Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Na co při výběru kávovaru dát pozor
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Cubique
začátečník
Příspěvky: 69
Registrován: stř 14. kvě 2008 17:57:41
bydliště: Bratislava
kávovar: Catler Dual Boiler, předchozí: ECM Technika IV, Ascaso Prof
mlýnek: Mazzer Mini Doserless, Niche Zero

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od Cubique »

Ještě zvaž to, že s pákou Ti manželka pravděpodobně nebude chtít pracovat. (čest výjimkám)
S automatem holky problém nemají.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od j.bill »

Co se týče napěňování, dá se to i s Frenchpressem. Tohle jsi četl? http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 105&t=3593
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od johneer »

Aeropress není žádná hardcore verze. Je to jedna z mnoha tzv. alternativních příprav kávy. Výsledkem je filtrovaná káva (stejně jako u frenchpressu, chemexu, vacuum potu, dripu) - tzv. filtr, čímž jsem odpověděl na otázku č. 2. Všechny tyto metody slouží k přípravě filtrované (chcete-li překapávané) kávy, která je skvělá pro rozeznání různých chuťových detailů a navíc jí máte velký hrnek, ale nemá nic společného s espressem - už proto, že výsledkem není 25ml, ale čtvrt litru. Příprava není žádná věda (jasně, můžeme se bavit o tom, jestli má být aeropress dnem dolů nebo nahoru, jak dlouho a jak teplou vodou zalívat a jestli míchat doleva nebo doprava, ale v podobné věci se řeší i u espressa) - namlít, zalít, počkat, zfiltrovat, vypít. Přirovnání k dírkové komoře dost kulhá - alternativní příprava připraví jiný druh kávy, ale ne v horší kvalitě. Spíš bych to přirovnal k černobílé a barevné fotce. Černobílá není horší, je prostě jiná.

Ujišťuji Vás, že rozdíl mezi špatnou a kvalitní kávou pozná každý. Druhá věc je, že jsou lidé, kterým je to jedno a ten rozdíl pro ně není podstatný. Do které skupiny patří Vaše žena musíte vědět sám.

Pokud jde o Vaše volby, tak si nejdřív ujasněte, co vlastně chcete (páku nebo automat). Jestli koupíte variantu 1 nebo 5 je relativně jedno, na obou uděláte skvělé espresso a rozhodující budou další parametry. Kávovar s mlýnkem bych asi nechtěl. Kvalitu mlýnku neposoudím, ale co rozhodně není dobře, je uchování kávy v násypce, která je v kávovaru hned vedle bojleru a káva se vám tak bude poměrně hodně zahřívat. Řešením je vsypání jednotlivé dávky, ale to je trochu otrava. Navíc musíte počítat s retencí (10g dovnitř se obvykle nerovná 10g ven).

Pokud jde o automaty, tak mám v rodině oba typy (bez pěniče a s pěničem). Pěna, kterou dělá pěnič se mi nelíbí, tryskou udělám daleko lepší, rychleji a nemusím nic čistit (kromě trysky). Na druhou stranu tryska u automatu bez pěniče je na prd. S nasazeným stříbrným nástavcem dělá hnusnou pěnu a bez něj z toho ustřelí ta plastová tryska (kamarád ji přidrátoval, pak to snad nějak jde), ale slušnou pěnu jsem s tím stejně neudělal. Samostatný pěnič od Krupse neznám. Mimochodem, to s kávou nasypanou v horkém kávovaru to platí taky. A jak říkám, seřídit automat, aby dělal dobré espresso je podle mne složitější než u páky.

Silvia je super, cena je možná trochu výš. Dá se koupit i verze, která se nevypíná podle toho, jak EU píská. Každopádně mrkněte i po bazarech, občas se něco objeví.
Uživatelský avatar
gblack
Příspěvky: 19
Registrován: sob 17. bře 2018 21:12:57
bydliště: Pardubice
kávovar: překapávač
mlýnek: nemám

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gblack »

j.bill píše:Co se týče napěňování, dá se to i s Frenchpressem. Tohle jsi četl? http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 105&t=3593
Ano děkuji četl. Zkoušel i kdysi doma, ale bez úspěchu. Možná jsem nezahřál. Určitě ještě zkusím. Máme ale FP 1l a tak jsem tam asi měl i málo mléka.
johnee píše:Pokud jde o automaty, tak mám v rodině oba typy (bez pěniče a s pěničem). Pěna, kterou dělá pěnič se mi nelíbí, tryskou udělám daleko lepší, rychleji a nemusím nic čistit (kromě trysky). Na druhou stranu tryska u automatu bez pěniče je na prd. S nasazeným stříbrným nástavcem dělá hnusnou pěnu a bez něj z toho ustřelí ta plastová tryska (kamarád ji přidrátoval, pak to snad nějak jde), ale slušnou pěnu jsem s tím stejně neudělal.
Tak tomu moc nerozumím. Jakože tryska u automatu je nepoužitelná a tryska u páky v pohodě?
johnee píše:A jak říkám, seřídit automat, aby dělal dobré espresso je podle mne složitější než u páky.
A nemělo by to být na opak? Předpokládám, že z automatu nebude asi tak "echt espresso" jako z páky, Ale na druhou stranu s tam snad seřizuje jen mlýnek. Ostatní je ten automat ne? Proto předpokládám, že se to nedá tak vyladit jako páka.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od j.bill »

gblack píše:Ano děkuji četl. Zkoušel i kdysi doma, ale bez úspěchu. Možná jsem nezahřál. Určitě ještě zkusím. Máme ale FP 1l a tak jsem tam asi měl i málo mléka.
Zahřátím to nebude. V létě tak ze studeného mléka s úspěchem vyrábím frappé freddo.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od johneer »

gblack píše:Tak tomu moc nerozumím. Jakože tryska u automatu je nepoužitelná a tryska u páky v pohodě?
Zhruba tak. Není tryska jako tryska. Každá má jinak velkou díru, jiný počet děr atd. Není výjimkou, že si na Gaggiu Classic majitelé montují trysku ze Silvie, protože je lepší. Tryska na utomatu není ani tak tryska jako spíš takový plastový konec trubky. Je určená na nasazení té stříbrné šaškárny, která přisává vzduch. S tím se mi rozumná pěna nepovedla snad nikdy. Pod tím je taková plastová věc, se kterou to taky moc nešlo (navíc tam nedrží a když jí nepřiděláte, tak to bez toho přisávadla nejde použít). Mně třeba vadí, když tryska trčí dolů a nejde naklonit, to se pak těžko roztáčí mléko v konvičce - u automatů běžné. Další věc je tlak páry, když srovnám automat od DeLonghi se Silvií, tak je to něco jako rozdíl mezi napařovací žehličkou a parní lokomotivou.
gblack píše: A nemělo by to být na opak? Předpokládám, že z automatu nebude asi tak "echt espresso" jako z páky, Ale na druhou stranu s tam snad seřizuje jen mlýnek. Ostatní je ten automat ne? Proto předpokládám, že se to nedá tak vyladit jako páka.
No, u páky (když si to vyladíte) měníte jen jeden parametr - hrubost mletí. U automatu vám do toho vstupuje nastavení síly kávy (takové to velké kolečko vepředu). Tím se mění množství umleté suroviny. Takže když přidáte sílu a nepohnete s mlýnkem, rozhodíte si nastavení (jako kdybyste do páky navážil pokaždé jiné množství kávy). Jediné řešení je nehýbat s nastavením síly. Moje zkušenost je taková, že z páky mi teklo dobré espresso na druhý pokus (což byla asi trochu náhoda, ale tak na čtvrtý je to jistota). U automatu jsem vylil možná 15 káv a pořád to teklo blbě (rychle nebo vůbec).
Uživatelský avatar
gblack
Příspěvky: 19
Registrován: sob 17. bře 2018 21:12:57
bydliště: Pardubice
kávovar: překapávač
mlýnek: nemám

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gblack »

:hnup: To je peklo!!!!!!
Už zas přemýšlím o zahradním nábytku.
Apropo neznáte někdo Jura Impressa C65? Na první pohled sympatický aparát a navíc se mi moc líbí ta výroba pěny(od 8 min).
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od johneer »

Jura bude asi trochu vyšší level než DeLonghi, jiní řeknou víc. DeLonghi pění mléko podobně, akorát je tam ta nádržka, takže další krám v lednici a asi horší ne mytí než tohle udělátko s hadičkou. Jinak ta pěna naní žádná hitparáda. Mikropěna má téci, po nalití musí tvořit rovnou hladinu, tady je po dolití espressa (čas 9:45, mimochodem je ho nějak moc na můj vkus) vidět, že ta pěna je pevná - dělá kopec. Prostě takové to latéčko z průměrné restaurace, kde mají nějaký takový automat a personál, který umí akorát mačkat knoflík.
Uživatelský avatar
Cubique
začátečník
Příspěvky: 69
Registrován: stř 14. kvě 2008 17:57:41
bydliště: Bratislava
kávovar: Catler Dual Boiler, předchozí: ECM Technika IV, Ascaso Prof
mlýnek: Mazzer Mini Doserless, Niche Zero

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od Cubique »

Neboj, takové drama to není. Nesouhlasím s názorem, že vyladit automat je těžké. Není. Nikdy to nevyladíš na kvalitu páky, tj nemá cenu se o to pokoušet. Technicky to prostě nejde. Ale, to ty ani nechceš. Takže závěr je: kávu Ti automat udělá v dostačující kvalitě pro všechny, kdo nejsou blázni, jako my.

Mlíko: Každý automat má kovovou trubičku, ze které jde pára (princip je vždy stejný). Obyvkle je na trubičce nasazený nějaký pěnící mechanizmus (Pannerello - koukni na youtube). S tím napění mlíko každý a když postupuješ podle návodu, výsledek není špatný.
Když ale tu Pannarello trysku sundáš a trubička je dost dlouhá, můžeš s tím našlehat mléko ve stejné kvalitě, jako s pákou.

Složitá řešení obvykle nemají dlouhého trvání, protože je lidi přestanou používat. Proto, zvlášť pokud to chceš pro manželku, jdi jednodušší cestou.
Jura - kvalitní mašiny, ale připlatíš si. Pokud je Tvému rozpočtu jedno, jestli mašina stojí 15 nebo 30t, jdi do Jury.

Klidně bych se nebál ani bazože. V poslední době jsem tam kupoval 3 mašiny, všechny bez problémů.
třeba toto vypadá zajímavě: https://elektro.bazos.cz/inzerat/865216 ... 42000-.php
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od papun »

já si myslím, že vy vlastně doma nechcete ani pít espresso. Manželce chutná taková ta přetlačená káva. Na to je automat ideální. Já už se tady do toho montuju naposled, protože dál už to nemá cenu. Ale podle mě s se do toho zbytečně zamotal. Páka je super věc, ale opravdu to vyžaduje si stím pohrát a já si myslím, že se to na to manželka vykašle.

Když koupíš Delonghi za 8 k + pěnič, tak, když bude nejhůř, tak ho prodáš. Ale myslím si, že budeš maximálně spokojen.

Nebo jestli che pít mletou kávu, tak ji kup obyč páku za 4 k a je to.
Uživatelský avatar
gblack
Příspěvky: 19
Registrován: sob 17. bře 2018 21:12:57
bydliště: Pardubice
kávovar: překapávač
mlýnek: nemám

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gblack »

jj asi to k tomu směřuje. Faktem je, že by ten Krups měl udělat snad dobrou pěnu a ta bude asi důležitější, než zcela dokonalé espresso.
Rozhodně díky za tip.
Uživatelský avatar
tomikn
Příspěvky: 19
Registrován: pon 15. srp 2016 11:31:46
bydliště: Pardubice
kávovar: Rancilio Silvia PID BunaCafé edice
mlýnek: DF64, Rancilio Rocky Doserless

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od tomikn »

No já jsem to vyřešil tak, že manželka si děla kapsle (Nespresso) a je klid... Bohužel dceru jsem už naučil na kávu a ráno musím fungovat.
Tomáš
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od papun »

Řikal, jsem, že už zde nepíšu, ale na jednu věc jsem zapomněl. K tomu napěňovači Krups. On ti sice neudělá krásnou miropěnu, ale to ti neudělá žádný napěňovač. Nicméně když z toho uděláš Latté, tak z toho ženské budou slintat blahem. Udělá ti to takový ten krásný předěl a vypadá to skvěle. že to není to pravé latté je věc druhá. Ale z toho bych si hlavu nedělal. Radost to určitě udělá velkou.
Uživatelský avatar
gblack
Příspěvky: 19
Registrován: sob 17. bře 2018 21:12:57
bydliště: Pardubice
kávovar: překapávač
mlýnek: nemám

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od gblack »

Děkuji za informaci. Mimochodem. Dneska jsem zkusil vytvořit kafe s pěnou za pomoci french-pressu(1l na bylinkový čaje). Máme plnotučný mlíko od krávy. Zahřál jsem ho přímo v tom a zkusil našlehat pro 2 hrnky. Sice to na první pohled v nádobě nevypadalo, ale vypadla z toho úžasně jemná pěna, která vytvořila téměř hladinu, ale dala se prostorově lehce lžičkou tvarovat. Žena byla spokojena taky. No uvidíme. Rozhedně díky za info.
Uživatelský avatar
Galina
pokročilý
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 14. črc 2011 14:01:50
bydliště: Plzeň
kávovar: Catler ES 4050
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od Galina »

Tomikn to vystihl - největší spokojenost i u nás u mladých je s kapslovačem Nespresso. K tomu samozřejmě i od Nespressa napěňovač. A je naprostý klid. Mladí začali automatem Jura, štvalo je mytí trysky na mléko a údržba celkově, taky mokakonvička byla pro ně hrůza. Skončili spokojeně u Nespressa a kapslí.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od papun »

Nevěděl jsem kam to přesně napsat a nechtělo se mi dělat nové vlákno. Nicméně Nespresso by si zasloužilo asi vlastní téma v kategorii automatů.

Byl jsem na dovolené a majitel penzionu tam měl k dispozici Nespresso. Tak jsem to testoval a říkal si, že se podělím o zkušenost. Celkem mě překvapilo, že klasické espresso nateklo asi tak za 6 vteřin. Čekal jsem, že to teče o dost déle a další nevýhodou byla teplota kávy. I s nahřátím hrnku a proplachem před shotem byla káva málo teplá. To nejdůležitější - chuť nebyla špatná. Dalo se to pít. Rozhodně nesrovnatelné s Dolce Gusto a podobným. Nicméně s doma připraveným espressem se to stejně nedá srovnat. A poměr cena X výkon nic moc. Každopádně pokud něde má být z nějakého důvodu kapslový kávovar, tak je to jedniná rozumná volba.
Uživatelský avatar
Galina
pokročilý
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 14. črc 2011 14:01:50
bydliště: Plzeň
kávovar: Catler ES 4050
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od Galina »

Plně souhlasím, včetně malé teploty kávy.
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od imperator »

Tiež nechcem zakladať nové téma ale trocha som snoril po automatoch - pozrel som desiatky videií - a aj keď sa chvália že ten piest to zatláča silou viac než tých 20kg stále to proste natečie za 10-15 sekúnd maximálne. Dá sa povedať že u automatu sa s touto "rýchlosťou" človek musí zmieriť vždy aj keď sa jedná o stroje za tisíce a "odmenou" mu je komfort stlačenia jedného gombíka ?
Ale takých 10-15 sekúnd znamená 2x rýchlejšie pretlačenie a ta "olejovosť a aromatickosť" tam v takom prípade nemôže byť nikdy.
Mám to teda brať ako fakt, alebo sú automaty za xy tisíc a tam to už ide ako má ?
Ako som už skôr spomínal Mcdonald robí na automatoch za desať tisíc a tečie to ako z fontány - tie kávy nie sú vyložene hrozné ale cítiť že su nejaké polovičné

EDIT : je možné že na svojom electroluxe/delonghi za 100 eur - pri mojom dobrom našteľovaní 25/25-30, olejovosť, čokoládovosť jemná kyslosť, orieškovosť, saténová kréma a plná chuť vykúzlim lepšie espresso než na akómkoľvek automate ? Viem že to tu už tuším bolo párkrát riešené, ale keď som pozeral recenzie napr na alze tak sa každý rozplýval nad kvalitou espressa u automatov - pravda väčšina ľudí tam pila kapučíno polievky a tam to človek nezistí.
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od johneer »

Moje zkušenost je, že dva různé DeLoghi v ceně 10-20k se mi nepodařilo seřídit tak, aby to teklo přijatelně. Vzhledem k tomu, že se mi ale povedlo to seřídit tak, že to neteklo vůbec, tak asi existuje nastavení, při kterém by to teklo dost pomalu. Teoreticky by neměl být problém toho dosáhnout tím, že buď přidávám "sílu" (což je v reálu doba mletí, tedy množství kávy) nebo utahuji mlýnek, resp. obojí, až do spokojenosti s výsledkem. Problém je, že samotná koncepce, při které se dá nastavit ta síla znamená, že s každým nastavením síly by se mělo změnit nastavení mlýnku. Takže seřídím, přijde někdo jiný, nakroutí si tam silnější/slabší kafe a můžu štelovat znova (pokud si teda nepamatuju, kde přesně jsem to kolečko měl). Moje zkušenost je taková, že, pokud to jde, tak seštelovat automat na přijatelný výsledek je daleko těžší než seštelovat pákovku (držím hmotnost, tampuji stejně, hýbu jen s mlýnkem).
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Automat pro manželku/lze doma uvařit kafe?

Příspěvek od imperator »

No a väčšinou majú automaty 3 úrovne "sily" a 3 úrovne mletia myslím (alebo aj viac) a pritom aj tu miestným fajnšmekrom sa niekedy nedarí dobre našteľovať mlynček na páku keď majú krokové nastavenie a prerábajú si to na "stepless" alebo si taký rovno kupujú no.

Ja som sa teraz trocha hral a keď som dal asi o povedzme 0,3 gramu menej už mi to tieklo asi 16 / 40
Kedže ja sa na Lodose na jemnejšie nepohnem - môžem šteľovať len množstvo (tampujem rovnako) tak keď tam dám asi 10 gramov tak to ide tých 25/30 - a plne to postačuje - je to celkom pochúťka a 10g považujem aj za celkom fajn množstvo - ale s tou výbavou čo mám je to skôr zázrak že je to celé chutné a utrafené. Aj keď skúšam vážiť na mikrováhe a fakt desatiny gramu urobia hockedy "vodopád" a niekedy nakvapkané mini ristretto - takže toto musím dodržiavať - zatiaľ som si aj zvykol - a potom mi s tým ešte zamáva použitá káva - lebo niektorá je pri rovnakých parametroch prepálená alebo moc tečie a niekedy zas nejde.

Každopádne automat nemá veľá možností (niekedy len 9 pokusov :D ked sú 3 a 3 nastavenia) a pokiaľ to nejde uspokojujúco tak smola. Potom už len striedať kávy a nejakú utrafiť ktorá s tým parametrami vyjde že môže byť (osobne by mi stačili všelijaké kombinácie 20/30, 25/25 <- toto inak u mňa nie vždy bodovalo, 25/35 a pod.) väčšinou sa pri tých hodnotách jedná o celkom dobrú šťavu.

A potom ma napadla ešte jedná dosť zaujúimavá nevýhoda - momentálne si šupnem do lodosu jednu odmerku kávy - zomeliem a presne mi to stačí do páky a vybavené - následne idem robiť bezkofeínovú - šupnem odmerku zomeliem a idem a zas kofeínovú a zas bez atď. U automatiky sa toto ani dávkovať nedá - keďže určite ostáva v systéme nepomletá káva prípadne musím dať vždy trocha viac a potom mi tam zas ostane z tej minulej a pod. nie ? Mletá sa tam tiež nedá hodiť väčšinou (aj keď som videl automat kde sa dala "zboka" nasypať mletá - tuším práve v mcdonalds takto robili bezkofeínovú - že tam nasypali zboku namletú a zvetranú caffe hag a vybavené. Takže toto by mi automat celkom sťažil.

Mne sa tie prístroje páčia a pri 5 kávach denne sa mi nejako už nechce robiť tie rituály dookola (bezohľadu na mlynček). Ale zas stlačiť a nemať pochúťku a 300 eur fuč (a to by som ešte dostal že kupujem šmejdy) je tiež nič moc....
Odpovědět

Zpět na „Kupujeme nový kávovar“