Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Vieen
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 18. srp 2016 14:02:24
bydliště: Praha
kávovar: Bialetti Brikka
mlýnek: Porlex Tall

Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od Vieen »

Zdravím,

rozhodl jsem se pořídit si slušný pákový kávovar, pročetl jsem si zde většinu relevantních vláken ohledně výběru, ale nenašel jsem zde nějaké rozumné shrnutí. Mým cílem je skvělé domácí espresso, mléčné nápoje (cappuccino, latte) pouze okrajově. Moje představa použití kávovaru a z ní vyplývající požadavky jsou:
- denně 4 kávy (2 ráno a 2 večer), výjimečně nárazově 4-5 za sebou (návštěvy), tedy celkem nenáročné domácí použití
- opakované zapínání a vypínání a s tím související “ekonomie” provozu – stroj bude přes den vypnutý a zapnu ho jen pro přípravu kávy (počítám s nahřátím cca. 30 min). Toto zdůrazňuji, protože koupí nějaké (i repasované) profi mašiny nejspíš nevyužiju její potenciál kontinuální výroby se stálou kvalitou a třeba ani nejsou stavěné na neustálé vypínání
- “solidní” přístroj, tedy takový, který bude sloužit řadu let + jsou s ním zkušenosti (zavedená a rozšířená značka, případně rady na internetových fórech) + v případě potřeby dostupný servis
- nepotřebuji přímé napojení na vodovod (není ani v plánu)

Po pročtení většiny zdejšího fóra bych jako etalon zvolil klasiku Rancilio Silvia v BC edici s PIDem. Zajímalo by mě ale jestli bych poznal rozdíl v kvalitě (chuti) kávy, pokud bych si připlatil za přístroj vyšší kategorie s HX a hlavou E61, např. Rocket Espresso Cellini Plus PID V3 pokud bych neřešil nárůst v ceně ani vzhled stroje (subjektivní).

V čem by se lišily espressa z obou přístrojů za předpokladu stejných surovin (čerstvá káva, voda) a stejné obsluzy a mlýnku? Běžně zde zmiňované výhody kávovarů s HX a hlavou E61 bych (laicky) shrnul:
- teplotní stabilita – s ohledem na minimální množství mnou připravovaných káv za sebou (v podstatě dvě a jen vyjímečně více) a následné vypnutí stroje pak tolik vychvalovanou teplotní stabilitu asi úplně nedocením a nevyužiju. Anebo se mýlím a má cenu i pro nárazové použití?
- komfort obsluhy – mléčné nápoje (cappuccino, latte) mám v plánu připravovat pouze občas
- drobné zvýraznění jemných chutí kávy – asi jediný pádný důvod, který mě láká k připlacení si za HX stroj s hlavou E61, zas tak často tu ale zmiňovaný není

Panuje zde názor, že HX stroj s hlavou E61 je skoro jako svatý grál, ale má smysl pro moje skromné potřeby si připlácet skoro dvojnásobek ceny? Cena sice nehraje hlavní roli (tou je skvělé espresso), ale zase se k tomu snažím přistupovat s chladnou hlavou. Nedělám iluze a ani nečekám, že bych z dražšího stroje dostal 2x lepší kávu, rozdíl bude jistě hodně malý, přesto mě láká. Jde mi o to, zda když si odmyslím teplotní stabilitu a nějaký ten komfort obsluhy navíc (tedy hlavní zde zdůrazňované vlastnosti), tak jestli má dražší stroj ještě nějaké další výhody navíc PRO MÉ POTŘEBY (viz výše). Prosím neřešme ani mlýnek (bude odpovídající kvalitou k oběma strojkům), ani kávu (bude čerstvá) a ani alternativy k vybraným strojům.

Poslechnout hlavu nebo srdce, toť otázka.

Díky za názory
Naposledy upravil(a) Vieen dne úte 30. srp 2016 13:23:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od wladas »

Prva a tretia tebou spomenuta vyhoda prislucha k E61 samotnej, nie k HX. HX ma hlavne vyhodu u mliecnych napojov ako si uz napisal. A prave tie neplanujes robit casto. Klasicky kavovar s E61 by ta stal menej.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
makovica
více pokročilý
Příspěvky: 108
Registrován: úte 30. čer 2015 22:46:35
bydliště: Slovensko
kávovar: Vibiemme Domobar modified
mlýnek: SM 90 redesigned

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od makovica »

Pre tvoje použitie by stačila aj Silvia kým nepríde návšteva ako si písal. Malý boiler neoklameš a PID nieje všeliek na všetko - potrebuje čas na stabilizáciu a tak si návšteva počká pričom pri vačsom boileri spravíš 5 x espresso zasebou a neriešiš. Ďalši z rozdielov je že drahšie stroje ako Rocket sú celonerezové tzn. aj konštrukcia nielen viditeľné plechy, medené/nerezové boilery a medené trubky. Je to ako porovnávať Daciu Logan a dajme tomu VW Golf. Obidve ťa odvezú z bodu A do bodu B len ten Golf má spracovanie lepšie (materiály)a vozenie bude komfortnejšie. Tým nechcem povedať že Silvia je zlý stroj, len je to proste základ na kvalitné espresso so všetkými plusmi a mínusmi čo k tomu prináležia. Riešil som podobnú dilemu asi pred rokom a rozhodol som sa pre E61, ale singleboiler nie HX. Silvia v BC edicií je podľa mňa drahá na to čo ponúka.
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od pelo »

Vieen píše:Zdravím,
- komfort obsluhy – mléčné nápoje (cappuccino, latte) mám v plánu připravovat pouze občas
Tohle bych bral jako "zatím" - přijde čas, kdy tě omrzí hraní si s čistým espressem a začneš kouzlit nějaké to latte-art. A až přijde návštěva a budeš chtít vykouzlit pár kapučín tak zjistíš, že s tím malým bojlerem toho moc nenapěníš a budeš muset střídat vodu/páru - takže teplotní stabilita půjde dopr... A návštěva bude na tebe půl hodiny koukat, jak běháš kolem stroje.

Z mého pohledu, pokud je to Tvůj první kávovar, tak bych na začátek šel do něčeho staršího z bazaru, třeba Silvia nebo stará Gaggia Classic - jde o to vyzkoušet si přípravu espressa a zjistit, jak se s tím vlastně pracuje a co od kávovaru očekáváš. Výhodou je, že neutratíš na začátek tolik peněz a ten bazarový kousek pak prodáš za stejnou (nebo pokud budeš mít štěstí tak i za vyšší) cenu a netratíš na tom jak když koupíš nový kávovar a po půl roce zjistíš, že Ti nestačí a chceš něco jiného. A hlavně už budeš vědet co od stroje očekáváš a vybereš si přesně co Ti vyhovuje. Každopádně bych ale i na začátek vybral něco se standardními rozměry příslušenství aby toto bylo možné použít i na nové mašině, třeba VST stada misky apod.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od j.bill »

Přesně tak. Pelo má v lecčem pravdu. Nedávno si tím také prošel, že? ;)
Opravdu velice záleží na druhu nápojů. Pokud budeš dělat jen espresso, dáš 10t+ a chceš optimalizovat výdaje, Silvia (popř. Lelit) je s přehledem v současnosti (nový kávovar) nejlepší volba. Pokud ale budeš dělat i Latte a Cappuccino a máš na to finance, jdi do HX nebo dualbojleru. Pokud Ti nevadí, že budeš dělat pro návštěvu a rodinu Latté třeba půl hodiny a pak se spoceným čelem konečně usedneš, když se návštěva už skoro zvedá, zůstaň u jednobojleru a jeho nevýhod :pardon: Pokud to chceš eliminovat a opravdu jednou za čas budeš dělat s mlékem, můžeš jej napěnit i takhle: http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 105&t=3593
Koupí Silvie nebo Silvie z druhé ruky také nic nepokazíš (jak psal Pelo), má všechny výhody co požaduješ, tento kávovar moc na hodnotě neztrácí a při dalším prodeji moc netratíš ale jsi bohatší o zkušenosti (někdy k nezaplacení), co Ti vlastně bude nebo nebude stačit a vyhovovat. Pak buď u něj zůstaneš, nebo zvolíš dražší modely...
makovica píše:Pre tvoje použitie by stačila aj Silvia kým nepríde návšteva ako si písal. Malý boiler neoklameš a PID nieje všeliek na všetko - potrebuje čas na stabilizáciu a tak si návšteva počká pričom pri vačsom boileri spravíš 5 x espresso zasebou a neriešiš....
To zvládne Silvia také. Než vyklepne, vyčistí, namele a utampuje, bude mít nahřáto. Na ten malý objem cca 300ml je topení dostatečně silné a nahřátá těžká masa mosazi (hlava a bojler) se zase tak moc neochladí...
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od puschpull »

... a také myslet na to, co leckomu z "nováčků" zprvu nedojde. Za dobrou kávu dáš ročně okolo 10 tisíc Kč. Pokud budeš dělat ty 2-4 espressa denně.
Pelo má velmi rozumný názor - koupit nějaký osvědčený kávovar z druhé ruky (Rancilio Silvia, Lelit či Gaggia Classic), vyzkoušet si co od toho mohu chtít a po roce prodat (s téměř žádnou ztrátou) a pořídit stroj, od kterého už budu vědět co chci.
(A nezapomenout na slušný mlýnek). :-)
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od Vlad »

Ahojte, pripojim sa:
Ako je pisatel zrucny v priprave espressa? Uplny novic ale uz ma prakticke skusenosti?
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od Vlad »

Ked tak rozmyslam tak je to v podstate jedno. Takze rozhodovat sa urcite srdcom:)
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od pelo »

j.bill píše:Přesně tak. Pelo má v lecčem pravdu. Nedávno si tím také prošel, že? ;)
Jak prošel? Ješte furt si tím procházím.
Momentálně jsem upgradoval na "dual-single boiler" řešení - z jednoho teče espresso a na druhém se zatím dělá pěna :ok:
dual-single.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od lubono »

Na každém moudru něco je, ale přesto je potřeba si uvědomit že kávovar + mlýnek potřebuje své místo a to zrovna nemalé, jestli není s místem problém ani s penězi, tak bych šel na PŘÍKLAD do ECM Classika PID vděčný a pohledný to stroj. Kávu umí :ucta: testoval jsem jí Rudná u Prahy
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od Vlad »

100% suhlas. Ak v nie je problem v peniazoch a priestore treba kupit rovno velky kavovar.
Uživatelský avatar
Vieen
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 18. srp 2016 14:02:24
bydliště: Praha
kávovar: Bialetti Brikka
mlýnek: Porlex Tall

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od Vieen »

Díky všem za názory. Po dnešní návštěvě v Rudné u Prahy, kde jsem oba kávovary viděl v akci vedle sebe, mám alespoň lepší představu, jak vlastně vypadají a co od nich můžu čekat. S prostorem pro kávovar v kuchyni problém nemám, ale překvapilo mě, jaký je mezi nimi rozdíl ve velikosti, podle fotek se to opravdu porovnávat nedá.

Pokud se mýlím, tak mě prosím opravte, ale nabyl jsem dojmu, že oba kávovary asi budou dělat stejně “kvalitní”espresso, jen HX/E61 stroj bude mít v dlouhodobém horizontu menší odchylky v chuti espressa než například zmiňovaná Silvia díky tomu, že dokáže udržet stabilní teplotu a víceméně neměnné podmínky pro extrakci.

Ještě by mě zajímalo, jak se třeba ten Rocket popasuje s opakovaným zapínáním a vypínáním: mám v plánu stroj zapínat pouze před přípravou kávy a následně vypínat (klasické domácí použití 2x denně, neprovozuji kavárnu aby mi běžel pořád). U Silvie se s vypínáním asi počítá, ale jak je na tom ten “poloprofesionální” stroj?
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od Vlad »

O vykrytie odchyliek by mal sluzit pid ak budes robit len 2 kavy. Ak to bude viac kav v rade tak neviem ci to pid 100% dokaze. Podla mna nie.

Vypinanie / zapinanie - podla mna pri strojoch na doma to je ok ak sa budu zapinat a vypinat.

Kup rovno delo a tes sa z neho + vykryvanie teplot ta vobec nebude musiet zaujimat a ani to ci ho vypnes alebo nie. A to je to za co sa plati - nemusis riesit vobec nic iba robit na stroji na co mas prave chut v lubovolnom mnozstve.

Aspon tak si predstavujem moj kavovar :)
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od wladas »

No ale pozor. Silvia je sice dostatocne nahriata za 30min (ale nie uplne dokonalo) ale u Rockety sa to povedat neda. Ta podla mna potrebuje minimalne 45min a mozno aj to je malo. Ale toto je uplne jednoduche riesit zasuvkovym casovacom.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od j.bill »

Co bys chtěl na Silvii po 30ti minutách ještě nahřívat? Že ta Tvoje nemá kabát! ;) :grin:
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od wladas »

Nie, nema cierny kabatik :) Hlavne treba brat stav po kupe noveho. Chudak by bral ako samozrejmost ze sa za 20min nahreje. Nie kazdy je hracickar.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od j.bill »

No právě že současná verze "E" už izolaci má. U staré lze celkem bez problému dodělat nebo nechat dodělat. :)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
fantozzi
začátečník
Příspěvky: 73
Registrován: sob 02. led 2016 12:28:54
bydliště: ČR
kávovar: Rocket R 58
mlýnek: Mazzer Mini Electronic A for Rocket

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od fantozzi »

Ja Ti na to poskytnu druhy pohled. Kdyz jsem sem na forum prisel, chtel jsem Silvii v zakladu. Pote po precteni temer vsech vlaken jsem nabyl dojmu, ze Silvia je malo a zacal se divat po E61 single bojleru (Bezzera Unica PID, ECM Classika PID). Za dalsi mesic uz jsem byl u HX masiny a i pres to, ze jsem vedel ze budu delat z 90 % pouze espresso, dal jsem na rady typu "pockej az prijde navsteva, to se ti HX bude hodit". Nakonec jsem poresil a koupil dual bojler s myslenkou, ze stale pobezi pouze 1 bojler a pred planovanou navstevou zapnu druhy bojler a navsteve pripravim mlecny kavovy napoj.
Ve finale nikdo mlecne napoje nechce, druhy bojler jsem zapnul asi dvakrat a v kavovaru s mlynkem zahucel asi 4x vetsi obnos nez jsem ze zacatku planoval :-)
Nyni, s odstupem casu vim, ze bych byl spokojen se single bojlerem s PID (asi Bezzera Unica PID).
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od puschpull »

Osobně jsem pití kávy s mlékem nadobro zavrhnul. Je to nechutné, pokud návštěva na mléku trvá, dostane ho extra v konvičce. "Kapučíno" dělám jen z donucení, cca 2-3x za rok. Dělám vedle espressa i překapané (Hario Dripper), French Press či džezvu.
Ale příprava espressa z kvalitní kávy tvoří v současnosti cca 95% mé přípravy kávových nápojů. Na to mi v tuto chvíli naprosto stačí bazarová Gaggia Classic s PID regulací.
Takže za mě, koupit "rozumný" kávovar a zbytek peněz investovat do co nejkvalitnější kávy (a mlýnku). :-)
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

Volba srdcem nebo hlavou? Aneb kávovar za 36k nebo stačí za půlku

Příspěvek od Vlad »

Takze sa uz riesi v podstate iba komfort. Takisto sa mozno pozerat na vec z opacnej postupnosti. Ekonomicky na zaciatok lacnejsi kavovar a ked to nebude stacit tak za ten cas dosporit a kupit delo. Alebo kupit delo a ked to bude prehnane tak relativne dobre predat (co asi nebude problem) a kupit lacnejsi co postacuje. No kedze tu sa neriesi az tak financne hladisko tak by som aj tak odporucil a odpovedal na povodnu otazku rovnako, a sice kupit rovno velky kavovar. Mozno ze dojde k nedoceneniu vyhod ako postupnou cestou ale kto uz by napokon isiel z lepsieho do horsieho...jedine vlastnou skusenostou si kazdy casom dokaze odpovedat na vlastne otazky. Kazdemu ide o vysledny produkt no sprievodne emocie su tiez dolezite.

No ja som tu dost kratko na to aby som mohol davat velke rady na to su tu ovela fundovanejsi ludia prave koli skusenostam ktore nicim nikto nenahradi.
Zamčeno

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“