každé to kafe pak zabiju mlíkem, tak vlastně asi ani důvod se takto posunovat. Pak jsem si taky početla trochu v diskuzi o problémech s levnými kávovary, kde jsem se dočetla např. že všechny ty výše zmíněné problémy dělají i kávovary za +/- 5.000,- a přitom si stačí připlatit málo a už by to i šlo... že plno lidí tam má i tento levnější stroj, ale se správně namletým a dobrým kafem z toho teče v podstatě ucházející espresso - zas já opravdu nemůžu to tady pročítat vše, já nepoznám nakolik člověk co napíše tuto poslední větu se v tom opravdu vyzná a pozná ten rozdíl...
Nějaký zásadní rozdíl mezi konvičkami? Máme Bialetti.
A teda tip na mlýnek bych mohla poprosit.
A když už teda sbírám ty informace, co by bylo špatně na těch mých výše uvedených typech strojů?
A automaty vůbec nebrat? Cca kolem 15.000,- ? Z toho mála co jsem načetla, tak je tam hlavně špatně, že tím, že většina má jeden bojler, tak se ta káva jak při mletí, tak při následném protékání vlastně přehřívá, že ty stroje na tu potřebnou změnu teploty nedokážou rychle reagovat. A další zásadní problém u automatů?
Jinak pokud se se mnou už nechcete otravovat, tak to pochopím - prostě mi napiště, zůstaňte u konvičky, kupte si pořádný mlýnek a něco hezkého na sebe a je ;-)
Děkuji
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Pákový kávovar + mlýnek do 10.000,-

Příspěvek od wladas »

Tebe podla mna staci automat za cca 10-12000. Ak je rozpocet tak kludne aj vyssi model. S kavou budes urcite spokojna aj ked to robit dokonale espressa nebude - zalejete ju mliekom.
A kapucinka uz vedia stroje v takejto cenovke.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákový kávovar + mlýnek do 10.000,-

Příspěvek od lukyn »

Víte, ono je to opravdu komplikované. Když to tak čtu, asi by pro vás opravdu byl nejvhodnější automat, nechte si od známého doporučit model značku/model, který se bude nejlépe servisovat. A pak už do toho kupujte dobré kafe z pražírny (žádný dovozy z Itálie) a myslím, že bez zvýšeného úsilí se dostanete ve výsledku k dobrému výsledku. Pokud nebudete očekávat že z toho poteče italské espresso, ale dobrá káva, pak asi není co řešit.
Do automatů nevidím, ale řekl bych, že ty v ceně kolem 10 - 15 000 budou na úrovni pákovky kolem 3 - 5000 + mlýnku tak za cca do 3000,-. Tedy v kávovaru není klasický bojler ale thermoblock - masivní kus hliníku, kterým protéká voda a ohřívá se. Mlýnek bude nejspíše s konickými kameny, horní uložen v plastu.

Nečekejte ale od nás, že Vám nějak extra poradíme s produkty, které tu vesměs odsuzujeme. Éra digifoťáků, sodastreamů, tabletů, atd. se převalila a výrobci hledají další produkty, které by zákazníkovi vnutili ... proč ne kávovary v kterých si uděláte kávu jako v kavárně .... bohužel, mají pravdu, s dobrou kávou si i ves troji za trojku uděláte s velkou pravděpodobností lepší kafe než v nejbližší cukrárně a to často platí i s těmi instatními pody .... ale to není plus stroje, ale ta příšerná realita téhle krajiny.

Tedy, už chápeme, proč nechcete mokka konvičku, resp. proč ji chcete doplnit o další způsob přípravy.

Když půjde o návštěvy, pak bych sáhl po french pressu. Můžete si koupit fakt libovou designovku, klidně za dvojku.
Do french pressu nebudete potřebovat extra přesný mlýnek, mele se nahrubo. Asi se Vám nebude chtít točit klikou, tedy elektro. Protože možná budete chtít kombinovat s mokka konvičkou, resp. budete potřebovat měnit hrubost mletí, pak to chce nějaký, který má rychlé přestavění mletí (proto ne Ascaso, ten má mikroposun) s číselnou stupnicí, abyste věděli kam se zase vrátit.
1) Rancilio Rocky SD:

Kód: Vybrat vše

http://www.bunacafe.eu/e-shop/mlynky/espresso-mlynky/detail/R6PCSQ-rancilio-rocky-no-doser-prodlouzena-zaruka-na-36-mesicu
Proč tak drahý? Protože když Vám to nedá a za rok si koupíte to vysněný espresso, tak tento mlýnek Vám bude naprosto dostačovat. Mimochem je v tomto foru dost prověřený, stačí mrknout do vlákna k mlýnkům.

2) levnější varinata - stačí pro FP, mokka, překápko:
Baratza Encore:

Kód: Vybrat vše

http://www.doubleshot.cz/baratza-encore-kavomlynek.html
Když ne Frenchpress, tak co překapávanou kávu (Drip)... to si pročtěte i zde na foru

Nabídku produktů alt. metod mají např zde:

Kód: Vybrat vše

http://www.coffeesource.cz 
a pokud ste z Prahy, pak tam skočte na kakčo a holky rády poradí (Francouzská ul.)

Tož tak asi ...
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
Julie_T
Příspěvky: 5
Registrován: pát 30. říj 2015 22:49:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákový kávovar + mlýnek do 10.000,-

Příspěvek od Julie_T »

Tak teď jsem teda zmatená jako želva :-/
Proč bych teda měla kupovat automat, když jak sám píšete dostanu za stejné peníze kvalitní mlýnek na moc let dopředu a pákovku na které se naučím a případně při ní dostanu chuť posunout to ještě o level a časem ji vyměnit za výkonější stroj???
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Pákový kávovar + mlýnek do 10.000,-

Příspěvek od puschpull »

Julie_T: doporučuji půjčit si, či koupit tuhle knížku:

Kód: Vybrat vše

https://www.kosmas.cz/knihy/156696/kniha-o-kave/

Kód: Vybrat vše

http://knihy.heureka.cz/kniha-o-kave-petra-vesela/
osobně jsem ji měl půjčenou z knihovny asi 3 měsíce a pak jsem si ji i koupil. Pohle mě to je nejlepší knížka v češtině o přípravě kávy. Navíc od sympatické mladé ženy, která ví co říká a miluje kávu.
Pak Vám bude spousta věcí jasnější a srozumitelnější.
:-)
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Pákový kávovar + mlýnek do 10.000,-

Příspěvek od j.bill »

A aby to nebylo tak lehké, co třeba repasovaný skutečný kávovar od servisáka kávovarů se zárukou ?
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... =90&t=3169
Jak se s tím naučíte, budou Laté i Cappuccina jedna báseň..... ;)
více info:
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... =117&t=582

Kód: Vybrat vše

http://s156.photobucket.com/user/GandBteam/story_14231/story
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Pákový kávovar + mlýnek do 10.000,-

Příspěvek od papun »

Zkus to jinak. Opravdu slušný prodejce ti je schopen stroj předvést v praxi. Zkusíš tedy automat a kávu z něj třeba z mlékem a cukrem. To samé páky. Tvůj jazyk řekně, že to je super, tak si to kup.

Automat je dražší investice a případný servis taky drahý. A pozor na kombinace s integrovaným mléko zařízením - velmi náchylné na poctivou údržbu. Ovšem levnější páky jsou sice levnější, ale když se něco pokazí, tak už se to moc neoplatí servisovat a vyhazuje se.

Pokud nestojíš o opravdové espresso tak nemá cenu ti tady vnucovat něco drahého. Raději investuj do toho mlýnku. Třeba Gaggia MDF je super a krásně se dá měnit hrubost a stojí asi 4.600,-. A opravdu nezavrhuj alternativní přípravy. Zkus prostý a jednoduchý filtr. Investice 300,-.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Pákový kávovar + mlýnek do 10.000,-

Příspěvek od papun »

Jo a k té knize co doporučuje puschpull. Není špatná, ale samozřejmě někdo tomusel podpořit, takže tam je krásná reklama na Catler což je brak. A taky tam Petra tvrdí, že doma espresso jedině z manuální pákovky. Což podle mě rozhodně pravda není. A o tom jasně vypovídají naše úspěchy.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“