Gagia New Espresso nebo Espresso Ariete Roma 1315

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
VeruSKa
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pát 17. říj 2008 14:03:07
bydliště: BRNO
kávovar:
mlýnek:

Re: Gagia New Espresso nebo Espresso Ariete Roma 1315

Příspěvek od VeruSKa »

petja píše:.
(Jestli mi vyjde čas tak zkusím o víkendu natočit jak káva v sítku vypadá před a po a kolik váží)
to by bylo dobrý :-) to bych byla ráda... ;)
VeruSKa
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gagia New Espresso nebo Espresso Ariete Roma 1315

Příspěvek od hnup »

Mohol by si nafotiť aj ten zázračný napeňovací disk a páku?
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
petja
Příspěvky: 37
Registrován: pon 20. říj 2008 21:05:10
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gagia New Espresso nebo Espresso Ariete Roma 1315

Příspěvek od petja »

Tak TADY naleznete takovou malou videorecenzi Ariete 1315 s a bez thermodiscu.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Gagia New Espresso nebo Espresso Ariete Roma 1315

Příspěvek od hnup »

1. Málo kávy. Je otázne, či taká váha dokáže vážiť dostatočne presne.
2. Keď už založíš páku, zvlášť ak neutlačíš kávu a otlačí sa Ti na mokrú sprchu, tak ju nesmieš vytiahnuť!
3. Zlá káva. To najmenej, čo môžeš urobiť, tak objednať z tejto stránky (odporúčam začať nejakou zmesou). Rozdiel spoznáš aj o polnoci pri zhasnutom svetle.
4. Cappuccino - to mlieko si asi spálil. Z toho Arietu asi mikropenu nedosiahneš, no toto sa mi aj tak zdalo príliš. A prečo by sa na pene mala udržať kocka cukru?
(5. Tá páka sa nedá lepšie vyčistiť?)

Pochvala - za vyčerpávajúce videá :-)
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
petja
Příspěvky: 37
Registrován: pon 20. říj 2008 21:05:10
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gagia New Espresso nebo Espresso Ariete Roma 1315

Příspěvek od petja »

díky za odpovědi a podporu, nerad bych se s tím pinožil jen pro sebe
ad 1) málo? Já měl za to, že normální dávka je 7g tj. x2=14g. Samo každému chutná asi něco jiného ale já mám radši slabší - většinou páku ani takhle neplním.
ad 2) jasně že normálně páku nevyndávám jen jsem chtěl ukázat že (alespoň u tohoto kávovaru) moc nedojde k stlačení kávy jen aretací páky - možná mají jiné kávovary sítko víc vystouplé. Moc víc té kávy tam bez pěchování dát nejde - zarovnána na rovinu s horním okrajem.
ad 3) no jo nedávno se nám rozbila nádoba na zrnka takže jsme nekupovali moc dopředu a samozřejmě že vždy dojde zrovna před víkendem - a s ohledem na to že v naší dosud oblíbené skleněné louce už v sobotu nejsou je člověk odkázán na supermarket. Nicméně těmito testy ta Lavazza došla tak určitě půjdu do místní
ad 4) kapučíno piju tak 3x do roka, takže abych vyráběl pěnu s vloženým termostatem to teda nee, hlavně jsem chtěl zájemcům o tento stroj ukázat jak úplný laik dokáže i s tímto levným strojem (bez všelijakých super auto laté patentů) udělat celkem použitelnou pěnu z obyč. mlíka (podle mně spálená nebyla). S tou kostkou cukru - mám pocit že je to takové jednoduché měřítko že pěna je aspoň trochu hustou pěnou - ani mlíkem, ani obřími vzduchovými bublinami
ad 5) to je právě problém - ten thermodisc se dost blbě vyndává, výsledkem je že ho moc nevyndáváš (vyndat to jde jenom nožem čímž horzí poškození těsnení) takže po 6 letech vypadá páka jak vypadá (a skutečně už moc vyčistit nejde). S čištěním páky je i ten problém že jak je tak nějak všelijak vytvarovaná pro ten thermodisc má plno těžko dosažitelných zákoutí a že bych teda chtěl po každém presu vzít nůž vykuchat disc, pak zubní kartáček a pečlivě ji pucovat ... to mi to začernání páky zas tak nevadí (horká voda tím prochází beze změny čirosti či nějakého pachu). Koneckonců nedělám si iluze že jednotlivé díly kterými prochází káva třeba v presomatech vypadají nějak moc lépe...
Uživatelský avatar
vinea
Příspěvky: 12
Registrován: pon 25. úno 2008 19:22:22
bydliště: Havířov
kávovar:
mlýnek:

Re: Gagia New Espresso nebo Espresso Ariete Roma 1315

Příspěvek od vinea »

Ariete mléko napěnit umí, mám De Luxe 1329, má totožnou trysku a myslím, že i zbytek bude podobný. Chce to mít nerezovou konvičku, studené mléko a měřit teplotu rukou, to se mi osvědčilo, nepotřebuji k tomu žádný teploměr. Dokud je konvička studená, mám trysku jen těsně pod hladinou, jakmile změní teplotu přibližně na tělesnou ponořím ji skoro až na dno a držím dokud nezačne pálit do ruky. Celou dobu s ní nijak moc nehýbu ani netočím a mikropěna je ukázková, naprosto bez bublinek, jen latte art mi stále vůbec nejde, při pokudu o rozetu mi vznikají různé obrazce, spíš podobné vánočnímu stromku ...i s baňkami :lol:
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Gagia New Espresso nebo Espresso Ariete Roma 1315

Příspěvek od arny71 »

Vinea, nedávno jsem četl tvůj postup pro napěňování, postupuju stejně a výsledky se dost zlepšily. Dík.

To mlíko na videu je každopádně napěněno příliš, ale zase je vidět, že to napěnit umí, takže to chce jen vyladit postup (a hlavně zkrátit dobu pěnění).

Kostku cukru bych jako měřítko napěněnosti nepoužíval, o ničem to nevypovídá. Správně by se měla po sloučení mléka a pressa vytvořit na povrchu nápoje vstva našlehané pěny jemného hedvábného vzhledu, bavy spíše světle čokoládové, určitě ne čistě bílé (pokud se mýlím, tak mě opravte, ale podle mě je bílá barva mléčné pěny na cappuccinu jasná známka toho, že nedošlo ke správnému propojen mléka a cremy, popř. toho, že presso mělo mizernou cremu.)
Uživatelský avatar
vinea
Příspěvky: 12
Registrován: pon 25. úno 2008 19:22:22
bydliště: Havířov
kávovar:
mlýnek:

Re: Gagia New Espresso nebo Espresso Ariete Roma 1315

Příspěvek od vinea »

Arny, tady bych s tebou spíš nesouhlasila,na povrchu by podle mě měla zůstat bílá stopa mléčné pěny, alespoň teda mě zůstane jen dokola hrnku hnědý pruh cremy cca 0,5 - 1 cm a uprostřed mám bílé kolo z mikropěny,pokud se teda nesnažím vytvořit nějakou rozetu nebo něco podobného. Kdyby se to všechno smíchalo,tak by nikdy žádný obrázek nevznikl. Třeba zase někdo opraví mě, pokud se mýlím.
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Gagia New Espresso nebo Espresso Ariete Roma 1315

Příspěvek od arny71 »

Jasně, pokud při nalévání konvičku víc nakloním, taky tam dostanu víc hustější pěny a mám na povrchu částečně bílou pěnu. To je OK, zvlášť, když se člověk snaží o latte art. O čem jsem psal já, to je klasické české spotřební cappuccino z běžné restaurace, kde se prostě na kafe mrskne hustá pěna, sněhově bílé barvy a o nějakém prolnutí pressa a mléka nemůže být řeč, o struktuře pěny raději ani nemluvím.

BTW, poslední 4 příspěvky by se možná mohly přesunout do diskuse o pěnění mlíka. ;)
Zamčeno

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“