Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od dslecinka »

servis jednou za rok je obecně docela dobrej nápad. obzvláště u mechanickejch E61 grup nebo u mašin s pákou. pokud si to samozřejmě neděláte doma sám, častěji...
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od j.bill »

To platí většinou pro automaty. Na dobrém pákovém kávovaru (podle typu) používajícím vodu zbavenou minerálů je servis minimální. V podstatě běžné očištění a jednou třeba za 2-3 roky (v domácím provozu) výměna těsnění pod hlavou, což zvládne i laik. Možná pro klid duše jednou za 2 roky dekalcifikace.
Myslím, že Lelit PL042TEMD přetlakové misky nemá. Pročti http://www.primacafe.cz/primafrm/viewtopic.php?t=2021
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
gblack
Příspěvky: 19
Registrován: sob 17. bře 2018 21:12:57
bydliště: Pardubice
kávovar: překapávač
mlýnek: nemám

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gblack »

Ano, toto vlákno jsem již přelouskal. O přetlakových miskách tam zmínka není.
Znamená to tedy, že?
  1. jsou ve standardní výbavě
  2. nejsou ve standardní výbavě
  3. dají s snadno dokoupit jako volitelné příslušenství
  4. dají s snadno dokoupit jako univerzální příslušenství napříč kávovary
  5. nedají se dokoupit k tomuto typu
  6. nedají se dokoupit
Uživatelský avatar
jaho
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 25. pro 2008 14:06:49
bydliště: Liberec
kávovar: DeLonghi ECAM 353.75, Hario V60, ex. Rocket Appartamento,
mlýnek: Niche Zero, ex. Eureka Mignon Specialita

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od jaho »

Nevím, jestli Ti to pomůže, ale přidám svou zkušenost. Dlouhé roky (určitě přes 10) jsme doma používali automat DeLonghi Magnifica 3000. Bez jakékoliv závady nebo návštěvy servisu. Jen jsem pravidelně odvápňoval a jednou za měsíc kompletně vyčistil (práce na půl hodiny). Kávovar jsem měl perfektně vyladěný na 30ml/25s a všichni si kávičku pochvalovali. Bohužel ale praskla plastová pojezdová dráha spařovací jednotky, tak jsem byl nucen řešit nový kávovar (opravovat jsem nechtěl, cena byla cca 5tis.). A protože jsem chtěl povýšit na vyšší level, koupil jsem pákovku Catler ES8030. To byla ale špatná volba, manželka okamžitě odmítla s kávovarem pracovat a to byl problém. Takže prodej a nákup nového automatu...Vyhrála opět manželka se svou volbou na "bílý" DeLonghi 353.75. Musím s odstupem přiznat, že přes mou počáteční nevoli jsem nyní s kávovarem spokojen. Pěnovač mléka dělá fantastickou mikropěnu s minimem vzduchových bublin. Takže pro ženu ideální-zmáčkutím jednoho tlačítka má cappuccino nebo latte a je spokojená.
Uživatelský avatar
gblack
Příspěvky: 19
Registrován: sob 17. bře 2018 21:12:57
bydliště: Pardubice
kávovar: překapávač
mlýnek: nemám

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gblack »

Určitě děkuji za info.
Uživatelský avatar
Endynko
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: stř 19. črc 2017 13:47:58
bydliště: Modra
kávovar: Lelit PL162T Bianca
mlýnek: Lelit Wiliam PL72, Comandante

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od Endynko »

Môj prípad bol úplne opačný ako píše jaho - pred narazením na toho fórum som aj ja doma dlhé roky používal automat. Po miernom preštudovaní problematiky som taktiež bol rozhodnutý prejsť na Lelit PL042TEMD. Po detailnejšom preštudovaní som sa rozhodol kúpiť zvlášť kávovar (PL041TEM) a zvlášť mlynček (PL43MMI). Zanedlho som mlynček predal a kúpil som Eureku Mignon. Na tejto kombinácii som momentálne ale určite to bude pokračovať :pardon:
Chcem tým len povedať, že mňa "svet kávy" celkom pohltil a bavím sa tým (momentálne už aj manželka). Pokiaľ ale vieš, že u teba nič také nehrozí a chceš si skrátka iba občas vypiť kávu bez starostí, myslím, že jaho s jeho príbehom by ťa mohol inšpirovať ;)
Poslúžili v minulosti:
Lelit PL41TEM
Eureka Mignon, Lelit PL043MMI, Hario Skerton
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od papun »

- údržba automatu je určitě důležitá, ale není to nic složitého. A osobně bych s tím do servisu jen tak údržbu nechodil. To bych dělal u automatů, které někde ve firmě udělají 30 káv denně.
- Chceš to jako dárek, ale není to málo penež a taky můžeš hodně narazit. Proto by nebylo od věci to s manželkou probrat. Sice přijde o moment překvapení, ale v totmo případě se to vyplatí.
Uživatelský avatar
gblack
Příspěvky: 19
Registrován: sob 17. bře 2018 21:12:57
bydliště: Pardubice
kávovar: překapávač
mlýnek: nemám

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gblack »

Endynko píše:Zanedlho som mlynček predal a kúpil som Eureku Mignon.
a mohu znát důvod?

Mohl by mi někdo osvětli problematiku s těmi přetlakovými miskami na které jsem se ptal o kousek výše?

jj s manželkou to proberu. Potřebuji jen vědět možnosti, abych ji to mohl osvětlit.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od papun »

Ty vestavěné mlýnky fungují, ale pro labužníka to není. Protože ten chce mi super kvalitní mlýnek a ten vestavěný takový není. Navíc problém může být přií poruše. Vždycky je složitější to řešit, když to je součástí kávovaru.

Na ty sítka se zeptej přímo prodejce. Problém je v tom, že uvažuješ o stroji, který nemá standardní páku 58 mm, ale 57,5. To je pak problém něco jiného sehnat.

Ovšem jestli chceš dělat kávu z mleté kávy, tak to nedělej. To už raději kupuj nějakou obyčejnou zrnkovou. ,,Téměř cokoliv" bude lepší než již namletá káva. je to fakt šílený humus.......
Uživatelský avatar
gblack
Příspěvky: 19
Registrován: sob 17. bře 2018 21:12:57
bydliště: Pardubice
kávovar: překapávač
mlýnek: nemám

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gblack »

No pokud koupím automat, tak tam bude vždy vestavěný mlýnek. Možnost volby by bylo pouze v případě ty pákovky(lelit). Jsem v očekávání proč ho Endynko vyhodil. Nemá zas tak špatný hodnocení/zkušenosti.

Myslel jsem dle informací z fóra, že tento rozměr je jen u toho nejlevnějšího modelu. Tak asi je to starší informace.

jj doufám a předpokládám, že po ochutnání namleté zrnkové již období kupování Tchiba v akci dozná omezení. :oops:
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od j.bill »

gblack píše: Mohl by mi někdo osvětli problematiku s těmi přetlakovými miskami na které jsem se ptal o kousek výše?
Lelit jakožto výrobce opravdových kávovarů a ne "výrobníků kávových nápojů", jak jeden zdejší přispěvovatel trefně podotknul, dodává normální misky na výrobu espressa. Asi by se museli stydět, pokud by měli dodávat nějaké napěňovací a problematicky čistitelné atrapy na výrobu kávy. Proto je v sotimentu nenajdeš a ze staré zvětralé kávy zkrátka pěnu neuděláš. Tu si můžeš nasypat do hrnku přímo a zalít vodou.... ;)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Endynko
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: stř 19. črc 2017 13:47:58
bydliště: Modra
kávovar: Lelit PL162T Bianca
mlýnek: Lelit Wiliam PL72, Comandante

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od Endynko »

Mlynček som vymenil z toho dôvodu, že som sa chcel posunúť o úroveň vyššie - Lelit nebol zlý, na začiatok by som ho možno odporučil každému, kto nechce hneď na začiatku investovať násobne viac peňazí do mlynčeka. Avšak ak sa chce človek posúvať v príprave kávy stále ďalej (čo je nielen môj prípad tu na fóre :grin: ) tento mlynček má svoje limity a po prechode na Eureku je rozdiel znateľný. Svojim príspevkom som chcel iba poukázať na fakt, že pokiaľ nechceš laborovať s prípravou kávy a chceš si zadovážiť kávovar na pár rokov, automat s patričnou starostlivosťou bude pravdepodobne tvoja voľba. Napríklad ja už teraz viem, že už možno za pár mesiacov (rok) pristúpim aj k výmene kávovaru, aj keď som s ním spokojný...zvedavosť a vnútorný pocit vlastniť niečo dospelejšie je veľmi silná :pardon:
Poslúžili v minulosti:
Lelit PL41TEM
Eureka Mignon, Lelit PL043MMI, Hario Skerton
Uživatelský avatar
gblack
Příspěvky: 19
Registrován: sob 17. bře 2018 21:12:57
bydliště: Pardubice
kávovar: překapávač
mlýnek: nemám

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gblack »

Určitě to momentálně nevyužiju, ale nedá mi to nezeptat. Jaké jsou ty limity? Nějak si nedovedu představit co by to mohlo být. Předpokládám, že mlýnek mele kávu s nastavenou hrubostí. Jde o materiály? Rovnoměrnost mletí?
Uživatelský avatar
hunt01
více pokročilý
Příspěvky: 350
Registrován: sob 14. led 2012 10:40:25
bydliště: Šaratice / Brno
kávovar: Carimali Uno, Brasilia Portofino, Astoria Compact
mlýnek: Anfim Cody, Anfim Scody II

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od hunt01 »

:dik: Kvalita kamenů (materiál), přesnost usazení kamenů, design kamenů, výkon, hlučnost, konzistentnost mletí atd atd.
Servis a prodej profesionálních kávovarů.
www.baristaservis.cz a nové www.kafenapisku.cz
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od johneer »

Cílem mletí je získat co nejhomogennější mletí - tedy všechny částečky stejně velké. Když tomu tak není, tak se ty malé extrahují rychleji než ty velké, což je nežádoucí. Čím lepší mlýnek, tím menší rozptyl. Dalším paramerem je rychlost mletí. Levnější mlýnky mají menší kameny, takže se mele pomalu. Doma to lze překousnout, ale v kavárně už je rozdíl, jestli se Vám dávka umele za 5 nebo 30s. Robustnost konstrukce zase napoví, jestli mlýnek vydrží roky nebo jestli ho budete muset po záruce vyhodit. Dalším parametrem je retence - tedy kolik pomleté kávy v mlýnku zbyde po mletí a skončí v další mleté dávce. V kavárně, kde se další dávka dělá za pár minut je to víc jedno než doma, kde se další dávka mele druhý den. Když půlka kávy v páce bude pomletá ze včerejška, nebude to velká sláva. Zdejší názor je zhruba takový, že použitelný mlýnek začíná někde na 5000 Kč. Obecně se má za to, že kvalita mlýnku je hned po kvalitě suroviny nejdůležitější - důležitější než kvalita kávovaru.
Uživatelský avatar
gblack
Příspěvky: 19
Registrován: sob 17. bře 2018 21:12:57
bydliště: Pardubice
kávovar: překapávač
mlýnek: nemám

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gblack »

Tak díky za informace všem.
Nakonec musím bohužel konstatovat, že jsem na tom stejně jako na začátku. :hnup:
Mezitím co ještě před pár dny jsem se nedovedl rozhodnout, protože jsem o tom prakticky nic nevěděl, tak teď se nedokážu rozhodnout právě kvůli tomu, co už o tom vím. :roll:
Dám rozhodně vědět jak to skončí. Ještě mám do května čas.
Díky všem GB.
Uživatelský avatar
gekonko
více pokročilý
Příspěvky: 189
Registrován: pát 02. led 2015 12:33:04
bydliště: Košice
kávovar: CARIMALIalfa2x GAGGIAcubika2x ASCASOdream KRUPSxp5240
mlýnek: GAGIAmd85-2x SANTOS#1 ZASSENHAUSpanama

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gekonko »

Kúpte Aeropress, ručný mlynček, kvalitnú výberovku. Bude to stáť max. 1500 Kc a káva uvaríte fantastickú.
Napr. tuto:
http://www.gourmetkava.cz/aeropress-aer ... iltry-128p
http://www.gourmetkava.cz/mlynek-na-kav ... -temp-135p
spolu za 1 007,00 Kč
Alebo si dajte Aeropress niekde u Vás https://www.facebook.com/baklacafe alebo https://www.dobrykafe.net/.
Budete prekvapený akú úžasnú chuť môže mať káva!
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od johneer »

No, Aeropress je super, ale gblack původně psal, že žena ráda café latte. Proto se tu celou dobu řeší stroj na espresso, což se s aeropressen nedá ani při nejlepší vůli srovnat. Obojí dělá skvělou kávu, ale výsledkem jsou nápoje, které si nejsou podobné snad v ničem, byť jsou oba výborné.
Aeropress bych doporučil někomu, kdo chce levně začít pít kvalitní, čerstvou kávu, pokud si někdo chce dělat café latte, tak to asi nebude ta správná cesta.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od papun »

Pro začátek, když už, tak bych šel spíše do filtru.

Nicméně já si pořád myslím, že tady vyhraje automat. Jestli manželce šmakuje mletá káva s páky.... Jasně může se posunout dál. Ale úplně vidím, jak ji někdo uvaří super dobré kafe a ona řekně dobré. Pak si dá to svoje a řekne, že to taky není špatné. A když ji pak na konec řekneš, že je třeba za surovinu dát aspoň 650 Kg, tak zůstane čučet jak sviňa.
Uživatelský avatar
gblack
Příspěvky: 19
Registrován: sob 17. bře 2018 21:12:57
bydliště: Pardubice
kávovar: překapávač
mlýnek: nemám

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gblack »

gekonko píše:Kúpte Aeropress, ručný mlynček, kvalitnú výberovku. Bude to stáť max. 1500 Kc a káva uvaríte fantastickú.
Budete prekvapený akú úžasnú chuť môže mať káva!
Mám obavu, že tato hardcore verze asi není pro nás. Mohl bych to přirovnat asi jako kdybych jí koupil jako fotoaparát dírkovou komoru.
papun píše:Pro začátek, když už, tak bych šel spíše do filtru.
To znamená co?
papun píše:Jestli manželce šmakuje mletá káva s páky.... Jasně může se posunout dál. Ale úplně vidím, jak ji někdo uvaří super dobré kafe a ona řekně dobré. Pak si dá to svoje a řekne, že to taky není špatné. A když ji pak na konec řekneš, že je třeba za surovinu dát aspoň 650 Kg, tak zůstane čučet jak sviňa.
Rozumím tomu správně tak, že nepozná rozdíl mezi super kafe a kafem z toho automatu? Tak to velmi pravděpodobně bude.

Abych nastínil k čemu jsem díky Vám došel, resp. prozatímní volby jak je vidím já(uvádím motivace k nákupu).
  1. kávovar LELIT PL41TEM + mlýnek LELIT PL043MMI - jednofiremní přístroje, odděleně mlýnek, pro mě cenově dostupná páka s PIDem, vyložené zápory jsem nenašel
  2. kávovar LELIT PL042TEMD - integrovaný mlýnek, tedy jen jeden přístroj, víra, že mlýnek bude stejné kvality jako samostatný
  3. Delongi automat bez pěniče v ceně okolo10-15kKč - nižší cena, nepotřebuji dotykové display apod.
  4. Delongi automat s pěničem v ceně okolo 15-18kKč - plný automat, nic jiného neřeším, netřeba Krupse(3kKč), hezký design jako dárek
  5. Rancilio Silvia + Rocco - na toto jsem koukal jako nejzažší možnost cena okolo 22 tis. Navíc ze deklarovaný problém s automatickým vypínáním ztěžujícím zahřátí přístroje na provozní teplotu.
+ případně Krups XL 2000 pro výrobu mléka k přístrujům bez pěniče. Tady předpokládám pokusy vytvořit pěnu tryskou a v případě opakovaných neúspěchů dokoupit.
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“